رمزارز در ایران

صدور و ابلاغ حکم پرونده صرافی کریپتولند؛ متهمان به ۱ تا ۱۵ سال حبس محکوم شدند

امروز (دوشنبه ۲۲ آبان)، علی القاصی‌مهر رییس کل دادگستری استان تهران در نشست شورای عالی قوه قضاییه از صدور و ابلاغ رای پرونده صرافی کریپتولند خبر داد. در این پرونده کلاهبرداری که ۵۱ هزار شاکی خصوصی دارد، متهمان از ۱ تا ۱۵ سال حبس گرفتند و برخی به پرداخت ردمال و جزای نقدی محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به گفته رییس کل دادگستری استان تهران، در نتیجه رسیدگی‌های یکی از شعب دادگاه انقلاب ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی، دو متهم اصلی این پرونده به ۸ و ۱۵ سال حبس و همچنین پرداخت ردمال و جزای نقدی در حق ۵۱ هزار شاکی خصوصی به اشکال ارزی و ریالی محکوم شدند. ۵ متهم دیگر نیز از ۱ تا ۵ سال مجازات حبس دریافت کردند. پیش از این در شهریور ماه آخرین جلسه دادگاه این پرونده برگزار شده بود.

القاصی با بیان اینکه در جریان رسیدگی به این پرونده در دادسرا با ۲۴ هزار و ۸۰۲ نفر از شاکیان «تسویه مطالبات» صورت گرفت، گفت:

کیف پول الکترونیکی متهم اصلی پرونده صرافی کرپتولند، با دستور قضائی شناسایی شد و اقدامات لازم جهت صیانت از اموال کاربران و مالباختگان به عمل آمد. مبلغ یک و نیم میلیون دلار پول برداشت‌شده از جانب یکی از متهمین که به خارج از کشور متواری شده بود نیز بازگردانده شده است. همچنین، تسویه مطالبات با مابقی طلبکاران در حال انجام است. در جریان رسیدگی به این پرونده، حکم انحلال شرکت غیرقانونی «یکتا اکسیر سبز» نیز صادر شده است.

متهم ردیف اصلی این پرونده در سال ۱۳۹۲ شرکت «یکتا اکسیر سبز» را در حوزه گیاهان دارویی ثبت کرد، اما در سال ۱۳۹۷ در حوزه رمز ارزها اقدام به فعالیت غیرقانونی کرد که این موضوع تا شهریور سال ۹۹ ادامه داشت و در این تاریخ، وی مبادرت به تغییر اساسنامه شرکت برای پوشش فعالیت‌های رمز ارزی کرد.

متهم ردیف اصلی پرونده که مدیر عامل صرافی کریپتولند و مدیر و گرداننده برخی از کانال‌های تلگرامی و سایر بسترهای حوزه فضای مجازی نیز بوده است، با سوءاستفاده از شناخت محدود مردم از حوزه رمزارزها در کشور و حتی سطحی بودن آشنایی برخی از نهادهای اجرایی با این موضوع، مبادرت به ایجاد توکن BRG کرد. این در حالی است که این توکن بدون پشتوانه بوده و هیچ گونه مجوزی از بانک مرکزی دریافت نکرده بود. پس از مدتی مقدار زیادی از توکن‌های جعلی BRG توسط سرمایه‌گذاران خریداری شد و متهم نیز به واسطه این اقدامات، مبالغ هنگفتی را از مردم به وسیله صرافی کریپتولند و فروش توکن به دست آورد.

دیدگاه میهن بلاکچین: در بخشی از سخنان رییس کل دادگستری استان تهران اعلام شده که با بیش از ۲۴ هزار نفر از طلبکاران تسویه مطالبات صورت گرفته است. از کاربران می‌خواهیم در صورتی که مالباخته این صرافی هستید و مطالبات خود را دریافت کرده‌اید در بخش کامنت همین پست به ما اطلاع دهید. در غیر این صورت نیاز است تا دادگستری با اتمام روند رسیدگی پرونده به صورت دقیق و شفاف روند بازگشت مطالبات مردم را اعلام کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
31 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا