متوسط مقالات

اتریوم ۲.۰ نحوه عملکرد پروژه‌های دیفای را تغییر خواهد داد !

بالاخره پس از راه اندازی زنجیره بیکن (Beacon Chain) ، اتریوم ۲.۰ در حال شکل‌گیری است. به نظر شما تا به امروز تاثیر اتریوم ۲.۰ بر روی عملکرد پروژه‌های دیفای (DeFi) و برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) چگونه بوده است؟

پایان سال ۲۰۲۰ برای کل جامعه رمزارز بسیار پربار بود. نه تنها شاهد افزایش چشمگیر قیمت دارایی‌های دیجیتال بودیم بلکه به احتمال زیاد، این روند سیگنال شروع بازار صعودی دیگری را به ما نشان می‌دهد. علاوه بر این، راه‌اندازی بیکن چین اتریوم ۲.۰ نیز از دستاوردهای ۲۰۲۰ بود که برای مدتی در حال توسعه یافتن بود.

این به روزرسانی بلاک چین اتریوم که مدت زیادی منتظر از راه رسیدن آن بودیم، مدل این شبکه را از گواه اثبات کار به مدل اجماع گواه اثبات سهام تبدیل می‌کند. این عمل با هدف بهبود بخشیدن سرعت، امنیت، پایین آوردن کارمزد معاملات و رفع مشکلات مربوط به مقیاس‌پذیری که اتریوم را از روند کاری خود در سال ۲۰۲۰ عقب نگه داشته بودند به انجام رسید.

اتریوم ۲.۰ موجب توسعه و رونق دیفای شد

اتریوم ۲.۰ هنوز در مراحل اولیه مسیر توسعه خود قرار دارد و این به معنای قرار داشتن در فاز صفر است و هنوز راه بسیار زیادی برای انتقال یافتن از زنجیره قدیمی به زنجیره جدید پیش رو است. با وجود این امر، اثری که اتریوم ۲.۰ بر روی بازار گذاشت به دلیل توسعه پرسرعت آن در مرحله اول کاملا قابل لمس است. این امر به ویژه در فضای دیفای حقیقت محض است و دکتر اکتاویوس (Octavius)، بنیانگذار پروتکل دیفای OctoFi، در رابطه با این موضوع به کوین تلگراف گفت:

اکثر مردم Eth2 و معنای آن برای کل صنعت، به ویژه دیفای را اشتباه می‌فهمند. در حالی که زنجیره‌های دیگر برای حل برخی از مسائل مقیاس‌پذیری در اتریوم با یکدیگر رقابت می‌کنند، من فکر می‌کنم اثرات شبکه کاملاً عمیق است و اتریوم جهشی بیش از سایرین دارد. لازم به ذکر است که شروع به کار اتریوم ۲.۰ به مردم این اطمینان را می‌دهد که اتریوم قدرت ماندن در جایگاه خود را دارد.

راه اندازی اتریوم ۲.۰ موجب نوسانات قیمتی قابل توجهی شد. قیمت اتر پس از راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ در تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۲۰ چیزی حدود ۶۷۰ دلار بود و تنها طی یک اصلاح ملایم در روزهای آتی کمی قیمت آن به همراه سایر آلتکوین‌ها پایین آمد. اما باید گفت که بیشترین میزان شور و اشتیاق در فضای دیفای قابل لمس بود زیرا ETH ۲ عنصری حیاتی در راستای رشد میزان ارزش قفل شده در پروژه‌های مربوط بود و بر اساس گفته‌های Octavius این روند به احتمال زیاد ادامه نیز خواهد داشت: این تاثیرات به احتمال زیاد موجب افزایش سرعت میزان مشارکت افراد در بازارهای دیفای می‌شود زیرا سازندگان بخش دیفای از این طریق می‌توانند محصولات خود را به ترتیب اهمیت و گستردگی بهبود ببخشند.


بیشتر بخوانید : بیکن چین (Beacon Chain) قلب تپنده اتریوم ۲.۰؛ چه تغییراتی را اعمال خواهد کرد؟!


طبق داده‌های DeFiPulse ، ارزش TVL در آغاز ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ کمتر از ۱۰ میلیارد دلار بود و در حال حاضر پس از یک اصلاح جزئی در بالاترین میزان ارزش کل دوران آن که ۱۴.۱ میلیارد دلار بود، ارزش آن به ۱۳.۴ میلیارد دلار کاهش یافت. بنابراین می‌توان گفت که TVL به صورت قابل توجهی پس از ۲۷ ام ماه نوامبر رشد کرده است و این دقیقا چند روز قبل از راه‌اندازی زنجیره بیکن بود. این رشد با اعتماد جدیدی که در تلاش برای توسعه اتریوم و طول عمر دیفای صورت گرفته، تقویت می‌شود.

بدون شک بازار گاوی حال حاضر رمزارز‌ها به همراه برخی دیگر از موارد مثل ادغام‌کننده Yearn.Finance به همراه صرافی غیرمتمرکز SushiSwap که در لیست آخرین مشارکت‌کنندگان ایمن‌سازی شده توسط Yearn.Finance بود نیز به این رشد قابل توجه کمک کرده‌اند. علاوه بر این، اتفاق لیکویید شدن نقدینگی در یلد فارمینگ Uniswap روی داد و موجب از بین رفتن سرمایه و افزایش میزان ارزش به صورت نمایی در TVL و در سایر پروتکل‌ها مثل SushiSwap و بنکور شد. Ilya Abugov ، مشاور جمع‌آوری و تحلیل داده‌های آماری برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) در DappRadar در مصاحبه با کوین تلگراف گفت که Eth ۲ در مقایسه با بلاک چین‌های رقیب در فضای دیفای، می‌تواند نقشی اساسی بازی کند:

در هنگامی که بلاک چین‌های رقیب واقعا شروع به فعالیت می‌کنند ، ممکن است این مقوله به بحثی حائز اهمیت تبدیل شود. با توجه به اینکه پولکادات (Polkadot) و NEAR در حال افزایش سطح فعالیت خود هستند، اخبار خوبی که در رابطه با اتریوم ۲.۰ منتشر می‌شوند می‌توانند این پروژه را در ارتباط کامل با اکوسیستم اتریوم نگه دارند.

اما با وجود رشد چشمگیری که در TVL نظاره‌گر آن بودیم، حجم کل معاملات نشان‌دهنده کاهش کلی بود. با توجه به اینکه در ماه نوامبر حجم معاملات از ۴۱ میلیارد دلار گذشت، حجم معاملات ثبت شده در مقایسه با ماه قبل به میزان ۱۲ درصد کاهش را نشان می‌داد. ممکن است بتوان این امر را با توجه به عدم وجود علاقه کاربران در رابطه با انتقال منابع مالی خود به این بستر و در عوض نگهداری کردن و استیک کردن آن در Eth ۲ توضیح داد.


بیشتر بخوانید : ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟ معیاری برای ارزیابی پروژه‌های دیفای!


این یکی از گام‌های ضروری برای راه‌اندازی ETH ۲ بود زیرا لازم بود تا ۱۶۳۸۴ اعتبارسنج هر یک به میزان ۳۲ اتر را استیک کنند تا سیگنال راه‌اندازی زنجیره جدید را ارائه کنند. مجموع ۵۲۴۲۸۸ اتر قفل شده در قرارداد سپرده‌گذاری می‌تواند به آسانی گویای این امر باشد که چرا حجم معاملات در ماه نوامبر کاهش داشته است.

یکی دیگر از داده‌هایی که حاکی از حکمرانی دیفای در این حوزه است، فارق از میلیاردها دلاری که در TVL موجود است، این واقعیت را نشان می‌دهد که ۹۹ درصد حجم معاملات اتریوم مربوط به پروژه‌های دیفای می‌شود. این بدان معناست که کاربران هنوز هم به ییلدهای عظیم دیفای که به احتمال زیاد توسط پاداش استیکینگ اتریوم ۲ نیز شکست نمی‌خورند، علاقه‌مند هستند. حتی این احتمال وجود دارد که در صورت عملکرد مثبت پروژه‌های امیدوارکننده‌ای که در این بلاک چین در حال اجرا شدن هستند، کاربران پس از این تغییر باز هم در شبکه اتریوم باقی بمانند و به فعالیت خود ادامه بدهند. علاوه بر این، همچنین این امکان وجود دارد تا پیشرفت‌های صورت گرفته توسط این به روزرسانی موجب جذب مخاطبان موسساتی آگاه‌تری بشود.

مشکلات اتریوم ۲  در زمینه پروژه‌های دیفای

مشکل دیفای در بازار نزولی

به محض اینکه اتریوم ۲.۰ به صورت کامل به مرحله اجرایی و عملیاتی برسد، به احتمال زیاد بازار دیفای از این شبکه که سریعتر و مقیاس‌پذیرتر است سود زیادی می‌برد. با این وجود برخی از مشارکت‌کنندگان صنعتی استدلال می‌کنند که ممکن است اشکالاتی در این حیطه وجود داشته باشد.

جنبش انتقال یافتن کل شبکه به یک مدل اجماع PoS یا همان گواه اثبات سهام می‌تواند اکوسیستم دیفای را تحت تاثیر قرار دهد. استیکرهایی که در کیف پول‌های خود اتر نگهداری می‌کنند به خاطر مشقتی که در اصطلاح برای این نگهداری کردن می‌کشند سود دریافت می‌کنند. با به اشتراک گذاشتن سیستم‌های پاداش مشابه، امکان جبران خسارات استیکینگ می‌تواند پاداش حاصل از تولید محصول و سایر دستاوردهای دیفای را مشخص کند. با وجود اینکه ممکن است مدتی طول بکشد تا این امر تحقق پیدا کند اما پاداش  اتریوم ۲  می‌تواند باعث ایجاد اختلاف و انگیزه کمتری برای بهره‌مند شدن از کاربردهای دیفای شود. با این وجود، راه حل‌های نوآورانه و خلاقانه ارائه شده برای این اختلاف در حال حاضر نیز در دست توسعه هستند که این شامل توکنیزه کردن سهام ETH ۲.۰ نیز می‌شود.

اعتبارسنج‌ها می‌توانند با انتقال دادن توکن ایجاد شده توسط یک قرارداد هوشمند کاملا وثیقه‌گذاری شده به بستانکار به منابع مالی موجود در اتر اصلی قفل نشده دسترسی پیدا کنند. در مقابل توافقنامه‌ای وجود دارد که در هنگامی که یک رویداد ادغام برای بلاک چین مورد نظر اتفاق می‌افتد، دارایی قفل شده آزاد می‌شود و فرد بستانکار به صورت خودکار ۳۲ اتر خود را به همراه پاداش استیکینگ انباشت شده دریافت می‌کند. دکتر Octavius در رابطه با این نوع پیشرفت‌ها خوش‌بین است:

این ایده نه تنها از نقطه نظر بازارهای آتی جالب توجه است بلکه از دیدگاه بازارهای پیش‌بینی و نحوه مورد استفاده قرار گرفتن آنها برای افزایش سطح مدیریت این مفهوم نیز جالب به نظر می‌رسد … اما من در رابطه با چیزهایی مثل EIP۱۵۵۹ نیز بسیار هیجان‌زده هستم زیرا می‌تواند سهام در گردش ETH را طوری تحت تاثیر قرار دهد تا S2F بهتری نسبت به بیت کوین به آن ببخشد. من فکر می‌کنم هنگامی که صحبت از ارزیابی سرمایه‌گذاری به میان می‌آید پای شیوه‌های دینامیک و یا پویای دیگری به میان می‌آید به ویژه با توجه به اینکه DAO ها و پروژه‌های دیفای به درآمدزایی جذاب خود ادامه می‌دهند.

یکی دیگر از خطرهای احتمالی، در رابطه با بلاک چین های قدیمی و جدید اتریوم وجود دارد که به صورت همزمان در حال اجرا هستند. در صورت موفقیت صد درصدی و رسیدن به نقاط عطف مورد نظر، اینطور برنامه‌ریزی شده است تا انتقال کامل به زنجیره جدید در سال ۲۰۲۲ اتفاق بیافتد اما بدون شک خطرهای قابل توجهی نیز در این مسیر وجود دارند. ممکن است پروژه‌های دیفای دچار تغییرات اندکی بشوند اما احتمال اختلالات جزئی و یا حتی از دست رفتن فاجعه‌بار سرمایه نیز وجود دارد. دکتر Octavius در این رابطه به کوین تلگراف گفت: بدون شک ما مشکلات و یا همان باگ‌های غیرمنتظره‌ای را مشاهده می‌کنیم و یا حتی ممکن است نتیجه کار Eth 2 دلگرم‌کننده نباشد اما تا زمانی که توسعه‌دهندگان انتخاب کنند که در بستر اتریوم به فعالیت ایجاد و سازندگی خود ادامه دهند می‌توان گفت که این تنها موضوعی خواهد بود که حائز اهمیت است.


بیشتر بخوانید : تاخیر در عرضه اتریوم ۲ می‌تواند به ضرر دیفای باشد!


آینده چه چیزی برای اتریوم در نظر دارد

اتریوم 2 اتریوم ۲ چیست

اینطور به نظر می‌رسد که یک اجماع در مورد تاثیرهای مثبت اتریوم ۲.۰ وجود دارد. با این وجود، همانطور که پیش از این نیز گفتیم ممکن است برخی مشکلات به وجود بیایند. این مشکلات شامل خطرهای احتمالی فنی و یا تغییر شیوه دینامیک و پویا حول محور پروژه‌های دیفای و نقدینگی می‌شوند. بر اساس گفته‌های Abugov ، مورد دوم در آینده نزدیک پیش‌بینی نمی‌شود:

اینطور به نظر نمی‌رسد که اتریوم ۲.۰ بتواند تاثیر معناداری بر روی نقدینگی تا ۹-۱۲ ماه آینده داشته باشد. ممکن است این پروژه بتواند مقداری ETH را از این شبکه خارج کند اما تردید دارم که این مقدار برای تغییر اقتصاد فعلی اتریوم ۱ کافی باشد.

با توجه به انتقال موفقیت‌آمیز به اتریوم ۲.۰ که نشان‌دهنده خطری احتمالی در مسیر رشد دیفای است، برخی از افراد دیدگاه بسیار مثبتی نسبت به آینده بازارهای NFT دارند که در طول سال ۲۰۲۰ به رشد بی‌وقفه خود ادامه داده‌اند و این در حقیقت بخشی است که به صورت مستقیم با مدل استیکینگ اتر ۲ در رقابت نیست.

صرف نظر از پیشروی اتریوم ۲.۰ در این فضا، این احتمال وجود دارد که سال ۲۰۲۱ بتواند با توجه به قابلیت ورود به سیستم مالی سنتی، پروژه‌های دیفای را به مرحله بعدی خود برساند. دکتر Octavius در این مورد گفت: مصرف‌کنندگان به یکباره خود را در شرایطی می‌بینند که به حساب‌های پس‌انداز بیمه شده جدید با سود سالانه ۲ درصد دسترسی دارند و همگی اینها از دیفای گرفته شده‌اند و حتی افرادی که از این امکانات استفاده می‌کنند از این موضوع خبر هم ندارند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا