اخبار بلاکچین

فاز نهایی مهاجرت پروتکل گراف از اتریوم به آربیتروم آغاز شد

پروتکل غیرمتمرکز گراف از روز گذشته فاز نهایی مهاجرت از اتریوم به شبکه لایه ۲ آربیتروم را آغاز کرد. پروتکل گراف برای جست‌وجوی داده‌های بلاکچین‌های مختلف طراحی شده است و با این مهاجرت، قصد دارد کارمزدها و هزینه‌های کاربرانش را کاهش دهد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به گزارش کوین دسک، با این انتقال، گراف به یکی از بزرگترین پروژه‌های غیرمتمرکز اتریوم تبدیل می‌شود که به شبکه‌های لایه ۲ مهاجرت کرده است. شرکت «Edge & Node»، توسعه‌دهنده پروژه گراف، معتقد است که چنین مهاجرتی، چالش‌های کاربران برای استفاده از این پروتکل را بدون به خطر انداختن امنیت آن‌ها کاهش می‌دهد.

پروتکل گراف از طریق دلگیتورها (Delegators) و ایندکس‌کنندگان (Indexers) این امکان را برای توسعه‌دهندگان وب ۳ فراهم می‌کند تا بدون نیاز به واسطه‌های متمرکز، به داده‌های بلاکچین‌ها دسترسی داشته باشند و آن‌ها را بررسی کنند. طبق گفته‌های تگان کلاین (Tegan Kline)، مدیرعامل شرکت Edge & Node، مهاجرت از اتریوم به آربیتروم برای کاهش هزینه گس و افزایش سرعت تراکنش‌ها صورت می‌گیرد.

آربیتروم هم مثل دیگر شبکه‌های لایه ۲، یک بلاکچین مجزا است که در کنار شبکه اصلی اتریوم فعالیت می‌کند. این شبکه لایه ۲ برای کاهش کارمزد کاربران و با استفاده از ویژگی‌های امنیتی اتریوم، تعداد زیادی از تراکنش‌ها را طبقه‌‌بندی می‌کند و سپس نتیجه نهایی آن‌ها را به شبکه اتریوم منتقل می‌نماید. با این روش، میزان بار پردازش‌شده در شبکه اتریوم کاهش می‌یابد.

گراف در این مهاجرت، تنها لایه تسویه (Settlement layer) خود را از اتریوم به آربیتروم منتقل می‌کند. بدین ترتیب تراکنش‌های این پلتفرم به‌جای اتریوم، در شبکه آربیتروم ضبط و پردازش می‌شوند.

کلاین در این رابطه گفته است:

هر بار که کاربری تراکنشی را در گراف انجام می‌دهد (مثل دلگیت کردن یا ایندکس کردن)، باید کارمزد بپردازد. با انتقال به آربیتروم این کارمزدها کم‌تر می‌شود. بنابراین، با کاهش موانع ورود و کارمزدها انتظار داریم ایندکس‌کنندگان و دلگیتورهای بیشتری در شبکه فعالیت کنند.

در زمان نگارش این خبر توکن‌های GRT شبکه گراف و ARB شبکه آربیتروم به ترتیب در حوالی ۰.۱۰ و ۰.۹۱ دلار معامله می‌شوند.

پروتکل گراف این امکان را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا به داده‌های ۴۰ شبکه دسترسی داشته باشند. این پروژه در سال ۲۰۲۲ و با مشارکت شرکت‌های تایگر گلوبال (Tiger Global)، بلاک وال دیجیتال (Blockwall Digital)، فنبوشی کپیتال (Fenbushi Capital)، فین‌تک کالکتیو (FinTech Collective) و رسیپروکال ونچرز (Reciprocal Ventures) موفق شد ۵۰ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا