اخبار خارجی

انتشار ایمیل اسرار آمیز توسط مدیرعامل بلاک استریم؛ آیا متعلق به ساتوشی ناکاموتو است؟

هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین هم چنان یکی از اسرار فاش نشده صنعت ارز دیجیتال است. هرچند اخیرا ایمیلی از سال ۱۹۹۹ کشف شده است که بیان می‌کند ممکن است ناکاموتو ۱۰ سال برای پیاده سازی ایده سیستم پول الکترونیک همتا به همتا صرف کرده است.

این ایمیل ۲۰۰ کلمه ای که توسط آدام بک مدیرعامل بلاک استریم (Blockstream) به اشتراک گذاشته شده است مشابه با ایدئولوژی مدرن بیت کوین است که شامل ناشناس بودن خالق آن نیز می‌باشد. شاید این ایمیل توسط خود ساتوشی ناکاموتو در دوران جوانی نوشته شده باشد.

غیرفعال کردن پول الکترونیکی غیرممکن است

اگرچه هیچکس مطمئن نیست که این ایمیل از جانب خالق اصلی بیت کوین ارسال شده باشد، اما این پیام بخشی از صحبت های مرتبط با پول الکترونیکی در میان سایفرپانک های آن زمان بود. سایفرپانک که در دهه ۱۹۸۰ به وجود آمده است به گروهی از فعالان گفته می‌شود که از رمزنگاری، ناشناس بودن و حریم خصوصی استفاده می‌کردند. هرچند فهرست نامه های سایفرپانک ها تا سال ۱۹۹۲ ایجاد نشده بود.

نویسنده ناشناس این ایمیل گفته است که نمی‌توان چیزی را که قابل فسخ است و توسط نهادهایی نظیر دولت ها می‌تواند بلا استفاده شود را در دسته پول الکترونیکی جای داد.

در این ایمیل آمده است:

من نمی‌گویم که از پول الکترونیکی باید برای پنهانکاری استفاده شود، اما این مورد را بیان می‌کنم اگر چیزی قابل فسخ باشد نمی‌توان به آن پول الکترونیکی گفت.

با وجود این تعریف، پیاده سازی پول الکترونیکی بدون سخت افزار مقاوم در برابر کلاهبرداری از نظر فنی غیرممکن است زیرا صدور با دوبار خرج کردن دیتابیس این پول الکترونیکی بدان معنا است که اگر کسی (به عنوان مثال دولت) تصمیم به خاموش کردن رایانه بگیرد، پول شما طی یک شب بی ارزش خواهد شد.

با وجود این خلاصه ایمیل، انکار این موضوع سخت است که بیت کوین نیز بر اساس همین ایدئولوژی ایجاد شده است. امروزه، هیچ دولتی نمی‌تواند فعالیت ارزهای دیجیتال را کنترل، تغییر یا متوقف کند، حتی اگر تمام قوانین مدنظر خود را تصویب کنند.

ساتوشی هیچ غلط املایی نداشته است

علیرغم اینکه شاید این ایمیل از جانب ساتوشی ناکاموتو باشد، نمی‌توان روش نوشتاری و چند غلط املایی در این ایمیل را نادیده گرفت. برای مثال، نوشتار کلمه بعضی اشتباه است و به جای some از soem و به جای overnight از over night استفاده شده است.

بسیاری از افراد معتقدند خالق بیت کوین بسیار مراقب است تا چنین اشتباه هایی انجام ندهد. آدام بک در این خصوص گفته است:

ساتوشی هیچ غلط املایی یا دستوری نداشته است.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا