چه عواملی باعث رشد انفجاری صندوق های ارز دیجیتال شده است؟!

رشد انفجاری صندوق ارز دیجیتال داستان جذابی دارد، به خصوص وقتی متوجه می شوید که تنها به مدت ۶ سال است که مطرح شده اند. امروز، صندوق های کریپتو تبدیل به موتوری شده اند که صنعت در حال رشد ارزهای دیجیتال را به جلو می رانند. در مقایسه با ۲۲۴ صندوقی که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، سال ۲۰۱۸ با معرفی و ورود ۲۳۹ صندوق جدید، شاهد رشدی بی سابقه بود.

با این حال، بسیاری پیش بینی کرده اند که این رقم در سال ۲۰۱۹ کاهش خواهد یافت. اما طبق تحقیقی مالکیتی توسط شرکت تحقیقاتی Crypto Fund Research، حتی با وجود روند نزولی بازار ارزهای دیجیتال، دلایلی مبنی بر ادامه موفقیت های صنعت صندوق های کریپتو وجود دارد.

طبق انتظار، رشد صندوق های کریپتو مستقیما بر فضای ارز دیجیتال تاثیرگذار بوده است، به شکلی که بسیاری از صحبت ها حول ضرورت آنها به عنوان بخشی مهم از اقتصاد ارزهای دیجیتال می چرخد.

صندوق ارز دیجیتال در واقع همان صندوق های پوشش ریسک کریپتو (Hedge funds) یا صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر (Venture Capital) هستند

طبق نتایج همین تحقیق، از ۸۱۲ صندوقی که در حال حاضر در سراسر دنیا وجود دارند، ۳۶۹ صندوق جز صندوق های پوشش ریسک کریپتو، ۴۲۱ صندوق متعلق به صندوق های سرمایه گذاری پرخطر و باقی یا صندوق های کریپتوی قابل معامله در صرافی ها (ETF) بوده و یا صندوق های سرمایه گذاری خصوصی می باشند. این سوال ممکن است پیش آید که هجوم صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر به معنی ایجاد گزینه های تامین مالی بیشتری برای استارت آپ های حوزه بلاک چین است، چرا که اخیرا ارائه صندوق های مختص بلاک چین برای شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر بسیار رایج شده است.

این یک واقعیت است که چشم انداز در حال رشد و بلوغ بلاک چین/ ارزهای دیجیتال، باعث جذب صندوق های سرمایه گذاری خصوصی به صندوق های سرمایه گذاری کریپتویی است. از لحاظ صندوق های پوشش ریسک کریپتو، موضوع اصلی افزایش فرصتهای سرمایه گذاری فراهم شده به سبب طبیعت پرنوسان بازار ارز دیجیتال است. به همین دلیل، آنها بیشتر به عنوان صندوق های ترکیبی که بر روی عرضه اولیه کوین ها (ICO) و ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند، عمل می کنند. این صندوق ها همانند نحوه فعالیت سرمایه گذاران خطر پذیر، از استراتژی های سرمایه گذاری بلند مدت با دوره های ممنوعیت فروش سهم طولانی تر بهره می برند.

صندوق های کریپتو به اندازه ی همتاهای سنتی خود، بزرگ نیستند

با اینکه صندوق ارز دیجیتال در حال رشد هستند، گزارشی از گروه مشارکتی PwC و Elwood در سال ۲۰۱۹، نشان می دهد که بیش از ۶۰ درصد صندوق های کریپتوی موجود، دارایی های تحت مدیریت (AUM) دارند که کمتر از ۱۰ میلیون دلار می باشند. در نتیجه، این بدان معناست که بسیاری از صندوق های کریپتو، شرکت های با مقیاس کوچک و با کمتر از ۵ کارمند هستند. با این حال، صندوق های کریپتوی برتر که بیش از ۵۰ میلیون دلار دارایی تحت مدیریت دارند نیز وجود داشته و تنها ۲ صندوق تحت مدیریت هستند که ارزشی برابر با ۱ میلیارد دلار یا بیشتر دارند.

با اینکه این آمار بسیار چشمگیر هستند، حتی نزدیک به ارزش دارایی هایی که صندوق های پوشش ریسک سنتی تحت کنترل داشتند، نیز نمی شوند. مجموع تمام دارایی های صندوق های کریپتو، تنها برابر با ۱ درصد از دارایی های صندوق پوشش ریسک می باشند.

صندوق های کریپتو از بیت کوین عملکرد بهتری دارند

برخورد با این موضوع که صندوق های پوشش ریسک بهتر از بنچمارک خود عمل کنند، اتفاقی نیست که روزانه بیافتد. یکی از حقایقی که در بازار دارایی های سنتی دیده می شد، در بازار دارایی های دیجیتال نیز بسیار مشاهده می شود، چرا که صندوق ارز دیجیتال بسیار بالاتر از انتظارات ظاهر شده اند. شاخص صندوق ارز دیجیتال شرکت Crypto Fund Reseach (شاخص کرپیتوی CFR)، که فعالیت های بیش از ۴۰ کریپتو صندوق را دنبال می کند، توانست از رشد ۱۰۰ درصدی بازار بیت کوین از ژانویه ۲۰۱۷  تا ژوئن ۲۰۱۹، بهتر عمل کرده و در مدت مشابه بیش از ۱۴۰۰ درصد رشد داشته باشد.

کریپتو فاندها

داده های شاخص کریپتوی CFR زمانی چشمگیرتر خواهند شد که عقب ماندن صندوق های کریپتو از بسیاری از دارایی های دیجیتال از لحاظ عملکردی در سال ۲۰۱۷، و تصاحب بازار در زمانی که بسیاری ترس نزولی شدن بازار را داشتند، را در نظر بگیریم. به هر حال، این بدان معنا نیست که سرمایه گذاران پولی از دست ندادند، ولی نرخ بازگشت سرمایه ۴۶%- درصدی صندوق های کریپتو در مقابل نرخ ۷۶%- درصدی بیت کوین، خود یک پیروزی به حساب می آید.

صندوق های کریپتو و بازار نزولی

تاثیر وحشتناک بازار صعودی در سال ۲۰۱۸ و پس از رسیدن قیمت بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی ۲۰.۰۰۰ دلار، اگر به خاطر خوش بینی فوق العاده ی صندوق ارز دیجیتال نبود، باعث فلج شدن توسعه فضای ارز دیجیتال می شد. سرمایه گذاران پرخطر و صندوق های کریپتو پوشش ریسک از این بازه به منظور انتخاب پروژه های جذاب بلاک چین و تامین مالی آنها استفاده کردند. شکی در این نیست که اگر بخاطر این کمک های مالی نبود، توسعه متوقف می شد.

تجربه یکی از عواملی است که سودآوری صندوق های سرمایه گذاری را تعیین می کند، اینطور نیست؟ طبق گزارشی از دانشگاه لویولا مری مونت که نشان می داد عملکرد صندوق های پوشش ریسک با افزایش عمرشان افت پیدا می کند، به نظر می آید این باور در صنعت صندوق های پوشش ریسک زور بیشتری دارد. این گزارش بیان می کرد که عمر متوسط صندوق های پوشش ریسک سنتی ۵۲ ماه بوده و نرخ بازگشت در سال اول عملیات، بیش از ۳ برابر نرخ بازگشت سال پنجم می باشد. برای صندوق های کریپتو در شاخص CFR، میانگین عمرشان ۱۶ ماه محاسبه شده است. با اعمال اطلاعاتی که در این گزارش به دست آمده، می توان این بحث را مطرح کرد که مدیران صندوق های کریپتو در حال حاضر در بهترین حالت خود قرار دارند که به آنها کمک کرده است نتایج قابل تحسینی کسب کنند.

آمریکا هنوز خانه ی درصد عظیمی از صندوق های کریپتو می باشد

طبق گزارش مشترک صندوق های کریپتوی PwC و Elwood در سال ۲۰۱۹، ۶۴ درصد از صندوق ارز دیجیتال واقع در آمریکا هستند. کشورهایی با فضای کریپتو صندوق در حال رشد دیگر شامل جزایر کایمن، انگلستان، سنگاپور، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ و استرالیا می باشند. به نظر می آید صندوق های کریپتو، شهرها را ترجیح می دهند، چرا که خانه ی صندوق های پوشش ریسک سنتی نیز هستند.

وجوه ارز دیجیتال

در گذشته، اندازه ی کوچک بسیاری از صندوق ارز دیجیتال باعث دور ماندن آنها از مرکز توجهات می شد. با این حال، با معرفی دستورالعمل هایی برای عرضه های اولیه و توکن های امنیتی توسط کمیسیون امنیت و معاملات آمریکا و دیگر نهادهای قانون گذاری در سراسر دنیا، اوضاع در حال تغییر است. و از آنجایی که صندوق های کریپتو پوشش ریسک شدیدا به توکن های امنیتی مرتبط هستند، به احتمال زیاد مجبور به پیروی بیشتری از الزامات سختگیرانه تر ثبت نام خواهند شد. یک مورد واضح، Pantera Capital می باشد که در دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد ممکن است به علت سرمایه گذاری در ICOهایی که با قوانین امنیتی آمریکا مطابقت نداشتند، صندوق دریافتی را عودت داده و مجبور به پرداخت جریمه مالی شود.

وجوه ارز دیجیتال

یک صندوق ارز دیجیتال معمولی می تواند یا یک صندوق پوشش ریسک باشد و یا یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر. در این میان، صندوق ارز دیجیتال به اندازه ی همتاهای سنتی خود بزرگ نبوده و هنوز در بازار پول از اهمیت چندانی برخوردار نیستند. به هر حال، به طور متوسط صندوق های پوشش ریسک کریپتو از بیت کوین برترین ارز دیجیتال دنیا، عملکرد بهتری دارند. به دلیل بی تجربگی صنعت که باعث ادامه عملکرد قابل تحسین صندوق های کریپتو شد، آنها طی بازار نزولی توانستند فعالیت خوبی داشته باشند. آمریکا خانه ی درصد زیادی از صندوق های کریپتوی دنیا می باشد و به همین طریق، شک و شبهه های قانونگذاری در این منطقه، هنوز محل بحثی است که باید برای پیشرفت آینده ی صنعت روشن شود.


54321
امتیاز 5 از 1 رای

منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر