مبتدی مقالات

دلار دیجیتال ؛ آمریکا در ایجاد رمز ارز خود از رقبایش عقب افتاده است!

دلار دیجیتال (Digital Dollar) و ایجاد رمز ارز وابسته به بانک مرکزی ارز دیجیتال (CBDC)، به یکی از موضوعات داغ در چند سال اخیر تبدیل شده است. طرح دولت چین برای ایجاد یوان دیجیتال، پروژه لیبرا به عنوان رمز ارز فیسبوک و ارائه پیش نویس لایحه ایجاد دلار دیجیتال در ایالات متحده، بخشی از فرآیند ظهور گونه جدید رمز ارزهاست که ماهیتی متفاوت از بیت کوین و اتریوم و دیگر آلتکوین‌ها دارند.

با وجود این که دولت آمریکا و به طور مشخص فدرال رزرو تمایل زیادی به ایجاد دلار دیجیتال دارند، اما به نظر می‌رسد که دولت ایالات متحده به نسبت سایر کشورها در عمل عقب مانده است. رئیس سابق کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) در ایالات متحده در مورد عقب ماندگی ایالات متحده از کشورهای فعال در این حوزه ابراز نگرانی کرده است و در این باره اظهار داشته: وقتی به دیگر کشورها نگاه می‌کنیم، متوجه عقب ماندگی آمریکا از قافله ساخت رمز ارز وابسته به بانک مرکزی می‌شویم. ما در این زمینه کوتاهی کرده‌ایم و این شرایط نگران کننده است.

ایالات متحده در ابتدا مخالف سرسخت بلاک چین و ارزهای دیجیتال بود؛ اما اخباری که اخیرا از این کشور منتشر شده نشان می‌دهد که ظاهرا در سیاست‌های مالی این کشور تغییراتی به وجود آمده است. رئیس بخش بلاکچین سایت World Economic Forum‌ ، یکی از فروم‌های قدیمی در حوزه اقتصاد، معتقد است که سایر کشورها به قدری در این حوزه پیشرفت داشته‌اند که در صورتی که ایالات متحده بخواهد دلار دیجیتال را عملیاتی کند، باید از راه و مسیر دیگر کشورها پیروی کند.

دلار دیجیتال و تاثیر آن بر بازار رمز ارزها

علاقه و تمایل دولت‌ها به ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC در چند ماهه اخیر افزایش یافته است.

دلار دیجیتال یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌هاست که چند ماهی است به طور جدی مورد توجه فدرال رزرو قرار گرفته است. تمایل دولت‌ها به ایجاد رمز ارز وابسته به بانک مرکزی، ممکن است در نهایت به تغییر کلی ساختار نظام بانکداری فعلی دنیا منجر شود. ظاهرا دولت‌ها به مزایا و پتانسیل بالای استفاده از ارزهای دیجیتال پی برده و آن را جدی‌تر از قبل دنبال می‌کنند.

سیاست کشورهای اروپایی

دلار دیجیتال تکنولوژی بلاک چین رمز ارز ارز دیجیتال بیت کوین

کشورهای مطرح اروپایی نیز به به این حوزه توجه دارند. برای مثال بانک مرکزی کشور فرانسه در هفته پیش از وجود برنامه‌های به منظور تغییر ساختار سیستم مالی این کشور خبر داد.

بانک مرکزی فرانسه در تشریح این برنامه‌ها از رمز ارز وابسته به بانک مرکزی نام برد. به نظر می‌رسد که کشور فرانسه به منظور بهبود سیستم پرداخت‌های مالی خود به استفاده از رمز ارزها علاقه‌مند است. در ماه گذشته شش بانک مرکزی در زمینه ایجاد CBDC اعلام همکاری کردند؛ اتحادیه اروپا، بانک مرکزی کشور انگلستان، ژاپن، کانادا، سوئد و سوئیس، شش کشوری هستند که با یکدیگر در زمینه ایجاد رمز ارز بانک مرکزی خود اعلام همکاری کرده‌اند.

بانک مرکزی نروژ نیز اعلام کرده که به منظور بررسی ضرورت ایجاد رمز ارز بانک مرکزی تحقیقات گسترده‌ای را انجام خواهد داد. مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری Arcane Crypto – شرکت سرمایه گذاری در حوزه رمز ارزها که در کشور نروژ فعالیت دارد- در این زمینه نکته مهمی را یادآور شده است:

وقتی فعالیت بانک‌های مرکزی کشورهای شرق آسیا و اتحادیه اروپا را رصد می‌کنیم، شاهد یک رقابت جدی در میان آنها برای دستیابی به یک رمز ارز مبتنی بر بانک مرکزی هستیم. به نظر می‌رسد این کشورها در تلاشند تا سلطه دلار بر معاملات بین المللی را از بین ببرند و برای دستیابی به این هدف از صنعت بلاک چین و رمز ارزها کمک گرفته‌اند.

تام کاتن – سناتور امریکایی – در جلسه کمیسیون بانکی مجلس سنا گفت: امریکا نیازمند دلار دیجیتال است؛ برای رقابت اقتصادی با چین، ایالات متحده چاره‌ای جز استفاده از دلار دیجیتال نخواهد داشت.

در صورت استفاده از این روش، دولت دیگر انحصار پول را در اختیار ندارد. لذا فدرال رزرو با مسئله‌ای روبه روست که پیش از این سابقه نداشته است. این مسئله شاید به ایجاد یک پارادایم جدید در سیاست‌های مالی فدرال رزرو تبدیل شود. دولت در تلاش است تا ضمن به حداقل رساندن پولشویی و جرایم مالی از طریق این صنعت جدید، زمینه‌ای برای توسعه فراهم آورد.

منبع
forbeswikipedia

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا