مبتدی مقالات

روزهای آخریست که کلاهبرداری در فضای ارزهای دیجیتال را شاهد هستیم!

تمام کسانی که در عرصه ارزهای دیجیتال کار می‌کنند، خواهان این هستند که این حوزه عاری از هرگونه جرم و کلاهبرداری یا نقصان امنیتی باشد. تامین امنیت افراد در بازاری که در آن نهادهای مرکزی حدف شده‌اند و از گردهمایی مردم در کنار هم، مفاهیم و فناوری‌های جدیدی بوجود آمده چگونه خواهد بود؟

بازداشت­ اخیر”جان مک آفی (John McAfee)” در اسپانیا، ممنوعیت‌هایی که از جانب قانون‌گذاران بر بازار تحمیل می‌شود و هک برخی از صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال تنها بخشی از کلاهبرداری ها و اخبار منفی است که در هفته‌های اخیر در بازار ارزهای دیجیتال منتشر شده است.

بازگشت کلاهبرداری ها به بازار ارزهای دیجیتال

کلاهبرداری ارزهای دیجیتال

مدت­ها بود که چنین اخباری را در بازار ارزهای رمزنگاری شده ندیده بودیم. ممکن است بار دیگر کلاه­برداری در عرصه ارزهای دیجیتال ، خطراتی را بوجود آورند؛ ولی “پست بلاک فای(post-Blockfi)” و “پست گِرِی اِسکِیل (Post-Grayscale)” دنیای کاملا متفاوتی را به ارمغان می­‌آورد.

آیا داستان­‌های اخیر مربوط به جرایم و دادرسی‌­های قانونی نوید دهنده آینده‌­ای روشن­تر است؟ آیا قانون‌گذاران توانایی همگام بودن با این عرصه را دارند؟ یا این حوزه هرچقدر هم پیشرفت کند، بازهم پول باعث می‌شود که کلاهبرداران همیشه نسبت به آن حریص باشند؟ شاید نتوان حالتی را تصور کرد که شاهد کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال نباشیم.

پس از یک سال رایزنی، سازمان رفتار مالی انگلستان (Financial Conduct Authority) اعلام کرد محصولات مشتق شده رمز ارزها به دلیل آسیبی که برای مردم عادی وارد می‌کنند، مناسب فعالیت نیستند. فروش مشتقات رمز ارزها و اسکناس­‌های معامله شده (ETN) به سرمایه­‌گذاران خرد در داخل یا خارج از انگلیس، از اوایل سال آینده ممنوع خواهد شد. این خبر روز سه شنبه، همان روز که مک آفی در فرودگاه اسپانیا دستگیر شد، اعلام گردید. وی اکنون در انتظار بازگشت به ایالات متحده است تا با اتهامات خود روبرو شود که مجازات ۳۰ سال زندان را شامل می‌شود.

تنها چند روز پیش، کمیسیون معاملات آتی کالا (Commodity Futures Trading Commission) اقدام به اجرای احکام مدنی در دادگاه منطقه‌­ای ایالات متحده برای منطقه جنوب نیویورک علیه صرافی BitMEX و صاحبان آن کرد. این ادعا مبنی بر این است که سیستم تجارتیِ ثبت نشده، تعدادی از مقررات CFTC را نقض کرده است، از جمله عدم اجرای فرایندهای مبارزه با پولشویی. وزارت دادگستری در حال بررسی اتهامات مدیر عامل BitMEX، آرتور هیز، و همچنین بنیانگذاران آن، بن دلو و ساموئل رید است. در کنار کلاهبرداری های مشخصی که در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق افتاده، اتهاماتی که افراد سرشناس این حوزه وارد می‌شود نیز چهره مناسبی از این بازار در ذهن مردم عادی نساخته است.

رییس سارمان CFTC، آقای هیث تاربرت، طی بیانیه­‌ای اعلام کرد:

برای اینکه آمریکا بتواند در این زمینه پیشتازجهانی باشد، کاملا ضروری است که بتوانیم فعالیت­‌های مخرب و غیر قانونی را ریشه کن کنیم. محصولات جدید و نوینِ مالی، تنها در صورت یکپارچگی بازار می‌توانند شکوفا شوند. ما اجازه نخواهیم داد که کلاهبرداران با قانون شکنی خود بتوانند، معاملات را که در بستر قانونی در حال انجام هستند را به دست خود گیرند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار سرانجام در نبرد دادگاه خود با پیام رسان کانادایی Kik یکی از پروژه‌های بازار ارزهای دیجیتال ، پیروز شد. شاکی این پرونده، شکایتی را علیه این شرکت در مورد کلاهبرداری و فروش ۱۰۰ میلیون دلار توکن در سال ۲۰۱۷ مطرح کرد و ادعا کرد که این شرکت قوانین اوراق بهاداررا نقض کرده است. در تاریخ ۳۰ سپتامبر، قاضی پرونده به نفع کمسیسون رای داد. دو طرف فرصت دارند تا ۲۰ اکتبر در مورد این حکم تجدید نظر کنند.

اخبار هک صرافی ارز دیجیتال Kucoin واقع در کشور سنگاپور در پایان ماه سپتامبر، با ارزش بیش از ۲۰۰ میلیون دلار، چرخه اخبار سه ماهه سوم را آغاز کرد. خلأهای امنیتی صرافی‌­ها، بسیار بیشتر از سال گذشته بوده است. امسال ۱۲ هک بزرگ اتفاق افتاد که ارزهای دیجیتال به ارزش حدود ۳۰۰ میلیون دلار در این کلاهبرداری به سرقت رفته است.

در واقع سال ۲۰۱۹ بدترین سال برای شکاف­‌های امنیتی بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود که آغاز آن با تخلفِ Crptopia در ۱۴ ژانویه بود. سال ۲۰۱۸ ما شاهد ۹ مورد بودیم. در سال ۲۰۲۰ اخبار تخلفات و کلاهبرداری بخش کوچکی از رخدادهای دنیای ارزهای رمزنگاری شده را شامل می‌شد. چون دارایی دیجیتال صرافی‌های ارز دیجیتال که امنیت پایینی داشتند هک می‌شد و اقدامات امنیتی به طور گسترده‌ای در حال بهبود است.

مروری بر کلاهبرداری سال­های ۲۰۱۷-۲۰۱۸ در بازار ارزهای دیجیتال

گزارش‌های رمز ارزها در پایان سه ماهه مالی به دنیال نتایج سه ماهه Grayscale منتشر شد که همزمان با رشد قیمت بیت کوین بود و امسال، شاهد رشد حوزه دیفای هستیم. اگر عملکرد پروتکل­‌ها و توکن‌­های کلاهبرداری و پرحاشیه دیفای را کنار بگذاریم، DeFi با سرعت فزاینده‌­ای در حال رشد است و در مهم­ترین زمینه فعالیت ارزهای دیجیتال می‌تواند ما را یاری کند؛ بانکداری بدون بانک. در واقع، سرعت رشد DeFi تا حدی محصول سطوح مهمی از نوآوری است که ریشه در پروتکل­های خلاقانه و عملکرد­های آن دارد.

این چرخه اخبار یادآور سال­های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ است که پیشنهادات اولیه کلاه­برداری کوین­­ها، باعث بدبینی فعالان بازار ارزهای دیجیتال به این موضوع شد و جرایم حوزه رمز ارزها تقریباً یک امتیاز ضروری به نام بلوغ نهایی تلقی میشد.

آیا قانون گذاران می‌توانند همگام با این حوزه قدم بردارند؟

مدت زیادی است که اخبار مربوط به اقدامات قانونی، ممنوعیت‌­ها و هکِ معاملات و کلاهبرداری ، دنیای ارزهای دیجیتال را مورد حمله قرار داده است. شاید آنچه ما شاهد آن هستیم این است که پشتوانه قانونی و مراجع تنظیم کننده بتوانند عرضه اولیه کوین (ICO) را به جایگاه اصلی آن برسانند.

پایان ماجرای حقوقی پیرامون فروش توکن Kin متعلق به شرکت Kik در همان روز اتفاق افتاد که Salt Lending توانست با SEC بر سر فروش ۴۷ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۷ به توافق برسد.

اگر دوران ICO در حال پایان است، واقعا طنزآمیز است که یکی از بزرگ­ترین حامیان آن یعنی مک آفی، با اتهامات خود روبرو می‌شود. البته مک آفی بی‌گناه محسوب می‌شود تا زمانیکه جرمش ثابت شود. سرنوشت ICO اکنون قطعی به نظر می‌رسد. تِستِ هووی (Howey Test) ممکن است منسوخ شده باشد ولی به هر حال قانون محسوب می‌شود.

نزدیکی زمان انجام همه این فعالیت‌ها ممکن است به توطئه‌­ای در میان دستگاه­‌های اجرای قانون و نهادهای تنظیم کننده مالی برای تمیز کردن رمز ارزها برای آینده­‌ای روشن­‌تر یا تلاش برای از بین بردن کنترل آن اشاره داشته باشد.

نظریه پردازان توطئه ابتدا باید ثابت کنند توطئه‌­ها امکان پذیر هستند بعد به اثبات اتفاق افتادن آن بپردازند. یک نقص منطقی در اعتقاد به توطئه این است که آنها اغلب به قابلیت­‌هایی نیاز دارند که وجود ندارند.

اگرچه یک حس ناخوشایند بدلیل اینکه این موارد به طور همزمان مورد توجه قرار گرفته‌­اند، به ما دست می‌دهد ولی تلاش‌­های حقوقی به احتمال زیاد به طور طبیعی به این نتیجه رسیده‌­اند. بسیاری از این فرایندها و تحقیقات چندین ماه است که در حال انجام هستند.

آیا مسیر حرکت کریپتو واضح شده است؟

آنچه حوادث چند هفته گذشته به ما آموخته این است که رمز ارز نمی‌تواند خارج از دسترس قانون به فعایت خود ادامه دهد. قوانین ما ممکن است کهنه و منسوخ شده باشند اما در طول زمان تغییر خواهند کرد. دنیای کریپتو نیز تغییر خواهد کرد.

اگرچه سال ۲۰۱۹ یک رکورد برای هک شدن معاملات به حساب می­‌آید ولی می‌توان از آن به عنوان یک نقطه عطف در بلوغ کریپتو یاد کرد که به طور عمده در سال ۲۰۲۰ شاهد آن بودیم.عملکرد DeFi ممکن است واضح به نظر نیاید ولی تاثیر بزرگ و مهمی برای تکنولوژی بلاک­چین داشته است.

جای امیدواری است که قانون‌گذاران در حال رسیدن به نتایجی هستند که چگونه صنعت ارزهای دیجیتال به فعالیت خود ادامه دهد و فعالیت‌­های کلاهبرداری که از سال ۲۰۱۷ گریبانگیر این حوزه شده است را حذف کنند. در هر صورت، صحبت در مورد جرایم و هک شدن است و همه این­ها حس و حال سال ۲۰۱۸ را تداعی میکند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا