کریپتو پدیا

انتقال توکن (token swap) چیست و چگونه کار می‌کند؟

جابجایی توکن (token swap) یا انتقال توکن (token migration) به فرایندی گفته می شود که در آن توکن شما به یک بلاک چین جدید فرستاده می‌شود. انتقال توکن هیچ ارتباطی با کلاهبرداری ندارد و در بین پروژه های بلاک چین بسیار محبوب شده است. قابل ذکر است که دو ارز دیجیتال از بین ۲۵ ارز دیجیتال برتر یعنی ترون و EOS در حال چنین انتقالی هستند و انتظار می‌رود حداقل بیش از ۲ توکن از بین ۳۰ توکن برتر نیز این مسیر را ادامه دهند.

با وجود ارزش میلیونی و حتی میلیارد دلاری توکن های موجود، خطرات بسیار زیادی در از دست دادن سرمایه وجود دارد. اما با وجود این موضوع، صنعت بلاک چین در خصوص انتقال توکن و تاثیرات آن کاملا یکسان و بدون تغییر باقی مانده است.

بسیاری از اطلاعات در زمینه انتقال توکن را می‌توان از پیشروهای این حرکت دریافت کرد. پروژه هایی که دستخوش این انتقالات بوده اند، قدم های دشوار اما در عین حال ضروری در تحقق چشم انداز پروژه خود برداشته اند.

شاون ویلکینسون موسس استارت آپ استورج (Storj) که انتقال توکن را از سال ۲۰۱۷ شروع کرده است در این خصوص بیان کرد:

ایده این کار این است که باند زخم خود را باز کنید و مسیری را دنبال کنید که به پرتگاه منتهی نمی‌شود.

چرا یک پروژه به انجام انتقال توکن نیاز دارد؟

انتقال توکن

اغلب اوقات، این انتقال ها توسط پروژه هایی صورت می‌گیرد که برای افزایش سرمایه و توزیع توکن های خود از بلاکچین اتریوم استفاده می‌کنند. در این فاز، توکن‌های توزیع شده پروژه معمولا به عنوان جایگزین برای توکن‌هایی عمل می‌کنند که هنگام فعالسازی پروژه استفاده خواهند شد.

یکی از مزایای این استراتژی این است که معامله کنندگان دیگر مجبور به راکد کردن سرمایه خود نیستند. در عوض هنگامی که فناوری خود را توسعه می‌دهند، قادر به تبادل این توکن‌های جایگزین در صرافی‌ها هستند.

بنابراین انتقال توکن، فرایند را اینگونه شرح می دهد که کدام موجودی توکن از کیف پول اتریوم به کیف پول جدید پروژه مورد نظر انتقال یابد. پس از جابه‌جایی، توکن ها از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر انتقال یافته اند.

قابل توجه است که انتقال توکن ها منحصرا به عرضه بلاک چین فعال مرتبط نیست و هنگامی که پروژه‌ها از یک پروتکل به پروتکل دیگر جابه‌جا می‌شوند نیز رخ می‌دهد. برای مثال انتقال توکن استورج با تصمیم مبنی بر انتقال از یک پروتکل مبتنی بر بیت کوین به اتریوم انجام شد. دلیل این انتقال نیز مشکلات مقیاس پذیری بود.

ویلکینسون در این خصوص گفت:

ما دریافتیم که انجام ندادن این انتقال توکن، عواقب بزرگی خواهد داشت.

نحوه کار انتقال توکن چگونه است؟

برای کاربران و سرمایه گذاران، میزان حضور آن ها در فرآیند توکن سواپ متفاوت است و معمولا بر اساس این نکته است که توکن های خود را کجا ذخیره و نگهداری می‌کنند سخت یا  بسیار آسان خواهد بود.

برای کسانی که توکن‌های خود را در صرافی ها ذخیره می‌کنند معمولا بعید است که نیاز باشد اقدامی در این راستا انجام دهند. برای مثال صرافی بزرگ بایننس می‌گوید تمام شرایط فنی مورد نیاز فرآیند انتقال EOS، ترون، ICON و آنتولوژی (Ontology) را فراهم می‌کند. صرافی کراکن نیز در صدد کاهش سختی این فرآیند است.

جسی پاول موسس و مدیرعامل کراکن خاطر نشان کرد:

ما قبل از انتقال و تبادل تمام کوین های قدیمی به کوین های جدید، جذب سرمایه را متوقف می‌کنیم و پس از اتمام انتقال کوین ها، تمام موجودی پیشین برای کوین جدید می باشد. نحوه کار به همین سادگی است.

اما کاربرانی که توکن‌های خود را در کیف پول ذخیره می‌کنند، ممکن است مجبور شوند این فرآیند را خودشان آغاز کنند. به طور دقیق‌تر آنها باید ثبت توکن یا همان مپینگ را بگذرانند تا توکن‌ها را از بلاک چین قبلی به شبکه جدید ارسال کنند.

در عمل، این فرآیند معمولا مستلزم تولید آدرس جدید(برای مثال EOS) و ارسال توکن‌ها از آدرس قدیمی که توکن‌ها پس از خریداری در آن ذخیره شدند به آدرس جدید است.

پروژه‌ها معمولا هنگام سواپ، جذب سرمایه خود را قطع می‌کنند که در این دوره، کاربران باید تبادل توکن‌های خود را انجام دهند. در پروژه‌هایی نظیر EOS، این دوره‌ها مهلت‌های دشواری است که پس از آن توکن‌ها در بلاک چین قدیمی مسدود و از دسترس کاربر خارج خواهد شد. سایر پروژه‌ها می‌توانند انتقال توکن را بدون مهلت خاصی انجام دهند.

خطرات انتقال توکن چیست؟

اما علی‌رغم اقدامات صرافی ها در خصوص تسهیل انتقال توکن‌ها، خطرات این فرآیند کاملا از بین نرفته است. ویلکینسون در این خصوص گفت:

به نظرم روش بی نقصی برای انتقال توکن وجود ندارد. همواره مشکلات وجود دارند و احتمال بسیار زیادی وجود دارد که اوضاع به هم بریزد.

صحبت با اعضای جامعه یکی از روش‌هایی است که پروژه‌ها می‌توانند یک مشکل رایج عدم آگاهی دارندگان توکن را کاهش دهند.

طبق سخنان ویلکینسون، علی رغم گذشت یک سال پس از شروع انتقال توکن استورج از سال ۲۰۱۷، کاربران هم چنان در حال انتقال توکن های خود هستند. استورج هم چنان انتقال توکن‌ها را پشتیبانی می‌کند اما برای پروژه‌هایی با مهلت مسدود شدن توکن‌ها، دارندگان توکن اگر از فرآیند انتقال آگاهی نداشته باشند سرمایه خود را از دست می‌دهند.

شاید مهم‌ترین خطر موجود در توکن سواپ این است که چنین فرایندهایی غیر قابل اعتماد هستند. کاربران باید به مسئولان پروژه در خصوص انتقال توکن اعتماد کنند. از آنجایی که توکن سواپ موضوعی نسبتا جدید است، اغلب اوقات الگویی برای اجرای آن وجود ندارد. به این دلیل ویلکینسون گفت:

خیلی مسائل پیرامون انتقال استورج را از صفر ساختیم. اگرچه این خطرات موضوع کم اهمیتی نمی‌باشند، با این وجود برای فناوری های پیشرفته و جدید غیرمنتظره نیست.

ویلیکینسون صحبت های خود را اینگونه به پایان رساند:

برای آنکه انتقال توکن به درستی انجام شود باید فرضیه های درست بسیار زیادی داشته باشید. موردی که من متوجه شدم و برای ما جواب داده است این می‌باشد که می‌دانیم به چه سمتی می‌خواهیم پیش برویم و باید ارتباط سالم و‌ خوبی با جامعه خود داشته باشیم تا آن ها را با این مفهوم آشنا کنیم.

نظر شما در مورد انتقال توکن چیست؟ آیا این روش مناسبی است؟

 

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۴/۲۶

منبع
coindesk

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا