متوسط سرمایه گذاری

معرفی ۵ تا از بهترین ابزارها برای سرمایه گذاری بهینه‌تر در دیفای !

دیفای (Defi) یا امور مالی غیرمتمرکز، همان فرصت‌های سرمایه گذاری را ارائه می‌هد که در گذشته نه چندان دور عرضه اولیه کوین (ICO) فراهم می‌کرد.

در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیارد دلار دارایی مسدود شده در پروتکل‌های دیفای وجود دارد و این رقم در حال افزایش است. به بیان واضح‌تر، رمز ارزهایی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار در قراردادهای هوشمند پروتکل‌های دیفای قفل شده‌اند.

تمامی پلتفرم‌های تشکیل دهنده حوزه دیفای، بدون توجه به غیرمتمرکز بودن نرم افزار آن‌ها، متکی به رمز ارزها هستند. رشد و توسعه دیفای به صورت کاملا غیرمتمرکز و بدون هیچ گونه نظارت و کنترلی اتفاق افتاده است؛ کنترلی که حلقه پیوند ارزهای فیات به نهادهای مرکزی از قبیل بانک‌ها است. تبدیل پول فیات و رمز ارزها به یکدیگر برای هر کسی کار آسانی نیست و همین مشکل و محدودیتی برای حوزه دیفای است.

این محدودیت ارزهای فیات، افراد زیادی را از رو کردن به حوزه دیفای و بهره بردن از فرصت‌های ایجاد شده آن باز می‌دارد. اگر شما یکی از این افراد هستید و یا از قبل وارد حوزه دیفای شده‌اید، ولی هنوز در تبدیل پول فیات خود به رمز ارز مشکل دارید، با ما همراه باشید تا در این مقاله در مورد بهترین راه‌های ورود و خروج به حوزه دیفای با شما صحبت کنیم.

نحوه درآمدزایی از دیفای

دیفای ییلد فارمینگ کسب درآمد صرافی غیرمتمرکز قرارداد هوشمند

بخواهیم یا نخواهیم، هر یک از ما به نحوی پول الکترونیکی داریم. حال توکنی دیجیتالی روی بلاک چین باشد یا رقمی در یک پایگاه داده مربوط به بانکی سنتی باشد، هر دوی آن‌ها پول دیجیتال هستند. تفاوت اصلی در شفافیت تمام و کمال بلاک چین در نحوه نگهداری و انتقال سرمایه‌ها است.

شاید برای واریز یا برداشت پول نیازی به شفافیت نباشد، واریز به موجودی حسابتان می‌افزاید و با برداشت، پول از حساب شما خارج می‌شود و از طریق انتقال پول، دارایی‌ها از حساب شما به حساب دیگری می‌رود. و این کاملا روشن و واضح است.

اما در مورد پس‌انداز، وام دهی، سود و بهره حساب، نقدینگی و سرمایه گذاری، وضع فرق می‌کند. این‌ها مفاهیمی برگرفته از امور مالی سنتی هستند و همچنین راه‌هایی برای درآمدزایی از سرمایه‌ و پول است. اما آیا واقعا نحوه کار هر کدام از این روش‌ها چگونه است؟ مشتریان از اتفاقات پشت پرده شرکت‌های مالی بی‌خبرند و اصلا مشخص نیست که آیا آن‌ها با مشارکت در طرح‌های فوق سهم واقعی و منصفانه‌ای از این موسسات دریافت می‌کنند. اینجاست که شفافیت بیشتری مورد نیاز است.

اجازه دهید در مورد نحوه درآمدزایی از پلتفرم‌های دیفای و چگونگی مشارکت در آن‌ها و کسب سهم و درصد خود را از این حوزه بررسی کنیم.

۱) ییلد فارمینگ (Yield Farming): کسب رمز ارز از طریق وام دهی رمز ارزها

دیفای ییلد فارمینگ کسب درآمد صرافی غیرمتمرکز قرارداد هوشمند

روش کار به این صورت است که شما فقط رمز ارز را به یکی از پلتفرم‌های دیفای واریز می‌کنید و ادامه کار را به دست قراردادهای هوشمند می‌سپارید، که از این پس برای شما کار می‌کنند. در ابتدا رمز ارز شما بعنوان وثیقه مورد استفاده واقع می‌شود و به استیبل کوین تبدیل می‌شود.

سپس قرارداد هوشمند از استیبل کوین‌ها برای خرید رمز ارزی با ارزش بازار پایین‌تر استفاده می‌کند تا برای یک استخر یا یک پلتفرم جدید تامین نقدینگی نماید و در ازای این کار، رمز ارز خود آن پلتفرم را دریافت می‌کنید. شما رمز ارزی را دریافت خواهید کرد که خیلی راحت از طریق فروش آن‌ها می‌توانید سود کسب کنید.

۲) بازار ساز (Market Maker): درآمد از طریق دریافت کارمزد

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) برای معامله گران داخل اپلیکیشن، خود به نقدینگی نیاز دارند و برای تامین نقدینگی ۲ گزینه دارند: یا خودشان باید برای استخرها نقدینگی تامین کنند و یا باید از کاربرانشان بخواهند که این کار را انجام دهند و کارمزدها را با آن‌ها تقسیم کنند. از طریق قرض دادن رمز ارز به صرافی‌های غیرمتمرکز، شما تبدیل به یک بازارساز می‌شوید و در ازای آن کارمزد دریافت می‌کنید.

هر کدام از این دو رویکرد ریسک‌های خودش را دارد؛ هر چند که درآمد کمتر یا بیشتر به آستانه ریسک پذیری شما بستگی دارد. آگاهی از این عوامل اهمیت دارد، اما هر موقع که به درک مناسبی از معنا و مفهوم دیفای برسید، دیفای فرصت‌های درآمدزایی بسیار زیادی دارد.

معرفی بهترین ابزارهای مرتبط با حوزه دیفای

دیفای ییلد فارمینگ کسب درآمد صرافی غیرمتمرکز قرارداد هوشمند

از آنجایی که برنامه‌های دیفای غیر واسطه هستند، یعنی رمز ارز شما را نگهداری نمی‌کنند، تنها چیز لازم و ضروری، داشتن یک کیف پول دیجیتالی است. شما باید کیف پول رمز ارز خود را به پلتفرم غیرمتمرکز دیفای وصل کنید. بیشتر کیف پول‌ها رایگان هستند، ولی در نهایت با کیف پول خالی مواجه خواهید شد.

چند ابزار برای سهولت تبدیل دارایی‌های فیات به رمز ارز وجود دارد؛ بعضی از این ابزارها حتی نیازی به کیف پول هم ندارند و با ارائه راه حل‌های همه جانبه، تمامی نیازهای شما در حوزه دیفای را رفع می‌کنند. شما می‌توانید با در نظر گرفتن نیازهای شخصی خود بهترین را انتخاب کنید.

۱) پلاسما پی (PlasmaPay)

پلاسما پی (PlasmaPay) یک اپلیکیشن غیرمتمرکز پرداخت است که به طور کلی جایگزین کیف پول رمز ارزهای سنتی است. این پلتفرم رابط بین دارایی‌های فیات و دیفای است. در حال حاضر از طریق ویزا و یا مستر کارت، می‌توانید ارز فیات خود را به رمز ارز تبدیل نمایید؛ ولی در آینده امکان خرید تمامی توکن‌های دیفای به طور مستقیم فراهم خواهد شد.

در صورت استفاده از “پلاسما پی” دارایی‌های شما آماده سرمایه گذاری در پروتکل‌های دیفای هستند و از طریق کارت پلاسما مستقیما برای پرداخت مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ در حالی که هنوز به آن‌ها دسترسی خواهید داشت. این پلتفرم امکاناتی بیش از یک کیف پول ارائه می‌دهد؛ چرا که یک رابط متمرکز بر سبد سهام و داشبورد دیفای فراهم می‌کند و شما می‌توانید به راحتی وام گیری و وام دهی خود را مستقیما و بدون دسترسی به خود پلتفرم مدیریت کنید.

این تیم در حال کار کردن بر روی پروژه زیرساختی گسترده و وسیع خود است؛ جایی که  توسعه کنندگان، پروتکل‌های جدید دیفای می‌سازند که از همان روز اول به وسیله پلتفرم حمایت می‌شوند و دسترسی به قیمت‌های دست اول محصولات آتی را برای کاربران ممکن می‌سازد.

۲) ADD.xyz

ADD.xyz یک جمع کننده دیفای است که از طریق آن، فقط با استفاده از یک پلتفرم می‌توانید به محصولات مختلف دیفای دسترسی پیدا کنید. به جای این که پیوستن به هر پلتفرم را به صورت دستی تنظیم کنید، شما می‌توانید از ابزارهای این جمع کننده برای سرمایه گذاری استفاده کنید و توکن‌های خود را به صورت خصوصی مدیریت نمایید.

این پلتفرم شامل ابزارهایی مانند ترکیب کننده‌ها و پروتکل‌های خصوصی درون زنجیره‌ای است، که شما می‌توانید توکن‌های خود را از کیف پولی به کیف پول دیگری بفرستید، بدون این که قابل ردیابی باشند. شما واریزی‌های وام دهی خود را از طریق تامین کنندگان می‌توانید بیمه کنید. آن‌ها همچنین برنامه‌هایی برای صدور کارت اعتباری دارند که می‌تواند در آینده نزدیک به حساب شما وصل شود.

استفاده از یک جمع کننده به شما کمک می‌کند تا بتوانید در کارمزد تراکنش‌ها هم صرفه‌جویی نمایید. ولی تمرکز عمده شرکت بر کاربرد و حفظ حریم خصوصی است.

۳) سوایپ (Swipe)

دیفای ییلد فارمینگ کسب درآمد صرافی غیرمتمرکز قرارداد هوشمند

سوایپ (Swipe) یک ارائه دهنده سرویس رمز ارز است که با بهره‌گیری از یک رابط کاربری راحت و آسان قابلیت ذخیره سازی توکن‌ها و سرمایه گذاری را فراهم می‌سازد و دقیقا همانند یک کیف پول می‌توانید به آسانی به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشید. اضافه کردن خدمات دیگر دقیقا همان چیزی است که راه حل ارائه شده توسط آن‌ها را نسبتا منحصر بفرد می‌نماید.

اولا دبیت کارت سوایپ شما را قادر می‌سازد که توکن‌های خود را بدون این که نیازی به تبدیل آن‌ها به فیات باشد را خرج کنید. دوما، شبکه سوایپ به عنوان یک اکوسیستم پروتکل دیفای عمل می‌کند که شما می‌توانید بدون خارج شدن از پلتفرم، در دیفای سرمایه گذاری کنید.

از آنجایی که بایننس صاحب این شرکت شده است، محصولات دیفای مورد حمایت آن در بلاک چین بایننس هم در دسترس خواهند بود یعنی پروتکل وام دهی غیرمتمرکز آن‌ها،  قرض دادن و قرض گرفتن توکن‌ها را هم در بلاک چین اتریوم و هم در زنجیره‌های بایننس ممکن می‌سازد.

۴) کریپتو دات کام (Crypto.com)

کریپتو دات کام (Crypto.com) یکی از اولین پلتفرم‌های پرداخت رمز ارز بود و امروزه راه حل کاملی برای رمز ارزها در حوزه دیفای را فراهم می‌کند. این پلتفرم چیزی بیش از یک کیف پول است؛ چرا که می‌توانید توکن‌های خود را ذخیره کنید و مستقیما از طریق ویزا کارت دارایی‌های خود را خرج کنید.

امکان تعویض توکن‌ها و مدیریت سرمایه‌ها از طریق صرافی داخل اپلیکیشن فراهم است. تعداد توکن‌های دیفای و غیر دیفای بیشتری به صرافی افزوده می‌شود. خدمات وام دهی این پلتفرم شامل ۷۲ جفت رمز ارز است. شما می‌توانید از  طریق انتقال بانکی، پی پال یا کارت‌های بدهی و اعتباری مستقیما ارزهای فیات را واریز کنید.

۵) کوین بیس (Coinbase)

کوین بیس(Coinbase) یک صرافی پیشگام در حوزه رمز ارزها در آمریکا است، ولی بیشتر مردم نمی‌دانند که این شرکت خدمات مربوط به کیف پول رمز ارزها را نیز ارائه می‌دهد، کیف پول کوین بیس.

کیف پول کوین بیس یک محصول مستقل از صرافی است؛ یعنی استفاده از آن حتی بدون استفاده از صرافی هم ممکن است. این کیف پول دارای ویژگی‌های امنیتی عالی و رابط کاربری راحت و ساده‌ای است. این کیف پول رمز ارزهای محبوب، توکن‌های دیفای و حتی پاداش‌های به دست آوردنی دیفای را نیز لیست کرده است.

طراحی اولیه کیف پول، فقط با هدف دسترسی آسان به ایردراپ‌ها و ICOها بود؛ ولی به دلیل موفقیت دیفای، کمپانی تصمیم به طراحی دوباره آن برای مدیریت توکن‌های دیفای گرفت.

صرف نظر از انتخاب شما، دسترسی به اپلیکیشن‌های دیفای به معنی دسترسی به برنامه‌هایی است که آینده پول را ترسیم می‌کنند. همانطور که بعضی از مزایای آن از قبل قابل مشاهده است.

کاربران علاوه بر انتقال‌ فوری با کارمزدهای پایین و یا تراکنش‌هایی بدون کارمزد، می‌توانند به روشی کاملا شفاف و روشن از نرخ بهره عالی‌تر لذت ببرند، در حالی که کنترل دارایی‌های خود را همچنان در دست دارند. تا زمانی که قراردادهای هوشمند بدون اشتباه هستند و به وسیله متخصصان ویرایش می‌شوند. سرمایه گذاری در این حوزه زیاد جای نگرانی نیست.

جمع بندی

البته بانک‌ها هنوز خواهند بود و به آسانی صحنه را واگذار نمی‌کنند، ولی دنیا دنیای آزادی است و هر کس می‌تواند هر آن چه که متناسب با نیازها و اولویت‌هایش است را انتخاب نماید.

اگر بانک فعلی شما نرخ بهره‌ای پایین‌تر از نرخ بهره دیفای به شما پرداخت می‌کند، خیلی راحت می‌توانید سرمایه و دارایی خود را به حوزه رمز ارزها انتقال دهید و آن‌ها را در یکی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز که در بالا اشاره کردیم، ذخیره نمایید. برای اولین بار دیفای نقاب از چهره خدمات مالی سنتی بر می‌دارد و قدرت واقعی پول را به نمایش می‌گذارد و امکان چنگ زدن به این قدرت را برای همه افراد در دنیا فراهم می‌کند.

اگر حتی موجودی حساب پس‌انداز شما فقط ۱۰۰ دلار است، بدانید که دیفای گزینه‌ای بسیار سودآورتر نسبت به  بانک‌های سنتی است. عاقلانه انتخاب کنید.

منبع
hackernooncoinbase

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا