اخبار خارجی

رشد ۵۰۰٪ توکن‌ LRC؛ عملکرد راهکارهای لایه دوم اتریوم چشمگیر بوده است

با وجود اینکه این روزها خرس‌ها تسلط زیادی بر بازار رمزارزها داشته‌اند اما توکن‌هایی که از راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم اتریوم مانند Zk-Rollup بهره می‌برند، توانسته‌اند در دو هفته گذشته افزایش چشمگیر قیمت را تجربه کنند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتو بریفینگ، به نظر می‌رسد بازار رمزارزها خود را برای رالی قیمتی توکن‌هایی که از راه‌کارهای لایه ۲ مقیاس پذیری اتریوم استفاده می‌کنند، آماده می‌کند. توکن‌های LRC و IMX توکن‌های بومی دو پروتکل لایه دوم اتریوم هستند که علی‌رغم ریزش بازار، رشد چشمگیری داشته‌اند.

قیمت LRC پس از افزایش‌ ۱۴۰٪ که در این دو هفته تجربه کرد، در محدوده ۲.۶۳ دلار معامله می‌شود که ۲۷٪ پایین‌تر از اوج تاریخی قیمت خود است. لوپرینگ یکی از پروژه‌هایی است که از راه حل لایه۲ اتریوم به نام Zk-Rollup برای بهبود مقیاس‌پذیری این شبکه استفاده می‌کند تا تراکنش‌هایی سریع‌تر و با کارمزد کمتر را برای کاربران فراهم آورد. شایان ذکر است این رمز ارز در یک ماه گذشته بیش از ۵۰۰٪ رشد قیمت داشته است.

نمودار قیمت توکن LRC
نمودار قیمت توکن LRC، تایم‌فریم روزانه

دیگر پروژه‌ای که از Zk-Rollup استفاده می‌کند ImmutableX است. توکن اختصاصی این پروژه IMX است. قیمت IMX در حال حاضر برابر ۸.۴۸ دلار است که ۴۲٪ افزایش نسبت به روز گذشته و ۴۰٪ افزایش نسبت به یک هفته گذشته داشته است.

Zk-Rollup از فناوری Zk-Snark استفاده می‌کند که با کم کردن حجم کاری روی لایه ۱ اتریوم موجب کاهش کارمزد تراکنش‌ها می‌شود.

 

همچنین Optimistic Rollup یک راهکار دیگر است که با افزایش زمان برداشت رمز ارزها یک چالش را برای تراکنش‌ها ایجاد کرده است. موفق‌ترین پروژه در این حوزه آربیتروم (Arbitrum) است که از برنامه‌های گوناگونی در حوزه دیفای میزبانی می‌کند و بیش از ۲.۶ میلیارد دلار سرمایه در آن قفل است. به هر حال استقبال از پروژه‌های Zk-Rollup در هفته‌های اخیر شدت گرفته است که از نمونه‌های دیگر آن میتوان به StarkWare و zkSync اشاره کرد که میزان سرمایه‌گذاری در آن‌ها در ماه اخیر افزایش یافته است.

بر اساس گزارش قبلی میهن بلاکچین، استارک ویر (StarkWare) خود را آماده می‌کند تا شبکه استارک نت (StarkNet) نسخه آلفا خود را پیش از پایان ماه میلادی راه‌اندازی کند. شایان ذکر است که بر خلاف لوپرینگ هر دو پروژه StarkWare و zkSync تاکنون توکنی راه‌اندازی نکرده‌اند.

فضای بازار رمزارزها در مقاطعی به رشد سریع گروهی از توکن‌ها منجر می‌شود. به عنوان مثال در تابستان امسال NFTها توانستند رشد خوبی را تجربه کنند. در ماه سپتامبر توجه‌ها به شبکه‌های لایه یکی نظیر آوالانچ (Avalanche) و ترا (Terra) معطوف شد و در ماه اکتبر این اتفاق در مورد میم کوین‌ها افتاد. در حالی‌که ویتالیک بوترین در گذشته عنوان کرده بود که Zk-Rollupها می‌توانند راه‌حلی بلندمدت برای مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم باشند، به نظر می‌رسد اکنون بازار توجه خود را به پروژه‌های آن جلب کرده است.

منبع
cryptobriefingdailyhodl

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا