اخبار خارجی

پروتکل استارک نت (StarkNet) در اتریوم راه‌اندازی می‌شود

راهکار لایه دوم استارک ویر (StarkWare) مبتنی بر فناوری مقیاس‌پذیری ZK-rollups موفق شد در سری C تامین سرمایه خود ۵۰ میلیون دلار جمع‌آوری کند و اکنون این پروتکل به ارزش ۲ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از بلاک کریپتو، پلتفرم استارک ویر روز سه‌شنبه اعلام کرد که دور اخیر تأمین سرمایه‌اش با رهبری شرکت Sequoia Capital و با مشارکت شرکت‌هایی چون پارادایم، تری اروز کپیتال، آلامدا ریسرچ و فاندرز فاند صورت گرفته است.

به گفته اوری کولودنی، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل فعلی پروژه استارک ویر، این دور از تأمین سرمایه فرصت طلبانه بود بدان معنی که استارک ویر اکنون هم سودآور است اما سرمایه‌های جدید را برای رشد تیم و اکوسیستم خود در سریع‌ترین زمان ممکن به کار خواهد گرفت.

استارک ویر چیست؟

استارک ویر یکی از معدود استارتاپ‌های بلاکچینی است که راهکارهای مقیاس‌پذیری اتریوم را با استفاده از رول آپ‌ها ارائه می‌دهد.

در حالت کلی دو نوع رول آپ ZK-rollups و Optimistic rollups وجود دارد که امکان اجرای خارج زنجیره‌ای تراکنش‌های اتریوم را فراهم می‌کند و تنها داده‌ها درون زنجیره اصلی ذخیره می‌شود. در نتیجه این کار، سرعت افزایش می‌یابد، شلوغی و ازدحام شبکه کاهش و کارمزدهای سرسام‌آور گس اتریوم کاهش می‌یابند.

پروتکل استارک ویر از ZK-rollups ها برای مقیاس‌پذیری استفاده می‌کند که برخلاف رول آپ‌های آپتیمیستیک، از الگوریتم اثبات با دانش صفر برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها بهره می‌برد.

راه‌اندازی استارک نت تا پایان ماه جاری

موتور مقیاس‌پذیری اتریوم استارک اکس در حال حاضر توسط چندین پروژه ارز دیجیتال از جمله dYdX، Sorare و Immutable استفاده می‌شود. به گفته مدیرعامل استارک ویر، استارک اکس اکنون مجموعا بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار معاملات را انجام داده است. این پلتفرم، حدود ۵۰ میلیون تراکنش را تسهیل کرده و به صدها هزار کاربر در کاهش کارمزد گس شبکه اتریوم کمک کرده است.

به گفته کولودنی، استارک ویر اکنون قرار است استارک نت آلفا (StarkNet Alpha) را تا پایان ماه جاری در بستر شبکه اصلی اتریوم راه‌اندازی کند. تفاوت اصلی میان استارک اکس و استارک نت در این است که اولی، یک موتور مقیاس‌پذیری سفارشی با مجوز بوده درحالی‌که استارک نت، مجموعه‌ای از ZK-rollup های فاقد مجوز و غیرمتمرکز است که از توسعه قراردادهای هوشمند به صورت مستقل پشتیبانی می‌کند. این بدان معناست که هر توسعه‌دهنده‌ای می‌تواند با استفاده از استارک نت، قرارداد هوشمند خود را بدون نیاز به هیج مجوزی توسعه دهد و اجرا کند.

پروژه استارک ویر امیدوار است بتواند برنامه‌ها و خدمات رمزارزها را با استفاده از استارک نت برای همگان به ارمغان آورد. الی بن ساسون، یکی دیگر از بنیان‌گذاران استارک ویر در گفتگویی اظهار داشت که با کمک استارک نت، فناوری بلاکچین برای جمعیت بسیار بیشتری قابل‌استفاده خواهد بود.

به گفته کولودنی، چندین پروژه از جمله میکردائو، آوه و ارجنت متعهد شده‌اند که از استارک نت استفاده کنند.

بن ساسون در پاسخ به این سوال که آیا یونی سواپ نیز به دنبال شراکت با استارک ویر است گفت:

ما بسیار امیدواریم که یونی سواپ نیز به جمع ما بپیوندد اما انجام این کار به فرآیند حاکمیتی آنها مربوط است.

یونی سواپ در حال حاضر از راهکارهای لایه دو آپتیمیسم و آربیتروم استفاده می‌کند که همه آنها با استفاده از رول آپ‌های آپتیمیستیک مشکلات مقیاس‌پذیری را برطرف می‌کنند.

آیا توکن استارک ویر راه‌اندازی خواهد شد؟

سری C تامین سرمایه استارک ویر تنها هفت ماه پس از سری B صورت گرفت. در ماه مارس استارک ویر موفق شد در سری B تامین سرمایه خود ۷۵ میلیون دلار جمع‌آوری کند.

در پاسخ به این سوال که آیا استارک ویر به دنبال راه‌اندازی توکن مخصوص به خود است کولودنی از هرگونه اظهارنظر خودداری کرد.

دور C تامین سرمایه استارک ویر مجموع سرمایه جمع‌آوری‌شده را به ۱۶۲ میلیون دلار می‌رساند. به گفته مدیر این پروژه، استارک ویر می‌تواند در آینده نزدیک سرمایه بیشتری را به خود جذب کند.

به نظر شما راه‌اندازی استارک نت و استفاده از آن در پلتفرم‌های دیگر، می‌تواند کاربران را به استفاده از این پلتفرم‌ها ترغیب کند؟

منبع
theblockcrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا