متوسط مقالات

راهنمای بازاریابی موثر برای موفقیت یک پروژه دیفای

دیفای در طول سال جاری به یکی از داغ‌ترین مقوله‌های مورد بحث در صنعت رمزارزها مبدل شده است. بسیاری از مردم به پروژه‌هایی روی می‌آورند که روزانه خدمات مبتنی بر DeFi یا همان امور مالی غیرمتمرکز را ارائه می‌کنند. از نظر اکثر تحلیلگران، این جریان ایجاد شده ممکن است به مدت طولانی ادامه داشته باشد. همچنین، به احتمال بالایی این سناریو نیز وجود دارد که این بستر به صنعتی کاملا مجزا و گسترده تبدیل شود.

ما شاهد این هستیم که با گذر زمان، پروژه‌های بیشتری برنامه‌های مربوط به حوزه دیفای خود را راه اندازی می‌کنند و خیلی از پروژه‌های موجود نیز در حال تغییر مسیر خود و معطوف کردن تمرکزشان به امور مالی غیرمتمرکز هستند.

من با پروژه‌های مختلفی در راستای گسترش و توسعه جوامع و افزایش محبوبیت برنامه‌های دیفای آنها همکاری می‌کنم. در همین راستا می‌توانم قواعد خاصی را ببینم که ما با استفاده از این قوانین می‌توانیم به صورت قابل ملاحظه‌ای پروژه‌های حوزه دیفای را تقویت کنیم و جوامع بزرگ‌تری را به سوی آنها فرا بخوانیم. در این مقاله، ما به بررسی بخش اصلی این قواعد می‌پردازیم. بیایید این مقاله را یک راهنمای کامل برای بازاریابی DeFi به حساب بیاوریم.

عوامل موثر در موفقیت یک پروژه دیفای چیست؟

ساخت پروژه دیفای

بیایید با هم به یک توافق برسیم. به صورت پیش فرض ما اینطور در نظر می‌گیریم که در ابتدا، موفقیت پروژه‌های دیفای به ایده و مفهوم کلی، مدل مالی و نحوه پیاده سازی سازوکارهای تعیین شده در داخل پروژه بستگی دارد. از تیم اصلی و توانایی ارائه پروژه شما گرفته تا استدلال‌های اقتصادی و ساخت توکن که به خوبی پیاده سازی شده، همه اینها باید در طول فرایند آماده سازی پروژه در نظر گرفته شوند تا کاری که به نمایش عمومی گذاشته می‌شود از هر نظر بی‌نقص باشد.

از حسابرسی کد شبکه خود غافل نشوید زیرا این امری مهم برای هر یک از پروژه‌های رمزارز به حساب می‌آید؛ به ویژه برای پروژه‌هایی که در حوزه دیفای در حال فعالیت هستند. متوازن سازی حساب‌ها یا همان بررسی مالی پروژه باید توسط یک شخص ثالث به انجام برسد. هرچقدر شرکتی که به این امور رسیدگی می‌کند معتبرتر و شناخته شده‌تر باشد، بهتر است.

چگونه برای یک پروژه دیفای یک جامعه ایجاد کنیم؟

در اینجا بیشتر در مورد چگونگی جذب یک جامعه به یک پروژه دیفای صحبت خواهیم کرد. در این زمینه از چه ابزارهای بازاریابی باید استفاده کرد و نحوه استفاده از آنها به چه صورت است؟ با توجه به تجربه حاصل از کار با پروژه‌های مختلف در حوزه دیفای (نکته قبلی که در مورد نحوه موفق پیاده سازی یک ایده خوب و ساخت توکن بود را فراموش نکنید)، ما مولفه‌های اصلی که می‌توانند جمعیت جذب شده به یک پروژه DeFi را افزایش دهند، شناسایی کرده‌ایم.

تعامل داشتن جوامع در پروژه‌های دیفای

سعی کنید با مخاطبان خود در پلتفرم‌های جامعه هدف خود یا شبکه‌های مربوط به حوزه کاریتان ارتباط برقرار کنید. از این قبیل پلتفرم‌ها می‌توان به شبکه‌های اجتماعی مثل  تلگرام، Reddit، Bitcointalk و سایر مکان‌های تبادل نظر و برقراری ارتباط اشاره کرد.

در ابتدا شما باید در بزرگترین شبکه‌ها، حساب کاربری خود را ایجاد کنید که فیسبوک، توییتر و غیره از مثال‌های خوب این حوزه هستند. علاوه بر این، شما باید یک صفحه برای چت در تلگرام نیز داشته باشید تا بتوانید در آن اخبار را به اشتراک بگذارید و یا به سوال‌ها پاسخ بدهید و به صورت کلی شرایط و حال عمومی افراد حاضر در جامعه پروژه را به سمت دلخواه خود سوق بدهید و آن را تنظیم کنید. هرچقدر جامعه پروژه شما شلوغ‌تر باشد، افراد بیشتری در بحث‌ها مشارکت می‌کنند و سوالات مختلف می‌پرسند و ایده‌ها و پیشنهادات خود را به اشتراک می‌گذارند.

در مرحله دوم شما باید با جامعه مخاطب خود در سایر پلتفرم‌ها مثل Reddit، Bitcointalk و صفحه‌های چت و کانال‌های مختلف در تلگرام، همکاری کنید. همیشه در این عرصه افرادی حضور دارند که تشنه پروژه‌های خوب و جدید هستند و شما با ایجاد فضای بحث و گفتگو در مورد پروژه خودتان می‌توانید تعدادی از این افراد را مجذوب کار خود کنید. می‌توانید این توصیه‌ها را یک راه میانبر یا به عبارتی نکات هک رشد برای پروژه دیفای خود در نظر بگیرید. فعال باشید و دوستانه رفتار کنید و در تلاش برای ارائه محجوبانه پروژه خود باشید.

اینفلوئنسرها یا همان تاثیرگذاران حوزه DeFi رابشناسید 

همکاری کردن با اینفلوئنسرها و صاحب نظران اصلی این حوزه، موجب تقویت جایگاه شما می‌شود. این سطح از کار شما شامل کار کردن با اینفلوئنسرهای YouTube و کانال‌های تلگرامی می‌شود که تعداد نسبتا زیادی از مشترکین یا همان Subscriberها  را شامل می‌شوند و این افراد عموما مطالب این فضاها را مطالعه می‌کنند.

برای مثال می‌توان به تعداد زیادی از بلاگرهای YouTube و اینفلوئنسرهایی اشاره کرد که در ویدئوها و بررسی‌های خود در مورد حوزه دیفای صحبت می‌کنند و اگر چنین افرادی از پروژه‌ای خوششان بیاید می‌توانند به آسانی از آن در برنامه‌های خود نام ببرند و یا آن را مرور و بررسی کنند. به حتم دوستداران و افراد وفادار به چنین اینفلوئنسرهایی حداقل به پروژه مطرح شده توجه می‌کنند و وقت خود را به تحلیل آن اختصاص می‌دهند. ما با تعداد نسبتا زیادی از بلاگر‌های بزرگ و متوسط YouTube در حوزه ارز دیجیتال کار می‌کنیم و تقریبا تمامی این افراد در حال گفتگو در مورد پروژه‌های دیفای هستند.

همین روال در مورد کانال‌های تلگرامی رمز ارزها نیز صادق است. به حتم افرادی که در یکی از این کانال‌ها مقاله‌ای را مطالعه می‌کنند در تعداد دیگری از کانال‌های مرتبط نیز حضور دارند. این امر که به روزترین اخبار در فضای ارزهای دیجیتال از کانال‌های تلگرامی منتشر می‌شوند تبدیل به یک واقعیت برای جامعه رمز ارزها شده است. آنها همچنین مخاطبان خود را در جریان پروژه‌ها و عرضه‌های اولیه حوزه دیفای نیز قرار می‌دهند.

ورود به تقویم‌های دیفای و لیست شدن‌ها و اخبار مرتبط

با رشد روزافزون محبوبیت صنعت دیفای، پلتفرم‌هایی به وجود آمده‌اند که به بررسی ظاهر و روند پیشرفت یک پروژه DeFi می‌پردازند و زمان عرضه و پیشنهادات پیرامون  آن را ردیابی می‌کنند. استفاده از این وبسایت‌ها برای جستجو و تحلیل اطلاعات جدید، امری بسیار راحت برای کاربران فعال در این حوزه و به ویژه کابران فعال در حوزه دیفای به حساب می‌آید.

من سه سایت مهم که اتفاقات و وقایع حوزه دیفای را اطلاع‌رسانی می‌کنند را در ادامه آورده‌ام:

  • DeFiPulse.com – وب سایت اصلی حال حاضر برای تحلیل پروژه‌های دیفای و کوین‌ها به همراه نظارت زنده قیمت‌ها و فرایندهای پویا
  • DeFiHunters.com – پلتفرمی که پروژه‌های جذاب و جدید حوزه دیفای را بر اساس تجزیه و تحلیل خود، به ایمیل شما و یا به یک ربات تلگرامی ارسال می‌کند.
  • DeFiprime.com – این نیز یکی از خدمات ارائه شده بسیار خوبی است که شما می‌توانید در آن اطلاعات مربوط به پروژه‌های تقسیم بندی شده به دسته‌های مختلف را مشاهده و مطالعه کنید

در حال حاضر بیش از ۲۰ وب سایت از این نوع وجود دارند و به حتم هرچقدر به تعداد بیشتری از آنها دسترسی داشته باشید، افراد بیشتری نیز در مورد پروژه شما اطلاعات کسب می‌کنند.

روابط عمومی و  نقل قول‌های رسانه‌ای برای پروژه‌های دیفای

کمک دیفای به اتر

روابط عمومی نیز یکی از عوامل مهم در ارتقا یک پروژه به حساب می‌آید. در ابتدا باید گفت که با استفاده و کمک گرفتن از شیوه انتشاری که به درستی انتخاب شده، افراد بیشتری می‌توانند در مورد پروژه شما اطلاعات کسب کنند. سپس در مرحله دوم هنگامی که افراد جامعه شما از هر طریقی درباره شما اطلاعاتی به دست بیاورند، شروع به گوگل کردن در مورد شما کرده و در صورتی که مطلبی از جمله موارد ذکر شده مثل  نقل قول‌های معتبر رسانه‌ای در مورد شما بیابند، به احتمال زیاد به جامعه شما ملحق می‌شوند. همین امر در مورد اخبار مهم پروژه شما نیز صادق است که شامل مشارکت‌های جدید، لیست شدن و تبادلات و نقاط عطف کاری شما می‌شود. تمامی این مطالب باید در بستر رسانه‌ای پوشش داده شوند و در نتیجه این کار شما پیشینه قوی و غنی شما شکل گرفته و مسیر رشد جامعه شما پایه‌ریزی می‌شود. در این بخش باید به شما توصیه کنم که تمرکزتان را تنها به بیانیه‌های مطبوعاتی معطوف نکنید بلکه در تلاش برای انتشار اطلاعاتی باشید که در مورد پروژه شما، طرح کلی آن، اقتصاد مرتبط با آن و مزایایی که برای کاربران به ارمغان می‌آورد توضیح دهد.

بنرهای مورد استفاده در سایت‌های برجسته حوزه ارز دیجیتال

روش دیگری برای شناخته شدن شما این است که بنرهای تبلیغاتی در مورد پروژه دیفای خود در وبسایت‌های اصلی و معروف حوزه ارز دیجیتال (مثل coinmarketcap.com) قرار دهید. با این حال شما باید بدانید که این روش در صورتی تاثیر مثبت خواهد داشت که تمامی نکات قبلی را به درستی انجام داده باشید یعنی در این نقطه شما جامعه‌ای دارید که آن را هدایت می‌کنید، تعاملی تاثیر گذار با افراد آن دارید، پروژه شما از پیشینه مناسبی برخوردار است و در هر لحظه به تعداد افرادی که در پلتفرم‌های مختلف در مورد پروژه شما صحبت می‌کنند افزوده می‌‌شود. تعداد کمی از چنین وبسایت‌هایی برای قرار دادن بنر تبلیغاتی شما در آنها موجود هستند و اگر شما بودجه و یا سرمایه آزادی دارید، می‌توانید از آن در این راه به عنوان یک شیوه ارتقا جانبی برای پروژه خود استفاده کنید. با این حال باید گفت که موضوع حائز اهمیت ما چیز دیگری است.

لیست شدن پروژه‌های دیفای در صرافی‌ها

این بحث به تنهایی یک عنوان جدا و گسترده به حساب می‌آید. چگونگی و نحوه لیست کردن در UniSwap و سایر صرافی‌های مشابه و نحوه کار کردن با استفاده از نقدینگی موجود، هر دو جزء عناوین مقاله‌های بعدی من هستند.

گسترش کار به سایر بازارها

در هنگام توسعه یک پروژه، شما باید از ابتدای کار به فکر گسترش زمینه کاری خود به سایر بازارها باشید. در رابطه با پروژه‌های اروپایی و آمریکایی این نکته به معنای ورود به بازارهای آسیایی دیفای است و در ارتباط با پروژه‌های آسیایی نیز می‌توان گفت که این نکته به معنای وارد شدن به بازار جهانی DeFi است. من در یکی از مقالات آتی در مورد نحوه انجام این عمل نیز توضیح می‌دهم.

مدیریت جوامع فعال در این حوزه

یکی از ارکان مهمی که متمایز کننده پروژه‌های خوب و ماندگار از پروژه‌های بد است، داشتن همکاری و تعامل با جامعه مخاطب پروژه است. در زمینه دیفای، مدیریت جامعه یکی از عناصر مهمی است که می‌تواند یک پروژه را به سطحی جدید برساند و آن را در اصطلاح به عرش ببرد یا به سادگی موجب کنار رفتن و به فرش رسیدن آن باشد. توجه کردن و گوش دادن به نظرات و بازخوردهای افراد حاضر در جامعه شما امری مهم است؛ بنابراین تلاش کنید تا خصوصیت‌ها و ویژگی‌های جدید ایجاد کنید و پروژه خود را در جهتی که جامعه شما می‌خواهد توسعه و پیشرفت دهید. اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم باید بگوییم که یک پروژه دیفای در حقیقت همان جامعه مخاطب آن است.

سخن آخر

در این مقاله ما تمامی اصول و موارد پایه‌ای مورد نیاز یک پروژه دیفای را مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که پیش از این نیز ذکر کردم، در مقالات آتی به روش‌های دیگر ارتقا پروژه‌های DeFi مثل ایردراپ‌ها و رویدادهای خاص می‌پردازیم. ما همچنین به بررسی دقیق‌تری از نحوه ایجاد توکن دیفای شخصی، چگونگی لیست کردن آن در UniSwap، نحوه کار کردن با نقدینگی و غیره می‌پردازیم.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا