متوسط مقالات عمومی

آیا صرافی غیرمتمرکز Uniswap ، هنوز هم بهترین است؟

در چند ماه گذشته شاهد رشد عظیمی در زمینه yield farming بودیم و همین امر سبب رشد و توسعه بسیاری نیز در فضای دیفای شد. بازار دیفای در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ باعث رشد عظیم استیبل کوین‌های سازگار با اتریوم شد که این در نوع خود رویدادی بی نظیر بود. DAI یکی از این استیبل کوین‌ها بود که در سه ماهه سوم ۲۰۲۰ حدود ۶۲۳ درصد بر عرضه کل آن افزوده شد و گزارش‌ها نشان می‌دهند که ۶۵ درصد از کل موجودی این توکن در حال حاضر نیز برای مقاصد yield farming مورد استفاده قرار می‌گیرد. صرافی غیرمتمرکز Uniswap یکی از پلتفرم‌هایی بود که در این اواخر بسیار مورد استفاده کاربران دیفای قرار می‌گرفت.

به نظر می‌رسد که اینک افراد در حال خالی کردن نقدینگی خود از این صرافی و مهاجرت به پلتفرم‌های رقیب هستند. اما قطعا این صرافی مبتکر و خلاق به این راحتی کنار نخواهد کشید و جدال Uniswap با رقیبان خود دیدنی خواهد بود.

مدیر عامل LID Protocol که یک پلتفرم فراهم کننده راه‌حل‌های واریز نقدینگی به صرافی غیرمتمرکز Uniswap است، اظهار داشته که پروژه‌های فضای دیفای با فراز و نشیب زیادی روبرو هستند و چیزی که در این فضا مهم است، این است که یک پروژه رشدی پیوسته داشته باشد و از نظر او Uniswap از چنین رشدی برخوردار است. او در ادامه ابراز داشته که پروژه‌های اسکم زیادی بر روی Uniswap وجود دارند که این صرافی در بروزرسانی‌های بعدی خود برای آنها چاره‌اندیشی می‌کند و پروژه‌های دارای نقدینگی را از پروژه‌های فاقد نقدینگی شناسایی می‌کند.

آیا صرافی غیرمتمرکز Uniswap بهترین انتخاب است؟

جدال Uniswap با رقیبان

انگیزه‌های کاربران صرافی‌ها مبتنی بر نقدینگی است و هر جا که نقدینگی بیشتر باشد، کاربران به سمت آن هجوم خواهند برد. البته به نظر می‌رسد که این نقدینگی در میان پلتفرم‌های غیر متمرکز مختلف پخش شود و این که انتظار داشته باشیم که این نقدینگی دوباره به سمت صرافی‌های متمرکز برگردد، کمی دور از ذهن است زیرا این صرافی‌ها اخیرا رسوایی‌های زیادی به بار آورده‌اند و شاهد تعداد زیادی هک و فعالیت‌های کلاه‌بردارانه در آنها بوده‌ایم.


اگر می‌خواهید با صرافی UniSwap بیشتر آشنا شوید، مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند: آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap)؛ محبوب‌ترین صرافی غیرمتمرکز!


پس احتمالا این نقدینگی بین صرافی غیرمتمرکز Uniswap و رقبای آن توزیع خواهد شد و در نهایت باید نظاره‌گر جدال Uniswap با رقیبان باشیم و ببینیم در نهایت چه کسی پیروز این میدان خواهد بود.

اگرچه در شش ماه اخیر تعدادی پروژه کلاه‌بردار به طور غیر منتظره در فضای دیفای ظاهر شده‌اند، اما پتانسیل این فضا و این فناوری به قدری زیاد است که مشتریان اعتماد خود را به این فضا از دست نخواهند داد. از ابتدا نیز هدف yield farming  این بوده که کاربران را جذب کند و آنها را با صرافی‌های غیر متمرکز آشنا کند.

پس اگر نقدینگی برای مدتی به دلیل تمام شدن پاداش‌های استخراج در صرافی غیرمتمرکز Uniswap کاهش یافته است، قطعا کاربرد این صرافی به پایان نمی‌رسد و کاربران برای خرید و فروش کریپتو دوباره به سمت آن باز خواهند گشت.

نقشه‌های uniswap برای افزایش تعداد کابران

به دنبال کاهش نقدینگی در Uniswap، بسیاری از دارندگان توکن در این پلتفرم پیشنهاد مدیریتی تازه‌ای ارائه داده‌اند و خواستار راه‌اندازی یک برنامه پاداش جدید شده‌اند. در این میان، پلتفرم Audius نیز که یک پلتفرم موسیقی بلاک چینی است یک پیشنهاد ارائه کرد و در آن خواستار کاهش تعداد کل توکن‌های پاداش UNI به نصف شد.

قبلا تعداد توکن‌هایی که ماهیانه در بین استخر‌های فراهم آورنده نقدینگی در صرافی غیرمتمرکز Uniswap توزیع می‌شد، ۲.۵ میلیون بود که اگر این پیشنهاد عملی شود، این مقدار به ۱.۲۵ میلیون خواهید رسید که این برابر با ۴.۶ درصد از استخر توکن حال حاضر توکن UNI است. در حال حاضر، مرحله اول رای‌گیری برای این پیشنهاد به پایان رسیده است و برای اینکه پیشنهاد مورد نظر عملی شود باید از دو مرحله رای‌گیری دیگر نیز عبور کند.

نهایتا زمانی که Uniswap مشغول بررسی پیشنهاد مذکور بود، صرافی غیرمتمرکز Sushiswap از فرصت استفاده کرد و اعلام کرد که برای چهار جفتی که Uniswap اخیرا آنها را رها کرده است، نقدینگی فراهم خواهد کرد. مدیریت Uniswap تقریبا در اواسط سپتامبر کاملا غیر متمرکز شد و از آن زمان تا کنون، این پلتفرم نتوانسته است هیچ پیشنهاد مدیریتی را به تصویب برساند. به این ترتیب، جدال صرافی غیرمتمرکز Uniswap با رقیبان خود وارد مرحله جدیدی شده است و هیجان در این زمینه به اوج خود رسیده است.

دیفای آمده است تا بماند

جدال Uniswap با رقیبان

ظهور توکن‌های مدیریتی مفهوم صرافی‌های غیر متمرکز را بیش از پیش مورد توجه قرار داد. به همین دلیل هم است که ارزش دارایی‌های محبوس شده در دیفای در یک سال گذشته با رشد عظیمی مواجه شده است.

اهداف صرافی‌های غیر متمرکز بسیار بیشتر از آن چیزی است که امروزه دیده می‌شود. این صرافی‌ها قصد دارند که در آینده ابزار‌هایی مالی بر بالای خود ایجاد کنند که نه تنها برای فضای کریپتو مفید باشند، بلکه الگوی مالی جدیدی را نیز برای جهان خارج از کریپتو فراهم کنند؛ الگویی که تاریخ تا به حال نظیر آن را ندیده باشد.

این صرافی‌ها فضایی شفاف و بدون نیاز به اعتماد را ایجاد می‌کنند و میزان کلاه‌برداری را نیز به حداقل می‌رسانند. این پلتفرم‌ها حتی در روی کاغذ نیز موقعیت‌های بهتری را برای وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان فراهم می‌کنند. توکن‌های مدیریتی یکی از محصولات فرعی دیفای هستند که اینک در حال رسیدن به رسالت خود هستند. این توکن‌ها به جامعه یک پروژه، اجازه تصمیم‌گیری بهتری می‌دهند و امکان مشارکت همه افراد را در تصمیم‌گیری‌های مهم فراهم می‌کنند.

مبارزه‌ای بین صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز در میان نیست

اغلب صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز در مقابل هم قرار داده می‌شوند، اما واقعیت این است که انتخاب واضح است و به شخص کاربر بستگی دارد. افرادی که نمی‌خواهند خود مسئولیت نگهداری از وجوه خود را به عهده بگیرند، کوین‌های خود را به صرافی‌های متمرکز می‌دهند و برعکس، افرادی که مایلند خود مسئولیت نگهداری از کوین‌های خود را بر عهده بگیرند، از صرافی‌های متمرکز اجتناب می‌کنند. بنابراین کاهش نقدینگی صرافی غیرمتمرکز Uniswap چیزی نیست که به پیشرفت صرافی‌های غیر متمرکز لطمه بزند. Uniswap نیز صرافی مبتکری است که به این راحتی میدان را خالی نخواهد کرد و قطعا این صرافی با برنامه‌های جدیدی خواهد آمد و جدال Uniswap با رقیبان در آینده بسیار دیدنی خواهد بود.

قطعا صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز در آینده در کنار همدیگر به حیات خود ادامه خواهند داد و هر کدام از این دو نوع صرافی در آینده جوابگوی نیاز‌های طیف خاصی از مخاطبین خواهند بود. البته با وجود پروژه‌هایی مانند اتریوم ۲ و Uniswap، قطعا رشد پلتفرم‌های غیر متمرکز در آینده بسیار بیشتر خواهد بود.

نتیجه‌گیری

صرافی غیرمتمرکز Uniswap یکی از جنجالی‌ترین برنامه‌های غیرمتمرکز در فضای دیفای بوده است. این صرافی در سال ۲۰۲۰ شاهد تغییرات گسترده‌ای بود و می‌توان گفت که در ۳ ماه سوم امسال، از رشد بسیار زیادی برخوردار بود. اما با فروکش کردن تب دیفای در جامعه کریپتو، استفاده از این صرافی نیز به شدت کاهش یافت. اما همچنان در صدر صرافی‌های غیرمتمرکز دنیا قرار دارد و سعی دارد با اجرای نقش‌های جدیدتر، کاربران خود را برای استفادن از این پلتفرم راضی نگه دارد.

نظر شما چیست، آیا صرافی غیر متمرکز Uniswap همچنان یکی از گزینه‌های اصلی برای ترید رمز ارزها است؟

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا