متوسط مقالات عمومی

دانشگاه‌ها هنوز در سرمایه‌گذاری برای تحقیقات در مورد بلاک چین تردید دارند!

با وجود تحقیقات و علاقه سازمانی به ارزهای دیجیتال، به ندرت پیش می‌آید تا دانشگاه‌ها برای تحقیقات در مورد بلاک چین (Blockchain) سرمایه‌گذاری کنند. با وجود پیشرفت‌های اخیر تحقیقات دانشگاهی، از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی گرفته تا دانشگاه‌ها و دولت‌ها تمایلی به سرمایه‌گذاری برای پژوهش‌ها در این بخش ندارند.

در حالی که محققان هنگام ارائه کار خود به سازمان‌های سنتی خلاق‌تر می شوند، وضعیت در حال انجام تحقیقات است.

محدودیت‌های فعلی بلاک چین

بلاک چین ارز دیجیتال جذب سرمایه تحقیقات دانشگاه

تحقیقات اخیر در مورد شبکه لایتنینگ بیت کوین، توجه بسیاری را در حوزه ارز دیجتال به خود جلب کرده است و ادعا می‌شود که این شبکه راهی برای متمرکز کردن شبکه است. با این که این مطالعه بحث برانگیز و جذاب است، اما تنها مقاله‌ موجود نیست؛ تحقیقات در مورد مباحث کریپتویی در حال گسترش است.

آندره بارونچلی (Andrea Baronchelli) یکی از طرفین درگیر این ماجرا است. بارونچلی محقق بلاک چین در دانشگاه سیتی لندن و انستیتوی تورینگ، نویسنده چندین مقاله درباره بازارهای ارز دیجیتال و یک مقاله درباره بازارهای دارک وب است.

بارونچلی به کوین ‌تلگراف گفت:

درست می‌گویید، گروه های زیادی هنوز روی ارزهای دیجیتال تحقیق نمی‌کنند. بسیاری از دانشگاهیان هنوز درک نمی‌کنند که ارزهای دیجیتال چیستند و متوجه نشده‌اند که چه منبع باورنکردنی از داده‌های باز ارائه می‌دهند.

مارک لاسکوفسکی (Marek Laskowski) ، مشاور ارشد بلاک چین در Novera Capital و نویسنده یکی از مقاله‌های اخیر در مورد تصمیم‌گیری در سیستم‌های بلاک چین ، درباره اهمیت کار مستقل در این زمینه تاکید داشت.

وی در گفتگو با کوین تلگراف گفت: تحقیقات تجربی توسط محققان پرشوری انجام می شود که این گونه کارها را در اوقات فراغت خود انجام می‌دهند. از آنجا که خود لاسکوفسکی نیز از طرف دانشگاه حمایت نمی‌شود، چنین چشم‌اندازی معقول به نظر می‌رسد.

محدودیت‌های تامین بودجه برای تحقیقات بلاک چین

بلاک چین ارز دیجیتال جذب سرمایه تحقیقات دانشگاه

به گفته لاسکوفسکی، به نظر می رسد بودجه دولت برای تحقیقات درباره بلاک چین در حال کاهش است. این مسئله فراتر از تحقیقات در مورد بلاک چین است، اما با توجه به تاریخ منحصر به فرد آن، برای کریپتو سخت خواهد بود:

به طور کلی، مدتی است که بودجه‌های تحقیقاتی در موسسات دولتی کاهش یافته‌اند. واقعیت این است که بلاک چین از دانشگاه شروع نشده است و این موضوع، زمینه سازی را برای کمیته‌های بررسی کمک هزینه، دشوار می‌سازد.

پیچیده‌تر کردن این وضعیت، درگیری دانشگاه‌های بزرگ با بلاک چین را بیشتر می‌کند. اخیرا دانشگاه استنفورد از یک استارت‌آپ فارغ التحصیلان پشتیبانی کرده و به دنبال فراهم کردن ابزارهای توسعه‌دهنده بلاک چین است. در سال ۲۰۱۸، ریپل، ۵۰ میلیون دلار به دانشگاه‌ها برای اضافه‌کردن بلاک چین به لیست تحصیلات عالی خود اهدا کرده است.

Carnegie Mellon University که یکی از برترین برنامه‌های علوم کامپیوتر در ایالات متحده آمریکا را دارد، یک برنامه کامل را به بلاک چین اختصاص داده است؛ در آغاز سال، این دانشگاه ۴ میلیون دلار کمک مالی از شرکت‌کننده Maker برای آموزش DeFi دریافت کرد. با این حال هزینه‌های واقعی آنها برای تحقیقات آکادمیک در این حوزه نامعلوم بوده و تیم مطبوعاتی Carnegie Mellon از اظهار نظر در مورد این بخش خودداری کرده است.

مایکل زرغام (Michael Zargham)، محقق اقتصاد کریپتویی در دانشگاه اقتصاد و تجارت وین به کوین تلگراف گفت:

کارهای آکادمیک در زمینه کریپتو به عنوان یک بخش به خصوص تأمین اعتبار نمی‌شود. بودجه خاصی برای تحقیقات در فضای کریپتو نمی‌بینم.

زرغام این موضوع را به خوبی می‌داند؛ زیرا شرکت تحقیقاتی BlockScience را اداره می‌کند که بر روی هوش مصنوعی و بلاک چین تمرکز دارد.

جذب سرمایه برای تحقیقات پروژه محور به راحتی در دسترس است

بلاک چین ارز دیجیتال جذب سرمایه تحقیقات دانشگاه

این که بگوییم سازمان‌ها تامین سرمایه برای بلاک چین (از جمله هزینه‌های تحقیق) را نادیده گرفته‌اند، کمی ناعادلانه است. مسئله این است که مدل‌های تأمین سرمایه فعلی، با بلاک چین به عنوان یک موضوع برای تحقیق برخورد نمی‌کنند. سرمایه‌گذران به دنبال حل مشکلات خاص هستند.

زرغام گفت: در دانشگاه وین برخی از پروژه‌های تحقیقاتی پروژه محور را از City of Vienna و Telecoms دریافت کرده‌ایم. اما آنها بیشتر پروژه محور هستند و ماهیت علمی کمتری دارند.

در مقیاس بزرگ‌تر، وزارت دفاع آمریكا منبع عمده بودجه تحقیقاتی در طیف وسیعی از زمینه‌هاست و مبلغ زیادی را صرف توسعه بلاک چین كرده است. این کمک‌های مالی نیز به جای تحقیقات پایه‌ای، به دنبال راهکارهای خاص برای مشکلات تعریف شده است.

لاسکوفسکی نیز متوجه روند مشابهی در نحوه تامین سرمایه تحقیقات توسط بخش خصوصی شد:

به طور کلی تامین سرمایه از منابع خصوصی در حال افزایش است؛ بیشتر اوقات از طریق پروژه‌هایی که به دنبال تحقیق در مورد جنبه‌های خاص پروژه‌های خود هستند و بعضی اوقات توسط نهادهایی مانند بنیاد اتریوم، گیت‌کوین (gitcoin) و غیره.

مشکل انتشار

بلاک چین ارز دیجیتال جذب سرمایه تحقیقات دانشگاه

بارونچلی در ایمیلی به کوین تلگراف، اشاره كرد كه تحقیقات در مورد کریپتو تا حدودی به علایق ویژه تبدیل شده است. وی گفت: جامعه كوچك است و به كار شما نسبت به برخی دیگر از موضوعات توجه كمتری می‌شود؛ دیده شدن برای محققانی که می‌خواهند پروژه خود را برای تامین بودجه سازمانی مطرح کنند، ضروری است.

در نتیجه، عدم تأمین بودجه کافی برای تحقیقات پایه‌ای بلاک چین ، مسئله انتشار آنها است. سرورهای چاپ مقاله که بخش عمده‌ای از تحقیقات ذکر شده را شامل می‌شود، برای دانشمندانی که به دنبال ادعایی در مورد موضوع رقبا هستند، بسیار عالی است. آنها از طریق همکار مورد بررسی قرار نمی‌گیرند. با این حال، تکلیف مقالات تحقیقاتی که در پیش چاپ قرار دارند مشخص نیست و در گفتمان علمی اصلی تا حد زیادی نسبت به آنها بی اعتماد هستند.

جستجوی برای کلمات کلیدی مرتبط با ارز دیجیتال از طریق بایگانی‌هایی مانند Nature و Science تعداد زیادی از نظرات و اخبار را در بر می‌گیرد -نه تحقیقی به عنوان تحقیق.

حتی ژورنال‌هایی با دسترسی آزاد و کمتر انتخابی Nature Communications و Science Advances نیز با این مسئله روبرو هستند. گزارش‌های علمی Nature تحقیقات خاصی را در مورد این موضوع ارائه داده است؛ اما گزارش‌های علمی از نظر صلاحیت‌هایی مانند تأثیر کمتر انتخاب می‌شوند.

ژورنال‌های انتخابی‌تر در این خانواده‌ها، معمولا اولین تحقیق خود را انجام می‌دهند و مقالات رد شده، اغلب به مجلات پایین‌تر در همان سازمان‌ها منتقل می‌شوند؛ زیرا ویراستاران فکر می‌کنند از استانداردهای دقیق علمی پیروی می‌کنند، اما علاقه یا اهمیت عمومی ندارند.

معنای آن برای تحقیقات کریپتو و بلاک چین ، حضور داشتن در راس ژورنال‌های چند رشته‌ای سطح بالا است. عدم ایمان ناشران هنگام رسیدگی به پول‌های سازمانی، به حکم مرگ تبدیل می‌شود که به دلیل وسواس زیاد در شمارش استنادها و فاکتورهای تأثیرگذاری و شاخص‌های H مشهور است.

محققان با استفاده از درخواست متقابل نظم برای ارائه بلاک چین سازگار هستند

یکی از مزایای استفاده از بلاک چین انعطاف‌پذیری آن به عنوان یک زمینه و برنامه‌های کاربردی آن است؛ به این معنی که دامنه تحقیقات آزمایشگاهی با تمرکز بر روی موضوع، از لحاظ تئوریک گسترده است. هماطور که زرغام گفت:

تحقیقات آکادمیک واقعی از زمینه‌های پایه‌ای شروع می‌شود. علاوه بر علوم رایانه، می‌توان در تئوری طبقه‌بندی روش‌های رسمی، نظریه کنترل و رباتیک کار کرد. به ویژه سیستم‌های ارز دیجیتال با تعاریف اساسی سیستم‌های سایبرفیزیکی که یک بخش در حال رشد از دانشکده مهندسی است و به خوبی تامین اعتبار می‌شود، مطابقت دارند.

زرغام نمونه‌ای را در برنامه اخیر تیم خود مبنی بر پشتیبانی بانک مرکزی اتریش نشان داد. این کمک هزینه، چشم انداز ارز دیجیتال بانک مرکزی را برجسته می‌کند، در حالی که متقاضیان علاقه‌ای نانوشته و غیر رسمی را برای استفاده از بلاک چین برای این پروژه دریافته بودند.

از طریق دیگر رشته‌ها و با بودجه بهتر و علاقه مستقل بوده که تحقیقات بلاک چین تاکنون جذب سرمایه آن را مشاهده کرده است. در حال حاضر به نظر می‌رسد که این زمینه به مهارت دانشمندان و امیدهای آنها برای آینده بستگی دارد.

منبع
cointelegraphnature

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا