اخبار عمومی

هیچ‌کس نتوانست جلوی وتوی بایدن را بگیرد؛ انجمن بانکداران آمریکا هم با SAB-121 مخالف بود

تنها چند ساعت قبل از اینکه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، بولتن حسابداری کارکنان (SAB-121) را در تاریخ ۳۱ می (۱۱ خرداد) وتو کند، بزرگترین سازمان لابی‌گری صنعت بانکداری ایالات متحده، انجمن بانکداران آمریکا (ABA)، نامه‌ای را در تلاش برای تغییر تصمیم او ارسال کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بولتن حسابداری کارکنان (SAB-121) چیست؟

SAB-121 مخفف Staff Accounting Bulletin No. 121، توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا (SEC) صادر شده و دستورالعمل‌های تفسیرگرایانه برای شرکت‌هایی که دارایی‌های کریپتویی را برای مشتریان خود نگهداری می‌کنند، ارائه می‌دهد. در ادامه توضیح مختصری از نکات دستور‌العمل SAB-121 ارائه می‌دهیم:

  • تمرکز بر فعالیت‌های نگهبانی: این بولتن به شرکت‌هایی اعمال می‌شود که به عنوان نگهبان دارایی‌های دیجیتالی عمل می‌کنند، یعنی این دست از دارایی‌ها را به نمایندگی از مشتریان خود نگه می‌دارند.
  • حسابداری برای نگهداری: SAB-121 از این شرکت‌ها می‌خواهد تا ارزش دارایی‌هایی را که نگهداری می‌کنند، در ترازنامه خود با ارزش منصفانه ثبت کنند؛ به این معنا که باید قیمت فعلی بازار را حساب کنند، نه فقط قیمت خرید اولیه را!
  • تفکیک بدهی‌ها و دارایی‌ها: این دستورالعمل همچنین شرکت‌ها را ملزم می‌کند که بدهی‌ها و دارایی‌های جداگانه‌ای را در ترازنامه خود ثبت کنند. بدهی نمایانگر تعهد آن‌ها به نگهداری دارایی‌ها برای مشتریان و دارایی نمایانگر ارزش منصفانه خود دارایی‌ها است.
  • افزایش شفافیت: هدف SAB-121، با ملزم کردن شرکت‌ها به افشای ریسک‌های مرتبط با نگهداری دارایی‌های دیجیتالی، افزایش شفافیت برای سرمایه‌گذاران است تا به سرمایه‌گذاران کمک کند تا تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند.

طبق SAB-121، نهادهایی که از دارایی‌های دیجیتال مشتریان محافظت می‌کنند، موظف هستند تا اطلاعات مشخصی در مورد حساب‌های مشتریان ارائه دهند و این الزامات، ممکن است مصرف‌کنندگان را با خطراتی جدی برای استفاده از مؤسسات مالیِ تحت نظارت دولت، برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال، مواجه کند.

سازمان بانکداری ایالات متحده به SAB-121 واکنش نشان داد

به گزارش میهن بلاکچین، سازمان بانکداری ایالات متحده (ABA)، طی نامه‌ای به بایدن، درست قبل از اعلام تصمیم او برای وتوی قطعنامه کنگره، با هدف لغو دستورالعمل‌های SAB-121 کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، نوشت:

ممانعت از ارائه مؤثر خدمات حفاظت از دارایی‌های دیجیتال توسط سازمان‌های بانکی تحت نظارت در مقیاس بزرگ، به سرمایه‌گذاران، مشتریان و در نهایت سیستم مالی آسیب خواهد زد.

منبع: انجمن بانکداران آمریکا
منبع: انجمن بانکداران آمریکا

اگرچه هم مجلس نمایندگان و هم سنا به لغو دستورالعمل SAB-121 رای مثبت دادند، اما بایدن ترجیح داد از اختیار وتوی ریاست جمهوری خود استفاده کند و از لغو آن جلوگیری کرد. این گروه لابی‌گری توضیح داد که SAB-121 تغییرات بزرگی در نحوه برخورد با دارایی‌های تحت حضانت ایجاد می‌کند و می‌تواند ایمن نگه داشتن دارایی‌های دیجیتال مشتریان را برای این صنعت سخت‌تر کند.

ABA توضیح داد:

SAB 121 انحراف قابل‌توجهی از برخورد سابق دولت با دارایی‌های تحت حضانت محسوب می‌شود و توانایی صنعت کریپتو را در ارائه خدمات سرپرستی مطمئن و سالم از دارایی‌های دیجیتال به مشتریان خود تهدید می‌کند.

این سازمان افزود:

محدودسازی توانایی بانک‌ها برای ارائه این خدمات، گزینه‌های تنظیم‌شده و قابل‌اعتماد اندکی را برای حفاظت از پرتفوی دارایی‌های دیجیتال مشتریان باقی می‌گذارد و در نهایت آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد.

بیانیه ABA فعالین صنعت کریپتو را شگفت‌زده کرد

برای برخی در صنعت کریپتو، بیانیه ABA مبنی بر طرفداری از رمز ارزها ممکن است شگفت‌انگیز باشد؛ به ویژه با توجه به اینکه همین سال گذشته، گزارشاتی مبنی بر کمک این گروه به سناتور الیزابت وارن (Elizabeth Warren)، مخالف و منتقد معروف ارزهای دیجیتال، در تهیه پیش‌نویس قوانین ضد رمزارز منتشر شد. در دسامبر ۲۰۲۳ (آذر ۱۴۰۲)، راجر مارشال (Roger Marshall) اقرار کرد که او و الیزابت وارن برای درخواست کمک در تدوین قانون ضد پولشویی دارایی‌های دیجیتال به ABA مراجعه کرده بودند.

مارشال گفت:

اولین کاری که انجام دادیم این بود که به انجمن بانکداران آمریکا رفتیم و گفتیم به ما در تدوین این لایحه کمک کنید.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا