اخبار عمومی

نرخ تورم آمریکا در ماه فوریه اعلام شد؛ واکنش لحظه‌ای قیمت بیت کوین چه بود؟

دقایقی پیش نرخ تورم ماه فوریه آمریکا در قالب شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) اعلام شد. بر اساس این آمار، شاخص قیمت مصرف‌کننده سالانه منتهی به ماه ژانویه فراتر از پیش‌‌بینیِ ۳.۱٪ و برابر با ۳.۲٪ و شاخص Core CPI سالانه نیز ۰.۱٪ بیشتر از انتظارات و برابر با ۳.۸٪ اعلام شده است. البته Core CPI سالانه نسبت به ماه گذشته ۰.۱٪ کاهش یافته است.

به گزارش میهن بلاکچین، شاخص قیمت مصرف‌کننده یکی از مهم‌ترین معیارها در تعیین سیاست‌های اقتصادی آمریکاست و فدرال رزرو معمولا با توجه به آن نرخ بهره را تعیین می‌کند. این شاخص از دو بخش Headline CPI (شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی) و Core CPI (شاخص قیمت مصرف‌کننده مرکزی) تشکیل شده است که تفاوت آنها در این است که CPI مرکزی قیمت کالاهای خوراکی و انرژی را درنظر نمی‌گیرد.

یکی از دلایل افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی در ماه فوریه، افزایش هزینه‌های مرتبط با سوخت و انرژی در کشور آمریکاست. تحلیلگران شرکت ANZ پیش از اعلام CPI فوریه در گزارشی اینطور نوشتند:

انتظار داریم CPI مرکزی نسبت به ماه گذشته ۰.۳٪ افزایش یابد و افزایش هزینه‌های مرتبط با انرژی به جهش ۰.۵٪ CPI اصلی نسبت به ژانویه منجر شود … در حالی که مقامات فدرال رزرو نسبت به روند اخیر تورم دلگرم شده‌اند اما پیشرفت نابرابر در مولفه‌های مرتبط با این نرخ و بالاتر از ۲٪ بودن آن باعث تردید آنها شده است. پیش از کاهش نرخ بهره مقامات فدرال رزرو نیاز به اطمینان بیشتری نسبت به بازگشت تورم به هدف ۲٪ دارند.

نشست بعدی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در تاریخ ۱۹ مارس (۲۹ اسفند) برگزار خواهد شد. با توجه به داده‌های فد واچ گروه CME، در حال حاضر ۹۹٪ احتمال می‌رود نرخ بهره در محدوده ۵.۲۵-۵.۵۰٪ ثابت بماند و تنها ۱٪ از فعالان بازارها احتمال کاهش این نرخ را می‌دهند.

پیش‌بینی نرخ بهره در ماه مارس - منبع: Fedwatch
پیش‌بینی نرخ بهره در ماه مارس – منبع: Fedwatch

واکنش بیت کوین به CPI فوریه چه بود؟

قیمت بیت کوین در ۱۵ دقیقه ابتدایی اعلام CPI گارد صعودی به خود گرفت و از حوالی ۷۱٬۶۰۰ دلار به ۷۲٬۰۷۰ دلار افزایش یافت.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱۵ دقیفه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱۵ دقیفه – منبع: TradingView

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا