اخبار عمومی

نرخ بهره آمریکا برای سومین دوره متوالی ثابت ماند؛ واکنش بازار رمزارزها چه بود؟

شب گذشته نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) برگزار شد و مطابق با انتظارات، نرخ بهره برای سومین دوره متوالی در محدوده ۵.۵۰-۵.۲۵٪ ثابت ماند. نکته قابل توجه در این جلسه، پیش‌بینی مقامات فدرال رزرو از کاهش نرخ بهره در سال آتی به ۴.۶٪ است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

در این جلسه، نمودار نقطه‌ای یا دات پلات (Dot Plot)‌ فدرال رزرو نیز منتشر شد. این نمودار که هر سه‌ماه یک‌بار منتشر می‌شود، چشم‌انداز اعضای کمیته بازار آزاد فدرال رزرو برای نرخ بهره را بیان کرده و به نوعی مسیر احتمالی تغییرات این نرخ در آینده را ترسیم می‌کند.

نمودار دات پلات فدرال رزرو - منبع: FOMC
نمودار دات پلات فدرال رزرو – منبع: FOMC

بر اساس نمودار دات پلات، اعضای کمیته بازار آزاد فدرال پیش‌بینی می‌کنند نرخ وجوه فدرال (نرخ بهره) در سال ۲۰۲۴ به ۴.۶٪ کاهش یابد. این در حالی است که در دات پلات قبلی مقامات انتظار داشتند نرخ بهره نهایتا به ۵.۱٪ برسد. در صورت تحقق پیش‌بینی کنونی، در سال آینده احتمالا شاهد ۰.۷۵٪ کاهش در نرخ بهره خواهیم بود.

با توجه به اینکه فدرال رزرو سال گذشته نرخ بهره را هر بار ۰.۲۵٪ افزایش داد، می‌توان انتظار داشت در سال ۲۰۲۴ نیز ۳ مرتبه نرخ بهره کاهش یابد.

با این حال، این ۳ مرتبه کاهش نرخ هنوز کمتر از ۵ مرتبه‌ای است که بسیاری از تحلیلگران در وال استریت پیش‌بینی کرده اند. تعداد محدود کاهش نرخ‌های پیش‌بینی‌شده در سال ۲۰۲۴ (که احتمالا در نیمه دوم سال آغاز می‌شود)، نشان می‌دهد که مقامات بر این باورند که حفظ نرخ‌های بالای بهره در بیشتر سال آینده برای تداوم مهار هزینه‌ها و تورم ضروری است.

بر اساس این نمودار، ۱۷ عضو کمیته بازار آزاد فدرال معتقدند نرخ بهره در سال آینده کاهش پیدا می‌کند در حالی که ۲ عضو نظر مخالفی دارند. پنج عضو نیز پیش‌بینی می‌کنند که نرخ بهره بیش از ۰.۷۵٪ کاهش یابد. علاوه بر این، هیچ‌ پیش‌بینی در رابطه با افزایش مجدد نرخ بهره در سال آینده مطرح نشده است.

جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست FOMC از سرعت بهبود وضعیت اقتصاد آمریکا صحبت کرد و گفت:

اقتصاد آمریکا سریع‌تر از انتظار بهبود یافته و پیش‌بینی‌های اعضای FOMC برای رشد اقتصادی در سال جاری نسبت به پیش‌بینی‌ها در ماه سپتامبر مثبت‌تر شده است.

وی افزود:

با این حال، فعالیت‌های اقتصادی کلی نسبت به سطوح پیش از شیوع کرونا بسیار پایین‌تر است و مسیر پیش‌رو بسیار نامشخص است.

کریستوفر والر، یکی از اعضای فدرال رزرو نیز احتمال کاهش نرخ بهره را در بهار، مشروط به عملکرد مطلوب تورم می‌داند.

همچنین، پیش از این جلسه، شاخص قیمت تولید کننده (PPI) در ماه نوامبر نیز منتشر شد که کمتر از پیش‌بینی‌ها بود و انتظارات برای کاهش تورم را بیشتر تقویت کرد.

واکنش بازار رمزارزها چه بود؟

به دلیل پیش‌بینی کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو، بازده اوراق قرضه و شاخص دلار آمریکا (DXY) به شدت کاهش یافت؛ اما این موضوع به نفع دارایی‌های پرریسک از جمله سهام و ارزهای دیجیتال عمل کرد.

بازار ارزهای دیجیتال واکنش مثبتی به ثابت نگه‌داشته شدن نرخ بهره و پیش‌بینی‌های اعضای فدرال رزرو مبنی بر کاهش احتمالی این نرخ در سال ۲۰۲۴ نشان داد. قیمت بیت کوین که در روزهای اخیر به زیر ۴۲٬۰۰۰ دلار سقوط کرده بود، پس از این جلسه گارد صعودی به خود گرفت و تا ۴۳٬۳۰۰ دلار افزایش یافت.

بازار آلت کوین‌ها نیز با پیروی از بیت کوین دوباره سبزپوش شد. به‌عنوان مثال، قیمت اتریوم ۴.۸۵٪ افزایش یافت و به ۲۲۷۵ دلار رسید. سولانا، آوالانچ و کاردانو نیز هر کدام به ترتیب ۹٪، ۹.۳٪ و ۱۷٪ افزایش یافتند.

منبع
میهن بلاکچین

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا