اخبار خارجی

قانون‌گذاران آمریکایی مخالف کیف پول فیسبوک؛ کیف پول NOVI را متوقف کنید

گروهی از سناتورهای دموکرات آمریکا اعلام کرده‌اند که درباره عرضه آزمایشی کیف پول Novi شرکت فیسبوک و استیبل کوین USDP شرکت Paxos نگران هستند. آنها به این دو شرکت دستور داده‌اند تا سریعا پروژه‌های خود را متوقف کنند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، سناتورهای آمریکایی برایان شاتز از ایالت هاوایی، شرود براون از ایالت اوهایو، ریچارد بلومنتال از ایالت کنتیکت، الیزابت وارن از ایالت ماساچوست و تینا اسمیت از ایالت مینه‌سوتا به مدیرعامل فیسبوک مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) دستور داده‌اند که سریعا نسخه آزمایشی کیف پول Novi را متوقف کنند و به کار خود در پروژه استیبل کوین Diem پایان دهد.

قانون‌گذاران پس از اعلام فیسبوک مبنی بر عرضه نسخه آزمایشی کیف پول زیر مجموعه این شرکت یعنی Novi در کشورهای آمریکا و گواتمالا، در نامه‌ای سرگشاده اعلام کرده‌اند که فیسبوک توانایی محافظت از اطلاعات کاربران را ندارد و نمی‌تواند یک شبکه پرداخت را مدیریت کند؛ به همین دلیل باید هرچه سریع‌تر این پروژه را متوقف کند.

طی این پروژه آزمایشی، فیسبوک به کاربران اجازه می‌دهد دلار پکسوس (USDP) خریداری کنند و دارایی‌های خریداری شده خود را در کوین بیس نگهداری کنند. قانون‌گذاران روز سه شنبه نوشتند:

ما از شما می‌خواهیم بلافاصله نسخه آزمایشی Novi را متوقف کنید و پروژه Diem را به بازار عرضه نکنید.

پروژه لیبرا ۲

این واکنش یادآور واکنش به ارائه پروژه لیبرا توسط فیسبوک است. در آن زمان فیس بوک از چشم انداز بزرگ استیبل کوین خود رونمایی کرد که خشم قانون‌گذاران و نهادهای نظارتی سراسر جهان از جمله سنا و مجلس نمایندگان آمریکا را بر انگیخت.

در نامه روز سه شنبه به عقب‌نشینی قبلی اشاره و گفته شد که هم مارک زاکربرگ و هم مدیر پرداخت‌های فیسبوک، دیوید مارکوس (David Marcus) متعهد شده بودند که تا زمان اخذ تاییدیه‌های لازم نهادهای قانون‌گذاری، این پروژه را راه‌اندازی نکنند. در این نامه آمده است:

دولت به طور واضح فقط مجوزهای انتقال پول را به شما داده است که این موضوع به معنای دریافت مجوزهای لازم نهادهای قانون‌گذاری برای راه‌اندازی پروژه کنونی نیست. همانطور که شما دو سال پیش در شهادت خود به این موضوع اذعان کردید.

قانون‌گذاران همچنین به سایر تقابل‌های فیسبوک با کنگره از جمله اتهام اینکه فیسبوک ممکن است در گذشته قانون‌گذاران را گمراه کرده باشد نیز اشاره کرده‌اند.

نامه روز سه شنبه اشاره می‌کند که قانون‌گذاران اکنون در حال بررسی صنعت جهانی استیبل کوین‌ها هستند و به زودی توصیه‌هایی درباره این بازارهای مالی از سوی گروه کاری رییس جمهور ابلاغ خواهد شد. آنها در ادامه نامه نوشتند:

علاوه بر خطراتی که پروژه‌هایی مانند Diem برای ثبات مالی ایجاد می‌کنند، شما توضیحات قانع کننده‌ای درباره اینکه این پروژه چگونه از جریان‌های غیر قانونی مالی و سایر فعالیت‌های جنایی جلوگیری می‌کند، ارائه نکرده‌اید.

پس از انتشار این مطلب، سخنگوی Novi اعلام کرد که ما مشتاقانه منتظر پاسخ‌دهی به این نامه هستیم.

به نظر شما فیسبوک بالاخره پس از چندین سال می‌تواند نهادهای قانون‌گذاری را قانع کند؟ یا این پروژه باز هم مثل گذشته بسته باقی خواهد ماند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا