اخبار عمومی

کمیسیون بورس آمریکا پروژه BKCoin را به کلاهبرداری متهم کرد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، شرکت مشاور مالی BKCoin و یکی از بنیانگذاران آن را به کلاهبرداری ۱۰۰ میلیون دلاری متهم کرد. SEC مدعی است این شرکت با فریب سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال، طرحی مشابه با طرح‌های پانزی ایجاد کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش کریپتوپوتیتو، کمیسیون بورس به دنبال اعمال جریمه‌های مالی بر این شرکت و محکومیت بنیانگذار آن است.

SEC در بیانیه مطبوعاتی مدعی شد شرکت BKCoin ما بین اکتبر (مهر) ۲۰۱۸ تا سپتامبر (شهریور) ۲۰۲۲، حدود ۱۰۰ میلیون دلار از حداقل ۵۵ سرمایه‌گذار جمع‌آوری کرده است. این شرکت و کوین کانگ، یکی از بنیانگذاران آن به مشتریان اطمینان داده‌اند که از وجوه جمع‌آوری شده در معاملات رمزارزها با بازدهی قابل توجهی استفاده خواهد شد.

به گفته کمیسیون بورس آمریکا، شرکت BKCoin به جای سرمایه‌گذاری، ۳.۶ میلیون دلار از کل مبلغ جمع‌آوری شده را به پرداخت‌ سود مشابه با طرح‌های پانزی اختصاص داده و به طرح سرمایه‌گذاری اولیه خود عمل نکرده است. ظاهرا کانگ بیش از ۳۷۰،۰۰۰ دلار از این پول‌ها را برای پرداخت هزینه‌های مربوط به تعطیلات خود، بلیط مسابقات ورزشی و حتی ملکی در نیویورک به سرقت برده است.

بر اساس این شکایت، شرکت BKCoin به دروغ مدعی شده است یکی از ۴ شرکت حسابرسی برتر، کسب و کار آنها را بررسی کرده است.

اریک آی بوستیلو، مدیر دفتر کمیسیون بورس در میامی در این رابطه گفت:

سرمایه‌گذاران پول خود را به متهمان برای معاملات رمزارزها سپرده‌اند. در عوض، متهمان این پول را اختلاس کردند، اسناد دروغین ایجاد کردند و حتی رفتاری شبیه به طرح‌های پانزی انجام دادند.

وی افزود:

اقدام اخیر تعهد مستمر ما به محافظت از سرمایه‌گذاران و ریشه‌کن کردن کلاهبرداری در تمامی بخش‌های مربوط به اوراق بهادار، از جمله صنعت رمزارزها را نشان می‌دهد.

کمیسیون بورس به دنبال این شکایت، برخی از دارایی‌های متعلق به شرکت BKCoin را مسدود و این شرکت و بنیانگذار آن را به نقض قوانین فدرال متهم کرد. کمیسیون بورس به دنبال اعمال ممنوعیت‌های دائمی برای شرکت BKCoin و کوین گانگ است. علاوه بر این، کمیسیون بورس از شرکت Bison Digital که ظاهرا ۱۲ میلیون دلار از BKCoin دریافت کرده است، خواسته است تا این رقم را برگرداند.

اقدامات پیشین کمیسیون بورس

این نخستین بار نیست که کمیسیون بورس به سراغ طرح‌های کلاهبرداری و پانزی می‌رود. پیش از این نیز SEC هشت فرد از جمله نیل چاندران را به کلاهبرداری ۴۵ میلیون دلاری از طریق طرحی به نام CoinDeal متهم کرد. به گفته کمیسیون بورس، به جای سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها، کلاهبرداران از این پول برای خرید املاک، اتومبیل و یک قایق استفاده کرده‌اند.

دنیل گرگوس، مدیر دفتر کمیسیون بورس در شیکاگو در این رابطه اظهار داشت:

ما مدعی هستیم که متهمان به دروغ مدعی فناوری ارزشمندی مبتنی بر بلاکچین شده‌اند که بازدهی ۵۰۰،۰۰۰ برابری را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان می‌آورد.

وی افزود:

همانطور که در شکایت ما آمده است، در واقع، تمامی اینها فقط یک طرح کلاهبرداری بوده که در آن متهمان با کلاهبرداری از ده‌ها هزار سرمایه‌گذار خرد، بر ثروت خود اضافه می‌کردند.

این نخستین بار نیست که از چاندران شکایت می‌شود. وزارت دادگستری آمریکا پیش از این چاندران را با اتهام انجام کلاهبرداری سیمی و تراکنش‌های مالی غیرقانونی دستگیر کرده بود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا