اخبار عمومی

پیشنهاد جدید مالیاتی وزارت خزانه‌داری آمریکا؛ پلتفرم‌های دیفای به عنوان کارگزاری تعریف می‌شوند؟

دقایقی پس از علنی شدن پیشنهاد مالیات بر سود ارزهای دیجیتال در ایالات متحده که مدت‌ها مورد انتظار بود، مخالفت‌ها از سوی جامعه کریپتو بالا گرفت. چرا که بر اساس این پیشنهاد قرار است واسطه‌های ارزهای دیجیتال، از جمله پلتفرم‌های غیرمتمرکز، به عنوان کارگزار (بروکر) در نظر گرفته شده و مشمول قوانین مالیاتی کارگزاران سنتی شوند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کریپتو اسلیت و وال استریت ژورنال، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده به‌روزرسانی قوانین مالیاتی را با هدف ساده کردن چشم‌انداز مالیاتی کریپتو پیشنهاد کرده است.

زمانی که این قوانین پیشنهادی به طور کامل اجرا شوند، کسب‌وکارهای ارز دیجیتال را موظف می‌کنند که با سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا (IRS) مانند کارگزاران سنتی که سبد سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک را اداره می‌کنند، تعامل داشته باشند. از سال ۲۰۲۶، این پلتفرم‌ها ملزم به ارائه گزارش‌های سالانه در فرم ۱۰۹۹ به IRS خواهند بود که درآمد ناخالص حاصل از معاملات را نشان می‌دهد.

مقررات پیشنهادی به سایر دارایی‌های دیجیتال، مانند توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) نیز گسترش می‌یابد. موضوع گنجاندن پلتفرم‌های دیفای در مقررات مالیاتی، انتقاداتی را در صنعت کریپتو به همراه داشته است، به نحوی که رییس صندوق آموزش دیفای از این پیشنهاد انتقاد کرد و آن را «گیج‌کننده، خود ابطال‌کننده و نادرست» خواند.

همانطور که پیش از این گزارش کردیم، IRS به طور مداوم با چالش‌های منحصر به فرد ناشی از ارزهای دیجیتال دست و پنجه نرم کرده است. نکته قابل توجه، مالیات بر پاداش‌های استیکینگ ارزهای دیجیتال یک موضوع بحث‌برانگیز است که منجر به اختلافات حقوقی و دستورالعمل‌های دقیق‌تر می‌شود. به نظر می‌رسد این پیشنهادات اخیر گام دیگری در تلاش برای ارائه شفافیت نظارتی باشد، البته گامی که واکنش متفاوتی را از طرف سهامداران صنعت کریپتو به همراه داشته است.

موج اعتراضات به پیشنهاد جدید مالیاتی

پیشنهاد مالیات بر سود ارزهای دیجیتال به ویژه به دلیل تاثیر بالقوه آن بر امور عملیاتی غیرمتمرکز، با انتقادات فوری از سوی صنعت کریپتو مواجه شده است. چهره‌های کلیدی این صنعت به دامنه گسترده این پیشنهاد اعتراض کرده‌اند و استدلال می‌کنند که این پیشنهاد می‌تواند به‌صورت غیرمنصفانه حتی شامل کیف‌پول‌های خودحضانتی و صرافی‌های غیرمتمرکز نیز بشود.

حتی این گمانه‌زنی مطرح شده است که ارائه‌دهندگان کیف پول‌هایی مانند متامسک، صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ و هرگونه قرارداد هوشمند با تنظیمات امنیتی چند امضایی ممکن است تحت شرایط گزارش‌گیری ثبت شوند. در این صورت، این شرکت‌ها مجبور هستند تا قوانین جدیدی را برای احراز هویت (KYC) کاربران خود اعمال کنند.

علی‌رغم چالش‌های احتمالی، برخی مانند کریستین اسمیت (Kristin Smith)، مدیر عامل انجمن بلاکچین، مزایای بالقوه این پیشنهاد را تشخیص داده‌اند و پیشنهاد می‌کنند که اگر به درستی اجرا شود، می‌تواند به کاربران روزمره ارزهای دیجیتال کمک کند تا قوانین مالیاتی را دقیقا رعایت کنند.

با این حال، برخی دیگر چندان امیدوار نیستند. میلر وایت هاوس لوین (Miller Whitehouse-Levine)، مدیر عامل صندوق آموزش دیفای، در بیانیه‌ای گفت:

پیشنهاد امروز از سوی IRS گیج‌کننده، خود ابطال‌کننده و نادرست است. این پیشنهاد تلاش می‌کند چارچوب‌های نظارتی مبتنی بر وجود واسطه‌ها را در جایی که وجود ندارند، اعمال کند.

IRS و وزارت خزانه‌داری آمریکا در حال پذیرش بازخورد در مورد مقررات پیشنهادی تا ۳۰ اکتبر (۸ آبان) هستند و جلسات عمومی آن برای تاریخ ۸-۷ نوامبر ۲۰۲۳ (۱۷-۱۶ آبان) برنامه‌ریزی شده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا