اخبار آلتکوین

صرافی غیرمتمرکز ولوکور (Velocore) هک شد و ۱۰ میلیون دلار اتریوم به سرقت رفت

ولوکور (Velocore)، صرافی غیرمتمرکز (DEX) فعال در زدکی‌سینک (zkSync) و لینیا (Linea) هک شده است. این حادثه امنیتی، تمام توکن‌های ارائه‌دهنده نقدینگی Velocore را که برای عملکردهای آن ضروری هستند، به ارزش ۱۰ میلیون دلار را تحت تأثیر قرار داد و بیش از ۷۰۰ ETH نیز توسط هکر به شبکه اصلی اتریوم منتقل شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، ولوکور به سرعت با آغاز یک تحقیق جامع در مورد این حادثه و راه‌اندازی یک «فرایند مذاکره آنچین» برای مدیریت پیامدها پاسخ داده است.

اقدامات انجام شده توسط ولوکور پس از هک

پس از تایید این هک، ولوکور اقدامات پیشگیرانه‌ای از جمله مسدود کردن وجوه دزدیده شده برای کاهش خسارت مالی بیشتر را انجام داد. علی‌رغم تلاش‌های آن‌ها، گزارش شده که هکر ۷۰۰ واحد از اترهای دزدیده شده را از طریق پل‌های کراس چین (Cross-Chain) به شبکه اصلی اتریوم منتقل کرده‌ و این امر وضعیت را پیچیده‌تر کرده است.

ولوکور تأیید کرده که با یک تیم امنیتی متخصص برای بررسی پیچیدگی‌های این اکسپلویت همکاری می‌کند. تیم این پروتکل اخیرا گفته که با موفقیت مکانیسم اکسپلویت را شناسایی کرده و به کاربران اطمینان داده که به‌روزرسانی‌های بیشتری در زمان مناسب ارائه خواهد شد. ولوکور همچنین بیان کرد که فعالیت شبکه اصلی تلوس (Telos) به مانند سابق ادامه پیدا می‌کند و آن‌ها با بنیاد تلوس همکاری نزدیکی دارند.

همچنین، گفته می‌شود این موضوع بر استخرهای پایدار Velocore تأثیری نداشته است و هیچ خطری برای از دست دادن سرمایه از این استخرها وجود ندارد.

با وجود بحران جاری، ولوکور معتقد است که سه دور حسابرسی (Audit) را پشت سر گذاشته است. طبق اسناد رسمی، این حسابرسی‌ها توسط شرکت‌های معتبری مانند زوکیو (Zokyo)، هکن (Hacken) و اسکالبیت (Scalebit) انجام شده‌اند.

پس از این حادثه، بلیدسواپ (BladeSwap)، یکی دیگر از صرافی‌های غیرمتمرکز‌، بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن اذعان داشت که ولوکور در شبکه زدکی‌سینک/لینیا هک شده است. بلیدسواپ توضیح داد که این مشکل مربوط به محاسبه قرارداد استخر بازارساز محصول ثابت (CPMM) ولوکور بوده است.

بلیدسواپ، فورک ولوکور، به کاربران خود اطمینان داد که وجوه آن‌ها در شرایط امنی نگهداری می‌شود. این صرافی غیرمتمرکز تصریح کرد که ولوکور از تجمیع CPMM (با مدل متعادل‌کننده) استفاده نمی‌کند.

در پاسخ، بلاک چین Linea تولید بلاک را تقریباً برای یک ساعت متوقف کرد تا به این مشکل رسیدگی کند و تأثیر آن را کاهش دهد. گفتنی است لینیا اکنون فعالیت خود را از سر گرفته است. توقف تولید بلاک بین بلاک‌های ۵,۰۸۱,۸۰۰ و ۵,۰۸۱,۸۰۱ رخ داد و تقریبا یک ساعت به طول انجامید.

‌انتقال وجوه به تورنادوکش

با توجه به جدیدترین داده‌های به دست آمده از امبر (Ember)، تحلیلگر آنچین،‌ هکر ۱٬۸۰۷ اتر (معادل تقریبا ۶.۸۸ میلیون دلار) را در تقریبا یک ساعت گذشته به تورنادوکش (Tornado Cash) منتقل کرده است.

منبع: حساب X امبر
منبع: حساب X امبر

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا