اخبار خارجی

سقوط ناگهانی قیمت توکن Waves تا ۹۹.۹ درصد!

ارز دیجیتال محبوب ویوز (Waves) یک سقوط برق آسا را تجربه کرد که قیمت آن را به شکل عجیبی کاهش داد. این بدان معنی است که اگر شما یک سفارش خرید با قیمت ۱۰ ساتوشی به ازای هر توکن Waves را در صرافی ثبت می کردید احتمالا سفارش شما انجام می شد و به سرعت ۵۲۰۰ درصد سود می کردید!

پلتفرم Waves در حال حاضر در جایگاه ۲۹ ام سایت Coinmarketcap قرار دارد. اما ساعاتی پیش یک سفارش فروش (احتمالاً از نوع Market) بدون Limit Price برای ۵۰۶۰۰۰ توکن Waves انجام شد و همین امر همانطور که در تصویر پیداست باعث کاهش یکباره ی قیمت آن به BTC  ۰.۰۰۰۰۰۰۱  یا ۱۰ ساتوشی (0.00052 دلار) گردید!

هر چند قیمت به سرعت به حالت عادی بازگشت و در زمان نگارش این خبر قیمت آن در صرافی باینانس BTC ۰.۰۰۵۲ است.

این اتفاق به این معنی است که هر کس ثبت سفارش خریدی در هرکجای این بازه ی قیمتی وسیع ثبت کرده باشد می توانسته سود هنگفتی کند. اگر خریداری ثبت سفارشش را در پایین نقطه انجام میداد و آن ها را به محض درست شدن قیمت میفروخت میتوانست یک سود ۵۲۰۰ درصدی آنی بکند.

اصطلاح سقوط آنی (Flash Crash) یعنی چه؟

در مفهوم کلی اصطلاح Flash Crash (سقوط آنی) زمانی به کار می رود که یک دارایی قابل معامله یک کاهش قیمت شدید و آنی در بازه زمانی کوتاه را تجربه می کند. در این مورد همانطور که در تصویر میتوان دید Waves یک نمودار شمعی با کندل خیلی بلند ایجاد کرده است. این اتفاق دلایل زیادی می تواند داشته باشد مثل اشتباه یک نهنگ در هنگام ثبت سفارش فروش در صرافی و نقد کردن داراییش. حتی اشتباه در وارد کردن یک صفر می تواند تفاوتی ۱۰ برابری ایجاد کند.

چیزی که قطعی است این است که از این دست اتفاقات قبلاً هم رخ داده است. به گزارش Cryptopotato در دسامبر ۲۰۱۸ هم یک سقوط برق آسای دیگر برای اتریوم در Coinbase pro رخ داد و باعث کاهش آنی قیمت اتریوم تا ۱۳ دلار شد در حالی که قیمت مبادله ای آن ۱۰۰ دلار بود. بنابراین ثبت سفارش خرید با قیمت بسیار پایین لزوماً کار احمقانه ای نیست و می تواند یک استراتژی موفق باشد.

هفته ی گذشته هم یک دامپ دیوانه وار باعث کاهش ۲۵ درصدی قیمت توکن آگور (Augur) شد و بعد از مدت کوتاهی بازار کم کم ریکاور شد و هر کس که سفارش خرید ارزانی داشت می توانست به سرعت سرمایه اش را ۲ تا ۳ برابر کند. البته ثبت سفارش خرید به دقت زیادی نیاز دارد و ممکن است شما بیدار شوید و ببینید قیمت خرید شما بسیار بالاتر از قیمت بازار است.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا