کریپتو کده

ویوز (WAVES) چیست؟ توکن‌های بلاکچین سفارشی

ویوز یک پلت فرم بلاکچین متن‌باز است که به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌های سفارشی خود را راه‌اندازی کنند.
در پلتفرم ویوز سه ایده‌ی اصلی پیاده سازی شده است:
کیف پول نرم افزاری ویوز که درون این کیف پول اکسچنج غیرمتمرکز (DEX) طراحی شده است که می‌توانید توکن‌های خریداری شده را به ارز‌های رمزنگاری موجود در این اکسچنج تبدیل کنید و در همین کیف پول نگهداری کنید.
ساخت توکن دلخواه بر روی این پلتفرم و پرداخت کارمزد ۱ ویوز برای این عمل.
سیستم قرض دادن (leasing) توکن WAVES به فول نودهای شبکه. یعنی اگر توان مالی لازم برای فول نود شدن در این شبکه را ندارید، می‌توانید با قرض دادن توکن‌های خود، قسمتی از توکن‌های استخراج شده توسط فول نود شبکه را به خود اختصاص دهید.

تمامی کارمزدهای تراکنش‌ها با توکن WAVES پرداخت می‌شود. قرار است که به طور کلی ۱۰۰ میلیون توکن ویوز تولید شود و از الگوریتم اجماع WAVES-NG بر پایه‌ی Bitcoin-NG استفاده می‌کند که به روز شده‌ی شبکه‌های proof of stake است. کاربران WAVES می‌توانند از درگاه دلار و یورو برای تبدیل پول فیات به ارزهای رمزنگاری موجود در پلتفرم WAVES استفاده کنند.

WAVES در سال ۲۰۱۶ توسط الکساندر ایوانوف، فیزیکدان روسی، با ICO که در ماه آوریل و مه ۲۰۱۶ برگزارشد، تاسیس شد.

waves

آغاز کار WAVES

WAVES در اوایل سال ۲۰۱۶ توسط ساشا ایوانف شروع به کار کرد. ساشا ایوانوف قبلا اکسچنج Coinomat را تأسیس کرده بود و با پلت‌فرم Nxt همکاری داشت. WAVES برای رفع مشکلاتی از جمله سرعت، مقیاس پذیری و تجربه کاربر ایجاد شد.

WAVES با جمع کردن مبلغی معادل ۱۶ میلیون دلار در عرضه‌ی اولیه شروع به کار کرد. در آن زمان WAVES دومین پروژه بزرگ بلاکچین بود که با موفقیت عرضه‌ی اولیه‌ی خود را به اتمام رساند وتقریبا ۳۰،۰۰۰ بیت کوین جمع آوری کرد.

نقطه عطف

WAVES درگاه بیتکوین را در مارس ۲۰۱۷ راه‌اندازی کرد تا به کاربران اجازه دهد که توکن‌های بیت کوین (wBTC) را در شبکه WAVES نگه دارند. اکسچنج غیر متمرکز (DEX) در آوریل ۲۰۱۷ آغاز شد. یک درگاه یورو در ماه می ۲۰۱۷ و یک درگاه دلار در ماه ژوئن ۲۰۱۷ معرفی شد. درگاه اتر نیز در ماه ژوئن ۲۰۱۷ و همچنین درگاه‌های لایت کوین و زی کش در ماه اکتبر اضافه شدند.

معماری

پلتفرم WAVES با استفاده از زبان برنامه‌نویسی Scala ساخته شده است. این یک پلت فرم گواه اثبات سهام (POS) است که از یک فرم سازگار با Bitcoin-NG به نام WAVES-NG استفاده می‌کند تا حجم معاملات بالا و سرعت تأیید سریع را فعال کند.

توکن WAVES

توکن WAVES به عنوان سوخت برای تمام عملیات‌های شبکه WAVES کاربرد دارد. کارمزد معامله برای WAVES عددی برابر با WAVES ۰.۰۰۱ است. همچنین هزینه‌ی ساخت توکنی جدید بر روی این پلتفرم معادل ۱ WAVES است.

Waves

MRT و WCT

WAVES اکوسیستمی را فعال کرده است که فعالیت‌های مفید و مشارکت را به شدت تشویق می‌کند.

(The Miners Reward Token (MRT با هر بلوک جدیدی که ایجاد شده است توزیع می‌شود و به عنوان یک پاداش اضافی برای ماینر‌ها عمل می‌کند. MRT به وسیله‌ی کسب و کار و طرح‌هایی در اکوسیستم WAVES ارزشمند می‌شود. این سازمان‌ها می‌خواهند به ماینرها انگیزه دهند تا توکن‌شان را به عنوان کارمزد تراکنش بپذیرند. علاوه بر این، MRT به عنوان یک توکن برای رای دادن در پارامترهای کلیدی شبکه خدمت خواهد کرد.

جامعه ویوز (WCT) به صورت ماهانه به صاحبان WAVES، به ترتیب به نسبت میانگین داراییشان در طی ماه گذشته، توکن توزیع می کند. یکی از اهداف اصلی آن، تشویق نگهداری طولانی مدت WAVES و همچنین نگهداری توکن‌های خود در کیف پول‌های غیرمتمرکز (DEX)، به جای نگهداری در اکسچنج‌ها است.

الگوریتم اجماع شبکه ویوز : WAVES-NG

الگوریتم اجماع بلاکچین WAVES-NG بر اساس پروپوزال Bitcoin-NG است. Bitcoin-NG برای افزایش تراکنش در بلاک چین بیت کوین طراحی شده است: اگر اندازه بلوک دو برابر شود، سیستم می‌تواند در بهترین حالت، افزایشی در سرعت تراکنش‌های خود از  ۳ تراکنش در ثانیه به ۶ تراکنش در ثانیه داشته باشد. این عدد به مراتب با ۳۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه برای رقابت با کمپانی هایی مانند ویزا فاصله دارد. در بیت کوین، سیستم یک بلوک گذشته‌نگر را ایجاد می‌کند که معاملاتی که در ۱۰ دقیقه گذشته اتفاق افتاده است جای دارند. در Bitcoin-NG، پروتکل، آینده‌نگر است: هر ۱۰ دقیقه، NG یک رهبر را انتخاب می‌کند و سپس در صورت وقوع آن، معاملات آینده را بررسی می‌کند. سیستم اولی اولا لزوما با اندازه بلوك و فاصله بلوك‌ها محدود شده است، در حالي كه رويكرد دوم مي‌تواند به همان سرعت كه شبكه اجازه مي‌دهد، اجرا شود. اين رويكرد به مدل گواه اثبات سهام یا proof-of-stake ویوز تطبیق داده شده است كه به لحاظ نظری صدها معامله در هر ثانيه را فعال می‌كند.

قرارداد‌های هوشمند

یکی از ویژگی‌های WAVES، پیاده سازی و ساخت توکن دلخواه است. ساشا ایوانوف پس از سوءاستفاده در DAO و سخت افزار بعدی بلاکچین اتریوم گفته است که: “برخی از انواع قراردادهای هوشمند در این پلتفرم گنجانده خواهند شد. قراردادهای هوشمند WAVES، کامل نیستند، اما اکثر عملیات تجاری را بدون ریسک ذاتی در ارائه چنین قابلیت‌های جهانی امکانپذیر خواهد ساخت.

کیف پول

ایوانوف اظهار داشته است که او می خواهد WAVES را به عنوان یک اکوسیستم باز و جامع، که شامل تمام عناصر لازم برای تصویب بلاک چین وسیع تر است معرفی کند. کیف پول اصلی، همچنین به عنوان “lite client” شناخته شده است، یک سری از ویژگی‌های داخلی و خدمات شخص ثالث را ادغام می‌کند.

اکسچنج غیر متمرکز (DEX)

اکسچنج غیر متمرکز (DEX) با کیف پول یکپارچه شده است. این به کاربران امکان می‌دهد تا به صورت همتا به همتا ترید کنند. DEX از گره‌های ماتریس متمرکز استفاده می‌کند که دستوراتی را مرتب می کند و معاملات را در زمان واقعی انجام می‌دهند، در حالی که این معاملات در نهایت برای برقراری امنیت در بلاکچین انجام می‌شود.

 

waves

درگاه‌های پرداخت

در حال حاضر درگاه‌های پرداخت  ویوز، دلار آمریکا، یورو، بیتکوین، زی کش و اتر در صفحه اصلی کیف پول  وجود دارد که می‌توان سرمایه را از طریق این درگاه ها وارد و یا خارج کرد. به مرور زمان این درگاه ها در کیف پول WAVES افزایش می یابد.

سیستم قرض دادن (leasing)

یکی از ویژگی هایی که WAVES را از دیگر ارزها متمایز کرده سیستم قرض دادن یا leasing است. کاربران می‌توانند WAVES های خود را به فول نودهای شبکه قرض دهند. فول نودها با قرض گرفتن توکن‌های کاربران، قدرت استخراج بیشتری پیدا می‌کنند و قسمتی از توکن‌های استخراج شده را به کاربران اختصاص می‌دهند. الگوریتم اجماع یاب این پلتفرم (LPOS (leased proof of stake نام دارد.

استخراج یا ماینینگ در WAVES

شبکه WAVES توسط استخراج کنندگان یا ماینرها نگهداری می‌شود، هرچند از آنجا که WAVES یک سیستم Proof-of-Stake است، این ماینرها یا فول نودها با ماینرهای بیت کوین متفاوت هستند. یک سرور میزبان برای اجرای یک گره مناسب است و هیچ سخت افزار تخصصی نیاز نیست. در WAVES استخراج کنندگان تنها کارمزدهای تراکنش‌ها را دریافت می‌کنند و  مانند بیتکوین هیچ پاداشی برای بلوک‌ها دریافت نمی کنند.

برای تبدیل شدن به فول نود نیاز است که حداقل ۱۰۰۰۰ WAVES را در اختیار داشته باشید تا بتوانید بلوک‌های جدید تراکنش‌ها را اضافه کنید. هر چه مقدار WAVES که توسط یک گره نگهداری می‌شود بالاتر باشد، احتمال استخراج بلوک بعدی بیشتر است.

شراکت

پلتفرم WAVES اخیرا فعالیت‌های حرفه‌ای در زمینه تکنولوژی بلاکچین و برنامه‌های کاربردی را در برنامه‌های خود گنجانده است. در جولای ۲۰۱۷، این پلتفرم، مشارکتی با شرکت بزرگ Deloitte را با هدف روشن ساختن و شکل‌دهی مقررات crowdfunding در بلاکچین جهانی و ایجاد یک چارچوب مشخص برای کسب و کار در آن، اعلام کرد.

WAVES نیز با NSD، سپرده مرکزی بورس اوراق بهادار مسکو، همکاری می‌کنند تا یک پلت فرم بلاکچین دیجیتال برای توکن‌های دیجیتالی ایجاد کنند.

در ماه می سال ۲۰۱۷، مایکروسافت اعلام کرد که پلتفرم WAVES در Azure در دسترس خواهد بود و امکان استفاده از گره TestNet با استفاده از سرویس ابر رایانه‌ای را فراهم می‌کند.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا