اخبار اتریوم

ویتالیک بوترین: غیرمتمرکز کردن نودهای اتریوم یکی از چالش‌های اصلی ما تا ۲۰ سال آینده است

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، می‌گوید متمرکز بودن گره‌ها (نودها) یکی از چالش‌های اصلی شبکه اتریوم است و حل کامل آن ممکن است تا ۲۰ سال به طول بینجامد. او یکی از مهم‌ترین گام‌های این مسیر را رسیدن به مفهوم بی‌حالتی (statelessness) شبکه دانسته است.

به نقل از کوین تلگراف، به گفته ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، تمرکز گره‌ها یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که شبکه اتریوم با آن مواجه است و باید با ارزان‌تر و آسان‌تر کردن اتصال نود به شبکه برطرف شود.

در حال حاضر، اکثر ۵٬۹۰۱ گره فعال اتریوم از طریق ارائه‌دهندگان وب متمرکز مانند خدمات وب آمازون (AWS) اجرا می‌شوند که به ادعای بسیاری از کارشناسان، بلاکچین اتریوم را در معرض یک نقطه شکست متمرکز قرار می‌دهند.

بوترین در سخنرانی خود در هفته بلاکچین کره جنوبی (Korea Blockchain Week)، به ۶ مشکل کلیدی اشاره کرد که برای حل مشکل متمرکز بودن نیاز به بررسی دارند؛ اما تاکید کرد مشکل گره یک «قطعه بزرگ پازل» برای اطمینان از غیرمتمرکز ماندن شبکه اتریوم در بلندمدت است.

وی در این باره توضیح داد:

یکی از این ۶ مشکل این است که از نظر فنی، اجرای گره‌ها را برای افراد آسان‌تر کنیم و بی‌‌حالتی (statelessness) یکی از فناوری‌های واقعا مهم در انجام درست آن است. امروزه، صدها گیگابایت داده برای اجرای یک گره لازم است. با کلاینت‌های بدون حالت (stateless)، می‌توانید یک گره را بدون نیاز به داده اجرا کنید.

اصطلاح Stateless واقعا به معنای نداشتن حالت نیست؛ بلکه به این معنی است که شما مسئولیت تهیه و ذخیره حالت سراسری اتریوم را به یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در شبکه واگذار می‌کنید. بنابراین، Stateless یک اصطلاح نادرست است و یک کلاینت اتریوم بدون حالت کاملا بدون حالت نیست؛ بلکه به این معنی است که فقط حالتی را که می‌خواهد حفظ کند، انتخاب می‌کند.

با توجه به توضیحات بنیاد اتریوم، تا زمانی که اپراتورهای گره نتوانند اتریوم را روی سخت‌افزاری با قیمت «متوسط» و ارزان‌قیمت اجرا کنند، تمرکززدایی واقعی امکان‌پذیر نیست.

همانطور که بوترین اشاره کرد، بی حالتی یک جزء کلیدی از نقشه راه اتریوم را تشکیل می‌دهد و گام‌های اصلی به سمت بی‌حالتی در مراحل «The Verge» و «The Purge» انجام می‌شود.

توییت ویتالیک
منبع: توییتر

در بلندمدت برنامه‌ای برای حفظ گره‌های اتریوم کاملا تأیید شده وجود دارد که بتوانید به معنای واقعی کلمه آن را روی تلفن همراه خود اجرا کنید.

علیرغم اینکه بی حالتی بخش اصلی نقشه راه اتریوم را تشکیل می‌دهد، بوترین اذعان داشت که بعید است در آینده نزدیک به این مشکلات فنی پرداخته شود.

وی گفت:

این مشکلات فنی در نهایت باید برطرف شوند؛ شاید یک بازه زمانی ۱۰ ساله یا شاید هم یک مقیاس زمانی ۲۰ ساله.

بوترین گفت که مهم‌ترین حرکت‌های بعدی به سمت کاهش تمرکز اتریوم، آسان‌تر کردن مستندسازی، کاهش موانع برای استیکینگ توزیع‌شده، اطمینان از ایمن‌تر و گسترده‌تر بودن استیکینگ و در کل راحت‌تر کردن استیکینگ اتر (ETH) است.

با این حال، در نهایت بوترین به این نتیجه رسید که در کل حساس‌ترین و مبرم‌ترین نگرانی برای اتریوم، دستیابی به سطوح بالاتر مقیاس‌پذیری است.

در حال حاضر، پروتکل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم بر استفاده از رول‌آپ‌های دانش صفر (ZK) متمرکز هستند.

رول‌آپ‌های ZK توسط بسیاری در جامعه اتریوم به عنوان ابزاری کلیدی برای دستیابی به مقیاس‌پذیری مورد تحسین قرار گرفته‌اند، زیرا برای بهبود توان عملیاتی در بلاکچین اصلی اتریوم با انتقال محاسبات و ذخیره‌سازی حالت به خارج از زنجیره کار می‌کنند.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا