اخبار خارجی

ویتالیک بوترین پیشنهاد مخفی کردن مالکیت‌ NFTها را مطرح کرد

ویتالیک بوترین، هم بنیان‌گذار اتریوم در توییتر خود ایده پنهان‌سازی آدرس برای توکن‌های ERC721 را ارائه کرده است که هدف آن مخفی کردن آدرس‌های گیرنده و فرستنده برای افزایش حریم خصوصی مالکان NFTها است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، ویتالیک بوترین پیشنهادی را مطرح کرده است که هدف آن افزایش حریم خصوصی در استفاده از توکن‌های بی‌همتا (NFT) و تراکنش‌ها است.

در پستی که روز دوشنبه در کانال تحقیقات اتریوم گذاشته شد بوترین ضمن تشریح پیشنهاد راه‌حل خود، از درخت‌های مرکل و مدل‌سازی‌های (zk-SNARK) و روشی پیچیده‌ برای مخفی کردن آدرس‌های گیرنده و فرستنده برای توکن‌های ERC721 سخن گفت. در این راه حل قراردادهای هوشمند می‌تواند به فرستنده اجازه دهد آدرس خود را برای اشخاص ثالث پنهان کند.

پیشنهاد ویتالیک بوترین برای پنهان کردن آدرس‌های مالکان توکن‌های ERC721
پیشنهاد ویتالیک بوترین برای پنهان کردن آدرس‌های مالکان توکن‌های ERC721 منبع: توییتر

به گفته ویتالیک، با استفاده از این متد فرستنده‌ها ۵ الی ۵۰ برابر حالت عادی کارمزد به صورت اتر پرداخت خواهند کرد. با این حال، او افزود شاید راه حل جایگزین بهتری وجود داشته باشد که محققان متخصص بتوانند آن را پیدا کنند.

انتقادهای گسترده به طرح ویتالیک

ویتالیک بوترین، اخیرا به دلیل نزدیک شدن مرج اتریوم، از همیشه فعال‌تر شده است. این برنامه نویس روسی-کانادایی اخیرا یک ایده آدرس پنهان برای توکن‌های ERC721 ارائه کرده است. راه‌حل پیشنهادی او این امکان را برای یک مالک NFT فراهم می‌کند تا NFT را به شخص دیگری ارسال کند بدون اینکه افراد دیگر بفهمند مالک جدید کیست. با این وجود، به نظر می‌رسد که این ایده حمایت زیادی را در جامعه کریپتو جلب نکرده است.

برخی از منتقدان می‌گویند یکی از اهداف مهم بلاکچین شفافیت است که این راه‌حل آن را نقض می‌کند. یکی از کاربران توییتر خاطرنشان کرد ایده بوترین می‌تواند منجر به افزایش فعالیت‌های مجرمانه در حوزه رمزارز از جمله پولشویی، فرار مالیاتی، کاهش مالیات و خلق فرصت‌های سواستفاده شود.

کاربر دیگری اشاره کرد این ایده برای فضای NFT مخرب است و آن را به میمبل ویمبل (MWEB)، آپدیت حریم خصوصی لایت کوین تشبیه کرد. او گفت مانند MWEB لایت کوین، رویکرد پیشنهادی بوترین، برای صرافی‌های کشورهای مختلف غیرقابل قبول است. چرا که برخی از سازمان‌های اجرای قانون در برخی کشورها نمی‌خواهند توانایی ردیابی تراکنش‌ها را از دست بدهند.

شایان ذکر است که به‌روزرسانی MWEB لایت کوین (LTC) با واکنش‌های زیادی روبرو شد و پنج صرافی بزرگ کریپتو در کره جنوبی LTC را حذف کردند. آن‌ها پیروی از مقررات مربوط به معاملات ناشناس را دلیل حذف لایت کوین از صرافی خود ذکر کردند. بایننس و Gate.io نیز اعلام کردند از ارتقای Litecoin MWEB پشتیبانی نخواهند کرد.

منبع
cointelegraphcoingape

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا