اخبار عمومی

حساب توییتر ویتالیک بوترین هک شد؛ خروج بیش از ۶۹۱,۰۰۰ دلار از کیف پول قربانیان

یک هکر ناشناس حساب کاربری ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، یک از بنیان‌گذاران اتریوم، در پلتفرم اکس (توییتر سابق) را هک کرده و با انتشار یک لینک مخرب برای تبلیغ NFTهای رایگان و تقلبی بیش از ۶۹۱,۰۰۰ دلار دارایی کاربران را سرقت کرده است. برخی بر این باورند که این اتفاق یک حمله SIM Swapping (مبادله سیم‌ کارت) بوده و بوترین باید مسئولیت آن را برعهده بگیرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین‌تلگراف، حساب کاربری ویتالیک بوترین در پلتفرم اکس (توییتر) هک شده و طبق گفته‌های محقق ناشناسی به نام «ZachXBT»، لینک مخرب منتشرشده توسط هکرها باعث شده که کاربران بیشتر از ۶۹۱,۰۰۰ دلار از دارایی خود را از دست بدهند.

دیمیتری بوترین، پدر ویتالیک بوترین، با انتشار پست زیر در ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور) اعلام کرد که حساب پسرش به خطر افتاده و ادامه داد:

این پست ویتالیک را نادیده بگیرید. ظاهرا حساب کاربری او هک شده است. ویتالیک در تلاش است دسترسی خود به آن را برگرداند.

توییت دیمیتری بوترین
توییت دیمیتری بوترین – منبع: پلتفرم اکس

پستی که پدر بوترین به آن اشاره کرد، در حال حاضر از حساب ویتالیک حذف شده است. در این پست ادعا شده بود که قصد دارد ورود «Proto-Danksharding» به اتریوم را جشن بگیرد.

هکر در پست مذکور لینک مخربی را برای دسترسی به NFTهای رایگان برای تجلیل رویداد مذکور به اشتراک گذاشته بود و کاربران را تشویق می‌کرد تا کیف پول‌های خود را به آن متصل کنند. در نهایت، وی تمام وجوه کیف پول‌های متصل شده به این لینک را به سرقت برد.

حتی یکی از توسعه‌دهندگان اتریوم به اسم «Bok Khoo» که بیشتر به اسم «Bokky Poobah» در پلتفرم اکس شناخته می‌شود، ادعا کرده که چند تا از NFTهای کریپتوپانک خود را از دست داده است. او در این باره گفت:

هشدار! من همین الان چند تا از NFTهای کریپتوپانکم را از دست دادم! به این لینک وصل نشوید!

منبع: توییتر

در زمان نگارش این مطلب، قیمت کف اکثر NFTهای کریپتوپانک ۴۶.۹۹ ETH (حدود ۷۶,۸۳۷ دلار) بوده است. ZachXBT هم به ۴۳۸,۲۰۰ دنبال‌کننده‌اش در پلتفرم اکس درباره این مساله هشدار داده است.

طبق گفته‌های او، باارزش‌ترین NFT هک‌شده در حال حاضر «کریپتوپانک ۳۹۸۳#» است که ارزش آن به ۱۵۳.۶۲ اتریوم (حدوده ۲۵۰,۵۴۳ دلار) می‌رسد.

توییت ZachXBT
توییت ZachXBT درباره NFTهای هک‌شده – منبع: پلتفرم اکس

ZachXBT درباره ارزش کل دارایی‌های هک‌شده هم گفته است:

به‌روزرسانی: ۶۹۱,۰۰۰ دلار خارج شد (شامل ۳۳٪ کارمزد)

توییت ZachXBT درباره ارزش کل دارایی‌های هک‌شده – منبع: پلتفرم اکس

با این حال، کاربری با نام مستعار «Satoshi 767» در پلتفرم اکس ادعا کرد بوترین احتمالا اقدامات امنیتی کافی برای حساب کاربری خود انجام نداده است. او باور دارد که نظارت ضعیف بوترین باعث شده چنین مشکلی پیش بیاید و ادامه داد:

واقعا دوست ندارم این حرف‌‌ها را بزنم، اما ویتالیک باید مسئولیت عملکرد ضعیفش را قبول کند و به کسانی که آسیب دیده‌اند، غرامت بدهد.
تنها چیزی که باعث می‌شود مسئولیت‌ها به گردن ویتالیک نیفتد، این است که شخصی در خود پلتفرم اکس حساب او را به خطر انداخته باشد، یا اینکه به خاطر تهدید خشونت‌آمیز مجرم مجبور شده باشد. من که خیلی شک دارم این اتفاق افتاده باشد. به احتمال زیاد این هک نوعی حمله مبادله سیم‌ کارت بوده است.

توییت Satoshi 767 – منبع: پلتفرم اکس

با این حال، ZachXBT این ادعاها را به چالش کشیده و ادعا کرده که شهرت زیاد بوترین او را به هدف خوبی برای هکرها تبدیل کرده است. ZachXBT ادامه داد:

شما هنوز نمی‌دانید که آیا این هک واقعا به خاطر مبادله سیم‌ کارت به وجود آمده است یا خیر. ویتالیک هدف خیلی بزرگی است و هکر ممکن است به یکی از اعضای داخلی پلتفرم اکس پول داده باشد یا از پنل استفاده کرده باشد.

توییت ZachXBT – منبع: پلتفرم اکس

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا