اخبار خارجی

ویتالیک بوترین پیشنهاد کارمزدهای پویا را برای دامنه‌های ENS اتریوم مطرح کرد

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌گذار اتریوم پیشنهاد کرد که برای دامنه‌های سرویس نام اتریوم (ENS)، کارمزد سالانه پویا (غیرثابت) گذاشته شود. وی ادعا کرد که سیستم دامنه ENS درآمد کافی برای سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) را به دست نمی‌آورد تا بتواند بر روی پروژه‌های مهم کار کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتو نیوز، بوترین در این پیشنهاد اظهار کرد که سیستم تخصیص ENS موجود برای فروش دامنه‌ها، مناسب‌ترین و اقتصادی‌ترین راه نیست. هزینه ثبت‌نام دامنه پنج حرفی در این سیستم فقط ۵ دلار در سال است. به اعتقاد وی، درآمد حاصل از فروش دامنه‌ها برای بهبود اکوسیستم ناکافی است.

به اعتقاد بوترین قیمت پایین این دامنه‌ها در زمانی که طرفداران ENS برای خرید دامنه در سال ۲۰۱۷ اقدام کرده بودند، مشکلی نداشت. حتی اکنون نیز مشکلی ندارد. اما بوترین هشدار می‌دهد که خرید و فروش سوداگرانه دامنه‌های ENS بر اکوسیستم ENS DAO در آینده مثلا در سال ۲۰۵۰ تاثیر می‌گذارد.

با توجه به اینکه نرخ استاندارد کارمزد ENS برابر ۵ دلار است (البته به جز دامنه‌های ۴ حرفی که در هر سال باید ۱۶۰ دلار هزینه کنند)، ویتالیک پیشنهاد کرد که هزینه نگهداری با تقاضای بازار برای دامنه مرتبط باشد. به عبارتی هزینه نگهداری سالانه دامنه در راستای تقاضای، نوسان خواهد کرد و دیگر ثابت نباشد. اولین قیمت را افراد حاضر در مناقصه ارائه می‌کنند. این امر بازارها را باز می‌کند و به همه فرصت حضور در مناقصه برای یک دامنه خاص را می‌دهد.

بوترین معتقد است که اگر پیشنهادات مناقصه به مدت ۴ هفته و یا بیشتر ارائه شوند، ارزش دامنه افزایش می‌یابد.

کارمزد پویا ممکن است به دو صورت انجام شود؛ کارمزد پویا مبتنی بر تقاضا و کارمزد پویا مبتی بر سقف تقاضا

کارمزد پویا مبتنی بر تقاضا

افراد می‌‌توانند برای خرید دامنه، قیمت پیشنهادی خود را به عنوان یک قرارداد هوشمند در طول فرآیند مناقصه ارسال کنند. در نتیجه مالک دامنه می‌تواند این پیشنهاد را رد یا تایید کند. اگر مالک دامنه پیشنهاد ارائه شده را رد کند، این احتمال وجود دارد که مناقصه‌گران پیشنهادات خود را بالاتر ببرند.

همچنین، اگر پیشنهاد دهنده مبلغ قابل توجهی را برای دامنه پیشنهاد دهد، مالک می‌تواند دامنه را به مناقصه‌دهنده بفروشد که قیمت آن بسیار بیشتر از ارزش دامنه باشد. در انتها با توجه به این پیشنهادات خرید کارمزد سالانه آن دامنه تعیین شود.

کارمزد پویا مبتنی بر سقف تقاضا

این نسخه دارای ویژگی است که ممکن است برای دارندگان دامنه ENS جذاب باشد.

به گفته ویتالیک، در این روش ممکن است پیشنهادی در مناقصه ارائه نشود. در این روش یک آستانه سالانه پرداخت کارمزد برای دامنه تعریف می‌شود و تا زمانی که پیشنهادی برای خرید آن دامنه ثبت نشود؛ کارمزد سالانه حداکثر برابر همان مقدار اسمی خواهد بود.

منبع
crypto.news

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا