اخبار آلتکویناخبار بیت کوین

بیت کوین پرنوسان‌تر است یا سهام؟ سهام نتفلیکس ۲۵٪ سقوط کرد

قیمت سهام سرویس پخش تلویزیونی نتفلیکس (NFLX) پس از انتشار خبر ناامیدکننده کاهش تعداد کاربران، کاهش چشمگیری داشت. این موضوع باعث شد بعضی فعالان دنیای رمزارزها به انتقاد شدید از این نوسان قیمت بپردازند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، بازار بورس بار دیگر با نوسان خود باعث شد که بازار کریپتو باثبات‌تر به نظر برسد. دلیل این موضوع نیز ۲۵٪ کاهش قیمت سهام نتفلیکس تنها طی چند ساعت بود.

کاهش قیمت سهام نتفلیکس به دلیل خبری بود که روز سه‌شنبه منتشر شد. طبق گزارشات موجود، سرویس پخش نتفلیکس در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ تقریبا ۲۰۰,۰۰۰ نفر از کاربران خود را از دست داده است و پیش‌بینی می‌شود که در فصل جاری نیز ۲ میلیون کاربر دیگر از دست بدهد. از سال ۲۰۱۱ تاکنون، این اولین بار است که نتفلیکس با کاهش تعداد کاربران مواجه شده است.

واکنش سرمایه‌گذاران به خبر کاهش تعداد کاربران نتفلیکس، فروش سهام این شرکت طی ساعات اولیه معاملاتی بود. بدین ترتیب، قیمت سهام این شرکت کاهش یافت و به ۲۵۸.۹۰ دلار رسید که کمترین سطح خود در سال جاری محسوب می‌شود. در زمان نگارش خبر قیمت سهام توکنیزه شده نتفلیکس در صرافی FTX حدود ۲۶۲.۳۴ دلار است.

چنین نوسان قیمتی باعث شده است توجه جامعه کریپتو به بازار بورس جلب شود، زیرا جامعه کریپتو مدت‌ها است با انتقاد سرمایه‌گذاران سنتی مبنی بر پرنوسان بودن بازار رمزارزها مواجه بوده‌ است.

یکی از تحلیلگران مطرح بازار رمزارزها به اسم بنجامین کووِن (Benjamin Cowen) در توییت خود نوشت که سقوط قیمت سهام نتفلیکس برای او تداعی‌کننده این موضوع است که بازار بورس بیش از پیش شبیه به بازار کریپتو شده است:

دیدن ۲۶٪ سقوط قیمت سهام Netflix طی چند ساعت، این موضوع را یادآوری می‌کند که بازار سهام در حال شبیه شدن به بازار کریپتو است و نه بالعکس.

توییت بنجامین در خصوص قیمت سهام نتفلیکس

قیمت سهام نتفلیکس در سال ۲۰۲۲ نسبت به قیمت بیت کوین عملکرد نامناسب‌تری داشته است. قیمت سهام نتفلیکس از تاریخ ۱ ژانویه (که بالاترین سطح قیمت در سال جاری را با ۵۹۷.۳۷ دلار ثبت کرد) تاکنون حدود ۵۷٪ کاهش داشته است. در حالی که قیمت BTC در ابتدای سال جاری ۴۶,۳۱۹ بوده است و اکنون برابر با ۴۱,۲۸۸ دلار است. بدین ترتیب، قیمت این رمزارز تنها ۱۱٪ کاهش داشته است.

قیمت سهام سایر شرکت‌های فناوری همچون نتفلیکس در سال جاری همانند بازار کریپتو کاهش داشته‌اند. در تاریخ ۲ فوریه (۱۳ بهمن) قیمت سهام پی‌پال (PayPal) با ۲۰٪ کاهش از ۱۷۲.۷۷ دلار به ۱۳۹.۸۹ دلار رسید. در همین روز، قیمت سهام متا با ۲۵٪ کاهش از ۳۲۷.۸۲ دلار به ۲۴۴.۶۵ دلار رسید.

اما این نکته نیز قابل ذکر است که در دوره‌های قبلی بازار نزولی، قیمت بیت کوین کاهش بسیار بیشتری نسبت به قیمت سهام شرکت‌های فناوری داشته است. در بازار نزولی قبلی، قیمت بیت کوین در تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۲۰ (۲۲ اسفند ۱۳۹۸) با ۴۱٪ کاهش از ۷٬۹۶۹ دلار به ۴٬۷۷۶ دلار رسید.

شرکت تحلیل داده Intotheblock در ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) اظهار داشت که قیمت BTC و قیمت ETH نسبت به بسیاری از سهام موجود در بازار بورس و به ویژه شرکت‌هایی که محصولات مرتبط با کریپتو ارائه می‌دهند، نوسان کمتری داشته است.

بازده کمتر و نوسان قیمت بیشتر!

بر خلاف اعتقاد رایج در مورد نوسانات شدید قیمت رمزارزها، بیت کوین و اتر نسبت به بسیاری از سهام کمتر نوسان داشته‌اند. مخصوصا سهام شرکت‌های مرتبط با کریپتو.

نسبت شارپ (Sharpe) برابر با نسبت سوددهی به نوسان قیمت است. در این تصویر میبینیم که اکثر شرکت‌های مرتبط با رمزارزها، در مقایسه با BTC وضعیتی مشابه یا بدتر دارند.

عملکرد سهام در مقایسه با بیت کوین

در این تحلیل از نسبت شارپ (Sharpe Ratio) برای مقایسه نوسان در بازارهای مختلف استفاده شده است. هرچه مقدار این نسبت کمتر باشد، دارایی مذکور از نوسان کمتری برخوردار است. مقدار این نسبت برای بیت کوین منفی ۰.۰۲ بود، در حالی که نسبت شارپ برای شرکت‌ اسکوئر منفی ۰.۰۵، برای شرکت مایکرواستراتژی منفی ۰.۰۲ و برای شرکت کوین‌بیس نیز منفی ۰.۰۲ بود.

نسبت شارپ
نسبت شارپ و نسبت سورتینو برای بیت کوین و اتریوم در مقایسه با سهام اسکوئر، مایکرو استراتژی و کوین‌بیس
منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا