متوسط صرافی متمرکز

هشدار: مراقب دارایی خود باشید؛ پول خود را از صرافی بایننس خارج کنید

صرافی بایننس به دلیل نقض قوانین ضد پولشویی و نقض قوانین تحریم‌ها و جرایم مختلف محکوم به پرداخت جریمه ۴.۳ میلیارد دلاری شد. طبق قانون، اکنون صرافی بایننس موظف است به مدت ۳ سال تراکنش‌های مشکوک را رصد و اعلام کند و همچنین تراکنش‌های گذشته را بررسی کند و فعالیت‌های مشکوک را به مقامات فدرال آمریکا گزارش دهد. همچنین یک ناظر به مدت ۵ سال دسترسی به تمام دفاتر و سوابق بایننس خواهد داشت، به علاوه اینکه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در این مدت به سوابق و سیستم های بایننس دسترسی خواهد داشت.

جزییات ۲۴ ساعت گذشته پرونده بایننس؛ آینده صرافی بایننس چه خواهد شد؟

بخش اصلی از جرایم صرافی بایننس به دلیل خدمات‌دهی به کشورهای تحت تحریم بوده است و از آنجاییکه در شرایط استفاده از این صرافی، ایران جز کشورهای تحریم محسوب می‌شود، وظیفه خود دانستیم تا اطلاعات کافی در این زمینه را مطرح و شفاف‌سازی کنیم.

طی اتفاقات اخیر و جرایم بایننس، وزارت دادگستری ادعا کرده که این صرافی کاربران زیادی از کشورهای تحریم شده داشته است و حتی ۶۰۰ کاربر «تایید شده سطح ۲» از ایران توسط بایننس در نوامبر ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) شناسایی شده است. تقریبا یک میلیارد دلار بین کاربران ایالات متحده و کاربران کشورهای تحریم‌شده از طریق پلتفرم بایننس مبادله شده است.

در سال‌های اخیر بایننس اقدامات زیادی در جهت مسدودسازی حساب بایننس کاربران ایرانی انجام داده است و اکثر کاربران ایرانی دیگر نمی‌توانند از حساب بایننس استفاده کنند. اما ممکن است درصد بسیار کمی از افراد خارج از ایران یا با حساب آشنایان، قادر به استفاده از صرافی بایننس باشند. حتی در این میان افراد زیادی وجود دارند که با وعده ساخت حساب جعلی و یا استفاده از پاسپورت و هویت افراد کشورهای همسایه، اقدام به ساخت حساب بایننس کرده باشند که همیشه اعلام کرده‌ایم این کار نه تنها غیرقانونی است، بلکه بسیار خطرناک است.

با توجه به اتفاقات اخیر، گزارش‌هایی از کاربران داشته‌ایم که حتی اگر حساب کاربر ایرانی نداشته و با حساب دیگری در این صرافی فعالیت می‌کردند، بایننس با توجه به تراکنش آنها با صرافی‌های ایرانی یا صرافی‌های بدون KYC حساب آنها را مسدود کرده است و مجبور به خروج دارایی شده‌اند. در شرایط فعلی بایننس حتی به هنگام مسدود کردن حساب هیچ توضیحی در خصوص اینکه چرا حساب مسدود شده است نمی‌دهد و تنها اجازه برداشت دارایی را می‌دهد. حالا با توجه به اینکه تراکنش‌های ۵ سال قبل نیز بررسی خواهند شد، توجه داشته باشید که حتی اگر تراکنش خاکستری و یا کم‌خطری هم داشته باشید، ممکن است حساب شما مسدود شود و صرافی بایننس گزینه مناسبی برای استفاده نیست.

به هیچ‌وجه دارایی خود را درون صرافی نگهداری نکنید. ارزهای دیجیتال خود را از بایننس و سایر صرافی‌ها خارج کنید. سقوط صرافی FTX و تعطیل شدن صرافی هات بیت و کلاهبرداری صرافی کریپتولند درس بزرگی بود تا متوجه شویم صرافی ارز دیجیتال کیف پول نیست. وقتی شما دسترسی به کلید خصوصی و عبارت بازیابی خود نداشته باشید، یعنی صاحب دارایی خود نیستید و بسته شدن صرافی به منزله از دست رفتن دارایی شماست. هیچ یک از دارایی‌های خود را چه در صرافی خارجی و چه صرافی ارز دیجیتال ایرانی نگهداری نکنید. همیشه مراتب امنیت و حفظ دارایی خود را رعایت کنید.

راهکارهای جلوگیری از شناسایی حساب بایننس

اگر به هر طریقی در بایننس فعالیت دارید، دارایی خود را از صرافی بایننس خارج کنید و تا مشخص شدن وضعیت از این صرافی استفاده نکنید. صرافی بایننس در قوانین خود آورده که به کشور ایران خدمات نمی‌دهد و این اقدام خلاف قوانین این صرافی است و اگر نشانه‌ای از تعامل کاربران ایرانی با این صرافی یافت شود، دیر یا زود ممکن است حساب شما مسدود شود. با توجه به اینکه مقامات آمریکایی در حال بررسی سوابق تراکنش حساب‌های بایننس هستند، ممکن است اگر حساب شما شناسایی شود دیگر امکان برداشت دارایی را به شما ندهند، پس در اولین فرصت دارایی خود را از بایننس خارج کنید. اگر قصد استفاده از حساب خود را دارید ابتدا مبالغ کم به صرافی واریز کنید و بررسی کنید آیا می‌توانید از تمامی خدمات بایننس استفاده کنید یا نه.

با توجه به اینکه سابقه تراکنش‌ها بررسی می‌شود، اگر حساب شما در گذشته مستقیم یا غیرمستقیم با صرافی ایرانی یا کیف پول نامطمئن تراکنش داشته باشد، احتمال شناسایی و بسته شدن حساب شما زیاد است. توصیه ما این است که از صرافی بایننس و صرافی‌های پرریسک استفاده نکنید. اگر سابقه تراکنش حساب بایننس شما تعامل یا تراکنشی با پلتفرم‌های ایرانی نداشته باشد، می‌توان با رعایت موارد امنیتی از شناسایی آن جلوگیری کرد:

برای اینکه حساب بایننس شما ردیابی نشود، به هیچ وجه تراکنشی از صرافی‌هایی مانند کوینکس یا Mexc که KYC یا احراز هویت جز قوانین و الزامات آن نیست، به حساب بایننس خود نداشته باشید و فقط با صرافی‌های خارجی تراکنش داشته باشید که احراز هویت در آنها الزامی و اجباری باشند.

حتی اگر دارایی خود را در چندین کیف پول گردانده باشید نیز حساب شما به راحتی قابل شناسایی است. جهت جلوگیری از شناسایی حساب خود، یکی از راهکارهایی که ممکن است به عدم شناسایی کمک کند این است که برای هر تراکنشی که انجام می‌دهید، کیف پول جدید بسازید و از کیف پول جدید استفاده کنید. با اینکار درصد شناسایی حساب خود را کاهش می‌دهید. از کیف پول‌های قدیمی خود که نمی‌دانید چه مسیرهای تراکنشی داشته‌اید استفاده نکنید. حتی اگر ساعت تراکنش‌ها نزدیک به هم باشد نیز ممکن است به راحتی حساب شما شناسایی شود. توجه داشته باشید که عبارت بازیابی کیف پول‌های خود را گم نکنید و در جای مطمئن نگهداری کنید.

ممکن است راهکار شما این باشد که اگر ارزهای دیجیتال در چندین شبکه بلاکچین وجود دارند مثلا اگر تتر روی شبکه ترون را به کیف پول منتقل کرده‌اید، تراکنش از کیف پول به حساب بایننس خود را بر روی تتر erc20 یا شبکه‌های دیگر که با evm سازگاری ندارند، به کیف پول دیگری انتقال دهید تا مسیر تراکنش در شبکه‌های بلاکچینی تغییر کند. اما راهکارهای ردیابی تراکنش از طرف شرکت‌هایی مانند چین‍انالسیس به حدی دقیق و با جزییات است که به راحتی می‌توانند مسیر تراکنش‌های شما را تا لایه‌های مختلف ردیابی کنند. در هر صورت اگر رفتار تراکنشی شما پرتکرار باشد و سناریوی یکسانی برای تراکنش‌های خود داشته باشید نیز می‌توانند حساب شما را به راحتی شناسایی کنند.

جمع‌بندی

متاسفانه با توجه به تحریم‌ها، ما در ایران محکوم به محدودیت هستیم. استفاده از صرافی بایننس در شرایط فعلی بسیار پر ریسک است و اگر دارایی در صرافی دارید حتما به کیف پول منتقل کنید. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، ممکن است حتی با وجود چنین راهکارهایی حساب شما شناسایی شود و اینبار فرصت خروج دارایی هم نداشته باشید. نه تنها بایننس بلکه تمام صرافی‌ها (چه ایرانی و چه خارجی)، پلتفرم مناسبی برای نگهداری ارز دیجیتال نیستند. دارایی را که با هزاران زحمت به دست آورده‌اید در صرافی نگهداری نکنید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا