اخبار عمومی

جزییات ۲۴ ساعت گذشته پرونده بایننس؛ آینده صرافی بایننس چه خواهد شد؟

صرافی بایننس قرار است یکی از بزرگترین جریمه‌های تاریخ شرکت‌ها را به وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) پرداخت کند، در حالی که موسس و مدیر عامل آن، چانگ پنگ ژائو (CZ)، به عنوان بخشی از توافق با چندین آژانس فدرال از سمت خود کناره‌گیری کرد. در این مطلب، جزییات وقایع رخ‌داده در ساعات اخیر و تاثیر و نتایج آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

CZ رفت؛ ۴.۳ میلیارد دلار جریمه روی دست بایننس ماند

بایننس پرونده اتهامات خود را با چندین آژانس ایالات متحده (به استثنای SEC) تسویه کرد و به یکی از مورد انتظارترین اقدامات نظارتی در حوزه ارزهای دیجیتال پایان داد. طی این توافق، بایننس «به طور کامل» از ایالات متحده خارج خواهد شد و با نظارت سخت‌گیرانه مقامات نظارتی در طول چند سال آینده موافقت کرده است.

جزییات این توافق به شرح زیر است:

 • بایننس ۱.۸ میلیارد دلار جریمه و ۲.۵ میلیارد دلار به صورت توقیف و مصادره اموال پرداخت خواهد کرد و همچنین یک ناظر را به مدت سه سال برای حصول اطمینان از تبعیت از قوانین فدرال تعیین خواهد کرد.
 • ژائو اتهامات مربوط به نقض قانون اسرار بانکی و واداشتن یک موسسه مالی برای نقض قانون رازداری بانکی (BSA) را پذیرفت. ژائو ضمن قبول این اتهام با پرداخت ۵۰ میلیون دلار جریمه (به غیر از ۴.۳ میلیارد دلار) موافقت کرد، اما حکم او چند ماه دیگر (۲۳ فوریه ۲۰۲۴) صادر خواهد شد.
 • همچنین، به شکایت کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) رسیدگی شد که این رگولاتور در مارس ۲۰۲۳ مدعی شده بود بایننس یک پلتفرم معاملاتی مشتقات کریپتو بدون مجوز در ایالات متحده را اداره می‌کند و از روش‌های خود برای مخفی کردن آن از رگولاتورهای ایالات متحده استفاده کرده است. بایننس برای حل و فصل این پرونده ۱.۳۵ میلیارد دلار جریمه مدنی و ۱.۳۵ میلیارد دلار دیگر به عنوان خسارت کسب درآمد نامشروع پرداخت خواهد کرد.
 • ژائو و CFTC تسویه حساب کردند که طی آن ژائو ۱۵۰ میلیون دلار به این آژانس پرداخت خواهد کرد.
 • ساموئل لیم (Samuel Lim)، مدیر ارشد بخش انطباق با قوانین در بایننس، اتهامات خود را با CFTC تسویه کرد که طی آن لیم ۱.۵ میلیون دلار به این آژانس پرداخت خواهد کرد.
 • بایننس و شبکه مقابله با جرائم مالی (FinCEN) اتهامات مربوط به نقض قوانین مبارزه با پولشویی و تحریم را حل و فصل کردند. طی این توافق، بایننس ۳.۴ میلیارد دلار جریمه می‌پردازد و یک ناظر را به مدت پنج سال تعیین می‌کند تا اطمینان حاصل شود که هم از مقررات فدرال تبعیت می‌کند و هم به طور کامل از ایالات متحده خارج می‌شود (Binance.US تحت تاثیر این موضوع قرار نمی‌گیرد).
 • بایننس و دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) اتهامات مربوط به نقض قوانین ضد پولشویی و تحریم‌ها را حل و فصل کردند. صرافی بایننس طی این توافق ۹۶۸ میلیون دلار پرداخت خواهد کرد.

دلیل اینکه مجموع این اعداد از ۴.۳ میلیارد دلار بیشتر است، به این خاطر است که این مبالغ با یکدیگر همپوشانی دارند و شامل برخی مجازات‌های مالی هستند که به تعویق می‌افتند، مگر اینکه شرکت مجددا از روال قانونی منحرف شود. به گفته مقامات، در مجموع ۴.۳ میلیارد دلار از بایننس به خزانه دولت ایالات متحده منتقل خواهد شد.

بنابراین در مجموع:

 • وزارت دادگستری آمریکا (DOJ) ۲.۰۱۸ میلیارد دلار از بایننس و ۵۰ میلیون دلار از ژائو دریافت می‌کند.
 • FinCEN حدود ۷۸۰ میلیون دلار از بایننس دریافت می‌کند.
 • OFAC به میزان ۷۰ میلیون دلار از بایننس دریافت می‌کند.
 • CFTC مقدار ۱.۳۵ میلیارد دلار از بایننس، ۱۵۰ میلیون دلار از ژائو و ۱.۵ میلیون دلار از لیم دریافت می‌کند.
 • ۱۵۰ میلیون دلار نیز جریمه تعلیقی است.

یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری گفت که مقدار قابل توجهی از این جریمه، به قربانیان تروریسم تحت حمایت دولت در صندوقی تعلق می‌گیرد که به خانواده‌ها و افراد تحت حمایت پرداخت می‌شود.

اتهامات بایننس چه بود؟

نقش بایننس به عنوان یک صرافی بزرگ که به طور مخفیانه در ایالات متحده فعالیت می‌کرد، از سایر اتهامات آن پررنگ‌تر است. طبق پرونده‌های دادگاه، این صرافی «کاربران VIP» در ایالات متحده را هدف قرار داده است تا رشد خود را در روزهای اولیه کارش افزایش دهد. ژائو می‌دانست که تقریبا یک سوم کاربران پلتفرم او اهل ایالات متحده هستند و به جای حذف این کاربران به پنهان کردن آن‌ها در این پلتفرم پرداخت.

علاوه بر این، وزارت دادگستری ادعا می‌کند این صرافی کاربران زیادی از کشورهای تحریم شده داشته است و تنها یک نمونه از آن، کشف ۶۰۰ کاربر «تایید شده سطح ۲» از ایران توسط بایننس در نوامبر ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) است. همچنین، تقریبا یک میلیارد دلار بین کاربران ایالات متحده و کاربران کشورهای تحریم‌شده از طریق پلتفرم بایننس مبادله شده است.

همچنین، اتهاماتی مشابه یا مرتبط با آنچه در دادخواست CFTC از ماه مارس مطرح شده بود عنوان شد، مبنی بر اینکه این صرافی آگاهانه و عمدا به افراد آمریکایی اجازه داده است تا در این پلتفرم بدون انجام احراز هویت یا تبعیت از قوانین مبارزه با پولشویی و بدون ثبت‌نام معامله کنند.

تکالیف بایننس چیست؟

اعمال نظارت و همچنین گزارش‌دهی بایننس به عنوان بخشی از این توافق مطرح شده است. بایننس باید گزارش‌های مربوط به فعالیت‌های مشکوک را که طبق قانون الزامی است، ارسال کند. این شرکت موظف است تراکنش‌های گذشته را بررسی کرده و فعالیت‌های مشکوک را به مقامات فدرال گزارش کند.

رصد (Monitoring) این موارد از سوی وزارت دادگستری به مدت سه سال فعال خواهد بود. علاوه بر این، بایننس به عنوان بخشی از توافق خود با FinCEN، «خروج کامل» از ایالات متحده را انجام خواهد داد و یک ناظر به مدت پنج سال منصوب خواهد کرد که به او اجازه دسترسی به تمام دفاتر و سوابق بایننس داده می‌شود. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در این مدت به سوابق و سیستم های بایننس دسترسی خواهد داشت.

ژائو نیز از هر گونه دخالت فعلی یا آینده در عملیات یا مدیریت بایننس منع شده است، اگرچه این ممنوعیت سه سال پس از انجام مانیتورینگ و بررسی‌ها به پایان می‌رسد.

بیانیه صرافی بایننس

بایننس در یک پست وبلاگی «توافقات» با آژانس‌های مختلف ایالات متحده را تایید کرد و بیان داشت که این صرافی در چند سال گذشته روی بازسازی خود کار کرده است و به «رهبری جدید … با تجربه انطباق کامل با قوانین» اشاره کرد.

بایننس خاطرنشان کرد از همان روزهای اولیه تلاش کرده است تا از کاربران خود محافظت کند و تلاش زیادی برای امنیت و پیروی از قوانین انجام داده است. با این حال، در روزهای اولیه آن طور که باید از قوانین پیروی نکرده و با توجه به نوین بودن صنعت رمزارزها و عدم وجود قوانین کافی و مشخص، در مسیر اشتباه قرار گرفته است. بایننس در این بیانیه خاطرنشان کرد مسئولیت خطاهای گذشته خود را بر عهده می‌گیرد.

بایننس ضمن بیان تلاش دو ساله برای ارتقای سیستم‌های امنیتی خود، خاطرنشان کرد هرگز در حفظ امنیت دارایی کاربران دچار تزلزل نشده است و همواره پشتیبانی ۱ به ۱ را برای دارایی‌ها حفظ می‌کند:

این یعنی کاربران می‌توانند در هر زمانی ۱۰۰٪ دارایی خود را از این پلتفرم خارج کنند.

به گفته بایننس، در متن توافقنامه با آژانس‌های آمریکایی به این نکته اشاره شده که این صرافی هیچگاه از دارایی کاربران خود سوء استفاده نکرده و بازار را دستکاری نکرده است. در این بیانیه، بایننس خاطرنشان کرده است همچنان بر توسعه این پلتفرم و محافظت از کاربران متمرکز خواهد بود و به دنبال آن است تا با مشاوره گرفتن از مدیرعامل سابق خود (چانگ پنگ ژائو) که اکنون بیشترین بخش از سهام این صرافی را در اختیار دارد، به فعالیت‌ خود در ۵۰ سال آینده ادامه دهد.

در رابطه با بحث پیروی از قوانین، بایننس مدعی شده است به طور سیستماتیک برای بازسازی سازمان و پرسنل خود و همچنین توسعه استانداردهای جدید تلاش کرده است. به گفته بایننس، این صرافی ابزارهای ضدپولشویی خود را به‌روز کرده و گسترش داده است. با این حال، همچنان به بهبود سیاست‌های ضدپولشویی برای کمک به مجریان قانون در مبارزه با جرایم سایبری و تروریسم ادامه خواهد داد.

صرافی بایننس ضمن اشاره به این نکته که یکی از نخستین صرافی‌های غیرآمریکایی بوده که احراز هویت را برای تمام کاربران الزامی کرده است، گفت:

بایننس پیروی از تحریم‌ها را جدی می‌گیرد و یک تیم مستقل دارد که تضمین می‌کند این صرافی به طور جدی از تحریم‌های جهانی پیروی می‌کند.

صرافی بایننس اعلام کرد برای همکاری با قانون‌گذاران و مجریان قانون، تیم‌های مختلفی را به کار خواهد گرفت و به طور فعال اطلاعات خود را با آن‌ها به اشتراک خواهد گذاشت. این صرافی اشاره کرد که در گذشته فعالانه به مجریان قانون کشورهای مختلف از جمله آمریکا در رسیدگی به مسائل مرتبط با امنیت ملی کمک کرده است:

بایننس از ۱ ژانویه تا ۱۳ نوامبر ۲۰۲۳، بیش از ۵۲٬۷۰۰ درخواست مجریان قانون را پردازش کرده و به ۱۲٬۶۹۹ مجری قانون ثبت‌شده در جهان خدمات ارائه کرده است که بسیار بیشتر از ۵۰٬۰۰۰ درخواستی است که در سال ۲۰۲۲ پردازش شده است.

بایننس در پایان این بیانیه باز هم بر حفاظت از دارایی مشتریان تاکید کرد و بیان داشت برای شفافیت بیشتر، آدرس‌های کیف پول‌های سرد و گرم خود را به اشتراک گذاشته و گواهی اثبات ذخایر خود را منتشر کرده است.

ما شدیدا معتقدیم صنعت کریپتو و بایننس آینده درخشانی خواهند داشت.

در کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه چه گذشت؟

وزارت دادگستری اوایل روز سه‌شنبه اعلام کرد که یک کنفرانس مطبوعاتی برای اعلام آنچه که به عنوان «اقدامات قابل توجه برای اجرای ارزهای دیجیتال» انجام شده، با حضور مریک گارلند (Merrick Garland) دادستان کل، جنت یلن (Janet Yellen) وزیر خزانه‌داری، لیزا موناکو (Lisa Monaco) معاون دادستان کل و روستین بهنام (Rostin Behnam) رییس CFTC، برگزار خواهد کرد. موناکو در جریان کنفرانس مطبوعاتی گفت که اقدام روز سه‌شنبه پیامی غیرقابل انکار برای شرکت‌های ارز دیجیتال و دیفای (DeFi) به همراه داشته است.

هر یک از مقامات به تخلفات بایننس اشاره کردند که شامل فعالیت‌های پولشویی نیز می‌شود. موناکو گفت:

بایننس طی پنج سال با فراهم کردن امکان تجارت برای مشتریان آمریکایی، نزدیک به ۱ میلیارد دلار تراکنش غیرقانونی را با کشورها و افراد تحریم‌شده امکان‌پذیر کرد.

همچنین، در این کنفرانس مطبوعاتی، روستین بهنام (Rostin Behnam)، رییس CFTC گفت که اقدامات این صرافی «پایه بازارهای مالی امن و سالم را تضعیف کرد» و در عین حال ۱.۳۵ میلیارد دلار از کارمزد معاملات کسب کرده است.

وی در ادامه به این موضوع اشاره کرد که چت‌های داخلی بایننس، نشان می‌دهد این صرافی تشخیص داده بود که این پلتفرم برای تسهیل فعالیت‌های مجرمانه، از جمله تامین مالی تروریسم استفاده می‌شود؛ اما تصمیم گرفت به خاطر سود چشم‌پوشی کند.

بهنام به این موضوع نیز اشاره کرد که تصمیم در مورد اقدام علیه بایننس و ژائو، تنها در عرض ۸ ماه پس از تشکیل پرونده، شهرت CFTC را به عنوان رهبر ثابت‌شده در حوزه اجرای مدنی در مورد دارایی‌های دیجیتال تقویت می‌کند.

در مورد پرونده بایننس با SEC، این نهاد رگولاتوری همچنان در حال پیگیری اقداماتی مشابه با CFTC اما جداگانه علیه این صرافی است، که شامل این توافق نبوده است.

جنت یلن (Janet Yellen)، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز خاطر نشان کرد تسویه حساب بایننس با سازمان‌های نظارت بر پولشویی و تحریم‌های وزارت خزانه‌داری، بزرگ‌ترین تسویه در تاریخ خزانه‌داری آمریکاست.

تکلیف پرونده بایننس با SEC چه خواهد شد؟

روز سه‌شنبه غیبت یک نفر کاملا مشهود بود؛ گری گنسلر (Gary Gensler)، رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، در میان مقامات فدرال که تسویه حساب با این صرافی را اعلام کردند، نبود.

برای پاسخ به این سوال می‌توان گفت، احتمالا SEC به دنبال کسب یک پیروزی‌ در دادگاه است تا بتواند از آن به عنوان سابقه‌ای برای رفتار با صرافی‌های مشابه استفاده کند.

خروج دارایی‌ها از بایننس

داده‌ها نشان می‌دهند صرافی بایننس مالک بیش از ۶۷ میلیارد دلار ارز دیجیتال است که نگرانی‌های احتمالی بانکی را کاهش می‌دهد.

این صرافی با موفقیت نزدیک به ۱ میلیارد دلار برداشت را در ۲۴ ساعت گذشته پردازش کرده است و ترس از عملیات بانکی به سبک صرافی ورشکسته FTX را فرو نشاند.

این صرافی کریپتو طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۹۵۰ میلیون دلار خروج خالص داشته است که پس از اعلام استعفای CZ، اتفاق افتاده و مربوط به برداشت بیت کوین و استیبل کوین‌ها است. با این حال، در مقایسه با کل ذخایر بایننس، حجم فعلی هنوز اصلا قابل توجه نیست. تجزیه و تحلیل جریان‌های خالص خروجی ساعتی نشان می‌دهند برداشت‌ها نسبتا بالاتر از میانگین هستند، اما در مقایسه با برداشت‌های هفتگی زیاد نیستند.

در این مدت، بیش از ۲.۳۷ میلیارد دلار توکن مختلف از صرافی خارج شده و حدود ۱.۷۸ میلیارد دلار توکن واریز شده است. یک آدرس کیف پول که ظاهرا به میز معاملات سازمانی FalconX متصل است، با ۸۳ میلیون دلار بیشترین برداشت را داشته است. آدرس دیگری که گویا به یک شرکت بازارساز به نام Wintermute Trading تعلق دارد، ۱۹۰ میلیون دلار واریزی داشته است.

داده‌ها نشان می‌دهند بیشترین میزان توکن‌های واریز و برداشت‌شده مربوط به BNB بوده‌ است. قیمت توکن BNB نیز در واکنش به اخبار منتشرشده ابتدا تا ۲۷۱ دلار افزایش یافت و سپس با حدود ۱۷٪ کاهش به ۲۲۴ دلار رسید.

توجه: به کاربران ایرانی فعال در بایننس اکیدا توصیه می‌شود به هر طریقی که در این صرافی فعالیت دارند، سریعا نسبت به برداشت دارایی‌های خود اقدام کنند. با اعمال قوانین سخت‌گیرانه نظارتی در صورتی که کوچک‌ترین نشانه‌ای از تعامل کاربران ایرانی با این پلتفرم یافت شود، بدون شک حساب این کاربران مسدود خواهد شد.

چه در انتظار بایننس خواهد بود؟

حل و فصل پرونده بایننس نشان‌دهنده یکی دیگر از پیروزی‌های بزرگ دولت ایالات متحده در برابر یک بازیگر بزرگ ارزهای دیجیتال است که تنها چند هفته پس از آن صورت گرفت که سم بنکمن-فرید، بنیانگذار FTX به اتهام کلاهبرداری و توطئه مرتبط با صرافی رمزارزش مجرم شناخته شد.

بر اساس پرونده‌های دادگاه، کارکنان ژائو به او هشدار داده بودند که این صرافی به کاربران کشورهای تحریم‌شده خدمات رسانی می‌کند. اما ژائو رشد، سهم بازار و سود بایننس را بر پیروی از مقررات بانکی ایالات متحده اولویت داد.

می‌توان گفت بایننس یکی از معدود شرکت‌هایی است که از فروپاشی رقیب خود FTX سود برد و پایگاه مشتریان این پلتفرم جهانی را جذب کرد. ریچارد تنگ مدیر عامل جدید این صرافی در اولین بیانیه عمومی خود گفت که این صرافی دارای بیش از ۱۵۰ میلیون کاربر و هزاران کارمند است و در حوزه دیفای مطرح بوده و قرار است به سمت هوش مصنوعی نیز حرکت کند.

برخی از معامله‌گران بر این باورند که سقوط CZ ممکن است یک موهبت نهانی برای ETFهای اسپات بیت کوین باشد و احتمال تایید SEC را در ماه‌های آینده افزایش دهد.

متریکس پورت (Matrixport)، ارائه‌دهنده خدمات ارز دیجیتال در این‌باره اظهار داشت:

با این توافق، انتظارات برای تایید یک ETF بیت کوین به ۱۰۰٪ افزایش یافته است؛ زیرا صنعت کریپتو مجبور می‌شود از قوانینی پیروی کند که شرکت‌های TradFi (معاملات سنتی) باید از آن‌ها پیروی کنند. مهم‌تر از آن، قانونمند شدن این صنعت باعث تقویت پذیرش بیت کوین از سوی سرمایه‌گذاران سازمانی می‌شود و احتمالا به یک دارایی امن در پرتفوی سرمایه‌گذاران تبدیل خواهد شد.

همچنین، در صورتی که این صرافی تحت نظارت به تبعیت از قوانین ادامه دهد، شاید کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، هلند و حتی قبرس که یا مجوز فعالیت بایننس را رد کرده یا تحقیقات نظارتی خود را آغاز کرده‌اند، فرصتی دوباره به این صرافی بدهند.

با این حال، آنچه مسلم است این است که ایالات متحده آمریکا بار دیگر تسلط خود را بر بازار رمزارزها نشان داد. اکنون که احتمال تایید ETFهای بیت کوین قوت گرفته است، به نظر می‌رسد صرافی کوین بیس به عنوان صرافی برتر مطرح خواهد شد و آمریکا در نهایت قصد دارد با اعمال قدرت و در اختیار گرفتن حداکثر عرضه، بازار غیرمتمرکز بیت کوین را تحت سلطه خود درآورد. آیا کاری از دست جامعه بیت کوین و ارزهای دیجیتال برخواهد آمد؟ تنها گذشت زمان می‌تواند به این سوال پاسخ دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا