اخبار داخلی

هشدار: گردونه ۱۵۰٬۰۰۰ دلاری با نام صرافی کوکوین کلاهبرداری است

در روزهای اخیر در سایت‌های فارسی زبان تبلیغ کمپین ۱۵۰٬۰۰۰ دلاری صرافی کوکوین دیده می‌شود که کاربران را به چرخاندن یک گردونه و شانس برنده شدن یک والت ۱۵۰٬۰۰۰ دلاری دعوت می‌کنند. این سایت‌ها تماما کلاهبرداری هستند و کوکوین چنین کمپینی با این جایزه برگزار نکرده است.

تعدادی از کاربران میهن بلاکچین با پشتیبانی سایت تماس گرفته و گزارش داده‌اند که در کمپین (جعلی) صرافی کوکوین برنده ۱۵۰٬۰۰۰ دلار تتر شده‌اند اما امکان برداشت آن را ندارند و از آنها برای برداشت جایزه، درخواست شده است مقداری اتر واریز کنند. جریان چیست و آیا صرافی کوکوین چنین جایزه‌ای در نظر گرفته است؟

سوال یک کاربر در خصوص کلاهبرداری سایت جعلی مشابه صرافی کوکوین
منبع: میهن بلاکچین

سایت اصلی صرافی کوکوین به آدرس kucoin.com در دسترس است و با مراجعه به بخش اطلاعیه‌های آن متوجه می‌شویم که چنین کمپینی وجود ندارد.

در کمپین جعلی که راه‌اندازی شده است تمام آدرس‌های ارائه شده و ری‌دایرکت شده جعلی و ساختگی است و به هدف کلاهبرداری طراحی شده است. آدرس‌هایی نظیر kucoinwallet.org، kocoin.co جعلی و کلاهبرداری هستند.

در این سایت‌ها از شما آدرس ایمیل گرفته می‌شود که خود می‌تواند به تنهایی برای کلاهبرداری‌های فیشینگ استفاده شود. همچنین شما را به یک صفحه دیگر برای انتخاب رمز هدایت می‌کند که به وضوح نیازی به ورود رمز حساب کاربری در هیچ سایتی وجود ندارد و کلاهبرداری است. همچنین با چرخاندن گردونه شانس و قرار گرفتن گردونه روی جایزه ۱۵۰٬۰۰۰ دلاری به کاربر اعلانی نمایش داده می‌شود مبنی بر اینکه می‌تواند ۱۵۰٬۰۰۰ USDT خود را برای برداشت دریافت کند. این یک کلاهبرداری است. در ادامه راه از کاربر آدرس کیف پول، یا سایر مشخصات برای دریافت جایزه درخواست می‌شود که به هیچ عنوان نباید آدرس کیف پول، آدرس ایمیل، رمز حساب کاربری، مشخصات فردی و … را وارد کنید.

اگر در این سایت‌ها آدرس و مشخصات خود را وارد کرده‌اید توصیه می‌شود نسبت به تغییر رمز عبور حساب کاربری خود و مدیریت ریسک دارایی خود اقدام نمایید. ویژگی احراز هویت دو عاملی در صرافی‌ها را فعال کنید و در صورت مشاهده رفتار مشکوک و دریافت ایمیل از طرف صرافی‌ها هوشیار باشید.

هشدار کلاهبرداری با نام صرافی کوکوین

حتی از روی کنجکاوی نیز وارد این سایت‌ها نشوید. وارد کردن آدرس ایمیل صرفا برای چرخاندن گردونه یک سایت کلاهبرداری می‌تواند به ضررهای بزرگی منجر شود. همچنین برای دریافت جایزه از صرافی نیازی به واریز کردن هیچ مبلغی وجود ندارد. اگر صرافی از شما بخواهد که مقداری اتر، ترون، BNB یا هر کوین دیگری برای پرداخت کارمزد تراکنش واریز کنید گرفتار یک کلاهبرداری شده‌اید. همچنین ایمیل‌های دریافتی که با نام صرافی‌ها برای شما ارسال می‌شود را در مرحله اول، باید آدرس فرستنده را چک کرد و روی هیچ لینکی کلیک نکرد. چند روز قبل، فهرست ایمیل مشتریان صرافی OpenSea لو رفته بود. حتی اگر از یک صرافی ایمیلی دریافت کردید قبل از هر اقدامی، اطلاعیه‌های آن صرافی را با دقت مطالعه کنید.

هشداری دیگر: سایت Arzdigital.blog جعلی و کلاهبرداری است

سایت معروف «ارز دیجیتال» که یکی از منابع آموزشی و خبری معتبر است در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

مدتی است که یک وب‌سایت جعلی به آدرس «arzdigital.blog» با سوءاستفاده از نام و نشان مجموعه «ارزدیجیتال» مشغول کلاهبرداری از کاربران است.

این وب‌سایت کلاهبرداری که از لوگو و نام مشابه سایت اصلی ارز دیجیتال استفاده می‌کند جعلی و ساختگی است. کاربران حوزه رمزارز ایرانی دقت داشته باشند که با ورود به این سایت، تبلیغ (کلاهبرداری) دریافت جایزه ۱۵۰٬۰۰۰ با چرخاندن گردونه صرافی کوکوین نیز مشاهده می‌شود. وب‌سایت اصلی ارز دیجیتال به آدرس arzdigital.com در دسترس است.

  • آیا کمپین گردونه کیف پول ۱۵۰٬۰۰۰ دلاری صرافی کوکوین صحت دارد؟

خیر. ادعای برخی سایت‌ها مبنی بر چرخاندن یک گردونه و دریافت ۱۵۰٬۰۰۰ دلار تتر به عنوان جایزه در صرافی کوکوین صحت ندارد. سایت‌هایی با آدرس‌هایی همچون kucoinwallet.org و kucoin.co جعلی و کلاهبرداری هستند.

صرافی‌های رمزارز با برگزاری کمپین‌های مختلف سعی می‌کنند به کاربران قدیمی و جدید خود جوایزی اهدا کنند. تشخیص کمپین‌ها و مسابقات اصلی صرافی‌ها از سایت‌های کلاهبرداری و جعلی کار پیچیده‌ای نیست. با چک کردن آدرس سایت‌ها، چک کردن شبکه‌های اجتماعی آنها به خصوص توییتر و اینستاگرام، و مطابقت دادن آدرس‌ها و بررسی دوره‌ای اعلامیه‌های صرافی‌ها می‌توان کلاهبرداری بودن یک ادعا یا سایت جعلی را تشخیص داد. همچنین در بخش «اطلاعیه صرافی» میهن بلاکچین می‌توانید جدیدترین اعلامیه‌ها را مطالعه کنید و آنها را در سایت اصلی صرافی‌ها مطابقت داده و پیگیری نمایید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا