اخبار خارجی

آیا افزایش اخیر قیمت بیت کوین تله گاوی بود؟ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

نمودار قیمت بیت کوین در حدفاصل کف قیمت ۱۷,۶۲۲ دلاری خود در ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) تا ۲۰ جولای (۲۹ تیر) موفق به ثبت ۳۸٪ رشد شد و این امید را در میان طرفداران بیت کوین ایجاد کرد که بازار خرسی به انتها رسیده است و کف قیمت BTC اتفاق افتاده است. اما دقیقا از همان تاریخ بیت کوین یکی پس از دیگری در حال از دست دادن سطوح حمایتی خود است و این تردید را به وجود آورده که روند اخیر افزایشی قیمت آن در واقع یک تله گاوی بوده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دیلی هودل، تله گاوی موقعیتی است که در آن برخی از معامله‌گران الگوی برگشتی (حرکت پولبک) در یک روند نزولی را به اشتباه تشخیص می‌دهند و تصور ‌می‌کنند روند صعودی شروع شده است، اما غافل از اینکه هنوز در موج نزولی هستیم و در یک روند صعودی ناپایدار بلافاصله بعد از ایجاد سقف جدید با افت شدید قیمت مواجه می‌شویم.

این مطلب صرفا ترجمه خبر منبع است و به هیچ عنوان، توصیه خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها نیست.

تعریفی که گفته شد ماحصل تردیدهای به‌وجود آمده در مورد شرایط کنونی قیمت بیت کوین است. تحلیلگر مطرح با نام مستعار Bluntz که کف قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۸ را به درستی پیش‌بینی کرده بود در تحلیل جدید خود به همین قضیه پرداخته است.

بلانتز در توییتی به این نکته اشاره کرد که مطابق با قواعد پرایس اکشن حرکت صعودی بیت کوین تا ۲۴,۰۰۰ دلار و شکست محدوده ۲۲,۰۰۰ دلار جعلی بوده است. این تحلیلگر افزود اگر بیت کوین نتواند کف بالاتری از کف قبلی برای خود ثبت کند تمام اهداف پایین‌تر از ۱۷,۶۰۰ دلار مجددا روی میز خواهند آمد. در این صورت حرکت اخیر تنها یک تله گاوی بوده و نه تنها برای بیت کوین بلکه برای بسیاری از آلت کوین‌ها هم اتفاق افتاده است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته منبع: تریدینگ ویو

در حال حاضر قیمت بیت کوین به ۲۱,۱۰۰ دلار رسیده است و مجددا به داخل کادر زرد رنگ نمودار بالا سقوط کرده است.

تحلیلگر دیگری با نام CrediBULL Crypto نیز این مسئله را با موج شماری نظریه امواج الیوت بررسی کرده است. مطابق این تحلیل بیت کوین طی یک حرکت ۵ موجی صعودی به بالای ۲۴,۰۰۰ دلار رسیده است و اتفاقا بیشترین حجم معاملاتی در موج ۵ اتفاق افتاده است. با به انتها رسیدن این موج، حجم معاملات روند نزولی را طی کرده است. این تحلیلگر اولین حمایت را نقطه پایان موج اصلاحی شماره ۴ یعنی قیمت ۲۱,۶۷۷ دلار فرض کرده است. که البته ساعاتی پس از انتشار این تحلیل (دیروز) از دست رفت. حمایت بعدی سطح ۱۹,۶۰۰ دلار در نظر گرفته شده است. این تحلیلگر اذعان داشت در صورتی که تا این سطح حمایتی بیت کوین نتواند یک کف بالاتر را برای خود ثبت کند، این حرکت صعودی بی‌اعتبار خواهد شد و به نوعی همان تله گاوی محسوب می‌شود و باید منتظر ریزش عمیق‌تر قیمت باشیم.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ساعتی منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ساعتی منبع: تریدینگ ویو

تون ویز (Tone Vays) نام تحلیلگر مطرحی است که در ویدیو اخیر خود گفته که انتظار دارد قیمت بیت کوین امروز یا فردا نسبت به میانگین متحرک ۵۰ روزه خود (خط بنفش) واکنش داشته باشد. این شاخص اکنون در محدوده ۲۲,۰۰۰ دلار قرار دارد و ویز انتظار دارد که قیمت بیت کوین در گام اول این شاخص را تبدیل به حمایت خود کند و سپس به طرف میانگین متحرک ۱۲۸ روزه در محدوده فعلی ۳۱,۲۰۰ دلار (خط آبی) حرکت کند.

این تحلیلگر افزود درغیر این صورت یعنی در حالتی که قیمت داخل محدوده زرد رنگ که بلانتز هم در تحلیل بالا به آن اشاره کرده بود تثبیت شود، نظر او تغییر می‌کند و هدف قیمتی ۱۴,۰۰۰ دلار را برای بیت کوین متصور است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
منبع
dailyhodl

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا