متوسط سیستم‌های کسب درآمد

معرفی ایردراپ های هفته؛ ایردراپ Beamer Bridge را چگونه دریافت کنیم؟

برای برگزاری Airdrop رویکردهای مختلفی وجود دارد. کاربران زیادی نسبت به رویکرد معمول گذشته که انجام کارهای ساده در شبکه‌های اجتماعی بود،‌ دلسرد شده‌اند؛ چون یا پاداش به آن‌ها تعلق نگرفته یا مبلغ آن بسیار ناچیز بوده است. یکی دیگر از رویکردها برای ایردراپ، انجام کارهای پیچیده‌تر در تست‌نت پروژه‌های مختلف و دریافت پاداش احتمالی است. در معرفی ایردراپ سه‌شنبه این هفته پروژه Beamer Bridge و مراحلی که در تست نت آن باید طی شود را آموزش می‌‌دهیم. لازم به ذکر است که این پروژه هنوز رسما خبر از ایردراپ نداده است؛ اما بد نیست که فعالیت‌های مربوطه را انجام دهیم تا در صورت توزیع توکن رایگان، آن را دریافت کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

معرفی ایردراپ Beamer Bridge

معرفی ایردراپ beamer bridge
منبع: beamerbridge.com

در حال حاضر برای بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم، پروژه‌های زیادی روی راهکارهای لایه ۲ کار می‌کنند. پروتکل Beamer به نوعی به دنبال حل مشکل جابجایی توکن‌ها بین راه‌حل‌های رول‌آپ مختلف اتریوم است. آن‌‌ها می‌خواهند دسترسی به برنامه‌های غیرمتمرکز روی سایر رول‌آپ‌ها را برای کاربران تسهیل کنند.

تمرکز اصلی بریج بیمر روی ایجاد رابط کاربری آسان برای کاربر نهایی است. برای این منظور آن‌ها دو یک فرآیند دو مرحله‌ای را در نظر گرفته‌اند. در مرحله اول کاربر درخواست انتقالش را ارسال کرده و توکن‌ها را روی زنجیره مبدا ارائه می‌کند. در مرحله دوم تامین‌کننده نقدینگی به این درخواست رسیدگی کرده و توکن‌ها را در زنجیره مقصد برای کاربر ارسال می‌کند.

بریج بیمر روی ۴ موضوع به عنوان ویژگی‌های اصلی و مزیتش تاکید می‌کند، که این موارد عبارتند از:

  • قطعی بودن: مقدار توکن‌های ارسالی و دریافتی همیشه یکسان خواهد بود. این یعنی عواملی همچون اسلیپیج تاثیرگذار نیستند.
  • سرعت: به طور متوسط مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا یک جابجایی از طریق پل بیمر تکمیل شود، حدود ۲۰ ثانیه است.
  • سادگی: کاربران فقط باید یک تراکنش را در هر انتقال امضا کنند. به محض انجام تراکنش، گیرنده می‌تواند فورا از توکن‌ها استفاده کند.
  • امنیت: بریج بیمر برای امنیت به زنجیره اصلی اتریوم متکی است؛ بنابراین هیچ‌گونه فرض امنیتی جدیدی وجود نخواهد داشت.

این پروتکل از رویکرد خوش‌بینانه یا آپتیمیستیک استفاده می‌کند؛ یعنی فرض بر این است که همه درست کار می‌کنند. اگر مشکل یا مشاجره‌ای به وجود آمد یا دو شخص هر دو ادعای دریافت کارمزد یک انتقال را داشته باشند، آن‌گاه به زنجیره اصلی (لایه ۱) رجوع شده و این اختلاف بررسی می‌شود. این پروتکل با دادن پاداش به مشارکت‌کنندگان صادق انگیزه می‌دهد. اگر کسی حمله‌ای به شبکه انجام داده یا خلافی مرتکب شود،‌ جریمه خواهد شد. جریمه دریافت شده از مهاجم،‌ مستقیما به قربانیان شبکه پرداخت می‌شود.

نگرانی همیشگی کاربران در پل‌ها

کاربر نهایی یا End User درخواستش را در رول‌آپ مبدا (A) ارسال می‌کند و توکن‌هایش را در قرارداد RequestManager قفل می‌کند. او باید پارمترهایی را برای درخواستش مشخص کند که عبارتند از ID زنجیره مقصد، آدرس توکن در مبدا، آدرس توکن در مقصد، مقدار توکن برای بریج کردن و مدت اعتبار درخواست. یک تامین‌کننده نقدینگی خدمات را با ارائه توکن در رول‌آپ مقصد (B) ارائه می‌کند. او از طریق قراردادی به نام FillManager توکن‌ را به کاربر نهایی پرداخت می‌کند، بنابراین کاربر نهایی فورا توکنش را در زنجیره مقصد دریافت می‌‌کند.

کاربر همیشه این نگرانی را دارد که توکن‌هایش را در رول‌آپ مبدا قفل کند، اما در رول‌آپ مقصد معادل آن را دریافت نکند. تئوری بازی پروتکل بیمر طوری طراحی شده است که وجود یک مشارکت‌کننده صادق و درستکار برای اطمینان از دریافت توکن در رول‌آپ مقصد کافی است.

کاربر به محض دریافت توکن‌ها در مقصد، دیگر کاری با بریج و ادامه فرآيند ندارد. اگر درخواست کاربر به هر دلیلی توسط تامین‌کنندگان نقدینگی برآورده نشود (مثلا قصد بریج تعداد توکن زیادی را داشته باشد)، درخواستش تا مدت اعتباری که مشخص کرده است در رول‌آپ مبدا باز می‌ماند. پس از سپری شدن این زمان،‌درخواست دیگر قابلیت اجرا ندارد و کاربر می‌تواند توکن‌های قفل‌شده خود را پس بگیرد.

ساختار کارمزدها در پل Beamer 

کاربرها برای استفاده از Beamer Bridge باید دو کارمزد پرداخت کنند:

  • کارمزد پروتکل: این هزینه در قالب توکن در حال بریج، با هدف حمایت از توسعه پروتکل دریافت می‌شود. میزان این کارمزد که توسط قرارداد هوشمند اخذ می‌شود، می‌تواند متغیر باشد و در حال حاضر روی صفر تنظیم شده است.
  • کارمزد تامین کننده نقدینگی یا Agent: این کارمزد نیز در قالب توکن در حال بریج و برای پوشش هزینه گس تراکنش و همچنین پاداش تامین‌کننده نقدینگی گرفته می‌شود. این هزینه نیز می‌تواند متغیر باشد و توسط Agent اخذ می‌شود.

سرمایه‌گذاران پروژه Beamer Bridge

تمام بودجه بریج بیمر تا امروز توسط شرکت مادر آن یعنی Brainbot Technologies تامین شده است. Brainbot یک شرکت نرم‌افزاری است که به صورت اختصاصی روی توسعه تکنولوژی بلاکچین کار می‌کند.

این شرکت که در ابتدا به عنوان یک شرکت یادگیری ماشین (Machine Learning) تاسیس شده بود، بیش از ۱۵ سال تجربه و تخصص در توسعه اپلیکیشن‌های توزیع‌شده مقیاس‌پذیر دارد. دفتر مرکزی این شرکت در ماینتس آلمان واقع شده است.

این پروژه از همان ابتدا به توسعه اتریوم نیز کمک کرده است. Heiko Hees بنیان‌گذار و مدیرعامل این شرکت بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ از توسعه‌دهندگان اصلی و مشاور اتریوم بوده است.

اطلاعات مربوط به ایردراپ Beamer Bridge

تست نت Beamer Bridge فعال است، اما به طور رسمی اعلام نکرده که ایردراپ توزیع می‌کند. همچنین در زمان نگارش این مقاله هنوز جزئیات توکنومیکس پروژه Beamer Bridge مشخص نشده است.

بد نیست زمانی حدود ۱۰ دقیقه صرف کنید تا اگر ایردراپ احتمالی پل Beamer  انجام شد، آن را دریافت کنید. دقت کنید که معمولا در شبکه‌های تست ایرادات و باگ‌هایی وجود دارد و یکی از اهداف ایردراپ تست نت،‌ یافتن همین باگ‌ها است. بنابراین اگر با هر مشکلی طی کار روی تست نت مواجه شدید، آن را در دیسکورد پروژه مطرح کنید.

چگونه در ایردراپ Beamer Bridge شرکت کنیم؟

گام اول: نصب کیف پول متامسک و اضافه کردن شبکه‌های تست نت

اضافه کردن شبکه تست نت Boba به متامسک
منبع: medium.com

قبل از هر چیز به کیف پول متامسک نیاز داریم که آموزش کامل نصب و راه‌اندازی آن را در این مقاله می‌توانید مطالعه کنید. ترجیحا یک کیف پول جداگانه برای شرکت در تست نت پروژه‌های مختلف بسازید.

سپس باید شبکه‌های تست نت Boba Rinkeby و Metis Stardust را به کیف پول متامسک اضافه کنید. راحت‌ترین راه این است که مطابق تصویر فوق وارد Chainlist شوید و پس از اتصال کیف پول،‌ قسمت Testnet را روشن کرده و با سرچ شبکه‌های ذکرشده آن‌ها را به متامسک اضافه کنید. آموزش کامل Chainlist را در مقاله زیر می‌توانید مشاهده کنید.

گام دوم: دریافت توکن‌های تست

دریافت توکن تست TST
منبع: medium.com

بیمر بریج دریافت توکن‌های تستی را برای کاربرها ساده کرده است. ابتدا باید وارد نسخه تستی پروژه از این لینک شوید. در قسمت From شبکه Boba Rinkeby را انتخاب کرده و مطابق تصویر فوق روی Get Test Tokens بزنید. سپس ۱۰۰ توکن تستی TST به کیف پول شما واریز می‌شود. با نتخاب توکن TST در قسمت Token، گزینه Add to Wallet نمایان می‌شود که می‌توانید از آن برای اضافه کردن این توکن به کیف پول متامسک و مشاهده موجودی استفاده کنید. همین مراحل را برای شبکه Metis Stardust نیز می‌توانید انجام دهید.

گام سوم: تست کردن بریج

بریج کردن توکن تستی در بیمر بریج
منبع: medium.com

مطابق عکس فوق شبکه‌ها و توکن TST را انتخاب کنید و پس از وارد کردن مقدار دلخواه، روی Transfer Funds بزنید. توجه داشته باشید که مبلغی به عنوان کارمزد کسر می‌شود، بنابراین در وارد کردن مقدار دلخواه برای بریج کردن، این کارمزد را لحاظ کنید. در ادامه باید تراکنش را روی کیف پول متامسک تایید کنید و منتظر اتمام آن بمانید.

قسمت activity در Beamer
منبع: testnet.beamerbridge.com

 پس از اتمام تراکنش به قسمت Activity هدایت می‌شوید که سابقه فعالیت‌های شما در آن قابل مشاهده است. شما باید چندین بار توکن TST را بین دو شبکه تستی Boba Rinkeby و Metis Stardust بریج کنید. برای بالا بردن شانس دریافت ایردراپ احتمالی بهتر است این کار را هر روز یا هر هفته تکرار کنید.

در صورتی که هر مشکلی در روند بریج کردن توکن‌ها در Beamer Bridge مشاهده کردید، آن را از طریق دیسکورد این پروژه اطلاع‌رسانی کنید.

آیا دریافت ایردراپ Beamer Bridge برای کاربران ایرانی امکان‌پذیر است؟

همانطور که گفتیم این پروژه اعلام رسمی برای ایردراپ نداشته است. شما می‌توانید زمان کمی صرف کنید و شرایط دریافت ایردراپ احتمالی پل بیمر را برای خود ایجاد کنید. این پروژه هیچ مشکلی با کاربران ایرانی ندارد و همه می‌توانند در شبکه تست‌نت آن مشارکت کنند.

جمع‌بندی

ایردراپی که اکثر کاربران در گذشته دیده‌اند، یک سری مراحل ساده مثل دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی داشت. ایردراپ‌های جدید شکل و شمایل متفاوتی پیدا کرده‌اند و معمولا کارهای پیچیده‌تری را از کاربران می‌خواهند. در این مدل از کاربر خواسته می‌شود تا در تست‌نت پروژه فعالیت کند. به این ترتیب مشکلات و باگ‌ها به کمک کاربران مرتفع می‌شود و پروژه نیز معمولا با توزیع توکن رایگان از تلاش کاربران قدردانی می‌کند. در این مقاله به معرفی ایردراپ Beamer Bridge پرداختیم و نحوه شرکت در آن را آموزش دادیم. به نسبت سایر ایردراپ‌های تست‌نت، مراحل این پروژه ساده و کوتاه‌تر است. نظر شما در مورد ایردراپ‌های تست نت چیست؟ آیا ارزش وقت‌ گذاشتن را دارند؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا