اخبار خارجی

چه عواملی موجب افزایش قیمت بیت کوین تا ۱۰,۰۰۰ دلار شد؟

از تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۱۹، یعنی کمتر از ۳ ماه، قیمت بیت کوین تا ۶۸ درصد افزایش یافت. قیمت این ارز دیجیتال در تاریخ ۹ فوریه ۲۰۲۰ از مرز ۱۰ هزار دلار عبور کرد و روند صعودی ای را برای اکثر ارزهای دیجیتال آغاز کرد.

سرمایه‌گذاران هم چنان احساسات و نظرات متفاوتی پیرامون روند صعودی اخیر بیت کوین دارند. برای مثال Joe007 یکی از بزرگترین نهنگ های بازار ارزهای دیجیتال هم چنان معتقد است که این روند صعودی صرفا نتیجه دستکاری بازار بوده است.

سایر سرمایه گذاران نظیر ویلی وو (Willy Woo) شریک تجاری شرکت Adaptive Capital و سو ژو (Su Zhu) مدیرعامل شرکت Three Arrows Capital گفته اند که عوامل تکنیکال و فاندامنتال از ابتدا از این روند صعودی پشتیبانی کرده اند. هنگامی که قیمت بیت کوین در حدود ۷۰۰۰ دلار بود، ژو خاطرنشان کرده بود که فاز انباشت بیت کوین، به ویژه در آسیا شروع شده است.

اگرچه توضیحات بیان شده برای روند صعودی اخیر بیت کوین متفاوت است، اما می‌توان آنها را به ۳ عامل مهم دسته بندی کرد: فاز انباشت از ماه دسامبر ۲۰۱۹، افزایش فعالیت سرمایه گذاران بر اساس اطلاعات داخل زنجیره و احتمال دستکاری توسط نهنگ ها.

عامل ۱: فاز انباشت بیت کوین از ماه دسامبر ۲۰۱۹

در تاریخ ۲۸ دسامبر ۲۰۱۹، ژو بیان کرد که رشد معاملات جفت ارز BTC/USDT بیانگر انباشت این ارز دیجیتال توسط سرمایه گذاران است و قیمت بیت کوین تا اواخر ماه ژانویه می‌تواند به ۹۰۰۰ دلار برسد.

وی گفت:

رشد چشمگیر جفت ارز BTC/USDT و نوسان قیمت، نشانه مشخصی از انباشت و بازگشت جریان پول را نشان می‌دهند. جای تعجبی وجود ندارد اگر قیمت بیت کوین تا اواخر ماه ژانویه به بیش از ۹۰۰۰ دلار برسد.

در آن زمان، قیمت بیت کوین تقریبا ۷۲۰۰ دلار بود و در اواخر ماه ژانویه طبق پیش بینی ژو، قیمت این ارز دیجیتال تا ۹۵۰۰ دلار افزایش یافته بود. رشد معاملات جفت ارز BTC/USDT بدان معنا بود که تقاضا برای تتر و بیت کوین در حال افزایش بود.

طبق گزارش شرکت تحقیقات ارز دیجیتال دیار (Diar)، اکثر فعالیت های داخل زنجیره تتر در اواسط سال ۲۰۱۹ در کشور چین بوده است. حجم معاملات تتر از جانب صرافی های کشور چین به طور چشمگیری بیشتر از صرافی های کشورهای غربی بوده است. در این گزارش آمده است:

اطلاعات داخل زنجیره نشان می‌دهند که حجم معاملات تتر به رکورد جدیدی در سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ رسیده است، در حالی که یک ماه دیگر از این دوره هم چنان باقی است. نکته جالب تر این است که حجم معاملات ورودی و خروجی از صرافی های کشور چین بسیار بیشتر از پلتفرم های معاملاتی سایر کشورهای جهان است و بیش از نیمی از ارزش کل تراکنش های را به خود اختصاص داده است.

بر اساس رشد حجم معاملات BTC/USDT و تسلط فعالیت های داخل زنجیره تتر از جانب کشور چین، می‌توان نتیجه گرفت که بسیاری از سرمایه گذاران در آسیا در ماه های پایانی سال ۲۰۱۹ در حال انباشت بیت کوین بوده اند.

انتظار می‌رود این انباشت تدریجی تا هاوینگ ماه می افزایش یابد و اساس محکم و منسجمی برای ادامه روند صعودی برقرار و ایجاد کند.

عامل۲: دستکاری نهنگ ها

از زمانی که قیمت بیت کوین در کانال ۹۰۰۰ دلار قرار داشت، Joe007 دائما می‌گفت که این روند توسط خرید کاذب و سفارش های جعلی دستکاری شده است. پس از آنکه قیمت بیت کوین به ۱۰,۰۰۰ دلار رسید وی نوشت:

من کاملا موافق با روند پارابولیک قدیمی بیت کوین هستم، اما در صورتی که قیمت بیت کوین توسط عوامل بیش از حد لوریج شده و با نقدینگی کم و ورود ارز سنتی و سرمایه اندک صورت بگیرد، چنین موضوعی امکان پذیر نیست.

موضوع اصلی صحبت های Joe007 این است که روند صعودی اخیر توسط نهنگ هایی فعال شده است که در سراسر پلتفرم های معاملاتی مارجین، سفارش های جعلی قرار می‌دادند تا قیمت بیت کوین را به صورت غیرطبیعی افزایش دهند.

در معاملات مارجین، سفارش جعلی یک سفارش خرید جعلی با حجم زیاد است تا سایر افراد را به خرید دارایی ترغیب کنند و در نتیجه به دنبال افزایش قیمت هستند. هنگامی که قیمت افزایش یافت، سفارش ها ناپدید می‌شوند.

اگرچه روند صعودی بیت کوین به عنوان دستکاری نهنگ ها آغاز شده است، اما اگر هربار که قیمت این ارز دیجیتال با کاهش مواجه می‌شود بخواهیم آن را با سفارش های جعلی در نظر بگیریم، مشخص نمی‌شود که آیا افزایش قیمت به بالاتر از ۱۰,۰۰۰ دلار نیز یک نوع دستکاری است یا خیر.

به عبارت ساده تر، اگر سرمایه گذاران وارد این عرصه شوند و در این بازار سرمایه گذاری کنند، موضوعی که به عنوان دستکاری شروع شده است می‌تواند به افزایش قیمت طبیعی تبدیل شود. در سراسر روند افزایش قیمت از کانال ۸۰۰۰ به ۱۰,۰۰۰ دلار، فروشندگان با سفارش های فروش بزرگ در محدوده ۹۰۰۰ الی ۱۰,۰۰۰ دلار به اعمال فشار بر بازار ادامه می‌دادند.

با افزایش قیمت بیت کوین، سفارش های فروش کاهش یافت و فروشندگان را به خرید سوق داد. این موضوع در ادامه منجر به تقاضای خرید و افزایش قیمت بیشتر بیت کوین شد. یکی از تحلیلگران ارز دیجیتال به اسم Light در خصوص بازیابی سطح قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار گفته است:

بازارها به دنبال نقدینگی هستند. صدها میلیون دلار در سفارش های استاپ، نقد کردن و فعال کردن سفارش های دیگر به این موضوع بستگی دارد. نتیجه این امر به حدی مهم است که قابل چشم پوشی نیست. دلیلی وجود ندارد فروشندگانی که این مدت صبر کرده اند، دقیقا در آستانه افزایش قیمت دارایی خود را بفروشند.

عدم ورود ارز سنتی به عنوان تکه گمشده روند صعودی بیت کوین از کانال ۶۰۰۰ به ۱۰,۰۰۰ دلار بیان شده است. اما در چند روز گذشته، صرافی هایی نظیر بایننس شاهد ورود مقداری ارز سنتی بوده اند که می‌تواند مقدمات مورد نیاز برای ادامه روند صعودی را به بیت کوین ارائه دهد.

عامل۳: افزایش فعالیت داخل زنجیره سرمایه گذاران

ویلی وو که چندین اندیکاتور ایجاد کرده است که عوامل تکنیکال و فاندامنتال را برای پیش بینی روندها مدنظر قرار می‌دهند، گفته است احتمال آنکه سطح ۱۰,۰۰۰ دلار، سقف قیمت باشد اساسا صفر است. ویلی وو برای توضیح این نکته، نموداری با قیمت بیت کوین در کنار فعالیت های داخل زنجیره سرمایه گذاران را نشان داده است.

برای مثال، نسبت ارزش واقعی به حجم تراکنش ها (RVT) به عنوان سیگنالی برای تعیین کف و سقف بازار استفاده شده است. سال گذشته هنگامی که قیمت بیت کوین به ۱۴,۰۰۰ دلار رسید، نسبت RVT تقریبا ۰.۰۴ بود. تا تاریخ ۱۰ فوریه، این نسبت در حدود ۰.۰۱۸ قرار داشت که نشان می‌داد بعید است که قیمت بیت کوین به بالاترین حد خود رسیده باشد. در ماه دسامبر ۲۰۱۷ هنگامی که قیمت بیت کوین به ۲۰,۰۰۰ دلار رسیده بود، نسبت RVT بر روی ۰.۱۲ قرار داشت.

آیا روند صعودی بیت کوین می‌تواند ترکیبی از این ۳ عامل باشد؟

بر اساس تداوم و تناوب سفارش های جعلی، احتمال این موضوع وجود دارد که روند صعودی بیت کوین از ۶۴۰۰ به ۱۰,۰۰۰ دلار با دستکاری نهنگ ها شروع شده باشد. هرچند این روند صعودی باعث جلب توجه و علاقه خرده سرمایه گذاران و مخصوصا سرمایه گذاران آسیایی شده است که در ادامه شروع به انباشت بیت کوین کرده اند و منتظر هاوینگ سه ماه آتی هستند.

اگرچه قیمت بیت کوین در حال حاضر در حدود ۹۹۶۳ دلار قرار دارد و کمی کاهش یافته است، اما اندیکاتورهای تکنیکال شرایط خرید بیش از حد یا رسیدن به سقف قیمت را نشان نمی‌دهند. این موضوع افزایش قیمت بیت کوین را امکان پذیر می‌سازد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا