مبتدی مقالات عمومی

بلاک چین و ارز دیجیتال: نظر ثروتمندترین افراد دنیا درباره این فناوری چیست؟

در دهه گذشته بلاک چین ، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال با هر چه برخورد کرده اند، از جمله بانکداری، صندوق های پوشش ریسک، اجرای قانون، مراقبت های بهداشتی و املاک، آن را مختل کرده اند. فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال قرار است بسیاری از صنایع را متحول کنند اما این تنها آغاز کار است.

با این حال بسیاری از ثروتمندترین مردان جهان با وجود اشتیاق و هیجان پیرامون ارزهای دیجیتال و ظرفیت فناوری بلاک چین برای انقلاب در جهان، نظرات مختلفی دارند.

به عنوان مثال برخی میلیاردرها مانند وارن بافت(Warren Buffett) از منتقدان سرسخت بیت کوین بوده و برخی دیگر مانند تیم دراپر(Tim Draper) از هواداران مشتاق آن هستند. برای مثال بافت در سال ۲۰۱۸ پیش بینی کرد که بیت کوین پایان بدی خواهد داشت.

از طرف دیگر سرمایه گذاران میلیاردر مانند تیم دراپر، مایکل نووگراتز و دیوید مارکوس موضعی گاوی در مورد ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین اتخاذ کرده اند. در اینجا لیست سایت فوربز(Forbes) از ثروتمندترین افراد جهان و نظرات آنها در مورد ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین آورده شده است.

بلاک چین

جف بزوس(Jeff Bezos)

طبق لیست فوربز، جف بزوس ثروتمندترین مرد جهان با سرمایه خالص ۱۳۰ میلیارد دلار است. بارها و بارها شایعه شده که بنیانگذار آمازون، غول تجارت الکترونیک در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است. علاوه بر این چانگ پنگ ژائو مدیر عامل شرکت بایننس گفته که انتظار دارد كه غول خرده فروشی آنلاین بزوس، راه گشایی برای حرکت گاوی بعدی بیت کوین باشد.

با این حال هیچ یک از شایعات تایید نشده و آمازون هرگونه برنامه ای برای پذیرش بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر روی پلتفرم خود را رد کرده است. تنها پیشرفت مثبت بلاک چین در ارتباط با جف بزوس، مشارکت بازوی محاسبه ابری آمازون در سال ۲۰۱۸ با یک استارت‌آپ بلاکچین به نام کالیدو(Kaleido) بوده است.

بیل گیتس

بیل گیتس با سرمایه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار، مدتی است که در بین ثروتمندترین مردان جهان قرار دارد. اگرچه گیتس در سال ۲۰۱۴ اشتیاق خود را نسبت به بیت کوین نشان داده و در مصاحبه‌ای به بلومبرگ گفته بود که بیت کوین از هر ارز دیگری بهتر است، اما وی اظهارات خود را پس گرفته و خاطرنشان کرد که ناشناس بودن ارزهای دیجیتال برای تراکنش‌ها مناسب نیست.

به علاوه گیتس طی مصاحبه ای در سال ۲۰۱۸ با CNBC گفت: «بیت کوین و ICO ها بسیار احتکار آمیز هستند.» با این حال او نیز مانند اکثر منتقدان اضافه کرد که بلاک چین، فناوری اساسی در اکثر ارزهای دیجیتال، شایستگی‌های خود را دارد.

وارن بافت

بافت از منتقدین قدیمی بیت کوین و ارزهای دیجیتال است. این سرمایه گذار بیت کوین را قبل از جلسه سالانه سهامداران Berkshire Hathaway در سال ۲۰۱۸ سراب خواند که “احتمالا مرگ موش” بوده و “یک ارز نیست”.

با این حال جاستین سان، مدیر عامل شرکت ترون، در مصاحبه اخیر خود  اظهار داشت که بافت نسبت به فناوری های جدید بسیار باز برخورد می کند. این صحبت بعد از این گفته شد كه سان تنها یک ماه پیش در یك ناهار خیریه با Oracle of Omaha سعی كرد تا پتانسیل كریپتو را برای بافت توضیح دهد.

با اینکه بافت تا مرز پذیرش ترون(TRX) از سان پیش رفت اما اظهار داشت که هیچ ارز دیجیتالی در اختیار ندارد و تأکید کرد که وی هرگز ارز دیجیتال نخواهد داشت زیرا ارزش آن صفر است.

برنارد آرنو(Bernard Arnault)

برنارد آرنو با داشتن یک امپراتوری تجاری با بیش از ۷۰ برند از جمله سفورا و لویی ویتون(Louis Vuitton)، از سال ۱۹۸۵ با خرید کریستین دیور در بین ثروتمندترین مردان جهان قرار گرفت. از آن زمان برندهای لوکس وی رشد داشته و طبق گفته فوربز، رکورد فروش را به خصوص در سال ۲۰۱۸ ثبت کرده اند.

اگرچه هیچ اظهارنظر رسمی از آرنو در مورد بیت کوین یا فناوری بلاک چین وجود ندارد، اما گزارش ها حاکی از آن است که این میلیاردر در سال گذشته با Microsoft Azure و ConsenSys به منظور توسعه یک پلتفرم بلاک چین که محصولات تولید شده LVMH را ردیابی خواهد کرد، همکاری کرده بود.

گزارش های دیگر مربوط به بلاکچین و کریپتو در مورد آرنو شامل مواردی است که وی در آن دخالت در راه اندازی یک شرکت تجاری کریپتوی بلژیکی به نام Abesix Belgique را رد کرد.

لری الیسون(Larry Ellison)

لری الیسون بنیانگذار اوراکل(Oracle) بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار سرمایه دارد و نام او به عنوان هفتمین مرد ثروتمند جهان درج شده است. او یکی از معدود میلیاردرهایی است که اظهارات مثبتی درباره بیت کوین و شایستگی های فناوری بلاک چین داشته است.

در مقاله سال ۲۰۱۷ Business Insider، به نقل از الیسون گفته شده که بلاکچین ها اغلب در زمینه ساز بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می شوند: اما به طور فزاینده ای، شرکت های خارج از امور مالی از فناوری بلاک چین برای جایگزینی شیوه های بلند مدت در قانون، املاک و حمل و نقل استفاده می کنند.

مارک زاکربرگ

پس از آنکه فیسبوک عرضه ارز دیجیتال خود به نام لیبرا را اعلام کرد، بسیاری از مردم ابراز نگرانی کرده‌اند که اگر همه کاربران فیسبوک از این نوع ارز استفاده کنند، اکثر ارزهای فیات جهان به خطر می‌افتند.

در حالی که ناظران نگران تهدیدی هستند که از طرف لیبرا به ارزهای محلی از جمله بیت کوین وارد می شود، زاکربرگ اظهار داشت:

وقتی کارهایی را انجام می دهیم که برای جامعه بسیار حساس هستند، می خواهیم دوره ای داشته باشیم که بتوانیم بیرون رفته و درباره آن صحبت کنیم؛ با مردم مشورت کرده و قبل از بیرون آمدن آنها بازخورد آنها را ببینیم و از طریق این مسائل کار کنیم.

زاکربرگ از سال ۲۰۱۸ موضع مثبتی در خصوص فناوری بلاک چین داشته است و گفته است: «فناوری ای که به بیت کوین نیرو می بخشد می تواند در آینده به بهبود فیسبوک کمک کند.»

مایکل بلومبرگ

به جز اینکه وی در میان ده فرد ثروتمند برتر جهان قرار دارد، مایکل بلومبرگ در حال حاضر به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ ایالات متحده شرکت می‌کند. برخلاف دیگر سیاستمداران بلندپایه مانند رئیس جمهور آمریكا دونالد ترامپ، كه سال گذشته در مورد بیت کوین و كیفیت فیسبوک اظهار نظر منفی كرده بود، بلومبرگ دیدگاه نسبتا مثبتی در مورد فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال دارد.

بلومبرگ گفته است:

ارزهای دیجیتال به یک طبقه دارایی به ارزش صدها میلیارد دلار تبدیل شده اند اما چارچوب های قانونگذاری آنها پراکنده و توسعه نیافته است. در همه وعده های مربوط به بلاک چین، بیت کوین و ICO ها، تعداد زیادی کلاهبرداری و فعالیت مجرمانه وجود دارد.

 سیاست های بلومبرگ در مورد اصلاحات مالی به دلیل گزارش هایی از افزایش محبوبیت در نظرسنجی ها در کانون توجه قرار دارد. شهردار سابق نیویورک ارزهای دیجیتال را به عنوان یک کلاس دارایی به رسمیت شناخت و سیاست هایی را در کمپین خود در نظر گرفت که از مصرف کنندگان در برابر کلاهبرداری های مربوط به کریپتو محافظت کرده و مسئولیت های قانونگذاران ارز دیجیتال را با چارچوبی برای تعریف ICO ها مشخص می کند.

ری دالیو(Ray Dalio)

ری دالیو بنیانگذار Bridgewater Associates اخیرا در مصاحبه ای با CNBC صحبت كرده و با ابراز نگرانی از وضعیت اقتصاد جهانی مانند بسیاری از سرمایه گذاران و حامیان بیت کوین اظهار داشت:

ما در سیاست پولی نقطه ای قرار داریم كه دیگر نمی توانید از همان روشی که در گذشته انجام داده اید استفاده کنید.

با این حال به جای اینکه کسانی که نگران رکود اقتصادی جهانی در آینده هستند را به روی آوردن به بیت کوین توصیه کند، دالیو معتقد است که طلا بسیار امن تر از بیت کوین است. به نظر دالیو پول دو هدف دارد: واسطه مبادله و ذخیره ثروت و بیت کوین در حال حاضر در هیچکدام از این موارد موثر نیست.

دالیو در مصاحبه ای خاطرنشان کرد که بیت کوین هنوز خیلی بی ثبات است تا به اندازه کافی به عنوان یک ذخیره ارزش مناسب عمل کند.

ایلان ماسک(Elon musk)

 ایلان ماسک به تازگی به خاطر توئیت های مرموز خود درباره بیت کوین در کانون توجه قرار گرفته است. با این حال سرانجام مدیرعامل و بنیانگذار تسلا فاش كرد كه او نه در اینجا و نه آنجا وارد عرصه بیت کوین نشده است. اگرچه ماسک ارزش بیت کوین را می بیند اما معتقد است که این ارز بیشتر برای انجام تراکنش های غیرقانونی استفاده می شود:

این نوع اظهارات افراد مرتبط با کریپتو را عصبانی می کند اما تراکنش هایی انجام می شود که در توازن با قانون نیست.

وی همچنین اضافه كرد كه اگرچه کریپتو را به عنوان یك جایگزین موثر برای پول نقد می بیند اما آن را به عنوان جایگزینی اصلی آن نمی بیند. ماسک ارزهای دیجیتال را کاملا تأیید نمی کند اما تصدیق کند که تغییری در صنعت مالی رخ داده و بانک ها باید مواظب باشند.

جک ما(Jack Ma)

با توجه به مقاله ای که توسط Bloomberg در سال ۲۰۱۸ منتشر شده، جک ما نسبت به ارزهای دیجیتال هشدار داده و اعلام کرد که بیت کوین حباب بالقوه است. بنیانگذار شرکت غول تجارت الکترونیک علی بابا و رئیس شرکت Ant Financial، یک کنگره مالی مستقر در چین در گذشته فاش کرده است که وی توجه ویژه ای به بیت کوین و فناوری بلاک چین، به ویژه ظرفیت آنها برای ایجاد جامعه بدون وجه نقد می کند.

حتی اخیرا در بیستمین نشست علوم و فناوری سالانه چین وی موضع خود را در مورد بیت کوین و حباب احتمالی آن حفظ کرد و از بلاک چین به عنوان “کلیدی که گنجینه ای از ابزارهای جدید فناوری موثر را باز می کند” یاد کرد.

مایکل نووگراتز

مایک نووگراتز مدیرعامل و بنیانگذار بانک تجارت Crypto Galaxy Digital Holdings و مدیر سابق گروه سرمایه گذاری Fortress به درستی پیش بینی کرده بود که بیت کوین تا پایان سال ۲۰۱۷ به ۱۰،۰۰۰ دلار خواهد رسید.

وی که به نوو(Novo) مشهور است اظهار داشت: بیت کوین طلای دیجیتال خواهد بود.بنا بر گفته نووگراتز، بیت کوین تنها کوینی است که مانند طلا یک طرح هرمی قانونی است.

گزارش شده که نووگراتز حدود ۳۰ درصد از ثروت خود را در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده است. علیرغم ضرر بزرگ تاریخی بیت کوین در سال ۲۰۱۸، که گفته می شود Galaxy digital Holdings وی ۱۳۶ میلیون دلار از دست داده است، نووگراتز هنوز ناامید نیست.

وی به نقل از بلومبرگ اظهار داشت كه علیرغم ناامیدی سرمایه گذارانی که سرمایه خود را از دست داده اند، این شركت “کسب و کاری دارد که می تواند سر به سر شود” و آنها “سرمایه زیادی برای اجرای این تجارت برای مدت طولانی دارند”.اخیرا این میلیاردر تصریح کرد که علی رغم تلاش قیمت بیت کوین با نوسانات، او نسبت به بیت کوین خوشبین است.

تیم دراپر

در سپتامبر سال ۲۰۱۹، تیم دراپر سرمایه گذار در سرمایه گذاری پر ریسک پیش بینی قبلی خود درباره اینکه بیت کوین در سال ۲۰۲۲ به ۲۵۰،۰۰۰ دلار می رسد را نصف کرد و افزود که این پیش بینی ها “محافظه کارانه” بودند.

دراپر از ژوئن سال ۲۰۱۴ و هنگامی که بیت کوینی را که توسط سرویس Marshals ایالات متحده توقیف و حراج شده بود را خرید، موضع گاوی خود در مورد بیت کوین را حفظ کرد. قیمت بیت کوین های وی در آن زمان حدود ۱۹ میلیون دلار بودند.

دراپر اخیرا در صحبت با CNBC فاش کرد که شش ماه پیش ثروت خود را از بازارهای سهام عمومی خارج کرده است تا بیشتر آن را در پورتفولیوی بیت کوین خود نگه دارد. در رابطه با سقوط بازار سهام در سراسر جهان به دلیل نگرانی ها درباره بیماری ویروس کرونا، دراپر اظهار داشت که ارائه وی محدود شده است.

دوقلوهای وینکلووس

پس از افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷، تایلر و کامرون به اولین میلیاردرهای بیت کوین تبدیل شدند. این دو برادر و بنیانگذار صرافی کریپتویی جمینای(Gemini) ادعا می کنند که مالکیت حدود یک درصد از کل بیت کوین در گردش را دارا هستند.

علیرغم مشکل بین این دوقلوها و بنیانگذار فیسبوک مارک زاکربرگ، مصاحبه های دوقلوهای وینکلووس نشان داده اند که آنها معتقدند که ارز لیبرای فیسبوک خبر مثبتی برای فضای کریپتو است. علاوه بر این بنابر گزارش CNBC، سال گذشته دوقلوها قبل از اعلام عرضه استیبل کوین لیبرا توسط فیسبوک با مارک زاکربرگ گفتگو کردند. در حال حاضر برادران وینکلووس جزو میلیونرهای برتر بیت کوین در جهان شمرده می شوند.

بیل هریس

بیل هریس مدیرعامل سابق و یکی از بنیانگذاران پی پال، به عنوان یکی از شدیدترین منتقدان بیت کوین شناخته می شود. مدیر عامل سابق پی پال در مقاله ای که در سال ۲۰۱۸ نوشت، بیت کوین را کلاهبرداری خواند و افزود: «این یک طرح پامپ و دامپ(pump-and-dump) است که جهان هرگز مانند آن را ندیده است.»

هریس در مصاحبه با CNBC با بیان اینكه “هیچ ارتباطی بین ارزش و سودمندی” در فضای بیت کوین و کریپتو وجود ندارد، موقعیت خود را توضیح داد. با این حال هریس نیز مانند اکثر منتقدان معتقد است که فناوری بلاک چین برنامه های فوق العاده ای دارد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا