مقالات عمومی

معرفی ConsenSys؛ یکی از مهمترین سازمان ها در حوزه کریپتو

ConsenSys می تواند یک کسب و کار شدیدا سخت برای درک کردن باشد. همهمه و سر و صدای زیادی توسط شاخه سرمایه گذاری خطر پذیر ایاس (EOS) یعنی block.one ایجاد شد اما این امر در مقایسه با شبکه ConsenSys که برای توسعه شبکه اتریوم ساخته شده است، چیزی نیست.

ConsenSys برای پوشش شبکه ای با بیش از ۵۰ پروژه مشهور است. آنچه که توجه کمتری را جلب کرده مقدار زیاد روابط سازمانی ساخته شده توسط آن و قدرت نرمی است که حالا آن در تعریف غیرمتمرکز گرایی در جهان دارد. در نتیجه این مجموعه فعالیت ها، ConsenSys به تامین وجه و تنظیم استاندارد ها و حرکت های پروژه های خود و مخصوصا اتریوم می پردازد.

ConsenSys چیست؟

بسیاری از افراد فکر می کنند که ConsenSys یک شرکت کمک کننده کسب و کار ها برای پروژه های مبتنی بر اتریوم می باشد. این سازمان به صورت یک مدل قطب و اقماری عملکرد دارد که بیش از ۵۰ پروژه در حال حاضر به نحوی به ConsenSys مربوط می باشند. این شبکه شامل برنامه های غیر متمرکزی مانند Airswap و Gnosis می باشد و همچنین مشمول پروژه های زیر ساخت محوری مانند MetaMask و Infura نیز می شود.

ConsenSys

مزیت این مدل برای تیم های پروژه واضح است زیرا آنها را قادر می سازد که به توسعه دهندگان دیگر دسترسی داشته باشند و همزمان خودمختاری و استقلال را نیز برای آنها فراهم می کند. همچنان که بنیان گذار آن جوزف لوبین (Joseph Lubin) خاطر نشان کرده، ConsenSys در حال توسعه یک اکوسیستم غیر متمرکز می باشد که برای انجام آن نیاز به ارتباطات زیاد و همکاری بین پروژه های مختلف است.

این پروژه ها تنها از انباشت دانش توسعه دهنده سود نمی برند بلکه آنها همچنین درجات متنوعی از پشتیبانی مالی را نیز دریافت می کنند. ConsenSys به صورت یک مدل کارآفرینی موازی شروع به کار کرد و هدف آن توسعه شرکت هایی با ارزش قبل از ارائه آنها به سرمایه گذاران خارجی است. یک مثال اولیه از این BlockApps متحیر کننده است. علاوه بر این، اگر نظرات لوبین از بخش یک پادکست State Change هنوز پابرجا باشد (این شرکت از نظر دادن خودداری کرده است)، پس این پروژه های شبکه ای در دیگر پروژه های ConsenSys سهم خواهند داشت که این حتی در صورت شکست پروژه خود آنها را سر پا نگه می دارد.

این شبکه اگرچه مهم است، حال تنها بخشی از ConsenSys می باشد. کسب و کار ارائه شده توسط آن گسترش یافته و شامل موارد زیر می شود:

  • آکادمی: هسته آموزشی نهضت اتریوم
  • سرمایه: سرمایه خطر پذیر و مشاوره فروش توکن
  • تسریع کننده: بازار یابی با سرویس کامل و آژانس ایجاد برند
  • طرح: طراحان محصول، طراحی تسهیل کنندگان فکری، طراحی تحقیقات و استراتژی ها
  • سعی و کوشش: بازرسی های قرارداد هوشمند و امنیت اتریوم
  • آزمایشگاه ها: توسعه پروژه ها و فراهم کردن سرمایه برای آنها، هدایت و دسترسی (در اینجاست که پروژه های شبکه ای توافق می کنند)
  • تاثیر اجتماعی: پروژه هایی با تاثیر اجتماعی
  • راه حل ها: مشارکت های نوآوری بلاک چین و سازمان اتریوم

به طور خلاصه، ConsenSys کارهای زیادی را انجام می دهد. این قضیه با رشد کارمندان از ۸۰ به بیش از ۱۰۰۰ نفر در کمتر از ۲ سال مشهود می شود و این افزایش نیرو نشان دهنده توسعه این سازمان می باشد.

این رشد درک بخش های مختلف این شرکت را مشکل می کند، مخصوصا اینکه این سازمان غالبا سازمان دهی مجدد می شود. علاوه بر این، حتی پیدا کردن همه چیز هایی که ConsenSys درگیر آنهاست، دشوار می باشد و حتی بعد از ساعت ها تحقیق و بررسی، مشارکت ها و ابتکارات جدید هنوز در حال ظهور می باشند. در حالی که بسیاری از وبسایت های سازمانی عمده فعالیت هایشان برای تاثیر گذاری بر مشاهده کنندگان طراحی شده است، ConsenSys به حدی سریع توسعه یافته که نماهای موجود در وبسایت آن تنها کسری از فعالیت های این سازمان می باشد.

قضیه تنها پول نیست

الهام بخش این مقاله در ابتدا ICO اخیر پروژه Civil بود که بسیاری مبهوت شده بودند که چرا ConsenSys شدیدا درگیر Civil می باشد (پایه گذاری پروژه با ۵ میلیون دلار، قبل از اینکه ۱.۱ میلیون دلار دیگر به این ICO در نهایت شکست خورده کمک شود) و بسیاری احساس می کردند که وعده سود و ثروت در میان است. اما ConsenSys که توسط جوزف لوبین رهبری می شود احتمالا اهدافی بزرگتر از تنها کسب سود دارد.

در حالی که البته انگیزه مالی هم در میان است اما این سازمان سریعا تبدیل به منسجم ترین و تاثیر گذارترین شرکت در کل این اکوسیستم شده است. در واقع، تامین هزینه Civil را می توان به عنوان ابزاری برای افزایش تاثیر گذاری رسانه ای تعبیر کرد. بنابراین همچنین می توان ConsenSys را به عنوان ابزاری برای شکل دادن و تاثیر گذاری ماهیت بلاک چین و غیر متمرکز سازی در جهان مشاهده کرد.

شکی نیست که ConsenSys در حال توسعه تعداد زیادی پروژه جالب می باشد که برخی از آنها برای موفقیت اتریوم حیاتی هستند اما این سازمان همچنین به توسعه نحوه نگرش صنایع و حکومت ها نسبت به بلاک چین نیز کمک می کند. به این خاطر است که تنها تمرکز بر شبکه ای که در ابتدا بیان شد، باعث از دست دادن تعدادی از مهمترین جنبه های ConsenSys می شود. در نقشه زیر برخی از این رابطه ها تعریف شده اند.

ConsenSys

همچنان که در بالا نشان داده شده است، ConsenSys بهتر از هر سازمان دیگری در هیات ها و کمیته های صنعت معرفی شده است. این شرکت شرکا و سرمایه گذاران مشترک زیادی دارد. روابط آن با سازمان های حکومتی گسترده و عمیق است. این نقشه جامع نیست و ارتباطات بسیار دیگری وجود دارد که می توان نمایان ساخت (و تعداد بیشتری نیز تقریبا روزانه اعلام می شوند).

این ارتباطات را می توان در دو طبقه گسترده جای داد:

۱- ارتباطات با صنعت

۲- قدرت نرم

ارتباطات صنعتی

ConsenSys برای بسیاری از بازیگران پیشگام صنعت از طریق شاخه راه حل های سازمانی خود کار می کند. علاوه بر آن، در تعدادی از کمیته های متمرکز بر صنعت جای دارد (غالبا به عنوان عضو هیات مدیره) و یکی از اعضای پیشگام کمیته هایی با تمرکز بیشتر بر کریپتو مانند EEA می باشد. پرسنل ConsenSys نقش برجسته ای در EEA از زمان پیدایش آن داشته اند که از آن جمله می توان به کمک در بنیانگذاری و هدایت دو مورد از هشت گروه کاری اولیه EEA اشاره کرد.

ConsenSys

این شرکت از طریق پروژه های شبکه ای خود، تعدادی از سرمایه گذاری های مشترک را نیز با سرویس های مالی برجسته و شرکت های فناوری شکل داده است. این شرکت همچنین مستقیما وارد سرمایه گذاری مشترک با شرکت هایی مانند Komgo SA، Ethereum Blockchain و مایکروسافت شده است.

این ارتباطات با شرکت های سرویس های مالی و فناوری را نباید تعجب برانگیز دانست. بسیاری از کارمندان ConsenSys، از جمله بسیاری از کارمندان ارشد آن دارای پیش زمینه سرویس های مالی با شرکت هایی مانند Bank of America Merrill Lynch می باشند. این نوع کارمندان طبیعتا در اثر جذابیتی که در شرکت های پیشین داشته اند، ارتباطاتی را با خود می آورند. جوزف لوبین خودش دارای سابقه در سرویس های مالی می باشد. شیوه درگیر شدن او با اتریوم با شیوه دوستانه صنعتی که این شرکت اتریوم را تبلیغ می کند، مرتبط شده و احتمالا این تاثیر عظیمی در قادر کردن ConsenSys برای جذب سازمان های بزرگ داشته است.

اهمیت ConsenSys برای اتریوم فراسوی فراهم کردن ابزار های زیر ساختی می باشد. با قرار گرفتن ConsenSys به عنوان چهره صمیمی صنعت غیر متمرکز سازی، این سازمان تاثیر زیادی بر سازمان های دیگر گذاشته است و برای سازمان های دیگر این سوال مطرح شده که غیر متمرکز سازی چیست و چگونه می تواند مفید باشد. این شرکت همچنین شانس پذیرش اتریوم را در میان سازمان ها افزایش داده است زیرا پروتکل های رقیب فاقد یک بدنه مشوق به خوبی سازمان دهی شده مشابه می باشند. لوبین در راه اندازی EEA ادعا کرد:

سازمان ها نماینده اشتراک ذهن هستند، آنها نماینده منابع هستند.

در اینجا باید اشاره شود که بعضی از ارتباطات به دلیل ابهام و یا به دلیل تناسب با بخش های متعدد همپوشانی دارند. علاوه بر این، بعضی از ارتباطات قوی تر از ارتباطات دیگر می باشند. به عنوان مثال اگرچه ConsenSys در MOBI و Trusted IoT Alliance لیست شده است اما باید توجه داشت که شرکت های کریپتویی متعدد دیگری نیز وجود دارند که از اعضا می باشند.

قدرت نرم

تاثیر این سازمان بر سازمان های دیگر توسط روابط نزدیکش با هیات های غیر انتفاعی ملی و جهانی انعکاس داده می شود. این روابط را می توان به سه طبقه گسترده تقسیم کرد:

۱- حکومت ها و سازمان های غیر انتفاعی

۲- انجمن های کریپتویی

۳- آموزش

روابط حکومتی مستحکم

واضح ترین مسیر برای ایجاد تاثیر گذاری از طریق روابط نزدیک با بدنه های حکومتی می باشد. ConsenSys با تعدادی از آژانس های حکومتی مانند European Commission، بانک مرکزی آفریقای جنوبی و بانک Inter-American Development کار می کند. این شرکت همچنین با هیات هایی در هندوستان، ایالات متحده و خاورمیانه نیز کار کرده است. این شرکت همچنین دارای طرح های Social Impact و Grants می باشد که این سازمان را قادر به کار کردن با سازمان های غیر انتفاعی در کشور های در حال توسعه و همچنین تامین وجه پروژه های تاثیر گذار به واسطه موسسه های مالی مانند دانشگاه میشیگان می کند که این دانشگاه نیز ارتباطاتی در سراسر جهان دارد.

تاثیر گذاری ConsenSys با حضور رسمی تر خود و با وجود بیش از ۱۰۰۰ کارمند در شش قاره جهان تحقق یافته است. علیرغم اینکه دفتر دوبلین در ژوئن تنها با ۱۲ کارمند افتتاح شد، این شرکت در جستجوی فضای دفتری جدید می باشد زیرا درصدد افزایش کارمندان به بیش از ۱۱۰ نفر می باشد که به طور برجسته ای بالاتر از هدف ۱۲ ماه اولیه است که این هدف ۶۰ نفر بود. حکومت ها عاشق کارفرمایان حوزه فناوری مخصوصا در زمینه های جدید می باشند؛ آنها معمولا نقش هایی با پرداختی بالا ایجاد می کنند و باعث شکل گرفتن خوشه های فناوری می شوند که این به نوبه خود تاثیر گذاری ایجاد خواهد کرد.

صدای پیشگام در کریپتو

در ثانی باید گفت که ConsenSys همچنان که انتظار می رود در نهاد های ترید فعال می باشد. این سازمان از بنیان گذاران EEA می باشد و مدیریت Ethereal Summit و TruffleCon تازه راه اندازی شده را بر عهده دارد و یکی از اعضای Crypto Valley و Global Digital Finance می باشد. علاوه بر این، این سازمان پیشگام بسیاری از ابتکارات و پیشقدمی ها در این فضا می باشد، خواه مستقیما (مانند چارچوب قانون گذاری که با کوین بیس، Coin Center و Union Square Ventures ایجاد کرد) یا از طریق پروژه های خود (مانند چارچوب توکنی ابداع شده توسط Token Foundry و کار مشابهی توسط پروژه Brooklyn). از همه اینها گذشته، این سازمان به شیوه ای نزدیک با اتریوم ارتباط دارد که این می تواند نتیجه همکاری پیشین جوزف لوبین با اتریوم و کار های بعدی توسط ConsenSys برای رشد این شبکه باشد.

ظهور نیروی آموزشی

این نیروی مصرف شده در استاندارد ها توسعه پیدا می کند و به ایجاد سابقه ای می انجامد که مردم از طریق آن در مورد غیرمتمرکز و اتریوم یاد می گیرند. این سازمان با Coursera مشارکت برقرار کرده تا دوره ای را در مورد بلاک چین و غیرمتمرکز ابداع کند و شاخه آکادمی خود را راه اندازی کرده تا به مردم در مورد بلاک چین آموزش دهند.

با توجه به اینکه عدم درک بلاک چین در داخل حکومت ها و صنایع با عدم بلوغ آموزش متمرکز بر بلاک چین ترکیب شده است، باید استاندارد هایی تنظیم شود که در آنها غیرمتمرکز بسیار حائز اهمیت باشد و احتمالا اتریوم در ایجاد این امر یک دارایی قدرتمند و با ارزش باشد. البته این چیزی است که سازمان در تعاملات حال حاضر آن با صنعت و نهاد های حکومتی که طبیعتا محدود تر و انفرادی تر می باشد، توان بدست آوردنش را دارد. The Academy در واقع توسعه رسمی تر آن می باشد.

چرا این مسائل اهمیت دارند؟ زیرا ConsenSys را در موقعیتی قرار می دهند که قادر به آموزش قانون گذاران، حکومت ها و جهان در مورد کریپتو و آنچه که آنها در مورد کریپتو انتظار دارند، شود. جوزف لوبین در این باره اظهار نظر کرد:

ما خوش شانس بوده ایم که توسط قانون گذاران فرا خوانده شده ایم تا درک خود از این فناوری جدید را به اشتراک بگذاریم. ما کمک کرده ایم که افراد خیلی متفاوت و باهوش در آن آژانس ها درک کنند که بلاک چین ممکن است یک ساختار اساسا جدیدی را بیاورد و ممکن است از قوانین موجود برای ارزیابی آن استفاده کند اما ممکن است در این میان نیاز به روش جدیدی برای سازماندهی اقدام گروهی باشد.

در نهایت باید گفت که از آنجا که الهام بخش این مقاله ICO پروژه Civil بوده است، بی ملاحظگی می باشد که فعالیت های رسانه ای در حال توسعه سازمان را ذکر نکنیم. از جمله اینها می توان استودیوی فیلم SingularDTV (که اخیرا یک فیلم مستند را در مورد بلاک چین با نام Trust Machine بیرون داده است)، UjoMusic و پلتفرم های خبری دوگانه DecryptMedia و Breaker Magazine را نام برد. اگرچه این پلتفرم های خبری از لحاظ محتوا مستقل هستند اما برای ConsenSys مولفه دیگری فراهم می کنند که آنها می توانند بر اساس آن یک پلتفرم رسانه ای را توسعه دهند.

آیا ConsenSys مدلی برای شبکه های آینده خواهد بود؟

به نظر برخی ConsenSys اتریوم می باشد. در حالی که این مرحله خیلی دور است اما اهمیت این سازمان برای شبکه اتریوم غیر قابل انکار است زیرا همزمان به عنوان یک گروه لابی، توسعه دهنده و هدایت گر فناوری عمل می کند.

اما ConsenSys نه تنها در حال مرتبط شدن به اتریوم می باشد بلکه از طریق ارتباطات حکومتی، قانون گذاری و صنعتی که ایجاد کرده است، برای کل فضای کریپتو حائز اهمیت شده است. این احتمالا در سال های آینده افزایش پیدا خواهد کرد زیرا این سازمان رهاورد های سرمایه گذاری و تشکیلاتی خود را توسعه خواهد داد و این در حالی است که همزمان نقش برجسته تری در مرتبط کردن کریپتو و صنعت ایفا خواهد کرد. با توجه به پیشرفتی که این سازمان تا کنون داشته است، نمی توان احتمال افزایش اهمیت آن را در آینده نادیده گرفت.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا