اخبار داخلی

آخرین تصمیمات دولت برای تامین برق ماینرها در تابستان چیست؟

مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمزارز شرکت توانیر در مصاحبه اخیر خود در مورد وضعیت استخراج رمزارز در ایران، سیاست‌های دولت برای آینده این صنعت و همچنین وضعیت فوری تامین برق ماینرها در تابستان پیش رو، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد خدادادی بهلولی، مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمزارز شرکت توانیر، در مصاحبه با این خبرگزاری درباره وضعیت فعلی استخراج رمزارز در ایران و سیاست‌های دولت برای تامین برق ماینینگ جزییاتی را اعلام کرد.

وضعیت فعلی استخراج رمزارز در ایران

به گفته خدادادی، در حال حاضر ۱۱۸ مرکز مجاز استخراج رمزارز در ایران داریم. البته برخی از این مراکز جواز تاسیس دریافت کرده‌اند، اما هنوز به مرحله اخذ پروانه بهره‌برداری نرسیده‌اند.

مجموع توان لحظه‌ای که این مراکز مجاز مصرف می‌کنند، ۲۰۰ مگاوات است. چون ماینرها بدون توقف فعالیت می‌کنند، این توان باید ضرب در ۲۴ ساعت و پس از آن، ضرب در ۳۰ روز شود تا بتوان انرژی مصرفی ماهانه ماینرها را محاسبه کرد که نشان می‌دهد، مصرف بسیار بالایی دارند.

خدادادی تاکید کرد که توان مصرفی حدود ۷۰۰۰ مرکز غیر مجازی که کشف شدند و با حدود ۲۳۰ هزار دستگاه مشغول استخراج بودند، در صورت فعالیت تقریبا ۷۰۰ مگاوات می‌بود و می‌توانست در مدت کوتاهی برق یک سال تمامی مشترکان در استان‌هایی مثل خراسان جنوبی، خراسان شمالی یا چهارمحال و بختیاری را مصرف کند.

خدادادی در پاسخ به سوال در مورد نقش ماینینگ در کمبود برق در تابستان گذشته و پیش‌بینی این نقش برای تابستان امسال، گفت:

اعداد اعلامی درباره میزان مصرف این مراکز به دلیل فعالیت پنهانی آن‌ها، تخمینی است. اما بر اساس این تخمین، می‌توان گفت که پارسال مراکز غیرمجاز حدود ۲ هزار مگاوات مصرف برق داشتند و ۲۰٪ از کسری تراز تابستان به آن‌ها مربوط می‌شد. امسال تعداد آن‌ها کمتر شده است، اما همچنان بیش از هزار مگاوات مصرف دارند و فعال هستند.

او در پاسخ با سوال در مورد نحوه برخورد با استخراج غیرمجاز گفت:

اکنون برخورد با مراکز غیرمجاز به این شکل است که تمام هزینه برق مصرفی آن‌ها، با قیمت صادراتی دریافت، دستگاه‌های آن‌ها ضبط و به مراجع قضایی معرفی می‌شوند. پس از تشکیل پرونده، دادگاه این اجازه را دارد که در مواقع خاص، تا دو برابر جریمه‌ای که توانیر برای این مراکز اعمال می‌کند را اخذ کند.

آخرین تصمیم دولت درباره تامین برق استخراج رمزارز

به گفته خدادادی، آخرین تصمیمی که دولت و مجموعه سیاست‌گذاری کشور درباره فعالیت ماینرها اتخاذ کرده است، این بوده که قوانین باید بازنگری شود و این بازنگری نیز، حول سه محور بوده است.

محور اول، متنوع کردن منابع انرژی است که این دسته از مصرف‌کنندگان به آن دسترسی دارند. منابع تامین برق یا سوخت این دسته از مصرف‌کنندگان باید متنوع شوند؛ یعنی باید مراکز مجاز را در بخش برق به سمت استفاده از منابع تجدیدپذیر و در بخش گاز، به سمت استفاده از گازهای فلر (گازهای همراه نفت که در مشعل‌ها می‌سوزند و هدر می‌روند) سوق داد.

محور دوم تصمیم مجموعه سیاستگذار این حوزه، افزایش جرایم و مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز با هدف ایجاد بازدارندگی بیشتر بود؛ طبق پیشنهاد مجموعه دستگاه‌های تصمیم‌گیر که در مرحله تصویب است، در وهله اول مجازات‌ها را از ۳ تا ۵ برابر افزایش دهیم. در مرحله دوم اگر فردی تخلف خود را تکرار کرد، حتی مجازات حبس هم برای این دسته از افراد در نظر گرفته شده است؛ زیرا این تخلف به اقتصاد و امنیت انرژی کشور ضربه می‌زند.

سومین محور این این تصمیمات، این بود که باید سامانه‌ای از سوی وزارت صمت ایجاد شود تا تمامی ماینرهایی که وارد کشور می‌شوند و همچنین ماینرهای تولید داخل، در آن به ثبت برسند تا ماینرهای ثبت نشده در این سامانه، در حکم غیرمجاز تلقی شوند و وزارت نیرو یا دستگاه‌های اجرایی دیگری که در این ارتباط مسئولیت دارند، بتوانند آن‌ها را ضبط کنند.

خدادادی همچنین درباره تصمیم کوتاه مدت دولت برای تامین برق مراکز مجاز در تابستان پیش رو، گفت:

طبق مصوبه هیئت وزیران، مصرف برق از شبکه سراسری برای این دسته از مراکز در ایامی که شبکه محدودیت دارد، ممنوع است.

خدادادی در پاسخ به سوال خبرنگار در مورد مسئولیت دولت برای حفظ حقوق صنعت دارای مجوز و آسیب زدن این سیاست به بازگشت سرمایه ماینرهای مجوز دار، گفت:

اگر محدودیتی در شبکه ایجاد نشود، برق این مشترکان را تامین می‌کنیم، اما از قبل در مصوبه سال ۱۳۹۸ هیئت وزیران آمده که مصرف برق برای آن‌ها در زمان اوج مصرف شبکه ممنوع است و باید از روش‌های دیگر به جز شبکه سراسری، برق خود را تامین کنند. یکی از شروط صدور مجوز برای مراکز استخراج رمزارز نیز، از ابتدا همین است که در زمان اوج مصرف، نباید استفاده‌ای از شبکه سراسری داشته باشند.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا