متوسط مقالات عمومی

تاثیر مسترنودها در بلاک چین دش؛ نرخ تورم بیشتر از نرخ سود شده است!

شبکه ارز دیجیتال دش (Dash) در سال ۲۰۱۴ مفهوم مسترنود (Masternode) را برای اولین بار مطرح کرد. اخیرا تحقیقات جالبی در این زمینه انجام شده است که نشان می‌دهد روابط میان مسترنود و پاداش استخراج در یک شبکه، بر روی ارزش بازار آن دارایی دیجیتال تاثیر می‌گذارد. این تاثیر هم می‌تواند مثبت و هم منفی باشد و این، مستقیما روی قیمت یک رمز ارز تاثیر دارد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

ارزش بازار رمز ارز Dash در شش سال اخیر به صورت عجیبی رشد داشته است. در حال حاضر این ارز دیجیتال در وب سایت Coinmarketcap در رتبه ۲۴ قرار گرفته و این در حالی است که زمانی ارز دیجیتال دش در جایگاه سوم بازار و در کنار اتریوم و بیت کوین قرار داشت.

این مسئله همواره یکی از پرسش‌های بازار بود که دلیل رشد ناگهانی ارزش بازار دش چه بود؟ شبکه Dash تحقیق بر روی این مسئله را آغاز کرد. پس از گذشت ۹ ماه، تیم تحقیقاتی، نتیجه پژوهش‌های خود را منتشر کردند؛ در این گزارش علت رشد ارزش بازار دش، وجود مسترنود در شبکه آن اعلام شده است. این پژوهش نتایج و اطلاعات جالبی را بدست آورده که در ادامه به مطالعه این گزارش می‌پردازیم.

تاثیر مسترنود بر قیمت دش

از زمانی که شبکه ارز دیجیتال Dash از مسترنود در ساختار شبکه خود استفاده می‌کند، تمام پاداش استخراج این ارز دیجیتال به ماینرهای شبکه نمی‌رسد؛ بلکه این پاداش میان ماینرها و مسترنودها تقسیم می‌شود. نیمی از پاداش استخراج به ماینرها و نیمی به مسترنودها می‌رسد.

این اتفاق باعث شد که یک مسترنود در شبکه Dash به صورت میانگین سالانه ۲۰ درصد سود به دست آورد. این مقدار سود، باعث جذب سرمایه‌گذاران جدید به شبکه Dash شد. این اقبال سرمایه‌گذاران به شبکه دش، باعث شد تا این رمز ارز به مدت ۴ سال، از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ در میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار قرار گیرد.

اما در سال ۲۰۱۸ اتفاقی افتاد که باعث تغییر بزرگی در اکوسیستم شبکه Dash شد. به دلیل آنکه مسترنود بودن در این شبکه سود بالایی داشت، همه انتظار داشتند که سرمایه‌گذاران جدید، علاقمند به ورود به شبکه دش باشند؛ اما نرخ ورود سرمایه‌گذاران جدید به شبکه کاهش یافت. روند صعودی ورود مسترنود به این شبکه برای اولین در تاریخ آن، متوقف شد.

رمز ارز در گردش در مقابل رمز ارز نگهداری شده

با کاهش مداوم ارزش بازار این ارز دیجیتال در اواخر سال ۲۰۱۹، سرانجام مدیر گروه شبکه دش به این اتفاق واکنش نشان داد. او اعلام کرد که به دنبال یافتن دلیل کاهش ارزش بازار ارز دیجیتال Dash هستیم. او برای این‌کار تیم تحقیقاتی را تشکیل داد. این تیم در گام اول نرخ تورم چند رمزارز بازار را با نرخ تورم دش مقایسه کردند.

مسترنود دش رمز ارز ارز دیجیتال بلاک چین

نرخ تورم سالانه رمز ارز دش ۷.۷ درصد بوده که در مقایسه با سایر رقبا که عموما در محدوده ۲ درصد هستند، عدد بالایی است. تیم تحقیقاتی متوجه تغییر در رفتار مسترنودهای این شبکه شدند. مسترنودهای شبکه Dash از اواخر سال ۲۰۱۸ عرضه این ارز دیجیتال را افزایش دادند.

این رفتار باعث افزایش تعداد دش در گردش شد. پیش از این، مسترنودها این کوین‌ها را ذخیره کرده بودند. با وجود افزایش عرضه رمز ارز دش توسط مسترنودها، تعداد ارز دیجیتال در گردش افزایش می‌یابد و با این شرایط، امکان رقابت با سایر رمز ارزها وجود ندارد.

بازدهی اسمی در مقابل بازدهی واقعی

مستر نود شبکه Dash

چرا مسترنودهای شبکه دش تصمیم به فروش دارایی خود گرفته‌اند؟ دلیل این کار آنها چیست؟

در سال‌های اولیه شروع به کار شبکه دش، سود سالیانه مسترنودهای این شبکه تقریبا همیشه بالاتر از نرخ تورم در رمز ارز Dash قرار داشت؛ اما از زمانی که پاداش استخراج ثابت ماند، درآمد مسترنودها از محل استخراج بلاک‌های جدید، کاهش یافت. این مسئله باعث کاهش نرخ سود سالیانه آنها شد؛ در حال حاضر نرخ سود سالیانه مسترنود شبکه دش برابر ۶ درصد است و این در حالی است که نرخ تورم این شبکه بین ۷ تا ۸ درصد است.

نتیجه کاملا مشخص است. در شبکه دش نرخ سود سالیانه تقریبا ۱ درصد پایین‌تر از نرخ تورم آن است؛ یعنی تمامی مسترنود های شبکه Dash سالانه ۱ درصد ضرر می‌کنند. این اتفاق در شبکه دش از سال ۲۰۱۸ آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد. این اتفاق باعث افزایش فشار فروش توسط مسترنود های شبکه شد؛ در نتیجه ، قیمت این ارز دیجیتال در یک روند نزولی قرار گرفت و قیمت مدام کاهش یافته است.

راهکاری که تیم شبکه دش انتخاب کرده است، تغییر نسبت تقسیم پاداش استخراج بین ماینرها و مسترنودهاست. این شبکه پیشنهاد داده که به جای تقسیم ۵۰-۵۰ پاداش استخراج، این پاداش به صورت ۶۰-۴۰ بین این دو گروه تقسیم شود؛ ۶۰ درصد پاداش استخراج بلوک جدید به مسترنود ها و ۴۰ درصد آن به ماینرها تعلق یابد.

این تصمیم دو هفته پیش در شبکه به رای گذاشته شد. تیم شبکه Dash معتقد است که با تغییر نسبت تقسیم پاداش استخراج به نفع مسترنود ها، فشار فروش مسترنودها کاهش یافته و میان عرضه و تقاضا تعادل به وجود آید.

تیم تحقیقاتی تاکید دارد که در آینده نیازی به انجام مجدد این کار نخواهد بود. زیرا نرخ تورم رمز ارز دش در یک روند نزولی قرار گرفته و در ۵ سال اخیر، نزدیک به ۷ درصد از نرخ تورم این ارز دیجیتال کاهش یافته که بسیار جلوتر از برنامه‌های از پیش طراحی شده ماست. شاید در نگاه اول این اقدام به ضرر ماینرها تمام شود اما این کار به طور مستقیم بر روی قیمت ارز دیجیتال دش تاثیر دارد و ماینرها از رشد قیمت ارز دیجیتال Dash نفع می‌برند.

تاریخ بروزرسانی شبکه دش

این تغییر در سازوکار توزیع پاداش استخراج در نسخه بعدی شبکه دش انجام می‌شود. احتمالا این نسخه جدید در هفته آینده منتشر شود.

این بروزرسانی در شبکه اتفاق مهمی برای شبکه Dash خواهد بود. موفقیت در انجام این بروزرسانی منوط به حمایت مسترنود ها و ماینرها است. به نظر می‌رسد اکثر فعالان شبکه دش این بروزرسانی را انجام خواهند داد.

منبع
hackernooncoinmarketcap

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا