مقالات

فناوری کریپتونوت (CryptoNote) چیست؟

کریپتونوت (CryptoNote) فناوری ای است که به منظور بهبود و ارتقای ارزهای دیجیتال مدرن نظیر بیت کوین، اتریوم و لایت کوین طراحی شده است. فناوری موجود در کریپتونوت مشابه با بسیاری از ارزهای دیجیتال استاندارد است.

بدین ترتیب، تفاوت های بسیار کمی بین کریپتونوت و فناوری موجود در سایر ارزهای دیجیتال وجود دارد. مهم ترین تفاوت موجود این است که فناوری کریپتونوت طوری طراحی شده است تا نسبت به سایر ارزهای دیجیتال، خصوصی تر و ناشناس تر باشد.

بلاک چین متن باز با تراکنش های ناشناس

فناوری کریپتونوت همانند بیت کوین از دفترکل عمومی متن باز جهانی استفاده می‌کند. هرچند برخلاف فناوری بلاک چین که در بسیاری از ارزهای دیجیتال وجود دارد، در ارزهای دیجیتالی که از کریپتونوت استفاده می‌کنند، تقریبا غیرممکن است که بتوانیم بگوییم که کدام طرف تراکنش، پول ارسال و یا دریافت کرده است. فقط مقدار تقریبی پولی که در تراکنش ارسال شده است را می‌توان متوجه شد.

کریپتونایت (CryptoNight)

فناوری کریپتونوت بر اساس الگوریتم گواه اثبات کار مبتنی بر هش می‌باشد که به طور چشمگیری با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال محبوب متفاوت است. برخلاف بیت کوین که از سیستم SHA256 استفاده می‌کند، کریپتونوت از تابع حافظه محوری به اسم کریپتونایت بهره می‌برد. کریپتونایت باعث می‌شود که استفاده از دستگاه های اسیک برای افزایش قدرت ماینینگ برای ماینرها بسیار دشوار شود. این موضوع می‌تواند به توزیع پذیر ماندن ماینینگ کمک کند و در مقابل متمرکزسازی بایستد.

الگوریتم موجود در فناوری کریپتونوت هم چنین محافظت در مقابل خرج کردن دوباره، مقاومت تحلیل بلاک چین، گواه اثبات کار برابر و پارامترهای انطباق پذیر را امکان پذیر می‌سازد. نحوه کار فناوری کریپتونوت به این صورت است که به عنوان پروتکلی عمل می‌کند که رویکرد متفاوتی در خصوص ویژگی های خاص اتخاذ می‌کند.

ارزهای دیجیتال استفاده کننده از فناوری کریپتونوت

علیرغم این موضوع که فقط چند سالی از پیدایش فناوری کریپتونوت می‌گذرد، اما چندین ارز دیجیتال از این فناوری استفاده می‌کنند. محبوب ترین ارزهای دیجیتال که با کریپتونوت ایجاد شده اند عبارتند از مونرو، بایت کوین (Bytecoin) و کاربو (Karbo). از بین این ۳ ارز دیجیتال، مونرو محبوب تر و شناخته شده تر می‌باشد. تا تاریخ دسامبر ۲۰۱۷، ارزش بازار مونرو حدود ۴,۸۷۳,۶۹۲,۲۴۷ دلار بود و قیمت آن ۳۱۴.۸۰ دلار بود و بدین ترتیب، توکن XMR از لحاظ ارز بازار در رتبه یازدهم ارزهای دیجیتال بازار قرار داشت.

به عنوان مقایسه می‌توان گفت که در همین تاریخ، بایت کوین با داشتن ارزش بازار ۵۳۳,۱۰۲,۸۵۸  و قیمت ۰.۰۰۲۹۰۹ دلار در رتبه ۳۱ قرار داشت. اگرچه مونرو بزرگتر و محبوب تر از بایت کوین است اما هر دو دارای رتبه های بالایی در میان ارزهای دیجیتال می‌باشند، البته مشخص است که با ارزهای دیجیتال برتر نظیر بیت کوین، اتریوم و لایت کوین فاصله زیادی دارند. هرچند اگر تقاضا برای حفظ حریم خصوصی افزایش یابد، محبوبیت این دو ارز دیجیتال نیز رشد می‌کند.

فهرست کامل کوین های کریپتونوت

این فهرست عبارت است از:

 • مونرو
 • بایت کوین
 • کاربو
 • دش کوین
 • فانتوم کوین
 • بولبری
 • دیجیتال نوت
 • دارک نت کوین
 • پبل کوین
 • کویزار کوین
 • AEON

چرا حریم خصوصی در ارزهای دیجیتال مهم است؟

از زمان معرفی اولیه بیت کوین، حریم خصوصی چیزی است که مورد علاقه بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال بوده است. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا حریم خصوصی ارزهای دیجیتال برای کاربران مهم و ارزشمند است. بخشی از این ارزش به دلیل آن است که این افراد بسیار ثروتمند می‌باشند و برای اجتناب از مورد هدف قرار گرفتن اقداماتی نظیر هک و سرقت می‌خواهند که تراکنش های خود را پنهان کنند. بخش دیگر آن نیز به دلیل آن است که کاربران معتقدند این ویژگی به آنها مزایای رقابتی در تجارت ارائه می‌دهد.

حریم خصوصی توسط افراد حامی آزادی که نمی‌خواهند دولت یا هر نهاد دیگری به رصد مخارج آنها بپردازد نیز ارزشمند در نظر گرفته می‌شود. بسیاری از این افراد معتقدند که تراکنش های ارز دیجیتال خصوصی حق مردم است.

سطح حریم خصوصی که فناوری کریپتونوت ارائه می‌دهد بسیار برتر از ارزهای سنتی استاندارد یا حتی سایر ارزهای دیجیتال است. رصد کردن و پیگیری ارزهای سنتی بسیار آسان است زیرا شواهد فیزیکی از خود به جای می‌گذارند. اگر خریدها به صورت آنلاین، با کارت های اعتباری یا با چک انجام شود این مورد بیش از پیش مشخص می‌شود. هرچند پیگیری و رصد کردن بسیاری از تراکنش های نقدی نیز دشوار است.

ارزهای دیجیتال استاندارد، حریم خصوصی بیشتری نسبت به ارزهای سنتی ارائه می‌دهند. هرچند حریم خصوصی آنها محدود است زیرا با هر تراکنش در بلاک چین، هویت های رمزنگاری شده مشخص می‌شوند. این موضوع بدان معنا است که می‌توان مشاهده کرد که کدام حساب با استفاده از ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین به حساب دیگر پول ارسال کرده است.

هویت های رمزنگاری شده هم چنان باید کدگشایی شوند که چالش بزرگی می‌باشد. با وجود مونرو و سایر ارزهای دیجیتال فناوری کریپتونوت، کشف هویت افرادی که تراکنش های ارز دیجیتال انجام می‌دهند اگر نگوییم که غیرممکن است اما بسیار مشکل تر از ارزهای دیجیتال معمولی خواهد بود.

آیا حریم خصوصی همواره نکته خوبی در خصوص مسائل مالی است؟

با در نظر گرفتن این موضوع که امروزه بسیاری از تراکنش ها در اینترنت انجام می‌شود، داشتن ارز دیجیتالی که بر اساس کریپتونوت باشد می‌تواند به ایمن تر شدن تراکنش ها کمک کند. بنابراین، این نکته بسیار خوبی است. هرچند ارزهای دیجیتال خصوصی فرصت های مهمی به مجرمانی ارائه می‌دهند که می‌خواهند تراکنش های خود را مخفی نگه دارند.

این موضوع یک مشکل بالقوه و مهمی برای ارزهای دیجیتال مبتنی بر کریپتونوت می‌باشد. تراکنش های ناشناسی که توسط مجرمان انجام می‌شود باعث می‌شود که انتقال مواد مخدر، اسلحه و سایر کالاهای خطرناک در سراسر جهان آسانتر شود و دستگیری این مجرمان برای آژانس های اعمال قانون دشوارتر شود.

از آنجایی که ارزهای دیجیتال اغلب اوقات روش رایج تری برای پرداخت در سایت های دارک وب می‌باشد، آژانس های اعمال قانون می‌توانند عملیات خاصی بر روی این سایت ها ایجاد و اجرا کنند. این روش می‌تواند مسیر جدیدی برای آژانس های قانونی باشد تا مجرمانی را که این سایت ها را ایجاد کرده اند و از ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین و مونرو برای انجام تراکنش استفاده می‌کنند را دستگیر کنند.

آیا کریپتونوت رایج خواهد شد؟

فقط چند سالی از پیدایش فناوری کریپتونوت می‌گذرد و هنوز در اوایل راه قرار دارد. به همین دلیل بسیار دشوار است که بگوییم این فناوری تا چه اندازه می‌تواند محبوب شود. با در نظر گرفتن افزایش قیمت بیت کوین و آلتکوین هایی که از کریپتونوت استفاده نمی‌کنند، به نظر می‌رسد که بازار ارز دیجیتال از اینکه متکی به فناوری فعلی بلاک چین است خشنود و راضی می‌باشد.

اگر در سال های آتی، بیت کوین چندبار به صورت جدی هک شود احتمال این موضوع وجود دارد که کوین هایی نظیر مونرو و بایت کوین که دارای سطح بالاتری از حریم خصوصی و امنیت می‌باشند شاهد افزایش محبوبیت باشند و رتبه آن در فهرست ارزهای دیجیتال بازار بهبود یابد.

در این صورت، ICO ها می‌توانند کریپتونوت را در فناوری های خود وارد و از آن استفاده کنند. در آخر، بازار تصمیم خواهد گرفت که کریپتونوت تا چه اندازه محبوب خواهد شد. از طرف دیگر اگر مشخص شود که به دلیل افزایش ارزهای دیجیتال کریپتونوت دولت ها با مشکلات بسیار زیادی با جرایم مواجه هستند، احتمالا قانونگذاری های سنگین تر و دشوارتری بر روی این نوع ارزهای دیجیتال اعمال شود. در بعضی از کشورها حتی احتمال ممنوعیت این ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد.

مقامات و نهادهای مرکزی تا چه اندازه می‌توانند این فناوری را کنترل کنند؟

فناوری کریپتونوت باعث به وجود آمدن چندین سوال سیاسی می‌شود. یکی از مهم ترین سوالات ایجاد شده این است که دولت ها باید تا چه حد از کنترل و نظارت بر روی تراکنش های مالی شهروندان داشته باشند. این موضوع هم چنین دولت ها را مجاب می‌کند تا به این نکته پی ببرند که چگونه باید ارزهای دیجیتال را قانونگذاری کنند.

از اینها گذشته، آژانس های اعمال قانون درگیر رصد و پیگیری حجم زیادی از جرایمی هستند که با دلار، طلا و سایر واحد‌های معاملاتی نظیر ارزهای خارجی انجام می‌شود.

سوال دیگری که توسط فناوری کریپتونوت به وجود می‌آید این است که آیا ارزهای سنتی برای استفاده گسترده دیگر مفید و کافی هستند یا خیر. اگر مشکلی در استفاده از ارزهای سنتی وجود نداشت، ارزهای دیجیتال هرگز به وجود نمی‌آمدند.

اما بسیاری از مردم بیان می‌کنند از آنجایی که مقدار نامحدودی از دلار می‌توان ایجاد کرد و آن را به شرکت های بزرگی داد که دچار مشکلات مالی هستند، نقطه ضعف بزرگ ارزهای سنتی است. به همین دلیل است که در طول تاریخ ثابت شده است که چاپ نامحدود پول باعث تورم و ابَرتورم می‌‌شود.

این موضوع قابل درک است که دولت هایی نظیر آمریکا در صدد این هستند که بتوانند مقدار نامحدودی پول چاپ کنند تا بتوانند هزینه های بیشتری را پرداخت کنند. هرچند این امر باعث کاهش چشمگیر ارزش دلار می‌شود. بنابراین ارزهای دیجیتال مبتنی بر کریپتونوت می‌توانند در ارائه ارز جایگزین برای ارزهای سنتی در معرض تورم به شهروندان نقش مهمی ایفا کنند. احتمال دارد که در آینده، ارزهای دیجیتال مبتنی بر کریپتونوت یا سایر ارزهای دیجیتال حتی بیشتر از ارزهای سنتی کاغذی مورد استفاده قرار بگیرند. این موضوع بیانگر یک تغییر الگو می‌باشد.

نتیجه گیری در خصوص کریپتونوت و ناشناس بودن

فناوری کریپتونوت، پیشرفت بسیار مهمی در خصوص حریم خصوصی ارزهای دیجیتال است. هرچند تاکنون به ارزهای دیجیتال برتر بازار ثابت نشده است که این فناوری می‌تواند جایگزین فناوری موجود باشد. با در نظر گرفتن حریم خصوصی ارتقا یافته ای که با وجود کریپتونوت قابل دستیابی است، احتمال دارد روزی فرا برسد که ارزهای دیجیتال اصلی و مهم نظیر بیت کوین و اتریوم از این فناوری بهره ببرند.

از آنجایی که بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان است، رسیدن به ارزش بازار این ارز دیجیتال برای سایر کریپتوها بسیار دشوار است. در حال حاضر ارزش بازار بیت کوین ۲۹۸,۹۳۲,۵۲۳,۱۸۰ دلار است. اگر موضوعی وجود داشته باشد که بتواند به سایر ارزهای دیجیتال کمک کند تا به بیت کوین برسند، این محرک ها چیزی جز پیشرفت های فناوری نظیر کریپتونوت نمی‌باشند.

پیشرفت های مهم در زمینه حریم خصوصی و ناشناس بودن

برای کسانی که حریم خصوصی برای آنها مهم و ارزشمند است، کریپتونوت پیشرفت بسیار مهمی به حساب می‌آید و برای آینده ارزهای دیجیتال بسیار نویدبخش است. برای کسانی که فکر می‌کنند ارزهای دیجیتال مبتنی بر حریم خصوصی یک نکته منفی برای جامعه می‌باشد، فناوری کریپتونوت یک توسعه نگران کننده قلمداد می‌شود.

فارغ از اینکه افراد مختلف چه احساسی دارند، کریپتونوت در صدد دوام و پایداری بلندمدت می‌باشد، مگر آنکه دولت ها تصمیم بگیرند آن را غیرقانونی اعلام کنند. این نکته که ارزهای دیجیتال به طور کل بسیار محبوب شده اند بدان معنا است که بسیاری از افراد به رمزنگاری و ارزهای دیجیتال که از آن استفاده می‌کنند توجه کرده و آن را ارزشمند می‌دانند. احتمال این موضوع وجود دارد که سرمایه گذاران بازار ارز دیجیتال این فناوری را به عنوان فرصت بسیار خوبی برای کسب سود مشاهده کنند و به سمت خرید ارزهای دیجیتال کریپتونوت  نظیر مونرو پیش بروند.

اما اگر دولت ها به ممنوعیت این ارزهای دیجیتال تصمیم بگیرند، این سرمایه گذاری ها نیز سریعا به موارد نامناسبی تبدیل می‌شود. همانند تمام سرمایه گذاری ها در ارزهای دیجیتال، در سرمایه گذاری بر روی کوین های کریپتونوت نیز ریسک ها و خطرات مهمی وجود دارد. این موضوع بدان معنا است که اگر در حال برنامه ریزی برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال مبتنی بر کریپتونوت می باشید، باید همواره مراقب باشید و اطمینان حاصل کنید که همان مقداری سرمایه گذاری کنید که توان از دست دادن آن را داشته باشید. در غیر این صورت، وارد مسأله ای خواهید شد که خروج از آن بسیار دشوار است.

منبع
worldcryptoindex

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا