متوسط مقالات

شبکه غیر‌متمرکز (dWeb) چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟!

برای درک شبکه غیر‌متمرکز (dWeb)، باید شبکه‌ای را در نظر بگیرید که متمرکز بر کاربر است نه بر سرور و یا بلاک چین. در حال حاضر، ما در دوران شبکه متمرکز به سر می‌بریم و همه ارتباطات شبکه اینترنت متمرکز هستند.

بلاک چین ایده عدم تمرکز را مطرح کرد و نتوانست بیشتر از این پیش برود. در این مقاله به معرفی یک فناوری جدید در آینده بعد از بلاک چین می‌پردازیم که این فناوری “شبکه غیر‌متمرکز” نام دارد.

تعریفات موجود در مورد شبکه غیر‌متمرکز 

شبکه غیر‌متمرکز امنیت بلاک چین رمزنگاری

در تعریفی نه چندان جالب، عدم تمرکز به عنوان جایگزینی کوچک و مستقل برای آنچه که توسط سازمان‌های بزرگ انجام می‌شود، ارائه شده است. می‌توان این فضا را چنین تصور کرد که آدمی کوچک به جنگ یک ماشین غول‌پیکر رفته باشد. در این حالت،جایگزین‌هایی غیر‌متمرکز را در فضای آنلاین می‌بینیم که در مقایسه با سایت‌های رسانه اجتماعی عظیم بسیار کوچک هستند.

متاسفانه این تعریف از عدم‌تمرکز هنوز هم متمرکز بر وب‌سایتی خاص است که امیدوار است به تدریج کاربر‌های بیشتر و بیشتری جذب کند.

وابستگی شبکه غیرمتمرکز به بلاک چین

در تعریفی دیگر، شبکه غیر‌متمرکز به عنوان یک سرویس وابسته به بلاک چین تعریف می‌شود و در اینجا عدم تمرکز در صورتی موجود است که آن بلاک چین خاص غیر‌متمرکز باشد. متاسفانه در این تعریف همه چیز در حول و حوش یک بلاک چین خاص می‌گردد.

 یکی از عواقب ناخواسته موفقیت یک بلاک چین خاص، افزایش تمرکز آن بلاک چین است و افراد کمتری می‌توانند نود‌های بلاک چینی آن را راه‌اندازی کنند. علاوه بر این، این نوع فناوری بیشتر متمرکز بر کسب درآمد از کوین یا توکن خود خواهد بود و کمتر به ایجاد یک بازار و یا اقتصاد در حول و حوش آن توجه خواهد شد.

در چنین مواردی، اکثرا از قبل یک سناریو طراحی خواهد شد و توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران داخلی بخش عظیمی از کوین‌ها را به خود اختصاص خواهند داد.

جایگزینی شبکه غیرمتمرکز با بلاک چین

در یک تعریف دیگر، شبکه غیر‌متمرکز به صورت جایگزین کردن شبکه متمرکز با یک سرویس بلاک چینی تعریف می‌شود. مشکل اساسی این تعریف در اینجاست که سرویس بلاک چینی پیشنهادی هنوز بخشی از یک شبکه متمرکز است. علاوه بر این، چیزی که هم اکنون برای همه کاربران رایگان است تبدیل به سرویسی پرداختی از طریق ارز‌های دیجیتال خواهد شد.

البته لیست بالا کامل نیست و تعاریف زیاد دیگری نیز برای شبکه غیر‌متمرکز بیان شده است.

تعریف درست شبکه غیر‌متمرکز

شبکه غیر‌متمرکز امنیت بلاک چین رمزنگاری

عدم تمرکز واقعی از طریق ارتباط همتا به همتای مستقیم بین کاربران حاصل می‌شود. توجه داشته باشید که در این ایده چیزی جدید و انقلابی وجود ندارد. با این وجود، این ایده نیازمند تغییر فکری برجسته‌ای است.

در حالی که در شبکه متمرکز همه چیز پیرامون سرور جریان دارد و در بلاک چین غیر‌متمرکز نیز همه امور در پیرامون آن بلاک چین خاص در جریان است، در شبکه غیر‌متمرکز پیشنهاد شده در اینجا، همه چیز در پیرامون کاربر جریان دارد.

جایگزین کردن موتور جستجو‌های متمرکز، گفتگو‌های متمرکز، محتوای متمرکز و غیره باید در بستر سرویس کاربران توسعه پیدا کند، نه در بستر یک سرور.

پیاده‌سازی شبکه غیر‌متمرکز

پیاده‌سازی شبکه غیر‌متمرکز ممکن است شامل مولفه‌های زیر باشد:

  • سرویس ورودی و خروجی صدا
  • سرویس ورود و خروج ویدیو
  • سرویس ورود و خروج متن
  • سرویس ارتباط پروتکل IP با رمزنگاری
  • سرور HTTP و فراهم کردن دسترسی REST API

این مولفه‌ها را نمی‌توان از طریق یک مرورگر شبکه و یا برنامه‌های محبوبی که تعدادی از آنها را ارائه می‌دهند، کسب کرد. برای دستیابی به این مولفه‌ها نیازمند بازخوانی توابع در سطح سیستمی سیستم عامل هستیم. ممکن است بتوان مولفه‌های بالا را در یک موتور شبکه غیر‌متمرکز ترکیب کرد. در این حالت، از یک برنامه پیش‌فرض و یا سفارشی با نام REST API استفاده خواهد شد.

حریم خصوصی یکی از مزایای جانبی شبکه غیر‌متمرکز

حکومت‌های فضول دوست دارند که همه داده‌های شهروندان و افراد ساکن در آن کشور را جمع‌آوری کنند. مدل متمرکز حال حاضر شبکه بسیار به این امر کمک می‌کند. یک آژانس امنیتی اگر بخواهد می‌تواند به آسانی داده‌ها را از داخل وب‌سایت‌های متمرکزی مانند فیسبوک (facebook)، یوتیوب (Youtube) و غیره بیرون بکشد؛ اما در مورد ارتباطات همتا به همتا شبکه غیر‌متمرکز، این کار بسیار دشوار است و حکومت‌ها باید ترافیک میلیون‌ها و یا میلیارد‌ها کاربر را ثبت کنند.

پروژه شبکه غیر‌متمرکز قصد دارد که رمزنگاری ارتباطات را وارد فضا کند، اما حتی بدون این رمزنگاری نیز، حریم خصوصی کاربران تا حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد. نظر شما چیست؟ این مدل شبکه جدید تا چه حد مثمر ثمر خواهد بود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
hackernoonyoutube

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا