کریپتو کده

شبکه انرژی وب چیست؟ معرفی Energy Web Chain و کوین EWT

عدم ارتباط بین سرویس‌دهندگان، اپراتورهای شبکه برق و دستگاه‌های مولد انرژی، یکی از چالش‌های پیش روی صنعت برق و انرژی است. توسعه‌دهندگان پلتفرم انرژی وب (Energy Web) با کمک تکنولوژی بلاکچین برای این معضل راهکارهایی طراحی کرده‌اند. با استفاده این پلتفرم، می‌توان با یک بازار جهانی از خریداران و سرمایه‌گذاران انرژی سبز ارتباط برقرار کرد و سیستم‌های تولید انرژی را ثبت، شناسایی و ردیابی نمود. در این مقاله به این می‌پردازیم که شبکه انرژی وب چیست، چطور کار می‌کند، چه خدماتی ارائه می‌دهد، کوین EWT چیست و در ادامه به بررسی نقشه راه، شرکای تجاری پروژه، نحوه خرید، فروش و نگهداری رمزارز انرژی وب می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

شبکه انرژی وب چیست؟

شبکه انرژی وب چیست؟

سال‌هاست که اپراتورهای شبکه برق، زیرساخت فیزیکی لازم برای تولید انرژی الکتریسته بدون نیاز به سوخت‌های کربنی را فراهم کرده‌اند. شبکه انرژی وب (Energy Web) قصد ارائه زیرساختی دیجیتالی را دارد که ارتباط مستقیم اپراتورهای شبکه، مشتریان و سیستم‌ها (مثل پنل‌های خورشیدی، ترموستات‌ها و وسایل نقلیه الکتریکی و غیره) را فراهم می‌کند.

انرژی وب چین یا Energy Web Chain (به‌اختصار EWC) یک شبکه متن‌ باز است که با هدف حمایت از توسعه برنامه‌های حوزه انرژی طراحی شده است. ایجاد یک سیستم انرژی قابل ردیابی، دموکراتیک‌تر و کربن‌زدایی‌شده از اهداف اصلی این پلتفرم بلاکچینی است. مرکز اجرایی انرژی وب چین، سیستم‌عامل غیرمتمرکز انرژی وب یا Energy Web Decentralized Operating System (به‌اختصار EW-DOS) نام دارد و مجموعه‌ای است از ابزارها و فناوری‌های گوناگون که اجزای مختلف صنعت انرژی را به یکدیگر متصل می‌کند.

EW-DOS یک زیرساخت چند لایه (Multi-Layer) دیجیتالی است که روی شبکه بلاکچین انرژی وب سوار شده است. این سیستم‌عامل دو چالش اصلی در بازار فعلی انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر را هدف قرار داده است:

 • دسترسی گسترده بخش‌های مختلف صنعت انرژی به شبکه از طریق منابع انرژی غیرمتمرکز.
 • ایجاد بازار آزاد و قابل گسترش برای تهیه انرژی تجدیدپذیر به‌صورت شفاف و بهینه.

در ادامه زیرساخت انرژی وب را عمیق‌تر بررسی می‌کنیم.

شبکه Energy Web چطور کار می‌کند؟

سیستم‌عامل غیرمتمرکز انرژی وب از ۳ لایه اعتماد (Trust)، کاربرد (Utility) و برنامه (Application) تشکیل شده است. این سه لایه در کنار یکدیگر ایجاد اکوسیستمی برای توسعه و استقرار برنا‌مه‌های غیرمتمرکز در بستر بلاکچین وب انرژی را فراهم می‌کنند. در شکل زیر می‌توانید نگاهی به لایه‌های مختلف EW-DOS بیندازید:

شبکه Energy Web چطور کار می‌کند

این اجزاء براساس عملکرد و هدفشان در زیرساخت از هم جدا می‌شوند. بنابراین توسعه‌دهندگان می‌توانند تنها بخش‌های مورد نیاز خود را در برنامه پیاده‌سازی کنند. برخی از اجزاء برنامه‌های کاربردی مستقل هستند، برخی دیگر ماژول، کتابخانه یا SDKهایی که از اپلیکیشن‌ها پشتیبانی می‌کنند یا ابزارهایی که کاربران می‌توانند در فناوری زیرساخت برنامه خود استفاده کنند.

لایه اعتماد

زنجیره انرژی وب، فونداسیون لایه اعتماد در زیرساخت است. EWC از کدهای شبکه اتریوم مشتق شده و یک بلاکچین عمومی است که توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز از طریق قراردادهای هوشمندی که روی ماشین مجازی اتریوم یا EVM اجرا می‌شوند را امکان‌پذیر می‌کند. چرا به آن لایه اعتماد گفته می‌شود؟ چون قابلیت تغییرناپذیری داده‌های موجود در هر بلاک، اجرای خودکار دستورات توسط قراردادهای هوشمند و الزام رمزنگاری تراکنش‌ها، دلایلی هستند که تکنولوژی بلاکچین را قابل اعتماد می‌کنند.

لایه کاربرد

از پکیج‌های لایه کاربردی در توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز برای دارایی‌های انرژی پاک (دارایی‌ها همان دستگاه‌ها و سیستم‌هایی هستند که در صنعت انرژی استفاده می‌شوند)، مشتریان و بازارها استفاده می‌شود. آن‌ها پروتکل‌های رایج و مشترکی را برای شناسایی، ارتباطات و تبادل اطلاعات از طریق مسیرهای زیر ارائه می‌کنند:

 • مدیریت دسترسی به بازارها و برنامه‌ها براساس نقش و هویت.
 • پیام‌رسانی غیرمتمرکز بین کاربران و دارایی‌هایی که در سطوح مختلف شبکه کار می‌کنند و پروتکل ارتباطی ندارند.
 • قابلیت‌های حافظه پنهان (امکانی مشابه Cache مرورگر) و فاصله نام برای بهبود تجربه کاربری و جستجوی بهینه در برنامه‌ها.

لایه اپلیکیشن و SDK

لایه برنامه عرضه‌کننده کیت‌های توسعه ‌نرم‌افزار یا Software Developer Kits (به‌اختصار SDK) و برنامه‌هایی است که دو هدف زیر را دنبال می‌کنند:

 • دسترسی گسترده به شبکه.
 • تسهیل تهیه انرژی پاک.

مکانیسم اجماع شبکه انرژی وب چیست؟

شبکه انرژی وب چین از نوعی مکانیسم گواه اثبات اعتبار یا Proof of Authority (به‌اختصار PoA) استفاده می‌کند، که میزگرد اعتبار یا Authority Roundtable (به‌اختصار AuRa) نامیده می‌شود. در این مکانیسم اجماع تنها به تعداد معینی از نودها امکان تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید داده می‌شود. به آن‌ها نودهای تاییدکننده یا ولیدیتور (Validator) گفته می‌شود. این نودها باید واجد شرایط معیارهای خاصی مانند یک سازمان ثبت‌شده قانونی یا عضویت رسمی در بنیاد انرژی وب باشند. بنابراین اعتبارسنج‌های این شبکه نباید ناشناس باشند؛ بلکه باید فرآیند احراز هویت یا KYC را طی کنند. گره‌های تاییدکننده Energy Web Chain از اعضای شناخته‌شده کامیونیتی صنعت انرژی هستند.

با توجه به این‌که بلاکچین انرژی وب چین از کدهای شبکه اتریوم ساخته شده، نودهای این شبکه از نرم‌افزار OpenEthereum Client استفاده می‌کنند. هر کسی می‌تواند در شبکه وب چین یک نود کامل باشد؛ اما تنها آدرس‌های که در قرارداد هوشمند Validator-Set قرار دارند، می‌توانند تراکنش‌ها را تایید کرده و بلاک‌های جدید بسازند. در واقع این اسمارت کانترکت قابلیت افزودن یا حذف اعتبارسنج‌ها را ایجاد می‌کند.

مکانیزم اجماع شبکه انرژی وب، قابلیت پردازش صدها تا هزاران تراکنش در ثانیه را داشته و هدررفت انرژی را کاهش می‌دهد. توسعه‌دهندگان این شبکه ادعا می‌کنند که گواه اجماع انرژی وب، ۵۴۰۰۰ برابر کمتر از گواه اثبات کار (PoW) انرژی مصرف کرده و هزینه‌های شبکه را تا ۳۵۰ برابر کاهش می‌دهد.

خدمات شبکه انرژی وب چیست؟

 • بریج انرژی وب: با استفاده از پل انرژی وب یا Energy Web Bridge می‌توانید توکن‌های EWT را از شبکه انرژی وب به اتریوم انتقال دهید.
 • مرورگر بلاکچینی: با استفاده بلاک اکسپلورر انرژی وب یا Energy Web Block Explorer می‌توانید اطلاعات آن‌چین مهمی درباره بلاک‌ها، تراکنش‌ها، آدرس‌ها و توکن EWT به‌دست آورید. یک نسخه مرورگر بلاکچینی آزمایشی هم برای رصد اطلاعات شبکه آزمایشی ولتا (Volta) وجود دارد.
 • استخر استیکینگ: اعضای کامیونیتی انرژی وب می‌توانند توکن‌های خود را به‌منظور حمایت از شبکه روی نودها در Staking Pool، سپرده‌گذاری (یا همان استیکینگ) کنند. در صورتی که نود خدمات‌رسانی ایمن، سریع و پایدار داشته باشد، هم نود و هم سپرده‌گذار پاداش می‌گیرند.

ارز دیجیتال انرژی وب توکن چیست؟

ارز دیجیتال انرژی وب توکن چیست

انرژی وب توکن یا Energy Web Token با نماد EWT شناخته می‌شود. خیلی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند EWT یک توکن ERC-20 است؛ اما در واقع انرژی وب توکن یک کوین بومی است که روی زنجیره انرژی وب قرار دارد. نسخه ای‌آرسی ۲۰ این رمزارز، یعنی EWTB امکان ارتباط بین شبکه انرژی وب و اتریوم را فراهم می‌کند.

کاربردهای رمزارز EWT:

 • پرداخت هزینه کارمزد شبکه.
 • پاداش بلاک به نودها.
 • پرداخت هزینه خدماتی که موجب ارتقا و افزایش بازدهی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز می‌شوند.

به‌جز کارمزد تراکنش، کاربران و توسعه‌دهندگان ملزم به استفاده از  EWT در برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر این شبکه نیستند. آن‌ها می‌توانند از سایر ارزهای دیجیتال، ارزهای فیات یا توکن‌ راهکارهای لایه دوم به‌عنوان وجه سرویس پرداختی خود استفاده کنند.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل رمزارز انرژی وب ۶۶,۱۴۲,۷۴۴.۷۴ واحد بوده که از این مقدار حدود ۴۰,۳۶۶,۰۷۱.۸۴ واحد Energy Web Token در گردش است. ارزش کل بازار توکن EWT در زمان نگارش مقاله ۳۶۸,۴۱۴,۳۱۲ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۱,۷۵۰,۳۵۴ دلار است. قیمت Energy Web Token در زمان نوشتن این مقاله ۹.۰۸ دلار است. بالاترین قیمت ثبت شده برای این توکن، ۲۲.۶۷ دلار در تاریخ ۸ فروردین ۱۴۰۰ است و ارز دیجیتال انرژی وب توکن در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ در قیمت ۰.۵۴۳۶۲۸ دلار معامله شده است.

بررسی نقشه راه پروژه Energy Web

با وجود این‌که پلتفرم Energy Web در سال ۲۰۱۹ کار خود را آغاز کرده، اما هنوز نقشه راه رسمی و مشخصی ندارد. اما در ۱۵ دسامبر ۲۰۲۱، رودمپی برای سرویس Staking تعریف شد که دو فاز دارد؛ فاز اول شامل آزمایش جامع سیستم سپرده‌گذاری است. در این فاز که هم‌اکنون هم اجرا می‌شود، پاداش استیکینگ معین و تنها به مقدار EWT واریزشده در قرارداد سپرده‌گذاری بستگی دارد.

فاز نخست: بررسی و آزمایش سرویس استیکینگ

 • مکانیسم استیکینگ، رابط کاربری، قراردادهای هوشمند سپرده‌گذاری و روند تایید ایمیل.
 • سیستم تایید مجوز مبتنی بر نقش و غیرمتمرکز که موجب تعامل قراردادهای سپرده‌گذاری با سپرده‌گذاران می‌شود. این امر بعدا کاربران را قادر می‌سازد تا ارائه‌دهندگان خدمات و دستگاه‌های متصل به شبکه را شناسایی کنند.

فاز دوم: تست سیستم با چندین سرویس‌دهنده

در این مرحله، هر سرویس‌دهنده می‌تواند استخر استیکینگ خود را راه‌اندازی کند. نحوه توزیع جوایز براساس عملکرد سپرده‌گذاران خواهد بود؛ اما هر سرویس‌دهنده تصمیم‌گیرنده نهایی خواهد بود. کاهش پاداش در کار نخواهد بود. اما سرویس‌دهندگان ضعیف پاداشی دریافت نخواهند کرد.

بررسی تیم توسعه‌دهنده انرژی وب

توسعه‌دهندگان انرژی وب چه کسانی هستند

بنیاد انرژی وب یا The Energy Web Foundation (به‌اختصار EWF)، سازمان غیر انتفاعی و بنیا‌ن‌گذار پروژه انرژی وب است. این بنیاد در سال ۲۰۱۷ توسط موسسه Rocky Mountain، Grid Singularity با همراهی ده‌ها شرکت دیگر ایجاد شد.

بنیاد انرژی وب، در طول دو سال از طریق برگزاری چندین رویداد جذب سرمایه و با فروش ۲۱ میلیون واحد کوین انرژی وب توکن ۲۰ میلیون دلار جذب کرد. EWF به‌طور رسمی در سال ۲۰۱۹ پروژه انرژی وب چین را راه‌اندازی کرد. چندی بعد، شمار شرکای انرژی وب از مرز ۱۰۰ شرکت هم گذشت. این پروژه هم‌اکنون با شرکت‌های معروفی همچون تپکو (Tepco)، زیمنس (Siemens)، شل (Shell) و اکسلون (Exelon) همکاری می‌کند. از اعضای تیم توسعه‌دهنده پلتفرم انرژی وب می‌توان به افراد زیر اشاره کرد:

 • مانی حق‌صفت (Mani Hagh Sefat) هم‌اکنون در سمت مدیر ارشد فناوری انرژی وب مشغول به‌کار است. او سال‌ها تجربه توسعه و طراحی معماری پلتفرم‌های نرم‌افزاری را دارد.
 • والتر کوک (Walter Kok) مدیر اجرایی آزمایشگاه، مرکز نوآوری و مدیرعامل سابق انرژی وب است. او نزدیک سه دهه، تجربه رهبری راهکارهای رضایت مشتری و تیم‌های عملیاتی در محیط‌های سازمانی پیچیده و در سطح جهانی از جمله حوزه‌های فین تک، مخابرات و فناوری اطلاعات را دارد.
 • رافائلا پیراینو (Raffaella Piraino) مدیر ارشد مالی انرژی وب است. او همچنین به‌عنوان دبیر شورای بنیاد و عضو هیئت‌مدیره شرکت دختر Energy Web AG فعالیت می‌کند. رافائلا سابقه مدیریت در حوزه اقتصاد در شرکت‌های مختلف بین‌المللی مستقر در سوئیس را دارد. تخصص او سازماندهی و تجدید ساختارهای اقتصادی شرکت‌ها است.
 • میکا رون (Micha Roon) مدیر ارشد نوآوری پروژه انرژی وب است. او اذعان می‌کند که ۳۰ سال تجربه در صنعت فناوری اطلاعات به او آموخته که آینده این حوزه غیرمتمرکز و متن‌باز خواهد بود. میکا رون تجربه فعالیت در سمت‌های مشاوره بلاکچین، مدیر ارشد فناوری، حضور در هیئت مدیره و توسعه بلاکچین را دارد.

بررسی همکاری‌های پروژه Energy Web

بررسی همکاری‌های پروژه Energy Web

انرژی وب در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱ خبر همکاری با شرکت پریتی تکنولوژی (Parity Technologies) را اعلام کرد. پریتی یک شرکت توسعه نرم‌افزارهای Web3 است. این همکاری در راستای گسترش بستر فعالیت انرژی وب و اتصال به اکوسیستم پولکادات و کوساما صورت گرفته است. قرار است یک زنجیره جدید راه‌اندازی شود که سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا با استفاده از فریم‌ورک سابتریت (Substrate) مستقل عمل کرده و بلاکچین سفارشی خود را به‌تنهایی یا با همکاری با سایر فعالان بازار انرژی راه‌اندازی کنند.

پریتی یک شرکت ارائه‌دهنده زیرساخت بلاکچین است. این شرکت با ارائه ابزارهای متن‌باز، توسعه‌دهندگان را تشویق به ساخت تکنولوژی‌های نوآورانه می‌کند. پریتی کار خود را از توسعه اتریوم آغاز کرد و هم‌اکنون روی پروژه فریم‌ورک Substrate متمرکز است. از این فریم‌ورک در ساخت شبکه پولکادات استفاده شده است.

کوین EWT را از کدام صرافی‌ها بخریم؟

انرژی وب توکن را می‌توانید از صرافی‌‌های متمرکزی کراکن، کوکوین، بیت‌مارت، هات بیت و Liquid تهیه کنید. همچنین کوین EWT در صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ (ورژن ۲ و ۳) فهرست شده است.

کیف پول مناسب برای ذخیره رمزارز انرژی وب توکن

برای نگهداری کوین EWT می‌توانید از کیف پول‌های معرفی شده در سایت رسمی انرژی وب استفاده کنید:

ولت‌های نرم‌افزاری سازگار با رمزارز انرژی وب توکن:

 • متامسک
 • مای کریپتو (MyCrypto)
 • مای اتر ولت (My Ether Wallet)
 • کیف پول موبایلی دسنت (D’Cent mobile wallet)
 • آلفا ولت (Alpha wallet)

کیف پول‌های سخت‌افزاری مناسب EWT:

 • لجر (Ledger)
 • ترزور (Trezor)

جمع‌بندی

انرژی وب (Energy Web) اولین بلاکچین عمومی توسعه‌یافته در سطح سازمانی منحصر به صنعت انرژی است. اکوسیستم انرژی وب شامل ابزارهای پیشرو، اپراتورهای شبکه، توسعه‌دهندگان انرژی‌های تجدید‌پذیر، خریداران انرژی، توسعه‌دهندگان پیشرو در حوزه اینترنت اشیا، مخابرات و غیره است. این پلتفرم علاوه‌بر ارائه زیرساخت، ابزارها و امکاناتی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد که می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز مرتبط با صنعت انرژی را به‌وجود بیاورد.

نظر شما درباره زنجیره انرژی وب چیست؟ باتوجه به متمرکز بودن بازار انرژی، آیا می‌تواند اهداف خود را به ثمر برساند؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
energyweb

سپیده برون

از زمانی که یادم هست مشغول نوشتن بودم؛ یک روز داستان، روز بعد فوتبال و گیم، روز دیگر دیجیتال‌ مارکتینگ و IT و الان هم کریپتوکارنسی و بلاکچین. به نظرم کریپتو همان روایت تک‌خطی از رشته‌ای است که همیشه دنبالش بودم؛ کار هیجان‌انگیزی که نه تنها همیشه حرف تازه‌ای برای رو کردن دارد، بلکه پا در کفش بقیه رشته‌ها هم می‌کند و تنها وقتی می‌خوابد که نابود شود. من به بازی کردن، سردرآوردن از خم و چم تکنولوژی، باز هم بازی کردن، اخبار قانون‌گذاری و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز علاقمندم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا