کیف پول

ویژگی جدید سایت اتر اسکن ؛ کیف پول های مشکوک را بشناسید!

اتر اسکن ویژگی بسیار مفیدی را به سایت خود اضافه کرده که از طریق آن می‌توان کیف پول هایی که تخلفی انجام داده‌ و دارایی مشکوک در آن ذخیره شده را شناسایی کرد. این محصول جدید سایت Etherscan این امکان را فراهم کرده تا از انجام مراودات مالی با کیف پول هکرها و متخلفین جلوگیری کنیم.

ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت خود ابزار مناسبی برای پولشویی و کلاهبرداری و اصطلاحا تمیز کردن پول‌های کثیف هستند. منظور از پول‌های کثیف، کلیه درآمدهایی است که از امور غیرقانونی حاصل شده است. به دلیل غیرمتمرکز بودن بسیاری از ارزهای دیجیتال، امکان شناسایی کیف پول‌هایی که دارایی دخیره شده در آنها کثیف است، وجود ندارد. بسیاری از افرادی که در این بازار فعالیت دارند، ممکن است بدون آنکه بدانند بخشی از فرآیند پولشویی افراد خلافکار بوده و این مورد برای آنها دردسر ساز شود. اتر اسکن ویژگی بسیاری مفیدی را به سایت خود اضافه کرده که آدرس کیف پول‌هایی که سابقه تخلف دارند را معرفی و به نمایش گذاشته است. از این پس کاربران سایت Etherscan می‌توانند آدرس کیف پولی که قصد مراوده مالی با آن دارند را در میان این لیست چک کنند و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنند.

ETHProtect محصول جدید اتر اسکن

اتر اسکن

بسیاری از کلاهبرداران ترجیح می‌دهند برای کسب درآمدهای ممنوعه، از ارزهای دیجیتال استفاده کنند. بدیهی است که این ارزهای دیجیتال در کیف پول دیجیتال آنها دخیره خواهد شد. اتر اسکن بر اساس تحقیقات مداوم خود و گزارش کاربران، این کیف پول‌ها را شناسایی، معرفی و به نمایش خواهد گذاشت. Etherscan در گزارش خود به این نکته اشاره کرده است که این راهکار، راهکاری دائمی نبوده و کلاهبردارن به راحتی می‌توانند کیف پول‌های دیجیتال جدیدی را ایجاد کنند و این فرآیند را به بازی موش و گربه تشبیه کرده است. با این حال این محصول کارایی بسیاری خواهد داشت.

ETHProtect یک سیستم تشخیص برای کاربران اتر اسکن ، به منظور شناسایی دارایی های آلوده‌ای است که امکان ردیابی پول های کثیف را فراهم آورده است. دارایی هایی که در لیست محصول جدید Etherscan به عنوان پول کثیف شناسایی می‌شود شامل موارد زیر است:

  • فیشینگ
  • هک
  • کلاهبرداری ها و پروژه‌های اسکم
  • کیف پول های متعلق به پروژه‌های مشکوک به کلاهبرداری

این سیستم تشخیص از موتور تحلیل دارایی‌های آلوده و سیستم ماشین لرنینگ بهره برده که از الگوریتم‌های بهینه یابی استفاده می‌کند؛ این موتور جستجوگر مدام در حال اصلاح است. این سیستم شناسایی دارایی‌های مشکوک، از سناریوهای منحصربه‌فردی برای تحلیل و ردیابی دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌کند.

ETH Protect اتر اسکن چگونه کار می‌کند؟

اتر اسکن پایگاه داده‌ای را برای جمع‌آوری این آدرس‌ها راه‌اندازی کرده است. بر اساس گزارش کاربران سایت Etherscan آدرس های مشکوک بررسی شده و در صورت اثبات، آدرس مشکوک وارد پایگاه داده خواهد شد. آدرس‌های موجود در این پایگاه داده، مشابه تصویر زیر با یک نوار قرمز رنگ در بالای صفحه نمایش داده می‌شود و به کاربران در مورد استفاده از این آدرس هشدار می‌دهد.

اتر اسکن

همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده، این آدرس با یک سپر قرمز رنگ نشان داده شده است. با کلیک بر روی این سپر قرمز رنگ می‌توان مسیر حرکتی این دارایی آلوده را از ابتدا تا انتها رصد کنید. این مورد در ادامه به صورت کامل توضیح داده می‌شود.

ردیابی در لحظه

زمانی که یک آدرس آلوده توسط این سیستم شناسایی شود، نقل و انتقال دارایی از اولین تراکنش تا آخرین تراکنش، به صورت لحظه‌ای نمایش داده می‌شود. این رصد هیچگاه متوقف نخواهد شد و تداوم خواهد داشت. این ویژگی اتر اسکن به کاربران این امکان را می‌دهد تا تمامی فعالیت‌های کلاهبرداران را به صورت لحظه‌ای دنبال کنند. برای آشنایی بیشتر با این ویژگی به مثال زیر توجه کنید:

هر آدرسی را که سپر قرمز رنگ را در آن مشاهده کردید، برای ردیابی فعالیت‌های این آدرس، بر روی سپر قرمز رنگ کلیک کنید. با کلیک بر روی آن صفحه‌ای مشابه تصویر زیر به نمایش گذاشته می‌شود:

etherscan

همانطور که در تصویر مشخص است، در صورت شناسایی آلوده بودن یک آدرس، دارایی موجود در آن توسط سایت Etherscan ردیابی شده تا به منبع ورودی این دارایی برسد. مراحل ردیابی در سه مرحله مجزا به نمایش گذاشته خواهد شد:

مرحله اول 

منبع این دارایی آلوده با Start نمایش داده شده است. آدرس اولیه که این دارایی برای اولین بار در آن ذخیره شده به همراه هش تراکنش نشان داده شده است.

مرحله دوم

بخش دوم در تصویر بالا نمایانگر مسیر حرکت این دارایی آلوده از منبع اولیه به دیگر کیف پول‌ها را نشان می‌دهد. این قسمت خود دارای بخش‌هایی است که در ادامه نشان داده می‌شود.

  • Source Address نمایانگر آدرسی است که پول آلوده برای اولین بار در آن ذخیره شده است.
  • Depth level نمایانگر تعداد آدرس‌هایی است که پول آلوده برای ردگم کنی، دارایی را مدام بین آنها جابه جا کرده است. در مثال فوق، این هکر دارایی اولیه را بین پنج آدرس مختلف جابه جا کرده است. تمامی این مراحل در اتر اسکن تحت عنوان مرحله ۲ نشان داده می‌شود.

مرحله سوم

شماره ۳ ، مرحله نهایی است. این آدرس آخرین آدرسی است که پول آلوده در آن ذخیره شده است.

این مرحله در سایت اتر اسکن با شماره ۳ نمایش داده می‌شود. این رصد رفتار آدرس آلوده به صورت مداوم انجام می‌شود و هرگونه جابه‌جایی این دارایی، در این صفحه بروزرسانی خواهد شد.

اگر آدرس کیف پول شما به اشتباه وارد این لیست شود، چه باید کرد؟

اگر اعتقاد دارید که آدرس کیف پول شما به اشتباه وارد این لیست شده است، باید با پشتیبانی اتر اسکن تماس برقرار کنید تا مشکل بررسی شود.

کارایی این محصول اتر اسکن چیست؟

به دلیل رشد قارچ‌گونه پروژه‌های اسکم و کلاهبرداری در فضای ارزهای دیجیتال و همچنین احتمال به سرقت رفتن و هک شدن اطلاعات فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، وجود چنین ابزاری بسیار مفید است. هرچند این محصول اتر اسکن ایده جدیدی نیست و پیش از این نیز توسط شرکت ها و سازمان ها و صرافی های ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گرفته است؛ اما استفاده از آن نیازمند هزینه چندین هزار دلاری در ماه است و عملا برای کاربران عادی استفاده از آن مقرون به صرفه نیست. اما Etherscan این ابزار شناسایی آدرس های آلوده و مشکوک را به صورت رایگان ارائه کرده و از این جهت کمک بسیار زیادی به کاربران عادی فعال در این حوزه خواهد بود.

منبع
info.etherscan

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا