متوسط دیفای

پاسپورت گیت‌ کوین چیست؟ روشی برای احراز هویت در وب ۳

یکی از ایراداتی که به ایردراپ‌ آربیتروم وارد شد، تعداد بالای هانترها بود؛ بسیاری از ایردراپ هانترها با حداقل شرایط و استفاده از ربات‌ها با شبکه تعامل داشتند و از این طریق توانستند واجد شرایط دریافت ایردراپ آربیتروم شوند. این مسئله موجب ایجاد بی‌عدالتی و نابرابری میان کاربران می‌شود؛ جایی که تفاوتی میان یک کاربر با هویت مجزا (و چندین کیف پول مختلف) و کاربری با یک کیف پول واحد وجود ندارد. حذف ایردراپ هانترها و به تعبیری دیگر داشتن هویت دیجیتال احراز‌شده برای کاربران فضای وب ۳ و تشخیص کاربران واقعی از ربات‌ها، باعث خلق پروژه‌ای به نام پاسپورت گیت کوین شده است. این پروژه از زیر مجموعه‌های پروژه اصلی یعنی گیت کوین به شمار می‌آید. در ادامه با میهن بلاکچین همراه باشید تا با Gitcoin Passport و کاربردهای آن بیشتر آشنا شویم.

نکات کلیدی مقاله

✍🏼 پاسپورت گیت کوین روشی برای احراز هویت در فضای وب ۳ است.
✍🏼 ساختن پاسپورت گیت کوین با اتصال کیف پول به سایت و تایید حساب‌ها امکان‌پذیر است.
✍🏼 اطلاعات شخصی و هویتی شما با ساختن پاسپورت گیت کوین فاش نمی‌شود.
✍🏼امکان دارد به زودی بسیاری از ایردراپ‌ها تنها از طریق Gitcoin Passport انجام شوند.

پاسپورت گیت کوین چیست؟

پاسپورت گیت کوین
صفحه اصلی سایت پاسپورت گیت کوین | منبع: Gitcoin

پاسپورت گیت کوین برنامه‌ای برای تایید هویت کاربران در فضای وب ۳ است. این برنامه به شما امکان می‌دهد که اطلاعات هویتی شخصی خود را محفوظ نگه دارید. همچنین بستری را فراهم می‌آورد تا بتوانید اطلاعاتی را که انسان بودن شما را ثابت می‌کنند، نگهداری و جمع‌آوری کنید. مقیاس‌پذیری و امنیت اینترنت غیرمتمرکز، نیازمند ابزارهایی مانند پاسپورت گیت کوین است که پروژه‌ها را در مقابل ربات‌ها و عوامل نامطلوب و آسیب‌های احتمالی محفوظ نگه دارد. پاسپورت گیت کوین، پاسپورت شهروندی کاربران برای اینترنت غیرمتمرکز و فضای وب ۳ است.

اهداف اصلی پروژه گیت کوین چیست؟

هدف پاسپورت گیت کوین
هدف پروژه گیت کوین | منبع: Gitcoin

هدف این پروژه نمایش هویت دیجیتال اشخاص بدون افشای هویت واقعیشان و جلوگیری از فعالیت ربات‌گونه در فضای وب ۳ است. پاسپورت گیت کوین به فعالین بازار رمز ارزها این امکان را می‌دهد که سوابق فعالیت‌های آنچین، نشان‌ها و پروفایل‌های کاربری را در فضای وب ۲ و ۳ یک‌جا جمع‌آوری کنید. برای مثال می‌توانید هویت احرازشده در BrightID (پروژه‌ای برای احراز هویت انسانی)، توکن‌های POAP، آدرس ENS، پروفایل لنز و دیگر نشان‌های هویتی وب ۳ و همچنین حساب‌های کاربری گوگل یا توییتر را در این پاسپورت کنار هم جمع‌آوری کنید. این نشان‌ها نمایانگر مهارت‌ها، دستاوردها و سوابق تعاملی شما در فضای وب ۲ و وب ۳ هستند. به این ترتیب پروژه‌ها می‌توانند از این پاسپورت به‌عنوان مدرکی برای احراز هویت اشخاص به‌صورت ناشناس استفاده کنند. نکته جالب توجه این است که پروژه‌هایی مانند Linea و Taiko برای حذف هانترها در کمپین‌های اخیر خود از این پاسپورت استفاده کردند و ممکن است این اتفاق برای پروژه‌های دیگر نیز تکرار شود. پس بهتر است هرچه سریع‌تر اقدام به ساخت و دریافت امتیازهای پاسپورت گیت کوین کنیم.

چگونه پاسپورت گیت کوین بسازیم؟

ساختن پاسپورت گیت کوین بسیار ساده است. برای این کار، مراحل زیر را دنبال کنید.

ورود به سایت گیت کوین 

ساخت پاسپورت گیت کوین
ساخت پاسپورت گیت کوین | منبع: Gitcoin

با ورود به وبسایت پاسپورت گیت کوین کیف پول خود را با کلیک روی Sign-in with Ethereum به سایت گیت کوین متصل کنید و پیغامی را که در کیف پولتان می‌بینید، امضا کنید. با ثبت این امضا به وبسایت اجازه می‌دهید با آدرس اتریوم شما حساب کاربری پاسپورت گیت کوین را افتتاح کند. در واقع این امضا مانند اثر انگشت شما نشان‌دهنده مالکیت حساب کاربری پاسپورت گیت کوین خواهد بود.

جمع‌آوری تمبرهای اعتبارسنجی

دریافت تمبرهای پاسپورت گیت کوین
دریافت تمبرهای پاسپورت گیت کوین | منبع: Gitcoin

پس از ورود به سایت و افتتاح حساب کاربری، می‌توانید شروع به جمع آوری تمبرهای موجود کنید. این کار از طریق اثبات مالکیت حساب کاربری در پروژه‌های وب ۲ مانند گوگل، توییتر و غیره قابل انجام است. همچنین سوابق آنچین شما در فضای وب ۳ مانند دونیشن‌های گیت کوین، میزان توکن GTC (توکن بومی پروتکل گیت کوین) استیک‌شده یا میزان اتریوم خرج شده به‌عنوان فی شبکه اتریوم نیز دارای امتیاز جداگانه است. دریافت این تمبرها نشان‌دهنده مالکیت یا فعالیت شما در این پلتفرم‌ها است. هر چه تمبرهای بیشتری جمع‌آوری کنید، امتیاز و ارزش پاسپورت شما بیش‌تر خواهد بود.

دریافت هر تمبر روش منحصر‌به‌فردی دارد. به عنوان مثال با کلیک روی تمبر توییتر به صفحه ورود به حساب کاربری توییتر هدایت می‌شوید. برنامه تایید می‌کند که شما موفق به ورود شده‌اید و سپس معیارهایی مانند تعداد دنبال‌کنندگان را مورد بررسی قرار داده و از این اطلاعات برای به‌روزرسانی امتیاز پاسپورت شما استفاده می‌کند.

تمدید این پاسپورت به‌صورت خودکار با هر بار ورود به برنامه و با یک تراکنش انجام می‌شود، اما اگر برای ۹۰ روز وارد نشوید و تایید مجدد انجام ندهید، تمبرهای شما منقضی می‌شوند و باید از ابتدا آن‌ها را تایید کنید.

پس از اینکه مراحل بالا را طی کردید، می‌توانید بدون افشای هویت واقعیتان به‌عنوان کاربر احراز‌شده در فضای وب ۳ فعالیت کنید و خیالتان از بابت عدم حذف به‌عنوان ربات راحت باشد.

امنیت اطلاعات کاربران در پاسپورت گیت کوین

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در مورد پاسپورت گیت کوین وجود دارد، به امنیت اطلاعات برمی‌گردد. کاربران ممکن است نگرانی‌ها و سوالات متعددی داشته باشند. در اینجا به چند مورد از مهم‌ترین این سوال‌ها پاسخ می‌دهیم.

چه اطلاعاتی در پاسپورت گیت کوین ذخیره می‌شود؟

پاسپورت گیت کوین اطلاعاتی همچون هویت‌ غیرمتمرکز (DID) مرتبط با آدرس عمومی اتریوم و اعتبارنامه‌های قابل تایید (Verifiable Credentials) مانند آدرس ENS یا دونیشن‌های راندهای مختلف گیت کوین را ذخیره می‌کند. این اطلاعات برای هر پروژه‌ای که پاسپورت خود را به آن متصل می‌کنید، ارسال می‌شود. در پاسپورت شما هیچ اطلاعات شناسایی هویتی قابل تشخیصی ذخیره نمی‌شود. هنگام اعتبارسنجی‌های اولیه برای تایید تمبرها، جزئیات حساب‌ها اعم از اطلاعات کاربری توییتر، گوگل و غیره رمزگذاری می‌شوند و به این ترتیب حفظ حریم خصوصی داده‌های شما تضمین می‌شود.

چه کسانی می‌توانند این اطلاعات را ببینند؟

داده‌ها در Ceramic (پروتکل غیر‌متمرکز برای ذخیره‌سازی داده‌ها و غیر قابل دستکاری و سانسور) در دسترس و قابل خواندن است؛ اما تنها شما قادر به ایجاد تغییرات روی آن‌ها هستید. در واقع هر کسی با داشتن آدرس اتریوم، DID یا شناسه Ceramic Stream شما می‌تواند اطلاعات عمومیتان را از آن دریافت کرده و پاسپورت شما را بخواند.

آیا امکان نشت اطلاعات شخصی در پاسپورت گیت کوین وجود دارد؟

هیچ‌گونه اطلاعات هویتی در پاسپورت شما ذخیره نمی‌شود. شناسه منحصر‌به‌فردی که تولید و ذخیره می‌شود، با استفاده از کلید خصوصی هش می‌شود و قابل شکستن و کدگشایی نیست.

چه کسی می‌تواند اطلاعات پاسپورت گیت کوین را ویرایش کند؟

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، زمانی که با استفاده از کیف پول خود تراکنش ورود به پاسپورت گیت کوین را تایید و امضا می‌کنید، در حال ثبت امضایی منحصر‌به‌فرد برای دسترسی و ایجاد تغییرات در پاسپورت خود هستید. به این ترتیب پاسپورت شما برای انجام هر گونه ویرایش مجدد نیاز به امضای منحصر‌به‌فرد در کیف پول شما دارد. 

سوالات متداول (FAQ)

چگونه پاسپورت گیت کوین بسازیم؟

با ورود به سایت پاسپورت گیت کوین و اتصال کیف پولتان، اقدام به تایید حساب‌های کاربری خود در سایت‌هایی مثل گوگل و توییتر کنید.

مزایای استفاده از پاسپورت گیت کوین چیست؟

این پاسپورت به‌نوعی نشان‌دهنده هویت شماست و به پروژه‌ها این امکان را می‌دهد تا بین شما و ربات‌ها تفاوت قائل شوند. مزیت دیگر پاسپورت گیت کوین این است که از شناسایی کاربران واقعی به‌عنوان هانتر جلوگیری می‌کند.

جمع بندی

با بررسی این پروژه تا حدود زیادی با روش احراز هویت به‌صورت ناشناس در فضای وب ۳ آشنا شدیم و روش ساخت Gitcoin Passport را نیز یاد گرفتیم. چنین انتظار می‌رود که پاسپورت گیت کوین یکی از روش‎‌هایی باشد که پروژه‌هایی مانند زی کی سینک (zksync) برای احراز هویت کاربران واقعی خود، تمایز از ربات‌ها و توزیع عادلانه‌تر ایردراپ میان کاربران شبکه استفاده کنند. به‌نوعی می‌توان گفت این روش تضمین‌کننده حذف هانترها و جلوگیری از فارم ایردراپ توسط این دسته از فعالان در ایردراپ‌های آینده خواهد بود. نظر شما در مورد استفاده فراگیرتر پاسپورت گیت کوین چیست؟ آیا برای حذف هانترها کاربرد خواهد داشت یا خیر؟ نظرتان را برای ما بنویسید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا