مبتدی کریپتو پدیا

قانون گرشام چیست؟ پول بد چگونه بیت کوین را از گردش خارج می‌کند؟

برای بسیاری از افراد، بیت کوین سالم‌ترین پولی است که جهان تا به حال به خود دیده است. در این مقاله ما به قانون گرشام (Gresham) می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که چگونه بیت کوین در نهایت از دلار و سایر ارزهای فیات پیشی می‌گیرد. قانون گرشام چیست و چگونه با بیت کوین ارتباط دارد. برای پاسخ به این سوال، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

قانون گرشام چیست؟

کاهش عرضه بیت کوین | قانون گرشام

قانون گرشام یک اصل پولی است که بیان می‌کند «پول بد، پول خوب را از گردش خارج می‌کند». مطابق این قانون، مردم تمایل دارند پول بد را خرج کنند و پول خوب را نگه دارند. این امر باعث کاهش عرضه پول خوب می‌شود.

این قانون اساسا برای بررسی و کاربرد در بازارهای ارزی استفاده می‌شود. قانون گرشام در اصل به ترکیب سکه‌های ضرب شده و ارزش فلزات گران‌بها به کار رفته در آنها ارتباط داشت. با این حال، از زمان کنار گذاشته شدن استانداردهای ارزهای فلزی، این نظریه برای ثبات نسبی ارزش ارزهای مختلف در بازارهای جهانی به کار گرفته شده است.

هسته اصلی قانون گرشام به مفهوم پول خوب (پولی كه كم ارزش گذاری شده است يا پولی كه از نظر ارزش پايدارتر است) در مقابل پول بد (پولی كه بيش از حد ارزش گذاری شده است يا به سرعت ارزش خود را از دست می‌دهد) اشاره می‌کند. این قانون معتقد است که پول بد، پول خوب را از گردش خارج می‌کند.

پول بد پولی است که ارزش ذاتی برابر یا کمتر نسبت به ارزش اسمی دارد. در همین حال، اعتقاد بر این است که پولی را می‌توان پول خوب دانست که ارزش ذاتی بیشتر یا پتانسیل بیشتری برای ارزش اسمی آن وجود داشته باشد. این مردم هستند که انتخاب می‌کنند تبادلات را با استفاده از پول بد انجام دهند و پول خوب را نگه دارند؛ زیرا پول خوب این پتانسیل را دارد که بیشتر از ارزش اسمی آن، ارزش داشته باشد.

قانون گرشام چگونه با بیت کوین مرتبط است؟

اکنون که درکی بنیادی از قانون گرشام (Gresham) داریم، بیایید چگونگی ارتباط آن با بیت کوین را بررسی کنیم. برای شروع بهتر است یا یک سوال شروع کنیم. می‌توانیم از خود بپرسیم: «با توجه به قانون گرشام، آیا بیت کوین ویژگی‌های پول خوب را دارد یا پول بد؟» برای پاسخ به این سوال، موضوعات زیر را بررسی می‌کنیم:

  • خرج کردن بیت کوین در مقابل پس انداز آن
  • خرج کردن دلار در مقابل پس انداز آن
  • هزینه پس‌انداز پول بد (ارزی که رو به افول است)

خرج کردن بیت کوین در مقابل پس انداز کردن آن

پس انداز بیت کوین در قانون گرشام

امروزه بیشترین استفاده از پادشاه ارزهای دیجیتال، مربوط به جنبه ذخیره ارزش آن است (همان مفهوم قانون گرشام که باعث کاهش گردش این ارز می‌شود). دلایل این امر بی‌شمارند و عبارتند از: افزایش تاثیرات شبکه که منجر به افزایش سریع قیمت بیت کوین می‌شود، رفتار مالیاتی بیت‌ کوین، و افزایش پذیرش Bitcoin برای پرداخت.

با نرخ رشد مرکب سالانه تاریخی بیش از ۲۰۰ درصد، هولدرهای بیت کوین انگیزه کمی برای خرج کردن آن دارند. با در نظر گفتن این واقعیت که بیت کوین توسط IRS به عنوان یک دارایی دسته‌بندی شده است، پس انجام تراکنش می‌تواند مشمول پرداخت مالیات باشد؛ بنابراین می‌توان درک کرد که چرا بیت کوین بیشتر به‌جای هزینه، پس‌انداز می‌شود.

همانطور که بیت کوین در مسیر مورد انتظار خود برای تبدیل شدن به ارز ذخیره جهانی ادامه می‌دهد، می‌توان انتظار داشت در نهایت در تبادلات روزمره نیز به طور گسترده‌تری استفاده شود. در واقع، این اتفاق در حال حاضر در کشورهای در حال توسعه و همچنین کشورهایی مانند ونزوئلا، آرژانتین، ترکیه و سایرین که واحد پولی بی‌ثبات دارند، شروع شده است.

علاوه‌بر این، السالوادور اولین کشوری بود که بیت کوین را در اوایل سال جاری به عنوان ارز قانونی پذیرفت؛ به این معنی که اکنون تاجران السالوادور، بیت کوین را باید به‌عنوان وسیله‌ای برای پرداخت بپذیرند. این روند در سال های آینده ادامه خواهد داشت تا اینکه بیت کوین به‌عنوان روش پرداخت به اندازه دلار پذیرفته شود.

خرج کردن دلار در مقابل پس انداز آن

دلار در برابر بیت کوین

شیوه رفتار مالی هولدرهای بیت کوین را با نحوه رفتار هولدرهای دلار مقایسه کنید. دلار برخلاف بیت کوین، سقف عرضه ندارد. در واقع، هر زمان که دولت و فدرال رزرو احساس نیاز کنند، دلارهای بیشتری چاپ می‌کنند. این تفاوت اساسی همان چیزی است که منجر به کاهش بیش از ۹۰ درصدی ارزش دلار در ۱۰۰ سال گذشته شده است.

بنابراین، به‌راحتی می‌توان فهمید که چرا مردم تمایل دارند به جای پس‌انداز دلار، آن را خرج کنند؛ چراکه با توجه به قانون گرشام، از نظر مردم دلار ویژگی پول بد را از خود نشان می‌دهد و منطقی نیست چیزی که برنامه‌ریزی شده در طول زمان، ارزشش کاهش یابد، پس‌انداز کنیم.

۴۰ درصد از کل دلارهای موجود در ۱۸ ماه گذشته چاپ شده است. همین امر باعث شده است که مردم بیشتر و بیشتر متوجه شوند که باید دلارهای خود را تا جایی که می‌توانند سریع‌تر خرج کنند. از آنجایی که بیت کوین از نظر بنیادی، باارزش‌ترین دارایی تاریخ است، منطقی است که افراد بیشتری برای پس‌انداز و ذخیره ارزش به آن روی آورند.

هزینه پس‌انداز پول بد

چاپ دلار

هزینه پس‌انداز پول بد، در بلندمدت بسیار زیاد است و می‌تواند برای دارایی‌های خالص فرد فاجعه‌بار باشد. تصور کنید که در ۱۰۰، ۵۰، ۲۰ یا ۱۰ سال گذشته اکثریت ثروت خود را به دلار نگه داشته‌اید. در بهترین حالت، قدرت خرید شما در دهه گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است که دلیل آن کاهش ارزش پول با چاپ بی‌رویه آن است. در بدترین حالت، بیش از ۹۰ درصد از ثروت شما از بین رفته است.

حال بیایید به سوالی که قرار بود به آن پاسخ دهیم، برگردیم: «با توجه به قانون گرشام، آیا بیت کوین ویژگی‌های پول خوب را دارد یا پول بد؟»

بیت کوین تمام ویژگی‌های پول خوب و دلار تمام ویژگی های پول بد را نشان می‌دهند. مردم در بیت کوین پس‌انداز می‌کنند و دلار را خرج می‌کنند. دلار با گذشت زمان به طور تصاعدی در حال افول است. برعکس، بیت کوین با گذشت زمان به پول بهتری تبدیل می‌شود و افراد بیشتری آن را به عنوان راهی امن برای ذخیره ثروت در آینده تلقی می‌کنند.

جمع بندی

قانون گرشام به عنوان یک اصل مهم، به زبان ساده به این معنی است که پول بد مانند یک سنگ داغ در دست است و مردم سعی می‌کنند هرچه سریع‌تر از شر آن خلاص شوند. پول خوب مانند طلا است (یا طلای دیجیتال مانند بیت کوین) و ویژگی‌های پولی آن باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. با توجه به قانون گرشام، با گذشت زمان، همچنان شاهد افزایش پس‌انداز پول خوب (بیت کوین) و خرج شدن پول بد (دلار) خواهیم بود.

این مقاله شامل توصیه‌های سرمایه‌گذاری نیست. هر اقدام سرمایه‌گذاری و تجاری شامل ریسک است و خوانندگان هنگام تصمیم‌گیری باید صرفا تحقیقات خود را مدنظر قرار دهند. نظرات، افکار و عقاید بیان‌شده در این مقاله مختص نویسنده است.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا