متوسط مقالات

آیا بیت کوین می‌تواند جایگزین مناسبی برای دلار آمریکا باشد؟

بیت کوین (Bitcoin) یا دلار آمریکا ؛ کدام یک در آینده‌ی نزدیک به ارز جهانی تبدیل می‌شوند؟ بیش از نیمی از جمعیت جهان زیر ۳۵ سال هستند و در بازارهای در حال توسعه زندگی می‌کنند، جایی که ارزهای ملی در رتبه‌ی پایین‌تری از دلار آمریکا هستند. تخمین زده می‌شود تا سال ۲۱۰۰، جمعیت کره‌ی زمین به ۱۱ تا ۱۲ میلیارد نفر می‌رسد، جایی که حداقل ۶ میلیارد نفر در اقتصادهای ناپایدار با ارزهای بی‌ثبات زندگی می‌کنند. تکیه کردن به تنها یک ارز (دلار) برای اکثر کشورها عاقلانه نیست زیرا به روشنی حاکمیت را زیر سوال می‌برد.

در حالی که ارزهای دیجیتال در سطح جهانی راه حلی عالی برای دست‌یابی به استقلال مالی بیشتر توسط مردم در سرتاسر جهان است، بیت کوین یک سرمایه‌ دیجیتال پیشگام در صنعت ارزهای دیجیتال است. به دنبال معرفی ارزهای دیجیتال، صرافی‌های ارز دیجیتال هم به عنوان پاسخی به تقاضاهای جهانی سرمایه‌های دیجیتال ظاهر شد.

محبوبیت بیت کوین در حال افزایش است و از نظر قیمت هم ارزشمندتر می‌شود. با این وجود هنوز هم بسیاری افراد «ناباور» وجود دارند که قدرت و ارزش ارز دیجیتال را دست کم می گیرند. سرژی زادانف Sergey Zhadanov مدیر عامل و مدیر مالی EXMO معتقد است که به خاطر ثبات بازارهای کریپتو مخصوصا در دوران همه‌گیری ویروس اخیر، ممکن است روزی ارزهای دیجیتال به یک راه مناسب برای پس انداز پول نسبت به ارزهای سنتی تبدیل شود.

چرا بیت کوین می‌تواند جایگزین دلار شود؟

بیت کوین و دلار

اکنون بیت کوین از طریق موبایل‌های هوشمند، کامپیوتر و دیگر گجت‌‌‌ها قابل دسترسی است و بدون در نظر گرفتن مقررات دولتی، راهکارهای ارزشمندتری در مقایسه با دلار آمریکا ارائه می دهد. این ارز که از تکنولوژی بلاک چین قدرت گرفته، می‌تواند پناهگاه امنی برای افرادی که در کشورهای فاسد با سیاست‌‌های پولی ملتهب زندگی می‌کنند باشد.

بنابراین شهروندان سراسر جهان که از حمایت کمتری برخوردارند و همچنین کسانی که پیوسته از تصمیمات ناآگاهانه‌ی حکومتشان رنج می‌برند نخستین کسانی هستند که از دیجیتال‌سازی پول بهره می‌برند.

علاوه بر این بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است که می‌تواند استخراج شود. هرکس که به کامپیوتر دسترسی داشته باشد می‌تواند پول جمع کند و «خزانه‌داری» یا «ذخیره فدرال» خود را داشته باشد. البته ساختار کلی ماینینگ‌ها پیچیده است و به مقدار مشخصی سرمایه‌گذاری نیاز دارد اما گامی در جهت استقلال و اجرای بازار آزاد است.

بیت کوین می‌تواند به عنوان یک عامل مستقل صرافی در برابر پول سنتی که توسط بانک‌ها مدیریت می‌شود بایستد. در نتیجه، نه موسسات مالی، بلکه دارندگان ارزهای دیجیتال می‌توانند خود به بانک‌های مستقلی تبدیل شوند.

بیت کوین ارزش پول سنتی را حفظ می‌کند. یعنی فرد می‌تواند از آن برای مبادله‌ی کالا و خدمات در هر زمان استفاده کند. علاوه بر این، از ده سال گذشته، بیت کوین رشد قیمتی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را به وضوح نشان داده است.

چرا دلار دیگر قابل اعتماد نیست؟

دلار آمریکا بین سال‌های ۱۷۸۳ تا ۱۹۱۳ بسیار ارزشمند بود. به عبارت دیگر ارزش واقعی ۱۰۰ دلار در سال ۱۸۰۰ دقیقا به همان میزان سال ۱۹۰۰ بوده است. در سال ۱۹۱۳، آمریکا اولین قدم خود را به سمت لغو استاندارد طلا را برداشت و خزانه داری بانک فدرال را ایجاد کرد که به سیستم بانکی اجازه می‌داد پول نامحدود چاپ کند.

بعد از جنگ دوم جهانی، دلار آمریکا برای سیستم‌های تجاری به یک زبان مشترک تبدیل شد. با سقوط اتحاد جماهیر شوروی، دلار آمریکا به عنوان ارز اصلی در بازارهای جهانی خود را تثبیت کرد. اقتصادهای نوپا با دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره رفتار می کردند و حتی در برخی موارد جایگزین ارزهای ملی می‌شدند.

از سال ۲۰۱۰ به بعد، دلار ارزش خود را در صحنه ‌های بین‌المللی به تدریج از دست داد. با ظهور اتحادیه‌ی اروپا، چین، روسیه، عربستان سعودی، برزیل و هند، آمریکا تسلط بی‌چون و چرای خود در تجارت جهانی را از دست داد. به عنوان مثال، چین به یک کارخانه‌ي بین المللی تبدیل شده است و ارز ملی خود یوان را به عنوان روش ترجیحی برای مبادله کالا و خدمات تبلیغ می‌کند. اتحادیه‌ی اروپا با وجودی که متحد وفادار آمریکا است، ترجیح می دهد به یورو اعتماد کند. به عبارت دیگر، دلار به کندی اما به یقین موقعیت تسلط خود در صحنه‌های مالی جهانی از دست داده است.

آمریکایی‌ها عادت‌های پس انداز خود را به بیت کوین تغییر داده اند

آمریکایی‌ها و بیت کوین

اخیرا آمریکایی‌ها دلارهایشان را می‌فروشند تا بیت کوین بخرند. بلومبرگ گزارش می‌دهد همه‌گیری کویید ۱۹ و متعاقب آن بحران مالی جهانی در سال ۲۰۲۰، منجر به کاهش نرخ بهره بانک مرکزی فدرال به ۰.۲۵ درصد کاهش یافته است. این شاخص ۵۰٪ از میزان سودآوری حساب‌های پس انداز بلند مدت کاسته است.

از نظر تاریخی،‌ آمریکایی‌ها حساب‌های پس انداز بلند مدت را با نرخ سود ۲٪ در سال به عنوان ابزاری سنتی برای پس انداز پول و مقابله با تورم می‌پنداشتند. از جولای ۲۰۱۹ ، نرخ سود حساب‌های پس انداز در حال کاهش است و اکنون بین ۰.۵٪ تا ۱٪ است. این نرخ سودهای پس انداز احتمالا تا سال ۲۰۲۲ ثابت خواهد بود.

به گفته‌ی بلومبرگ، حساب‌های پس انداز بلند مدت برنامه‌ریزی‌های پس انداز آمریکایی‌ها را تغییر داده است. تنها ۱۸٪ از شهروندان آمریکا تمایل دارند به حساب‌های پس انداز خزانه فدرال آمریکا اعتماد کنند. در حالی که بقیه به دنبال راه‌هایی برای سرمایه‌گذاری در گزینه‌های سودآورتر هستند.

اکنون آمریکایی‌ها ترجیح می‌دهند در سهام، طلا و بیت کوین به عنوان جایگزینی برای حساب‌های پس انداز دلاری سرمایه گذاری کنند. افزایش سرمایه گذاری در بیت کوین دو  دلیل دارد: اول، هنگام فروپاشی بازار در سال ۲۰۲۰ با از دست دادن تنها ۳۵٪ از ارزش خود انعطاف پذیری بیشتری نشان داد و سهام و طلا را نیز در دوره‌ی بهبود بهار-تابستان کنار زد. دوم، OCC به بانک‌های آمریکا اجازه داد تا دارایی دیجیتال داشته باشند.

سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ در بیت کوین

شرکت ارائه‌دهنده‌ی نرم افزار تجزیه و تحلیل Microstrategy  که در فهرست Nasqad هم آمده است، ۲۱۴۵۴ بیت کوین (حدود ۲۵۰ میلیون دلار) خریداری کرد و اولین کمپانی عمومی شد که  به صورت آشکار در بیت کوین سرمایه گذاری کرد. به گفته‌ی میکل جی سیلور (Micheal J. saylor) مدیرعامل استراتژی شرکت، سرمایه گذاری در بیت کوین بخشی از استراتژی شرکت برای به حداکثر رساندن ارزش آن در بلند مدت است. او همچنین اضافه کرد این شرکت بیت کوین را جایگزین قابل اطمینان تری از دلار می‌داند. در هر صورت، اندکی بعد از خرید بیت کوین سهام این شرکت با رشد ۱۴.۶٪ سر به فلک کشید.

مایکرو استراتژی تنها شرکت بزرگی نیست که به طور فعال در بیت کوین سرمایه گذاری و پس انداز پول می‌کند. اخیرا فوربس لیستی از سرمایه‌گذاران سازمانی بیت کوین را منتشر کرده است.

رکورد تاریخی: همبستگی بیت کوین و طلا به حداکثر خود یعنی ۷۰٪ رسیده است

قیمت طلا و بیت کوین به طور متوسط ماهانه با ۷۰٪  همبستگی روبه رو شده اند. یک رکورد بالا! اوج قبلی این همبستگی ماهیانه حدود ۶۰٪ بود. اعداد در حال رشد این همبستگی این ایده را ثابت می کند که می‌توان با آن به عنوان یک سرمایه گذاری واقعی دارایی برخورد کرد.

زمانی که طلا به بالاترین قیمت خود ۲۰۰۰ دلار در هر اونس رسید، بیت کوین به ۱۲۰۰۰ دلار رسید. به گفته‌ی بلومبرگ افزایش این همبستگی ، اطمینان از تبدیل بیت کوین از یک دارایی پرخطر به یک نسخه‌ی دیجیتالی از یک فلز گرانبهاست.

کوسه‌های تجارت نیز در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند

کوسه‌های بیت کوین

همه گیری کووید۱۹ برنامه های همه‌ی دولت‌ها را تغییر داده است و برای اکثر آنها چاره‌ای جز به کار انداختن دستگاه چاپ باقی نگذاشته است. هم‌زمان بیکاری افزایش یافته است، در حالی که بازارها و اقتصادها سقوط کرده اند. با تکیه بر پول‌های چاپی، پول سنتی مانند دلار به دلیل نرخ تورم به طور فزاینده‌ای افزایش می‌یابند و کوسه‌های تجاری به دنبال فرصت‌های بهتر و مطمئن سرمایه گذاری برای حفاظت از دارایی‌های خود هستند.

نرخ بالای همبستگی بیت کوین پناهگاهی برای صاحبان مشاغل فراهم کرده است. فعال‌ترین سرمایه‌گذران در بیت کوین تایلر و کامرون وینکلووس (Cameron Winklevoss) هستند. آنها بیش از ۱۰۰۰۰۰ سکه دارند و اولین میلیاردرهای بیت کوین هستند.

آیا ایالات متحد آمریکا قصد دارد در بیت کوین سرمایه گذاری کند؟

در اوایل سال جاری، دونالد ترامپ به خزانه داری آمریکا دستور دارد تا پرداخت مستقیم ۳۴۰۰ دلار به شهروندان آمریکا برای یک خانواده‌ی چهار نفره را مهیا کنند. بسیار جالب است که پرداخت‌های مستقیم قبلی آمریکا به شهروندان منجر به افزایش چند برابر سپرده‌ها به در پلتفرم صرافی ارز دیجیتال به ارزش ۳۴۰۰ دلار شد. به عبارت دیگر، آمریکایی‌ها دلار رایگان خود را با ارز دارایی کریپتو مبادله کردند. البته بیشترین ارزی که با دلار رایگان خریده شده بود بیت کوین بود.

در نتیجه رییس جمهور ترامپ، ناخواسته به آمریکایی‌ها انگیزه داد تا با خرید سکه‌‌های دیجیتال از شر دلار خلاص شوند. علاوه بر این، همچنین مقامات دولت آمریکا شروع به تجزیه و تحلیل فرصت‌های سرمایه گذاری در بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال کردند رییس هیئت خزانه فدرال، لیل برنارد (Lael Brainard)، خبر داد که در حال بررسی ایمنی و کارآیی یک ارز دیجیتال بالقوه‌ی بانک مرکزی (CBDC) است.

چگونه سلطه‌ی بیت کوین اقتصاد و سیاست جهانی را تغییر خواهد داد؟

بیت کوین به طور طبیعی در حال تبدیل شدن به یک ابزار مستقل برای رهایی از هر کنترلی است. پیشگویی آن دشوار است که چگونه در تمام کشورها بیت کوین به طور گسترده پذیرفته می‌شود، اما قبلا چندین تحول جهانی وجود داشته است:

  • اول، پدیده‌ی بیت کوین یک بازارصرافی جهانی برای ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. انحصار تولید پول فقط از کشورها گرفته شده است و توسط شرکت‌های مختلف خصوصی و حتی افراد به شدت استخراج می‌شود.
  • ثانیا، ظهور بیت کوین دولت‌های کشورهایی را که فساد بالا و نرخ تورم بالایی دارند مجبور به اقدام می‌کند. بنابراین، شهروندان ساکن چنین کشورهایی می‌توانند یا به ارزهای دیجیتال با نرخ همبستگی بالا اعتماد کنند یا ارزهای ملی با نرخ تورم بالا را انتخاب کنند.
  • سرانجام به نظر می‌رسد این تحولات دوره آغاز محبوبیت بیت کوین است. نرخ همبستگی اخیر بیت کوین به روشنی نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال می‌تواند در برابر شوک‌های اقتصاد جهانی مقاومت کند. در نتیجه، باید به جای یک دارایی سوداگرانه، به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری به آن نگاه کرد.

راهنمای بقا در زمان سقوط دلار

شاید کمی زود باشد که از دلار به عنوان ارز شماره‌ی یک جهان  دست بکشیم، با این حال نشانه‌های فعلی نگران‌کننده است. ارزهای دیجیتال در طی بحران اقتصادی امسال انعطاف‌پذیری بیشتری نشان داده اند. علاوه بر آن مردم پس انداز پول‌های خود را با ارزهای دیجیتال به جای ارزهای ملی یا دلار آمریکا آغاز کرده‌اند.

کاهش ارزش فعلی دلار به معنای پایان جهان نیست، اما این مساله نشان می‌دهد که دیگر نمی‌توانید به دلار به عنوان راهی برای نگه داشتن ارزش پول خود اعتماد کنید. در این میان، افزایش ارزهای دیجیتال فرصتی برای شما فراهم می‌کند تا بدون سرمایه اولیه هنگفت سرمایه‌گذاری کنید. حتی آمریکایی‌ها هم آغاز به تبدیل «دلار ویروس کرونا» با بیت کوین کرده اند.

در نهایت، ایجاد تنوع برای دارایی‌هایتان در بازار در حال تغییر، طبیعی است و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می تواند راهی برای پس انداز پول شما باشد.

نتیجه‌گیری

دلار آمریکا همچنان در جهان به عنوان پول رایج پیشرو شناخته می شود زیرا ایالات متحده تلاش زیادی برای ادامه دادن این سلطه خواهد کرد. با این وجود، در دوران بی‌ثباتی اقتصادی سال ۲۰۲۰، بیت کوین همچنان ثابت می‌کند که یک روش عالی برای حفظ ارزش است. نرخ همبستگی بیت کوین به روشنی نشان می‌دهد که مردم اعتماد بیشتری به ارزهای دیجیتال و اشتیاق کمتری به سرمایه گذاری در دلار آمریکا پیدا کرده‌اند.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا