آیا سرمایه‌گذاری در بیت کوین بهتر از سرمایه‌گذاری‌های سنتی است ؟

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که بیت کوین (bitcoin) بهترین سرمایه‌گذاری دهه گذشته بوده است و بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که در هر پورتفولیویی (portfolio) مقداری بیت کوین وجود داشته باشد. این ارز دیجیتال در چند سال گذشته نوسانات زیادی داشته است و بسیاری از این نوسانات استفاده کرده‌اند.

پورتفولیو‌های دارای بیت کوین همواره عملکرد بهتری از پورتفولیو‌های دیگر داشته‌اند؛ این در حالی که پورتفولیو‌های متنوع‌سازی شده کریپتویی (crypto) در حد انتظار ظاهر نشده‌اند و نتوانسته‌اند بازده دارایی‌های سنتی را داشته باشند. نوسانات زیاد بیت کوین برای سرمایه‌گذاران سنتی مطلوب نیست و همین امر باعث شده که بسیاری از سازمان‌های سرمایه‌گذاری از ورود این ارز به پورتفولیوی خود جلوگیری کنند. البته به یاد داشته باشید که این نوسانات زیاد است که باعث سودآوری شگفت‌انگیز سلطان ارز‌های دیجیتال شده است.

ما در این نوشتار به سبد‌های سرمایه‌گذاری مختلف که متشکل از بیت کوین و دارایی‌های سنتی هستند، نظر می‌افکنیم. این نوع سبد‌های سرمایه‌گذاری طبیعتا ریسک کمی دارند و برای افرادی که مایل نیستند زیاد ریسک کنند، مناسب است.

تعریف سبد‌های سرمایه‌گذاری متنوع 

بیت کوین

برای نشان دادن اینکه سرمایه‌گذاری کریپتویی می‌تواند بازده بیشتری از دارایی‌های سنتی داشته باشد و در عین حال می‌توان ریسک این کار را نیز کاهش داد، به تحلیل قدرت متنوع‌سازی شاخص‌های سهام سنتی و اوراق خزانه در مقایسه با سرمایه‌گذاری در بیت کوین می‌پردازیم. ما سبد‌های سرمایه‌گذاری زیر را برای این منظور تعریف کردیم:

  • سبدی متشکل از ۵۰ درصد بیت کوین و ۵۰ درصد شاخص S&P 500
  • سبدی متشکل از ۵۰ درصد بیت کوین و ۵۰ درصد سهام نزدک (NASDAQ)
  • سبدی متشکل از ۵۰ درصد بیت کوین و ۵۰ درصد T-Bill
  • سبدی متشکل از ۳۳ درصد از هر یک از شاخص‌های S&P500 و نزدک و ۳۳ درصد هم بیت کوین
  • سبدی متشکل از بیت کوین، S&P500 و T-Bill هر کدام به میزان ۳۳ درصد
  • بیت کوین، نزدک و T-Bill هر کدام ۳۳ درصد
  • بیت کوین، نزدک، S&P500 و T-Bill هر کدام ۲۵ درصد

دوره این تحلیل را از ژانویه ۲۰۱۷ تا دسامبر ۲۰۱۹ در نظر می‌گیریم که بیت کوین از همه گزینه‌های دیگری بازده بیشتری داشته و سود تقریبا ۲۹۳ درصدی داده است. البته از منظر ریسک اگر به سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال نگاه کنیم، سرمایه‌گذاران ریسک زیادی را تقبل کرده‌اند.

عملکرد یک سبد متنوع که بیت کوین هم در آن حضور دارد 

بیت کوین

با نگاهی به سبد‌های سرمایه‌گذاری ذکر شده، متوجه می‌شویم که سبد دوم بیشترین سودآوری را داشته است و سبد اول نیز بعد از سبد دوم دارای بیشترین سودآوری بوده است. سبد چهارم نیز سومین سبد خوب سرمایه‌گذاری بوده است و سودی در حدود ۱۹۲ درصد داده است. لازم به ذکر است که همه این سبد‌های متنوع‌سازی شده سود کمتری از سرمایه‌گذاری در بیت کوین به تنهایی داده‌اند.

جالب است بدانید که سبد هفتم که متنوع‌ترین سبد بود، کمترین سودآوری را داشته است و سود آن حدود ۱۶۴ درصد بوده است. ممکن است در اینجا این تصور به ذهن ما برسد که متنوع‌سازی مفید نیست اما قبلا از رسیدن به این نتیجه‌گیری، بهتر است با استفاده از نسبت شارپ (sharp ratio) به تحلیل ریسک این سرمایه‌گذاری‌ها بپردازیم.

داده‌ها نشان می‌دهند که ۵ مورد از این ۷ سبد متنوع دارای تنظیم ریسک بهتری از سرمایه‌گذاری در بیت کوین به تنهایی هستند. در این میان، سبد چهارم بهترین کنترل ریسک را داشته است. سبد‌های اول و دوم نیز دارای نسبت شارپ قابل قبولی بوده‌اند.

قدرت متنوع‌سازی در اختیار سرمایه‌گذاران

توجه داشته باشید که در تحلیل بالا روز‌های تعطیل و آخر هفته‌ها در نظر گرفته نشده است زیرا بازار بورس و شاخص‌ها در این ایام تعطیل است. این برخلاف بازار ارز‌های دیجیتال است که همیشه باز است. این تحلیل نشان می‌دهد که استفاده از اصول متنوع‌سازی رایج در پورتفولیو‌های سنتی برای فضای کریپتو هم مفید است.

از این منظر، سرمایه‌گذاران می‌توانند از سرمایه‌گذاری‌های پر سودی مانند بیت کوین بهره ببرند و میزان ریسک خود را نیز با اختصاص بخشی از پورتفولیوی خود به دارایی‌های سنتی تقلیل دهند. نظر شما چیست؟ آیا به متنوع‌سازی اعتقاد دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


54321
امتیاز 5 از 1 رای

منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر