مقالات عمومی

تورم چیست؛ چه اثراتی دارد و ارزهای دیجیتال چه رابطه‌ای با آن دارند؟

تورم به افزایش قیمت کالا ها و خدمات در یک اقتصاد و در یک دوره زمانی مشخص گفته می شود. به همین دلیل، تورم را همچنین به عنوان کاهش قدرت خرید ارز مورد نظر نیز تعریف می کنند. شرایط متعددی وجود دارد که تورم قیمت را تعریف می کنند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

اولا افزایش قیمت ها باید دوام داشته باشد و نباید یک رویداد موقت باشد. افزایش ناگهانی قیمت را ضرورتا نمی توان تورم نامید. اینها را تغییرات مربوط به قیمت می نامند و اغلب به دلیل مشکلی در عرضه و تقاضای یک کالای خاص به وجود می آید. زمانی که عرضه برای برآورد تقاضا بالا برود، قیمت تثبیت خواهد شد. از طرف دیگر، در خلال تورم افزایش قیمت ها بدون تثبیت شدن ادامه پیدا می کند.

ثانیا تورم شامل یک افزایش عمومی در قیمت کالا ها و خدمات می باشد. در حالی که تغییر مربوط به قیمت معمولا مربوط به افزایش قیمت یک یا دو کالا می باشد، تورم به افزایش قیمت تقریبا همه اقلام در یک اقتصاد اشاره دارد.

سوما تورم یک پدیده دراز مدت است. افزایش عمومی قیمت ها برای دوره زمانی گسترده ای ادامه پیدا می کند. اکثر ملت های مدرن اندازه گیری سالیانه نرخ تورم را انجام می دهند. و مطالعات نشان داده که تورم اغلب در خلال چندین سال گسترش پیدا می کند.

علت های تورم

اقتصاددانان دو علت اصلی تورم را شناسایی کرده اند. علت اول یک افزایش سریع در مقدار ارز واقعی در حال گردش می باشد. به عنوان مثال، وقتی فاتحان اروپایی نیمکره غربی را در قرن پانزدهم مطیع خود کردند، شمش های طلا و نقره به اروپا سرازیر شدند و باعث ایجاد تورم شدند.

دلیل دوم تورم می تواند کمبود عرضه در کالایی خاص باشد که آن کالا تقاضای بالایی داشته باشد. این می تواند منجر به افزایش قیمت آن کالا شود که ممکن است به طور برجسته ای از بقیه اقتصاد گذر کند. نتیجه می تواند یک افزایش عمومی قیمت ها تقریبا در میان همه کالا ها و خدمات باشد.

اندازه گیری تورم

رویکرد های متفاوت زیادی به نسبت اندازه گیری تورم وجود دارد. روش معمول اندازه گیری قیمت های مرتبط ترین کالا ها و خدمات می باشد. برای اجرای این اندازه گیری، آژانس های حکومتی ممکن است به عنوان مثال بررسی هایی خانگی را انجام دهند تا اقلام خریداری شده رایج را در داخل یک جامعه یا کشور شناسایی کنند. قیمت های این کالا ها به مرور زمان پیگیری می شوند و به عنوان مبنایی برای محاسبه مورد استفاده قرار می گیرند.

تورم در برابر تقلیل قیمت ها

تقلیل قیمت ها زمانی اتفاق می افتد که یک تقلیل عمومی در قیمت ها در یک دوره خاص موجود باشد. اگرچه تورم اغلب تهدیدی برای اقتصاد یک ملت است، تقلیل قیمت ها هم ممکن است خطرناک باشد.

اولا تقلیل قیمت ها منجر به کاهش فعالیت های اقتصادی می شود. همچنان که قیمت ها پایین می روند، مصرف کنندگان نیز عادت تاخیر در خرید را به امید کاهش بیشتر قیمت در خود توسعه می دهند. دوما تقلیل قیمت ها می تواند باعث شود که کسب و کار ها سرمایه گذاری در تولید بهبود یافته را به دلیل تقاضای مصرفی پایین تر کاهش دهند. در نهایت این باعث تقاضای کمتر برای قرض گرفتن پول می شود و منجر به نرخ سود پایین تر خواهد شد. در حالی که نرخ سود پایین تر ممکن است به مصرف کنندگانی که وام مسکن یا وام دیگری را می گیرند، کمک کند اما به آنهایی که از سود ناشی از حساب های پس انداز خود زندگی را می گذرانند، لطمه خواهد زد.

مقایسه تورم بیت کوین و دلار.S._dollar’s

به دنبال سقوط بازار سهام در سال ۱۹۲۹، کساد عظیمی که در بازار به وجود آمد یک مثال برجسته از تقلیل قیمت هاست. این به عنوان بزرگترین و طولانی ترین رکود اقتصادی در تاریخ جهان مدرن تعبیر می شود. این انقباض اقتصادی باعث شد که عرضه پول کاهش پیدا کند و یک مارپیچ اقتصادی رو به پایین شروع شود. نرخ بیکاری ایالات متحده در عرض ۴ سال از ۳.۲ درصد به تقریبا ۲۵ درصد رسید؛ تقاضا برای کالا ها کاهش یافت و این منجر به حتی بیکاری بیشتری نیز شد.

اقتصاددانان به این توالی مارپیچ تقلیل قیمت می گویند زیرا یک رویداد اقتصادی منفی منجر به رویدادی دیگر می شود. اغلب نوعی بحران اقتصادی چنین سیکلی را با کاهش تقاضا برای کالا ها و خدمات شروع می کند و این تولید را کند خواهد کرد. این امر باعث کاهش دستمزد ها و درآمد خواهد شد و در نتیجه تقاضا را بیشتر کاهش خواهد داد. این کندی اقتصاد باعث افت قیمت می شود. زمانی که مارپیچ تقلیل قیمت شروع می شود، مشکلاتی که ایجاد می شوند به آسانی می توانند سیر منفی را ادامه دهند. کارشناسان مالی مارپیچ های تقلیل قیمت را به عنوان بزرگترین خطر برای اقتصاد یک ملت به شمار می آورند.

تورم در ونزوئلا

مثالی واضح از تاثیر تورم را می‌توان در کشور ونزوئلا مشاهده کرد. این کشور آمریکای جنوبی، در سال‌های گذشته، به‌واسطه تورم، فروپاشی اقتصادی بزرگی را تجربه کرد. سیاست‌های سوسیالیستی، فساد گسترده و کاهش قیمت نفت، احتمالا بعضی از علت‌های اصلی تورم بزرگ ونزوئلا بودند.

چرا تورم مهم است؟

تورم از آن جهت مسئله مهمی است که هم می‌تواند تاثیرات مثبت و هم تاثیرات منفی بر اقتصاد ملت و امور مالی شخصی مصرف‌کننده داشته باشد.

جنبه‌های مثبت تورم

اگرچه تورم اغلب خیلی مضر است، اما می‌تواند مزایای مثبتی هم داشته باشد. اولا تورم می‌تواند اقتصاد ملتی را تحریک کند. همچنان که پول بیشتری به گردش درمی‌آید، پول بیشتری نیز باید خرج شود و این باعث ایجاد تقاضای بیشتر می‌شود. این امر تولید را تکان داده، بیکاری را کاهش می‌دهد و در کل پول بیشتری را به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

دوما تورم، از جامعه در برابر خطری اقتصادی به‌ نام پارادوکس رفاه محافظت می‌کند. این اصطلاح توسط John Maynard Keynes که اقتصاددان مشهوری در قرن بیستم بود، اختراع شد و به تمایل مصرف‌کنندگان برای تاخیر خرید کالا در زمانی که قیمت‌ها در خلال تقلیل قیمت، پایین می‌روند، اشاره دارد. همچنان که می‌بینید، تورم در نقطه مقابل تقلیل قیمت عمل می‌کند. تورم مصرف‌کنندگان را تحریک می‌کند که قبل از افزایش بیشتر قیمت، کالا‌ها و خدمات خریداری کنند.

ابعاد منفی تورم

اقتصاددانان و ماموران حکومتی حق دارند که نگران تورم باشند؛ البته تورم به چندین دلیل برای شهروندان عادی نیز مسئله مهمی به حساب می‌آید. تورم به آسیب‌پذیرترین افراد جامعه لطمه می‌زند (افراد فقیر و مسن) و همچنین درآمد واقعی رده‌های کاری را کاهش می‌دهد. علاوه بر این باعث می‌شود که نرخ سود بالا برود. در نهایت باید گفت که تورم، ارزش پس‌انداز را کاهش داده و قدرت خرید مردمی که سال‌ها برای آموزش و بازنشستگی پول پس‌انداز کرده‌اند را از بین می‌برد.

ارزهای دیجیتال و تورم

در حالی که حکومت‌ها سعی در کنترل تورم دارند، بسیاری بیت کوین را به عنوان محافظ خوبی در برابر ویرانی‌های ناشی از تورم معرفی می‌کنند. دلیل این امر، عرضه کلی ثابت بیت کوین، ۲۱ میلیون کوین است. علی‌رغم بحث‌های زیادی که در این میان وجود دارد، بسیاری بر این باورند که همین محدود بودن، بیت کوین را به ارز تقلیل قیمت تبدیل کرده و آن را در برابر تورم مقاوم خواهد کرد. به همین دلیل، بسیاری از اهالی ونزوئلا شروع به استفاده از بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال کرده‌اند تا با تورم بزرگ این کشور دست‌وپنجه نرم کنند.

منبع
binance.vision

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا