مقالات عمومی

تورم چیست؛ چه اثراتی دارد و ارزهای دیجیتال چه رابطه ای با آن دارند؟

تورم به افزایش قیمت کالا ها و خدمات در یک اقتصاد و در یک دوره زمانی مشخص گفته می شود. به همین دلیل، تورم را همچنین به عنوان کاهش قدرت خرید ارز مورد نظر نیز تعریف می کنند. شرایط متعددی وجود دارد که تورم قیمت را تعریف می کنند.

اولا افزایش قیمت ها باید دوام داشته باشد و نباید یک رویداد موقت باشد. افزایش ناگهانی قیمت را ضرورتا نمی توان تورم نامید. اینها را تغییرات مربوط به قیمت می نامند و اغلب به دلیل مشکلی در عرضه و تقاضای یک کالای خاص به وجود می آید. زمانی که عرضه برای برآورد تقاضا بالا برود، قیمت تثبیت خواهد شد. از طرف دیگر، در خلال تورم افزایش قیمت ها بدون تثبیت شدن ادامه پیدا می کند.

ثانیا تورم شامل یک افزایش عمومی در قیمت کالا ها و خدمات می باشد. در حالی که تغییر مربوط به قیمت معمولا مربوط به افزایش قیمت یک یا دو کالا می باشد، تورم به افزایش قیمت تقریبا همه اقلام در یک اقتصاد اشاره دارد.

سوما تورم یک پدیده دراز مدت است. افزایش عمومی قیمت ها برای دوره زمانی گسترده ای ادامه پیدا می کند. اکثر ملت های مدرن اندازه گیری سالیانه نرخ تورم را انجام می دهند. و مطالعات نشان داده که تورم اغلب در خلال چندین سال گسترش پیدا می کند.

علت های تورم

اقتصاددانان دو علت اصلی تورم را شناسایی کرده اند. علت اول یک افزایش سریع در مقدار ارز واقعی در حال گردش می باشد. به عنوان مثال، وقتی فاتحان اروپایی نیمکره غربی را در قرن پانزدهم مطیع خود کردند، شمش های طلا و نقره به اروپا سرازیر شدند و باعث ایجاد تورم شدند.

دلیل دوم تورم می تواند کمبود عرضه در کالایی خاص باشد که آن کالا تقاضای بالایی داشته باشد. این می تواند منجر به افزایش قیمت آن کالا شود که ممکن است به طور برجسته ای از بقیه اقتصاد گذر کند. نتیجه می تواند یک افزایش عمومی قیمت ها تقریبا در میان همه کالا ها و خدمات باشد.

اندازه گیری تورم

رویکرد های متفاوت زیادی به نسبت اندازه گیری تورم وجود دارد. روش معمول اندازه گیری قیمت های مرتبط ترین کالا ها و خدمات می باشد. برای اجرای این اندازه گیری، آژانس های حکومتی ممکن است به عنوان مثال بررسی هایی خانگی را انجام دهند تا اقلام خریداری شده رایج را در داخل یک جامعه یا کشور شناسایی کنند. قیمت های این کالا ها به مرور زمان پیگیری می شوند و به عنوان مبنایی برای محاسبه مورد استفاده قرار می گیرند.

تورم در برابر تقلیل قیمت ها

تقلیل قیمت ها زمانی اتفاق می افتد که یک تقلیل عمومی در قیمت ها در یک دوره خاص موجود باشد. اگرچه تورم اغلب تهدیدی برای اقتصاد یک ملت است، تقلیل قیمت ها هم ممکن است خطرناک باشد.

اولا تقلیل قیمت ها منجر به کاهش فعالیت های اقتصادی می شود. همچنان که قیمت ها پایین می روند، مصرف کنندگان نیز عادت تاخیر در خرید را به امید کاهش بیشتر قیمت در خود توسعه می دهند. دوما تقلیل قیمت ها می تواند باعث شود که کسب و کار ها سرمایه گذاری در تولید بهبود یافته را به دلیل تقاضای مصرفی پایین تر کاهش دهند. در نهایت این باعث تقاضای کمتر برای قرض گرفتن پول می شود و منجر به نرخ سود پایین تر خواهد شد. در حالی که نرخ سود پایین تر ممکن است به مصرف کنندگانی که وام مسکن یا وام دیگری را می گیرند، کمک کند اما به آنهایی که از سود ناشی از حساب های پس انداز خود زندگی را می گذرانند، لطمه خواهد زد.

به دنبال سقوط بازار سهام در سال ۱۹۲۹، کساد عظیمی که در بازار به وجود آمد یک مثال برجسته از تقلیل قیمت هاست. این به عنوان بزرگترین و طولانی ترین رکود اقتصادی در تاریخ جهان مدرن تعبیر می شود. این انقباض اقتصادی باعث شد که عرضه پول کاهش پیدا کند و یک مارپیچ اقتصادی رو به پایین شروع شود. نرخ بیکاری ایالات متحده در عرض ۴ سال از ۳.۲ درصد به تقریبا ۲۵ درصد رسید؛ تقاضا برای کالا ها کاهش یافت و این منجر به حتی بیکاری بیشتری نیز شد.

اقتصاددانان به این توالی مارپیچ تقلیل قیمت می گویند زیرا یک رویداد اقتصادی منفی منجر به رویدادی دیگر می شود. اغلب نوعی بحران اقتصادی چنین سیکلی را با کاهش تقاضا برای کالا ها و خدمات شروع می کند و این تولید را کند خواهد کرد. این امر باعث کاهش دستمزد ها و درآمد خواهد شد و در نتیجه تقاضا را بیشتر کاهش خواهد داد. این کندی اقتصاد باعث افت قیمت می شود. زمانی که مارپیچ تقلیل قیمت شروع می شود، مشکلاتی که ایجاد می شوند به آسانی می توانند سیر منفی را ادامه دهند. کارشناسان مالی مارپیچ های تقلیل قیمت را به عنوان بزرگترین خطر برای اقتصاد یک ملت به شمار می آورند.

تورم در ونزوئلا

حذف 5 صفر از پول ونزوئلا و پترو

یک مثال واضح از تاثیر تورم را می توان در کشور ونزوئلا دید. این کشور آمریکای جنوبی فروپاشی اقتصادی خود را به واسطه تورم در سال های گذشته مشاهده کرده است. سیاست های سوسیالیستی، فساد گسترده و کاهش قیمت نفت احتمالا بعضی از علت های اصلی تورم بزرگ ونزوئلا هستند.

چرا تورم مهم است؟

تورم مسئله مهمی است زیرا هم می تواند تاثیرات مثبت و هم تاثرات منفی بر اقتصاد یک ملت و امور مالی شخصی مصرف کننده داشته باشد.

جنبه های مثبت تورم

اگرچه تورم اغلب خیلی مضر است اما می تواند مزایای مثبتی هم داشته باشد. اولا تورم می تواند اقتصاد یک ملت را تحریک کند. همچنان که پول بیشتری به گردش درمی آید، پول بیشتری نیز باید خرج شود و این باعث ایجاد تقاضای بیشتر می شود. این امر تولید را تکان می دهد، بیکاری را کاهش می دهد و در کل پول بیشتری را وارد اقتصاد می کند.

دوما تورم جامعه را در برابر یک خطر اقتصادی بنام “پارادوکس رفاه” محافظت می کند. این اصطلاح توسط John Maynard Keynes که یک اقتصاددان مشهور قرن بیستم است، اختراع شد. این اصطلاح به تمایل مصرف کنندگان برای تاخیر خرید کالا ها در زمانی که قیمت ها در خلال تقلیل قیمت پایین می روند، اشاره دارد. همچنان که می بینید، تورم در نقطه مقابل تقلیل قیمت کار می کند. تورم مصرف کنندگان را تحریک می کند که قبل از افزایش بیشتر قیمت به خرید کالا ها و خدمات بپردازند.

ابعاد منفی تورم

 اقتصاددانان و ماموران حکومتی حق دارند که نگران تورم باشند و تورم به چندین دلیل برای شهروندان عادی نیز مسئله مهمی می باشد. تورم به آسیب پذیرترین افراد جامعه لطمه می زند (افراد فقیر و مسن) و همچنین درآمد واقعی یک رده کاری را کاهش می دهد. سوما باعث می شود که نرخ سود بالا برود. در نهایت باید گفت که تورم ارزش پس انداز را کاهش می دهد و مردمی که سال ها برای آموزش و بازنشستگی پول پس انداز کرده اند، می بینند که قدرت خرید پول آنها بسیار کاهش پیدا کرده است.

ارز های دیجیتال و تورم

در حالی که حکومت ها سعی در کنترل تورم دارند، بسیاری بیت کوین را به عنوان حفاظ خوبی در برابر ویرانی های تورم مشاهده کرده اند. دلیل این امر عرضه کلی ثابت بیت کوین می باشد که ۲۱ میلیون کوین است. علی الرغم مباحثاتی که در این میان وجود دارد، بسیاری بر این باورند که این ویژگی بیت کوین را تبدیل به یک ارز تقلیل قیمتی می کند و بنابراین در برابر تورم مقاوم خواهد بود. به همین دلیل، بسیاری از اهالی ونزوئلا شروع به استفاده از بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال کرده اند تا با تورم بزرگ این کشور دست و پنجه نرم کنند.

منبع
binance.vision

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا