کریپتو کده

شبکه کادنا چیست؟ معرفی پروتکل Kadena و رمزارز KDA

ادعای عرضه سیستمی با تراکنش‌های مقرون‌به‌صرفه در عین اتخاذ مکانیسم گواه اثبات کار (PoW) در وهله اول کمی متناقض به نظر می‌رسد. درحالیکه اکثر پروژه‌های بلاکچینی برای انتقال زیرساخت‌های خود به گواه اثبات کار (PoS) زمینه‌چینی می‌کنند، پلتفرم‌هایی همچون کادنا (Kadena) در عین به‌کارگیری گواه اثبات کار با طراحی نوین معماری شبکه به جنگ ۳ گانه بلاکچین (مقیاس پذیری، امنیت و غیرمتمرکزسازی) می‌روند. در این مقاله به این می‌پردازیم که شبکه کادنا چیست و چطور توانایی پردازش ۴۸۰ هزار تراکنش در ثانیه را دارد و در ادامه به معرفی خدمات، کوین ‌KDA، نقشه راه پروژه، تیم توسعه‌دهنده، همکاری‌های پروژه، نحوه خرید، فروش و نگهداری ارز دیجیتال کادنا می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

شبکه کادنا چیست؟

شبکه کادنا چیست

کادنا یک شبکه بلاکچینی است که مشابه بیت کوین از مکانیسم گواه اثبات کار (PoW) برای اجماع میان نودها و تامین امنیت سیستم غیرمتمرکز خود استفاده می‌کند. ساختار این شبکه به نحوی طراحی شده که در عین افزایش توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری، امنیت بلاکچین بیت کوین را حفظ می‌کند. اما چگونه می‌توان مشکلات مقیاس‌پذیری شبکه‌های مبتنی بر گواه اثبات کار را برطرف کرد؟

توسعه‌دهندگان Kadena معتقدند که فناوری بلاکچین و اکوسیستم متصل به آن نیازمند بازسازی زیرساخت است. کادنا از فناوری چند زنجیره‌ای یا Multi-Chain استفاده کرده و چندین زنجیره را به یکدیگر متصل می‌کند. بنابر ادعای توسعه‌دهندگان، این معماری شبکه چند زنجیره‌ای موجب می‌شود که میزان مقیاس‌ پذیری فقط در لایه یک این شبکه به حدی باشد که توان پردازش بیش از ۹ میلیون معامله‌ای که روزانه در بازار بورس نیویورک (NYSE) انجام می‌شود را داشته باشد. مدت زمان ساخت هر بلاک در شبکه کادنا ۱.۵ ثانیه است؛ یعنی در هر ۳۰ ثانیه ۲۰ بلاک در Kadena ساخته می‌شود.

کادنا ابزارها و زیرساخت‌هایی را به‌منظور توسعه پلتفرم‌های دیفای و محصولات بلاکچینی ارائه می‌کند. یکی از این ابزارها زبان برنامه‌نویسی پکت (Pact) است؛ پکت اولین زبان برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند است که با فرمت خواندنی برای انسان (Human-Readable) طراحی شده. هر فردی با هر سطح تجربه و دانشی می‌تواند اسمارت کانترکت‌هایی که با این زبان نوشته می‌شوند را بخواند. توسعه‌دهندگان کادنا یک مجموعه آموزشی رایگان برای یادگیری زبان پکت در سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته تدارک دیده‌اند.

شبکه Kadena چطور کار می‌کند؟

نحوه کار شبکه Kadena چگونه است؟

در شبکه بیت کوین هر بلاک جدیدی که استخراج می‌شود، هش بلاک قبلی زنجیره را هم در خود دارد. به‌منظور استخراج بلاک‌های جدید، ماینرهای شبکه برای حل مسئله ریاضی با یکدیگر رقابت می‌کنند. به این کار گواه اثبات کار گفته می‌شود که اولین متد برای اثبات صحت تراکنش‌ها و تامین امنیت شبکه‌های غیرمتمرکز است. در کادنا هر بلاک جدید علاوه‌بر اتصال به بلاک قبلی زنجیره خود به ۳ بلاک از زنجیره‌های همتا هم متصل می‌شود و درخت مرکل زنجیره‌های همتا را هم در خود دارد. با این کار توان شبکه برای انتشار و پخش داده‌ها در سراسر شبکه افزایش می‌یابد. هیچکدام از زنجیره‌های کادنا، زنجیره جانبی نیستند. چون هیچ زنجیره اصلی در کادنا وجود ندارد و همگی همتا هستند.

زیرساخت کادنا از پروتکل لایه یک، تحت عنوان چین وب (Chainweb) و یک پروتکل لایه دو به نام کورو (Kuro) تشکیل شده است. لایه اول و دوم شبکه از طریق قراردادهای هوشمندی که به زبان Pact نوشته می‌شوند، قابلیت تعامل با یکدیگر را دارند.

پروتکل چین وب

Chainweb پروتکل اجماع لایه یک است؛ نوعی مکانیسم اجماع مبتنی بر گواه اثبات کار که ساختار زنجیره موازی و بافته شده دارد. شبکه عمومی کادنا مکانیسمی برای تولید تعداد زیادی بلاک‌ با ارتفاع یکسان روی زنجیره‌های مختلف به‌صورت غیرهمزمان (Asynchronously) دارد. هر بلاک برای ساخته‌شدن نیازمند بخش کوچکی از قدرت هش شبکه است. این پیکربندی میزان پردازش تراکنش‌ها در هر ثانیه را به نحو چشمگیری افزایش می‌دهد.

ساختار افقی بلاکچین کادنا، هزینه گس شبکه را به صفر می‌رساند. بدین معنا که در صورتی که تعداد تراکنش‌ها افزایش یابد، می‌توان با افزایش زنجیره‌ها، تعداد بلاک‌های موجود را افزایش داد. با افزایش تعداد تراکنش‌ها روی یک زنجیره، هزینه کارمزد تراکنش نیز افزایش می‌یابد. شما می‌توانید روی زنجیره‌ای که تراکم و شلوغی کمتری دارد، اکانت بسازید. این کار متعاقباً هزینه تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد.

از آن‌جایی که کادنا به صورت نامتناهی می‌تواند تعداد TPSها را افزایش دهد، ازدحام شبکه هرگز یک مسئله نخواهد بود. این قابلیت به همراه هزینه گس صفر امکان انجام تراکنش‌های سریع و امن را فراهم می‌کند.

پروتکل لایه ۲ کورو

Kuro پروتکل لایه ۲ شبکه کادنا است و قابلیت پردازش حداکثر ۸۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه توسط ۵۰۰ نود را دارد و در حال حاضر برای ارزیابی روی AWS و Azure قرار گرفته است.

با این تعاریف ممکن است کادنا را مشابه لایتنینگ (Lightning) تصور کنید. شبکه عمومی کادنا یک ساختار پایه یا لایه اولیه است، درحالیکه شبکه لایتنینگ یک راهکار لایه دو است و می‌تواند به‌عنوان یک نیروی مضاعف روی Kadena قرار بگیرد. زبان برنامه‌نویسی پکت از ادغام راه حل‌های لایه دو مثل کانال‌های وضعیت، زنجیره‌های جانبی و لایتنینگ و غیره با ساختار پایه کادنا پشتیبانی می‌کند.

نحوه استخراج رمزارز KDA

در جریان اخبار دیروز کوین KDA به‌عنوان سودآورترین رمزارز در زمینه استخراج در ماه نوامبر ۲۰۲۱ معرفی و اعلام شد که ماینینگ کادنا از استخراج بیت کوین هم سود بیشتری دارد. همین خبر این سوال را برای کاربران ایجاد کرد که الگوریتم استخراج Kadena چیست؟ پاداش‌های استخراج ارز کادنا چطور تعیین می‌شود؟ چطور می‌توانیم ماینر ارز دیجیتال KDA شویم؟

 شبکه Kadena در عین استفاده از گواه اثبات کار به‌منظور تایید تراکنش‌ها و استخراج رمزارز از الگوریتم متفاوتی نسبت به بیت کوین استفاده می‌کند. الگوریتم هش مورد استفاده برای ماینینگ کادنا Blake2s_256 نام دارد. برخلاف بلاکچین‌هایی که از یک زنجیره واحد ساخته‌شده‌اند، کادنا از زنجیره‌های موازی تشکیل شده است. بنابراین ماینر‌ها می‌توانند قدرت محاسباتی دستگاه‌های خود را بین چند زنجیره مختلف پخش کرده و هر کدام را به‌صورت مساوی پیش ببرند. این امر رقابت بین استخراج‌کنندگان و هزینه‌های بیهوده را کاهش می‌دهد.

پاداش‌های استخراج شبکه کادنا براساس یک برنامه زمانی مشخص هر شش ماه یکبار تنظیم می‌شوند. هر ۲۰ سال یکبار تقریباً نیمی از کوین‌های باقی مانده برای پاداش‌دهی عرضه می‌شوند. می‌توانید برنامه زمانی کامل پاداش استخراج را اینجا مشاهده کنید. 

 توسعه‌دهندگان شبکه Kadena توصیه می‌کنند که از نرم‌افزار رسمی کادنا یعنی chainweb-mining-client برای استخراج استفاده کنید. برای ماینینگ KDA به دستگاه‌های اسیک (ASIC) نیاز دارید. CPU، کارت گرافیک و شبیه‌سازها تنها برای تست مناسب هستند. ویل مارتینو یکی از موسسان پروژه کادنا در توییتر خود اعلام کرده که با این نرم‌افزار، ماینرها از مشارکت در استخرهای ماینینگ بی‌نیاز می‌شوند.

خدمات شبکه کادنا چیست؟

شبکه‌ کادنا علاوه‌بر ابزارهای کاربردی برای توسعه‌دهندگان یک برنامه تحت عنوان برنامه سفیر (Ambassodor Program) برای کاربران فعال در کامیونیتی کریپتو در نظر گرفته است. در این برنامه‌ها کاربران با مشارکت در کانال شبکه‌های اجتماعی کادنا به‌عنوان وبلاگ‌نویس، آموزش کاربران جدید درباره پروژه‌های کادنا و کمک به تبلیغات و برندآگهی اکوسیستم به کسب درآمد می‌پردازند. برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

علاوه‌بر این، کادنا سرویسی به‌نام Kadena Balance Checker برای بررسی موجودی رمزارز دارد که در آن با وارد کردن نوع سرور، نام توکن و نام حساب کاربری می‌توانید موجودی خود را چک کنید. سرویس انتقال کوین کادنا هم امکاناتی همچون انتقال کوین به زنجیره‌های مختلف، نهایی‌سازی انتقال کراس چین و ساخت کلید خصوصی و عمومی را ارائه می‌دهد. در ادامه به معرفی سایر خدمات Kadena می‌پردازیم.

صرافی غیرمتمرکز کادکس

صرافی غیرمتمرکز Kaddes

پلتفرم کادکس (Kaddex) اولین صرافی غیرمتمرکزی است که در بستر شبکه کادنا ایجاد شده است. به لطف وجود ایستگاه‌های گس کادنا، کاربران هرگز مجبور به پرداخت هزینه گس برای استفاده از کادکس نیستند. توکن بومی این صرافی KDX نام دارد و عرضه کل ثابتی معادل ۱۰۰ میلیون واحد دارد. علاوه‌بر این ۴۰ درصد از کل رمزارزهای شبکه برای انگیزه‌بخشی کاربران شبکه اختصاص یافته است. ۰.۳ درصد از مبلغ تراکنش هم به تامین‌کنندگان نقدینگی اختصاص می‌یابد و هر کاربر متناسب با سهم خود از استخر نقدینگی پاداش خود را دریافت می‌کند.

کیف پول چین‌ویور

کیف پول Chainweaver شبکه کادنا

کیف پول نرم‌افزاری Chainweaver براساس سیستم‌عامل برای سه فرمت مختلف عرضه می‌شود:

 • فرمت dmg. برا مک
 • فرمت deb. برای لینوکس
 • فرمت ova. برای ویندوز، لینوکس و مک

از این ولت می‌توانید برای دریافت و ارسال کوین KDA استفاده کنید. امکان دیگر Chainweaver محیطی برای نوشتن اسمارت کانترکت، استقرار و فراخوانی کد است که آن را به ابزاری جامع برای توسعه بلاکچین تبدیل می‌کند. در واقع یک IDE برای توسعه و تست قراردادهای هوشمند تحت پکت در اختیار شما قرار می‌گیرد. همچنین می‌توانید از طریق API با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز تعامل داشته باشید.

محیط توسعه یکپارچه اتم

محیط توسعه یکپارچه اتم

Atom IDE محیط توسعه و ویرایش کد است که امکانات زیر را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد:

 • امکان ارتباط با سایر دولوپرها از طریق تله‌تایپ (Teletype)
 • تعامل با گیت و گیت هاب
 • سازگاری با سیستم‌عامل‌های مختلف نظیر مک، ویندوز و لینوکس
 • مدیریت پکیج کد
 • قابلیت تکمیل هوشمند و خودکار کد

مرورگر بلاکچینی شبکه کادنا چیست؟

بلاک اکسپلوور شبکه کادنا یا Kadena Block Explorer یک ابزار تحلیلی است که اطلاعاتی درباره استخراج بلاک‌ها، تعداد تراکنش‌ها، سختی شبکه، هش ریت تخمینی شبکه و ارتفاع بلاک‌ها و امکان جستجوی تراکنش‌ها و محتوای بلاک‌ها را می‌دهد. علاوه‌بر این در صفحه اصلی نحوه اتصال بلاک‌ها در زنجیره‌های مختلف و بلاک‌هایی با ارتفاع یکسان را می‌توانید مشاهده کنید.

آشنایی با کوین Kadena

رمزارز KDA چیست

کوین بومی شبکه کادنا، KDA نام دارد و برای پرداخت هزینه محاسبات بلاکچین عمومی Kadena به‌کار می‌رود. KDA در کادنا، نقشی مشابه ETH در اتریوم دارد. یعنی کاربران برای پردازش تراکنش‌ها در شبکه باید کوین کادنا بپردازند و ماینرها آن را به‌منظور پاداش استخراج بلاک‌ها دریافت می‌کنند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، ۷۰ درصد از عرضه کوین KDA به ماینرها، ۲۰ درصد به پلتفرم، ۷ درصد به سرمایه‌گذاران و سایرین و ۳ درصد به مشارکت‌کنندگان اختصاص داده شده است.

ارز دیجیتال کادنا (Kadena) چیست

مقدار عرضه کل کوین KDA ثابت و ۱ میلیارد واحد بوده که در طول ۱۲۰ سال استخراج خواهد شد. به گزارش میهن بلاکچین عرضه در گردش ارز دیجیتال کادنا ۱۵۸,۲۶۶,۸۴۱.۴۶ واحد است. ارزش کل بازار این رمزارز ۲,۶۵۶,۰۲۳,۶۲۰ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۵۳,۰۸۳,۷۴۲ دلار است. قیمت Kadena در زمان نوشتن این مقاله ۱۶.۶۹ دلار است. رمزارز KDA در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ با کمترین قیمت ۰.۰۶۵۸۱۱ دلار و در تاریخ ۲۰ آبان ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۲۷.۶۴ دلار معامله شده است.

بررسی نقشه راه پروژه Kadena

ژانویه ۲۰۲۱

 • عرضه نسخه ۲.۴ Chainweb به‌منظور پشتیبانی از بریج دو طرفه برای اتصال Kadena، اتریوم، Celo، Terra و سایر پلتفرم‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم
 • انتشار نسخه جدید داکیومنت توکنومیکس پروژه

فوریه ۲۰۲۱

 • راه‌اندازی صرافی غیرمتمرکز کادنا سواپ (Kadenaswap) به‌منظور آغاز پروژه Bountyswap در بستر شبکه اصلی
 • آپدیت مقدار عرضه در گردش رمزارز در مرورگر بلاکچینی
 • کاهش نرخ انتشار رمزارز
 • اعلام اولین برنامه سفیر برند برای جامعه Kadena
 • همکاری با پلتفرم Tokensoft به‌منظور عرضه توکن‌های رپد (Wrapped Token) در زیرساخت دیفای کادنا

مارس ۲۰۲۱

 • همکاری با Zelcore برای ایجاد API و اتصال کیف پول Zelcore به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز
 • همکاری با Zelcore و CoinMetro به‌منظور ایمن‌سازی بریج غیرمتمرکز برای اتصال به اتریوم، Celo، Terra و سایر شبکه‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم
 • همکاری با Flux به‌منظور ایجاد توکن بومی جدید
 • همکاری با Coinmetro به‌منظور ایجاد قابلیت استیکینگ خودکار KDA در کوین مترو

آوریل ۲۰۲۱

 • ایجاد تغییرات در رابط کاربری Kadenaswap بنا بر رای اعضای جامعه کادنا
 • عرضه حداقل یک توکن بومی در بستر شبکه اصلی Kadena
 • آپدیت برنامه انگیزه‌بخشی نودها در همکاری با Zelcore و Flux

می ۲۰۲۱

 • فهرست شدن رمزارز KDA در صرافی متمرکز کوکوین
 • همکاری با توروس (Torus)

ژوئن ۲۰۲۱

 • اعلام پروژه ‌NFT محور Colorblock در پلتفرم Kadena
 • به‌کارگیری نسخه ۴.۰ زبان برنامه‌نویسی Pact
 • ارتقای Chainweb-data

جولای ۲۰۲۱

 • اعلام برنامه Chain Relay Bonding به‌منظور تامین امنیت بریج‌های غیرمتمرکز برای اتریوم، Celo، Terra و سایر شبکه‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم
 • راه‌اندازی سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) اولیه
 • همکاری با Coinmetro برای ایجاد قابلیت استیکینگ

آگوست ۲۰۲۱

 • افزودن قابلیت جستجوی رویداد به مروگر بلاکچینی
 • گفتگوی دوستانه استوارت پوپجی (Stuart Popejoy) مدیرعامل کادنا با استوارت هابر (Stuart Haber) یکی از نویسندگان وایت پیپر بیت کوین در سال ۲۰۰۸
 • عرضه نسخه ۴.۱ زبان برنامه‌نویسی Pact

سپتامبر ۲۰۲۱

 • عرضه نرم‌افزار Chain Relay در شبکه آزمایشی
 • عرضه WBTC و Wkda در همکاری با Tokensoft Wrapped

برنامه‌های آینده پروژه کادنا

 • عرضه توکن رپد KDA در بستر شبکه اتریوم (در دست اقدام)
 • زیرساخت پلتفرم وام‌دهی (در فاز طراحی)
 • اختصاص کمک هزینه برای توسعه‌دهندگان (در دست اقدام)
 • پروژه‌های جدید NFT (در دست اقدام)
 • راه‌اندازی بریج اتریوم (در دست اقدام)
 • همکاری به‌منظور ارائه سرویس On-Ramp (سرویس دریافت ارز دیجیتال به‌ازای پرداخت پول فیات) برای کادنا (در فاز تعیین شریک)
 • طرح استخراج پایدار کادنا (سه ماهه چهارم ۲۰۲۱)
 • عرضه توکن رپد اتر در شبکه کادنا (سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱)
 • راه‌اندازی بریج تست برای ارتباط با سلو (Celo)
 • راه‌اندازی بریج تست برای ارتباط با ترا (Terra)
 • راه‌اندازی بریج تست برای ارتباط با زنجیره‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم
 • بهسازی وبسایت کادنا (سه ماهه چهارم ۲۰۲۱)
 • راه‌اندازی مجدد وبسایت کادنا
 • بهینه‌سازی برنامه سفیر (در دست اقدام)
 • راه‌اندازی وبسایت فروشگاه خرید اقلام Kadena (اکتبر ۲۰۲۱)
 • پشتیبانی از کیف پول لجر (سه ماهه چهارم ۲۰۲۱)
 • نسخه وب کیف پول Chainweaver (سه ماهه چهارم ۲۰۲۱)
 • ارائه افزونه کیف پول (در دست اقدام)

معرفی تیم توسعه‌دهنده Kadena

پروژه کادنا توسط استوارت پوپجی (Stuart Popejoy) و ویل مارتینو (Will Martino) آغاز به‌کار کرد. استورات پوپجی تجربه رهبری گروه بلاکچینی برای جی پی مورگان و ۱۵ سال سابقه طراحی سیستم‌های معاملاتی و صرافی را داشته است. ویل مارتینو هم پیش از شروع پروژه کادنا به‌عنوان سرپرست تیم مهندسی گروه جی پی مورگان کار می‌کرد. او همچنین به‌عنوان سرپرست فناوری کمیته راهبری ارزهای دیجیتال و واحد تحلیل کیفیت SEC فعالیت کرده است. دکتر استوارت هابر (Stuart Haber) یکی از افرادی است که بیست سال پیش از ظهور بیت کوین، بلاکچین را اختراع کرد. او به‌عنوان مشاور رمزنگاری در این پروژه فعالیت دارد.

پروژه کادنا با چه پلتفرم‌هایی همکاری کرده است؟

کادنا و Tokensoft Wrapped در ۴ مارس ۲۰۲۱ همکاری خود را برای عرضه توکن‌های رپد بیت کوین و اتریوم در Kadenaswap اعلام کرده‌اند. در ۱۵ دسامبر ۲۰۲۰ هم پلتفرم Celo و Kadena برنامه‌ همکاری را اعلام کردند که طی آن انتقال توکن‌های cUSD و KDA توسط یک بریج تسهیلگر امکان‌پذیر می‌شد. سایر پلتفرم‌های همکار با کادنا را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

همکاری‌های Kadena

رمزارز KDA را از کدام صرافی‌ها بخریم؟

صرافی‌های متمرکز کوکوین (Kucoin)، کوین مترو (CoinMetro)، بیترکس گلوبال (Bittrex Global) و هات بیت (HotBit) توسط سایت کادنا معرفی شده‌اند. علاوه‌بر این‌ها کوین KDA در صرافی متمرکز کوینکس (CoinEx) هم فهرست شده است.

بهترین کیف پول برای ذخیر‌ه‌سازی کوین شبکه Kadena چیست؟

توسعه‌دهندگان این پروتکل ۲ کیف پول KDA را معرفی کرده‌اند؛ ولت نرم‌افزاری Zelcore که نسخه‌های موبایل و دسکتاپ آن موجود است و ولت Chainweaver که توسط Kadena توسعه یافته و محیطی مناسب توسعه قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهد.

جمع‌بندی

Kadena یک شبکه بلاکچین عمومی است که از پروتکل لایه یک چین وب و پروتکل لایه دو کورو تشکیل شده است. بلاکچین کادنا برای اجماع میان نودهای خود از گواه اثبات کار یا PoW استفاده می‌کند. توسعه‌دهندگان کادنا برای افزایش مقیاس‌پذیری مکانیسمی طراحی کرده‌اند که به‌وسیله آن ساخت تعداد زیادی بلاک با ارتفاع یکسان در زنجیره‌های مختلف ممکن می‌شود. این پیکربندی به نحو چشمگیری مقدار پردازش تراکنش در ثانیه یا TPS کل شبکه را افزایش می‌دهد. نظر شما درباره این شبکه و رمزارز بومی آن چیست؟

منبع
kadena

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا