اخبار آلتکویناخبار بلاکچیناخبار بیت کوین

استخراج کادنا از استخراج بیت کوین سود بیشتری دارد

با نزدیک شدن به پایان سال میلادی، می‌توان گفت که ارزش رمزارزها در این سال رشد بسیار خوبی داشته است و در نتیجه، ماینرها نیز سود خوبی کسب کرده‌اند. طبق آمارهای موجود، سودآورترین رمزارز در زمینه استخراج در اواخر ماه نوامبر، کادنا (Kadena) بوده است، به طوری که با یک دستگاه با هشریت ۱۸ تراهش بر ثانیه، می‌توان تا ۲۳۶ دلار در روز سود کسب کرد. رمز ارزهای مبتنی بر الگوریتم اسکریپت (Scrypt) و ات‌هش (Ethash) نیز دومین و سومین رمزارزهای سودآور در روزهای اخیر هستند که به ترتیب ۱۱۰ و ۱۰۵ دلار سود نصیب ماینرها می‌کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از Bitcoin.com، استخراج بر مبنای کادنا، اسکریپت، ات‌هش و ایگل‌سانگ (Eaglesong) بسیار سودآورتر از استخراج کوین‌های مبتنی بر SHA256 بوده است.

نزدیک به ۱۳ سال قبل که بیت کوین عرضه شد، می‌توانستیم این رمزارز را با CPU استخراج کنیم. این موضوع بدان معنا است که هرکسی با در اختیار داشتن یک رایانه قوی و مناسب در آن زمان، می‌توانست به استخراج بیت کوین و کسب پاداش بلاک بپردازد. پس از آن دوران، کاربران به استفاده از دستگاه‌های واحد پردازش گرافیک (GPU) روی آوردند.

بیت کوین از الگوریتم ماینینگ SHA256 استفاده می‌کند؛‌ اما برای مثال دوج کوین الگوریتم اسکریپت (Scrypt) را به کار می‌گیرد. این تفاوت مهمی است؛ زیرا الگوریتم اسکریپت نیاز به برق و توان محاسباتی کمتری دارد و سریع تر از SHA256 است. این برای ماینرهایی که توان محاسباتی کمتر یا کامپیوترهای ضعیف تری دارند، بسیار مناسب است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص استخراج دوج کوین، مقاله «هر آنچه که باید درباره ماینینگ DOGE بدانید» را مطالعه کنید.

امروزه، ماینرهای بیت کوین از دستگاه‌های اسیک برای استخراج بیت کوین بهره می‌برند. دستگاه‌های استخراج بیت کوین، توان پردازشی خود را به الگوریتم SHA256 اختصاص می‌دهند. این موضوع بدان معنا است که دستگاه اسیک نمی‌تواند رمزارزهایی نظیر اتریوم، لایت کوین و کادنا را استخراج کند.

این شبکه‌ها از الگوریتم اجماع دیگری استفاده می‌کنند و دستگاه‌های مختص به استخراج شبکه‌های رمزارز با الگوریتم‌های اجماع منحصربه‌فرد ساخته شده‌اند. SHA256 یک الگوریتم اجماع است که توسط بیت کوین استفاده می‌شود، اما ماینرهای SHA256 می‌توانند رمزارزهای دیگری نظیر بیت کوین کش، بیت کوین SV، پیرکوین (PPC) و آنبریکبل (UNB) استخراج کنند.

در پایان ماه نوامبر ۲۰۲۱، رمزارزهای مبتنی بر SHA256 پنجمین رمزارزها از لحاظ کسب سود حاصل از استخراج بوده‌اند. چهار الگوریتم اجماع برتر از لحاظ سودآوری حاصل از استخراج به ترتیب کادنا، اسکریپت، ات‌هش و ایگل‌سانگ بوده‌اند.

طبق آمار asicminervalue.com، یک دستگاه ماینر اسیک مبتنی بر کادنا با توان ۱۸ تراهش بر ثانیه (با ۰.۱۲ دلار به ازای هر کیلو وات ساعت) در زمان نگارش این خبر می‌تواند روزانه تا ۲۹۷ دلار درآمد داشته باشد. ماینر مبتنی بر اسکریپت با توان ۹.۵ گیگاهش بر ثانیه و همان میزان هزینه انرژی نیز روزانه می‌تواند ۱۱۰ دلار سود کسب کند.

اسیک ۷۵۰ مگاهش بر ثانیه‌ای که به استخراج کوین‌هایی با الگوریتم ات‌هش (مانند اتریوم، اتریوم کلاسیک) می‌پردازد می‌تواند روزانه تا ۵۲ دلار سود ارائه دهد. دستگاه‌های استخراج مبتنی بر ایگل‌سانگ که به استخراج CKB می‌پردازند می‌توانند با ۱۲ تراهش بر ثانیه، روزانه ۴۵ دلار سود ارائه دهند.

دستگاه‌های نسل بعدی استخراج ات‌هش و SHA256

الگوریتم‌های اجماع دیگری نظیر blake2bsia، X11، blake256R14 و Equihash وجود دارند. دستگاه‌های استخراج مبتنی بر Blake2bsia به استخراج رمزارزهای SIA و HNS و دستگاه‌های استخراج مبتنی بر X11 به استخراج کوین‌های DASH و CANN می‌پردازند. دستگاه‌های استخراج مبتنی بر الگوریتم Blake256R14 می‌توانند ارز دیجیتال DCR را استخراج کنند، در حالی که از دستگاه‌های مبتنی بر Equihash برای استخراج کوین‌های ZEC، HUSH و ZEN استفاده می‌شود.

دستگاه‌های ماینر SHA256 با توان تقریبی ۱۰۰ تراهش بر ثانیه می‌توانند با استخراج خود روزانه تا ۲۷ دلار سود نصیب ماینرها کند. طی چند ماه آتی، دستگاه‌های ماینر نسل بعدی عرضه خواهد شد.

نسل بعدی دستگاه‌های استخراج، توان هش بسیار بیشتری را برای الگوریتم‌های اجماع ات‌هش و SHA256 ارائه می‌دهند. بر اساس گزارش قبلی میهن بلاکچین، انتظار می‌رود در ماه جولای ۲۰۲۲، شرکت بیت‌مین (Bitmain) انت ماینر S19 XP با توان ۱۴۰ تراهش بر ثانیه را عرضه کند. هم‌چنین به زودی ماینر A11 Pro ETH نیز توسط Innosilicon عرضه خواهد شد.

این مطلب صرفا ترجمه خبر منبع است و به هیچ عنوان توصیه سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها نیست.

منبع
bitcoin.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا