کریپتو کده

کیشو اینو چیست؟ معرفی Kishu Inu و ارز کیشو

به نظر می‌رسد زمان آن رسیده فعالان بازار رمزارزها دسته‌بندی جدیدی به‌عنوان سگ کوین‌ها یا مزرعه حیواناتِ کریپتو ایجاد کنند. میم کوین جدیدی به نام کیشو اینو (KISHU INU) و با نماد سگ در بازار ارزهای دیجیتال به‌وجود آمده که خود را برادر دوج کوین می‌نامد و با هدف پیاده‌سازی تجربیات ارزهایی مانند بیت کوین و اتر در آلت کوین‌ها پا به عرصه گذاشته است. در مقاله‌های قبلی، با بررسی پروژه‌های دیگری مانند بیبی دوج در نهایت متوجه شدیم که میم کوین‌ها یا بهتر بگوییم شت کوین‌ها چشم‌انداز و برنامه مشخصی ارائه نمی‌کنند و صرفا جنبه سرگرمی و شوخی دارند. در این مقاله نیز می‌خواهیم به بررسی کیشو اینو، اهداف، سرویس‌ها و خرید و فروش ارز کیشو (KISHU) بپردازیم و ببینیم با توجه به شرایطش، آینده ارز کیشو اینو چه می‌شود؟ با مقاله کیشو اینو چیست، همراه میهن بلاکچین باشید.

این مقاله در ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شد.

کیشو اینو چیست؟

کیشو اینو چیست

میم کوین کوچک با رویاهای بزرگ! این عبارتی است که کیشو اینو برای معرفی خود انتخاب کرده است. این پروژه در آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) راه‌اندازی شد و ادعا دارد اهداف حقیقی و درستی در دنیای دیفای دنبال می‌کند. کیشو با الهام از رمزارزهای قدیمی و برخلاف پروژه‌های موجود، می‌خواهد تعاریف جدیدی از پاداش مشارکت، صرافی، NFT و غیره ارائه کند. طبق اعلام پروژه، تنها چند ماه بعد از آغاز به کیشو اینو، ارزش بازار کیشو اینو به بیش از دو میلیارد دلار و هولدرهای آن به ۱۰۰ هزار نفر رسیدند.

چند نکته در پروژه کیشو اینو وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. اولین نکته شباهت بسیار زیاد میان ارز کیشو و بیبی دوج است. سایت هر دو پروژه و نمادی که انتخاب کرده‌اند بسیار شبیه به هم است. حتی در سندها و وایت پیپر نیز از یک قالب محتوایی استفاده شده است. نکته دیگر است که کیشو اینو مانند بیبی دوج از زبان فارسی پشتیبانی می‌کنند. کمتر پروژه یا توکنی پیدا می‌شود که زبان فارسی را در میان زبان‌های خود داشته باشد.

در زمان نگارش این مقاله (۲۴ مرداد ۱۴۰۰) طبق اطلاعات سایت الکسا (Alexa) حدود ۴.۶ درصد از بازدیدکنندگان سایت کیشو اینو، ساکن ایران هستند. فعالان ایرانی بازار کریپتو در فروم‌ها و شبکه‌های اجتماعی از آینده ارز کیشو اینو صحبت می‌کنند. نکته جالب این است که این کیشو را یک شت کوین می‌دانند، اما آینده خوبی برای کیشو اینو متصور هستند. باید دید با توجه به اطلاعات کمی که از پروژه وجود دارد، دیدگاه آن‌ها بر چه اساسی شکل گرفته است!

بازدیدکنندگان سایت Kishu inu
نقشه توزیع بازدیدکنندگان سایت کیشو اینو در ۳۰ روز گذشته منتهی به ۲۴ مرداد ۱۴۰۰
منبع: Alexa

نکته سومی که در این پروژه باعث ایجاد علامت سوال می‌شود، درخواست دونیت از کاربران است. پروژه‌های اسم‌ورسم‌دار که برنامه و سازوکار مشخصی دارند، برای پیشبرد اهدافشان از کاربران تقاضا دونیت یا کمک مالی نمی‌کنند. کیشو اینو دلایل دریافت کمک‌های مالی را بازاریابی بیشتر، لیست شدن در صرافی‌ها و توسعه پلتفرم و جامعه‌اش بیان کرده است. از آنجایی که اطلاعات دقیقی درباره نحوه اداره پروژه وجود ندارد، نمی‌دانیم آیا این کمک‌ها مازاد بر منابع مالی خود کیشو اینو استفاده می‌شوند یا گردانندگان آن صرفا چشم به کمک‌های کاربران دوخته‌اند.

اهداف پروژه KISHU INU چیست؟

سازندگان کیشو اینو در وایت پیپر آن گفته‌اند تنها هدف KISHU اثبات این است که یک میم کوین با نشان سگ می‌تواند بهتر از میم کوین‌ها و پروژه‌های دیگر باشد. در این سند آمده است که کیشو اینو قصد دارد مفاهیم دنیای رمزارزها را عادی‌سازی و آسان کند. خب با مطالعه بیشتر آن نمی‌توانیم متوجه شویم کیشو اینو این کار را چگونه می‌خواهد انجام دهد یا به‌طور مشخص منظورش از هدف‌هایی که تعیین کرده است، چیست.

سرویس‌ها و محصولات کیشو اینو

اگر بخواهیم طبق وایت پیپر پروژه سرویس‌های کیشو اینو را معرفی کنیم، می‌توانیم به سواپ، بازار NFT، نرم‌افزار رصد کیف پول و فروشگاه اشاره کنیم. اما در سایت هنوز بازار NFT در دسترس کاربران قرار ندارد.

صفحه اول سایت Kishu inu
صفحه اول سایت کیشو اینو

کیشو سواپ چیست؟

این پلتفرم با همکاری یونی سواپ امکان سواپ توکن‌های ERC-20 را فراهم کرده است. زمانی که می‌خواهید توکنی را برای سواپ انتخاب کنید، تعدادی توکن به‌صورت پیش‌فرض در لیست وجود دارد اما می‌توانید از قسمت “Manage” از مراجعی همچون کوینگکو، کامپوند یا دیگر سایت‌ها، توکن‌های بیشتری به فهرست کیشو سواپ اضافه کنید.

سواپ کیشو اینو
اضافه کردن کوین‌های بیشتر در کیشو سواپ

در صفحه KISHU Swap بخش‌هایی مانند استخر و نمودار نیز وجود دارد. همان‌طور که گفتیم کیشو با کمک یونی سواپ، این بخش را راه‌اندازی کرده است و استخرهای کیشو اینو نیز با توجه به استانداردهای پروژه یونی سواپ فعالیت می‌کنند.

بعد از سپرده‌گذاری در استخرها، توکن‌هایی به افراد داده می‌شود که تعیین‌کننده مالکیت آن‌ها خواهد بود. این افراد می‌توانند در هر زمانی که می‌خواهند توکن‌ها را بازخرید کنند. تامین‌کنندگان نقدینگی نسبت به سهمشان در استخرها، ۰/۳ درصد از تمام معاملات را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند و زمانی که افراد بخواهند نقدینگی خود را از استخرها خارج کنند، می‌توانند کارمزدها را برداشت کنند..
بخش نمودار KISHU نیز به سایت dextools.io متصل می‌شود و ابزاری برای تحلیل تکنیکال در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

دکس کیشو اینو یک سرویس دیگر نیز دارد. این پلتفرم امکان خرید ارز کیشو با پول فیات را برای کاربرانش فراهم کرده است. کاربران می‌توانند از طریق این بخش و با اتصال به Guardarian.com، ارز KISHU بخرند.

کیشو Carte چیست؟

بخش Kishu Carte محلی برای به‌دست آوردن NFT از طریق پلتفرم کیشو اینو است. چرا می‌گوییم به‌دست آوردن؟ به این خاطر که کاربران با استیکینگ در فارم‌های مختلف و جمع‌آوری امتیاز، می‌توانند NFT مورد نظرشان را Claim کنند. افراد باید برای یک مدت مشخص در فارم‌های کیشو، رپد اتر (wETH) استیک کنند. هرچه مقدار و تعداد روز بیشتری Stake کنند، امتیاز بیشتری به‌دست می‌آورند.

کیشو PAW

کیشو اینو برای کاربرانش برنامه‌ای طراحی کرده که بتوانند توکن‌هایشان را رصد کنند. این برنامه اطلاعاتی شامل بالانس موجودی، پاداش‌ها، ارزش دلاری لحظه‌ای و نمودار قیمتی ارز کیشو اینو را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. برنامه KISHU Paw Print در می ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد.

کیشو Swag

این قسمت از پروژه علی‌رغم اعلام قبلی که باید در ژوئن ۲۰۲۱ آغاز به کار می‌کرد، هنوز رونمایی نشده است و تنها ایمیل شما را برای اطلاع‌رسانی درباره آن دریافت می‌کند.

صفحه اصلی کیشو SWAG
صفحه اصلی کیشو SWAG

کیشو سواگ (KISHU Swag) فروشگاهی است که درآمد حاصل از فروش محصولات آن صرف رشد و حمایت از جامعه و توسعه پلتفرم کیشو اینو خواهد شد. اطلاعاتی درباره نوع محصولات فروشی در این فروشگاه از طرف تیم پروژه ارائه نشده است.

این بخش از سایت حذف شده و جای خود را به Kishuverse داده است.

سرویس kishuverse

توضیحات زیادی درباره این بخش وجود ندارد، اما از اسم و امکاناتی که دارد، می‌توان متوجه شد که مربوط به حوزه متاورس و توکن‌های غیرمثلی است. داخل این بخش دو گزینه Mint و Rarity وجود دارد. علاوه‌بر این لینک اوپن سی Kishuverse در این بخش قرار داده شده است. کلکسیون Kishuverse حدود ۷۵۰۰ اثر دارد.

ارز کیشو (KISHU) چیست؟

ارز کیشو، توکن پروژه KISHU INU است که با استاندارد ERC-20 و بر بلاک چین اتریوم در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۲۱ (۲۸ فروردین ۱۴۰۰) عرضه شد. این کوین در رده ۴۱۶ بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و طبق اعلام تیم پروژه مقدار ۱۰۰ هزار تریلیون از ارز KISHU عرضه شده است. دو درصد کارمزد از تراکنش کاربران فعال شبکه گرفته و به هولدرها به‌عنوان پاداش داده می‌شود. این پرداخت با ارز کیشو اینو انجام خواهد شد.

نمودار قیمت ارز کیشو
نمودار قیمت ارز کیشو

بنابر اطلاعات صفحه قیمت ارزهای دیجیتال در سایت میهن بلاکچین، توکن KISHU INU در اواسط ماه می (۲۵ اردیبهشت) بیشترین قیمت خود را تجربه کرد و اکنون (۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱) قیمت ارز کیشو ۰/۰۰۰۰۰۰۰۰۰۷۸۶ دلار و ارزش کل بازار آن حدود ۷۶ میلیون دلار است.
در تلگرام و توییتر کیشو اینو آمده است آن‌ها آماده‌اند با ویتالیک بوترین، خالق اتریوم همکاری کنند و درصدی از توکن‌های کیشو را برای امور خیریه در اختیار او قرار دهند.

توییت تیم کیشو اینو به ویتالیک بوترین
توییت تیم کیشو اینو به ویتالیک بوترین

نکته جالب این پروژه داشتن یک توکن دیگر به نام Tenshi است. هرچند که کیشو اینو اعلام کرده که توکن اصلی این پروژه ارز کیشو اینو است اما برای ثبات قیمت KISHU و هزینه‌های بازاریابی و توسعه پروژه از توکن تنشی استفاده خواهد شد.

توکن تنشی به میزان یک تریلیون عدد عرضه خواهد شد و آن هم یک توکن ERC-20 خواهد بود. بازتوزیع این توکن یک درصد است و ۱۵ درصد به‌عنوان مالیات از تراکنش‌های آن گرفته می‌شود. از این توکن می‌توان در کنار ارز KISHU برای استیک کردن در بازار NFT، مشارکت در سیستم حکمرانی و دریافت جوایز بازی‌های ویدیویی و اکوسیستم آموزشی کیشو استفاده کرد.

نقشه راه پروژه کیشو اینو

کیشو اینو برای مسیر خودش یک نقشه راه پنج مرحله‌ای ترسیم کرده که مانند بیبی دوج بیشتر حول محور بازاریابی می‌چرخد. علاوه بر این زمان مشخصی برای هرکدام ارائه نکرده است. سه مرحله این نقشه راه تکمیل شده و تنها مرحله آخر باقی مانده است.

مرحله اول (راه‌اندازی)مرحله دوم (رشد)مرحله سوم
(توسعه)
مرحله چهارم
(استفاده)
مرحله پنجم (موفقیت)
۱۰۰۰ هولدرپنج هزار عضو تلگرامراه‌اندازی کیشو سواپ (صرافی غیرمتمرکز)راه‌اندازی بازار NFTراه‌اندازی KISHU Paw Print (رصد کیف پول)۵۰۰ هزار هولدر
آغاز به کارطراحی مجدد وب‌سایتلیست شدن در صرافی‌های متمرکز مانند Hotbit، Bilaxy و CoinTigerراه‌اندازی فروشگاهکلکسیون توکن غیرمثلی Kishuverse
وب‌سایت۱۰ هزار هولدر‍۱۵ هزار عضو تلگراملیست شدن در صرافی‌های متمرکز بیشتربنیاد خیریه کیشو اینو
لیست شدن در۱۰ هزار عضو تلگرام۳۰ هزار هولدر۵۰ هزار عضو تلگراملیست شدن در صرافی متمرکز
کوینگکو۲۰ هزار هولدر۱۰۰ هزار هولدرکارهای بیشتر
۲ هزار عضو تلگرام همکاری با اینفلوئنسرها
لیست شدن در کوین مارکت کپ
۵ هزار هولدر
نقشه راه کیشو اینو

همان‌طور که در نقشه راه کیشو اینو مشاهده کردید، هیچ‌گونه اطلاعات و برنامه خاصی بیان نشده است. حتی درباره موردی مثل همکاری با اینفلوئنسرها اطلاعات بیشتر در دسترس نیست و تنها به گفتن عنوان برنامه، بسنده شده است.

چه کسانی پروژه KISHU INU را اداره می‌کنند؟

مانند تعدادی از پروژه‌ها و میم کوین‌ها‌، تیم اصلی و گرداننده کیشو اینو معلوم نیست و نامی از آن‌ها مطرح نشده است. آن‌ها خود را غیرمتمرکز و متکی بر جامعه طرفداران‌شان می‌دانند. در جاهای مختلف خود را برادر دوج کوین معرفی کرده‌اند و معلوم نیست این یعنی آن‌ها از طرف یک تیم اداره می‌شوند یا صرفا به‌خاطر سگ بودنشان، برادر هستند! تنها داده‌ای که درباره این تیم وجود دارد، محل قرارگیری آن است. این تیم در حساب توییتر، محل خود را ژاپن نوشته است.

از چه طریقی می‌توان ارز کیشو خرید و فروش کرد؟

آنچه که در وایت پیپر این پروژه آمده است، صرافی‌های متعددی مانند Gate.io، OKEx، ZB.com، Uniswap و Hotbit ارز کیشو را لیست کرده‌اند و می‌توان از طریق پلتفرم آن‌ها، این توکن را معامله کرد. همچنین خود پروژه محصولی به نامه “KISHU SWAP” برای سواپ و تبدیل توکن دارد.

چه کیف پولی برای نگهداری ارز کیشو مناسب است؟

ارز کیشو یک توکن ERC20 است و بنابراین هر کیف پولی که متناسب با شبکه اتریوم باشد، قابلیت ذخیره ارز KISHU را دارد. متامسک، تراست والت و کوینومی از جمله کیف‌پول‌های قابل استفاده برای ارز کیشو اینو هستند.

سخنی با کاربران میهن بلاکچین

همه ما به خوبی از هیجان ایجاد شده درباره میم کوین‌ها خبر داریم. طبیعتا نمی‌توان این توصیه را داشت که به هیچ عنوان در میم کوین‌ها سرمایه‌گذاری نکنید ( ای کاش می‌توانستیم این کار را انجام دهیم!). با این حال، همانطور که در بالا نشان دادیم کاربران ایرانی بسیاری به این پروژه سر زده‌اند و احتمالا آن را خریداری کرده‌اند. ما به خوبی از هیجان و مومنتوم مقطعی ایجاد شده پیراموین میم کوین‌ها و میم توکن‌ها اطلاع داریم. اما این پروژه‌ها، هر چه باشند، ارزش هولد کردن ندارند. اگر به دید نوسان‌گیری و ترید کوتاه مدت به سراغ توکن Kishu می‌روید، حتما اطلاع دارید که این رمز ارزها بسیار نوسانی بوده و ریسک بسیار بالایی دارند؛ همانطور که می‌توانند شما را یک شبه پولدار کنند، به همان سرعت می‌توانند سرمایه شما را نابود کنند. اما اگر به دنبال سرمایه‌گذاری بلند مدت روی این پروژه هستید، لطفا کمی شکیبا باشید.

سازندگان کیشو اینو در وایت پیپر آن گفته‌اند تنها هدف KISHU اثبات این است که یک میم کوین با نشان سگ می‌تواند بهتر از میم کوین‌ها و پروژه‌های دیگر باشد. آیا این هدف، ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟ چگونه خود را قانع کنیم روی پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کنیم که هدف خود را اینطور تعیین کرده است؟ لطفا کمی به دور از هیجان تصمیم گیری کنید و برای سرمایه و دارایی خود ارزش قائل شوید (مخصوصا با توجه به نرخ دلار در ایران).

از طرفی این پروژه در سایت رسمی خود علنا درخواست کمک کرده است! هیچ پروژه دارای برنامه و هدفی این کار را انجام نخواهد داد. سوال ما از صاحبان این پروژه این است: وقتی شما به عنوان گردانندگان و صاحبان ایده این پروژه، توانایی (بخوانید عرضه) جذب سرمایه برای پیشبرد اهداف خود را ندارید و برای تامین سرمایه مورد نیاز خود دست به دامان مردم شده‌اید، چرا کاربران باید سرمایه ارزشمند خود را در پروژه شما سرمایه‌گذاری کنند؟ چرا افراد باید اتریوم ارزشمند خود را به توکن Kishu تبدیل کنند؟

در این بازار مانند تمامی بازارهای مالی، هرکس مسئول سرمایه خود است. ما نیز به عنوان یک رسانه در این حوزه، به هیچ عنوان توصیه و پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری کردن یا نکردن در یک پروژه نداریم. اما وظیفه اخلاقی ما حکم می‌کند تا این ایده را با شما در میان بگذاریم که سرمایه‌گذاری و خرید توکن کیشو، ریسک بسیار بسیار بالایی دارد و از نظر ما به هیچ عنوان ارزش سرمایه‌گذاری ندارد. آینده ارز کیشو مانند همنوعانش، فراموشی و از بین رفتن در شرایط بازار خرسی و نزولی است. شاید در یک بازه زمانی سود خوبی بدهد، اما تجربه نشان می‌دهد این موضوع به‌سرعت تمام می‌شود.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • ارز کیشو چیست؟

ارز دیجیتال کیشو، رمزارز پلتفرم کیشو اینو است که بر بستر اتریوم عرضه شده است. کیشو اینو یک پلتفرم با چندین سرویس متنوع است که می‌خواهد ثابت کند یک ارز دیجیتال با نماد سگ، بهتر از خیلی از رمزارزهای دیگر است.

  • ارز کیشو را از کجا می‌توان خرید؟

برای خرید کیشو اینو می‌توانید از صرافی‌هایی مانند یونی سواپ، هات بیت، گیت و OKEx استفاده کنید.

  • ارز کیشو اینو چه آینده‌ای دارد؟

ارزهای دیجیتالی مانند کیشو اینو با توجه به ماهیت و کارکردی که دارند، در دسته‌بندی شت کوین‌ها قرار می‌گیرند؛ بنابراین برای این دسته از داراریی‌ها نمی‌توان آینده خاصی متصور بود.

  • قیمت کیشو اینو را از کجا می‌توان دید؟

برای اطلاع از آخرین قیمت ارز کیشو، می‌توانید از صفحه قیمت کیشو اینو در سایت میهن بلاکچین استفاده کنید.

سخن پایانی

یکی دیگر از شت کوین‌های بازار یعنی کیشو اینو را بررسی و سرویس‌ها و محصولاتش را معرفی کردیم. باتوجه‌به نقشه راه ضعیفی که تیم ناشناس KISHU INU اعلام کرده است، نمی‌توان آینده ارز کیشو را درخشان دید. مانند بیبی دوج، FEG و دیگر پروژه‌های مشابه ارز کیشو برای کسانی که نوسان‌گیری می‌کنند مناسب است؛ در غیر این صورت سرمایه‌گذاری روی این نوع توکن‌ها همواره با ریسک‌های بسیار زیادی همراه است.

منبع
kishu.com

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا